שלום לכולם, שאלה בתזונה

a12121

New member
שלום לכולם, שאלה בתזונה

שלום לכולם, אני חדש בפורום הזה ויש לי שאלה קטנה. אני בן 21, כרגע חייל. מגיל 14 אני מתאמן בהרבה סוגי ספורט - שחיה, אופניים, כדורסל ובייחוד אומנויות לחימה (כיום ווינג צ'ון למי שמכיר) וריצות. בגיל 18 נפצעתי ב 2 הקרסוליים ולכן הייתי בפגרה של שנה. בהתחלה, הייתי ממשיך לאכול כרגיל ושמתי לב שאני מתחיל להשמין קצת ולכן החלטתי להפחית מצריכה האוכל היומית שלי. הגובה שלי הוא כ 1.59 והמשקל שלי לפני הפציעה היה בסביבות 53. בשיא הדיאטה שקלתי 45 קילו, כשהאוכל שהייתי אוכל בממוצע ביום הינו: בוקר - צלחת קורנפלקס עם חלב. ביניים - 2 פירות וחטיף אנרג'י צהריים - צלחת תוספת (אורז מלא / תפו"א) ולצד זה בשר עוף / גבינה. ערב - 2 פרוסות לחם שחור עם אבוקדו + קוטג'. צלחת ירקות זה בגדול אולי עוד פריט אחד או שתיים. עכשיו בשיא המשקל, אחרי שקראתי ובדקתי קצת את עצמי, להפתעתי, גיליתי שאפילו שאנני מתאמן דופק ממוצע שלי היה 55-63 לד ממוצע 105/60 וגם בדיקות דם תקינות. הבעיה היחידה הייתה שכשהתחלתי להתאמן שוב פעם - והפעם אני מתאמן רק באומנויות לחימה (כ 6 שעות בשבוע) וקצת אופניים (שעה בשבוע), הייתה לי חולשה בגוף אחרי מאמץ הכי קטן, ולכן עליתי במשקל באמצעות האוכל וחזרתי כעת למשקל של 53 קילו. תפריט שלי להיום : בוקר - צלחת קורנפלקס עם חלב + לחם עם דבש. ביניים - גביע דנונה 3%, חטיף אנרג'י. צהריים - צלחת תוספת יותר גדולה ממקודם (אורז מלא / תפו"א / קינואה) ולצד זה בשר עוף / גבינה. ביניים - 2 פירות, קצת פירות יבשים, קצת חומוס עם לחם. ערב - 2 פרוסות לחם שחור עם אבוקדו + קוטג' 5% (כ 200 גרם). צלחת ירקות כמובן שכל הכמויות היום הם יותר מבעבר. היום אין לי בכלל רגעי חולשה כללית אפילו אם אני מתאמן 3 שעות באומנויות לחימה (האימון הוא בערך 50% אירובי 50% אנארובי). אבל: 1. אני כן רוצה להיות יותר רזה ואז אני כן ירגיש חולשה אם אני מתאמן הרבה זמן ולא אוכל, או שאני מפספס ארוחה פה ושם. 2. דופק ממוצע שלי היום הוא 70-77 ול.ד. 120\70. ואני בטוח בכך שזה בגלל העלייה במשקל - כל פעם שיוצא לי לאכול פחות הדופק שלי יורד אוטומטית) כמובן שאני שותה כ 3 ליטר מים ביום, לא שותה אלכוהול, ולא מעשן, יושן לפחות 7 שעות בלילה. מצטער על המכתב הארוך ותודה על המשיבים.

מה בתפריט?

שלום רב, אני לא יודע למה אתה מוטרד מהמשקל שלך? אתה בעצמך אומר שכאשר אתה שוקל סביב 53 ק"ג אתה מרגיש טוב ויכולת התפקוד שלך ברמה גבוהה. אם כך, למה לקלקל? משקל הגוף הוא כמובן פונקציה של היחס בין רקמת השומן לבין "המסה הרזה", מה שנקרא הרכב גוף. בנוסף, יש כמובן יחס בין הגובה לבין המשקל. על מנת להעריך מהו המשקל האידיאלי עבורך כדאי להיפגש עם דיאטנית קלינית ולבצע מדידה של הרכב גוף. אני חושב שאתה אוכל די נכון על פי מה שכתבת והכל אם כן זה עניין של כמויות. בנוסף הייתי ממליץ על ביצוע בדיקות דם על מנת לשלול חוסרים ברכיבי תזונה מסויימים כמו ברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית. אני לא חושב שאתה צריך להיות מוטרד מהדופק ומלחץ הדם. הדופק נתון לשינויים רבים ודווקא ירידה בדופק עלולה אולי להצביע על חסך קלורי. בברכה,

למעלה