שלום לכולם

Bartal j

New member
שלום לכולם

קוראים לי בר ופעם ראשונה שאני נתקלת בפורום כזה נחמד על אירלנד אני ממש מתה לבקר באירלנד היא נראית כל כך קסומה עם הטבע שלה , החיים שבה, וגם יש לה את הפולקלור הכי מעניין שיש נראה לי, אני גם חברה בפורום פיות שדונים וכל השאר, כך שאני מאוד מתעניינת בפולקלור אירי ורציתי להביא קצת מידע על הבאנשי למי שמכיר ומי שעוד לא אז עכשיו הוא יכיר
לכל מיתולוגיה יש סיפורים משלה על ישויות שונות המבשרות על לידה וגם על מוות בפולקלור האירי אנו נתקל בבאנשי , מאז ומתמיד הבאנשי נחשבה כיצור שפוחדים ממנו ולא בגלל שהיא חוטפת ילדים ומחליפה אותם, היא לא גורמת ליבולים להיהרס ולא מעוררת נזק או מחלוקות בתוך הבית. תפקידן המצמרר של הבאנשי הוא אחד: להכריז על מותם של בני אירלנד וסקוטלנד על-פי המסורת, לכל אחת מהמשפחות הגדולות והעתיקות יש באנשי משלה - רוח עתיקה אשר מבשרת את מותו של מי מהם. הבאנשי של המשפחות העתיקות בוחרות לעתים שלא להפחיד את העומד למות, ואף מנסות להזהירו כפי שעשתה אחת מהן באפריל 1014, כאשר לפני הקרב התקרבה אל ראש אחד השבטים האיריים והתחננה שלא ישתתף בקרב, ובתמורה יתברך באושר ובחיים עד גיל מאתיים. הוא סירב והיא חזתה את מותו ומות בנו. באנשי מפורסמת נוספת הייתה זו שניסתה להזהיר את ג'יימס הראשון מסקוטלנד, אשר לא שעה לדבריה וחייו הגיעו לקצם המר. מסורות אחרות טוענות שהבאנשי שהיא סוג של ישות \פייה עתיקה מכריזה רק על מותו של בן למשפחה אשר דם קלטי טהור זורם בגופו. גרסה שלישית טוענת שהיא מכריזה על מותו של כל בן אירלנד או סקוטלנד, בין שהם מתגוררים בארצם ובין שהיגרו לארץ זרה. בכל אחד מהמקרים הבאנשי מופיעה קרוב לזמן המוות, ולרוב יהיה זה בקרבת ביתו של הקורבן. מקור אחר מספר שמדובר באחת מהאימהות העתיקות של המשפחה שאליה היא משויכת, והיא מבכה את מותם של צאצאיה. מקור נוסף מדבר על כך שזו רוח נקם הלועגת למותם של אלו שאבותיהם פגעו בה. גרסאות אחרות טוענות שהבאנשי היא בעצם סוג של רוח רפאים של אדם אשר מת בלידתו או ביצע חטאים מתועבים ונוראים בימיו כאדם ועל כן הוא נידון לשלם עליהם בהיותו באנשי. כמו כן, גרסאות אלו טוענות שהבאנשי הוא יצור אשר לאו דווקא קשור למשפחה מסוימת אלא מצוי בעיקר קרוב למקורות מים שונים ומבשר את מותם של אנשים מסוימים אשר עוברים בדרכם ליד מקום מושבו. מכך גם בא המיתוס שהבאנשי רודפת הרפתקנים חסרי מזל אשר פלשו לטריטוריה בה היא יושבת. בחלק מהמיתוסים נאמר שהיא גם סוג של אלה אשר חטאה ונפלה מגדולתה ושואפת לחזור אליה בדרכים כאלה או אחרות. פיצול הגרסאות נובע בעיקר מחילופי המיתוסים בין פלגי העם הקלטי, האירים והסקוטים. במיתוס הסקוטי קיימת התיאוריה השנייה (הבאנשי של מקורות המים) ובמיתוס האירי קיימת התיאוריה הראשונה (הבאנשי המלווה משפחות קדומות). כנראה, שבמהלך השנים עבר המיתוס גלגולים ושינויים גם בתוך אותו עם וגם בין העמים הללו וכתוצאה מכך נוצרו מספר גרסאות אשר אפיינו כל אחד מהם ובמהלך השנים נוצרו גם הבדלים אשר מפרידים בין הגרסאות השונות. תיאור הבאנשי הבאנשי יכולה להופיע בדמות נערה לבושה לבן על גבי ירוק, למרות שהיא מתוארת ברוב המקרים כאישה זקנה, בד"כ נמוכת קומה ושפופה בעלת עיניים שקועות אדומות ונפוחות מדמעות שהיא מזילה ללא הרף. היא מרחפת במהירות על גבי הקרקע ומניעה את ראשה וידיה באטיות, ויששיער מפוזר ובהיר ברוב המקרים אך עם זאת ישנם גם מקרים אשר הוא מתואר כאדמוני, כבני המקום. נאמר כי היא מופיעה לרוב לבושה בבגדי איכר פשוטים בצבעי לבן, אפור ולעיתים אדום או בורדו. ישנם הטוענים כי צבעי הלבן והאפור באים מצבעי האבל ויש משערים שהצבע האדום סימל בימים ההם את העל טבעי ועל כן נהגה הבאנשי ללבוש בגדים בצבעים הללו. נאמר גם כי צעדייה של הבנאשי נשמעים כמו הרוח הנושבת... מקור השם באנשי באירלנד היא מוכרת בתור הבאנשי (נכתב גם Bean sidhe, ומשמעות המילה היא "אשת הגבעות" או "אשת הפיות" – ראה בסקוטלנד היא נקראת באניאה (Bean Nighe, "האישה הכובסת"). במיתוס הסקוטי מקור השם באנשי הוא כנראה נובע מקרבתה של הבאנשי למקורות מים ומכך שבמבט ראשון היא נראית כאחת מהמשרתות הכובסות הזקנות אשר נהגו לכבס בנהרות ובמקורות מים אחרים. במיתוס האירי השם בא מן הצירוף ""bean-si או "banshee", כאשר ban משמעו אישה או נקבה ו shee משמעו פיה. לעיתים היא גם מכונה "bean sidhe" ומשמעות ביטוי זה הוא אישה על טבעית. לבאנשי קיימים עוד מספר כינויים נוספים, הראשון שבהם הינו "bean chaointe" אשר פירושו הוא "מקוננת" או "אישה מקוננת" שסיבתו תוסבר בחלק הבא של הכתבה. כינוי נוסף הוא "badhb" המתייחס לסוג המסוכן והמאיים יותר של הבאנשי וכמו כן, גם לשדים אחרים. הבאנשי והכנסייה הנוצרית הכנסייה הנוצרית, שכבר באותם ימים שלטה בחלקים נרחבים מהעם הקלטי הסתכלה בעין לא יפה על התופעה וגינתה אותה ( כמו כל דבר פגאני אשר היווה חילול קודש עבורה) .והכריזה שהבאנשי היא שד אשר מנסה למנוע מנשמות הטהורים להגיע לגן העדן (כמה צפוי)

Bartal j

New member
המשך

תיאוריות נוספות שהעלתה הכנסייה היא שאותם יצורים הם בעצם מלאכים מגינים או נשמות של ילדים אשר לא הוטבלו בחייהם. המחלוקות בכנסייה עצמה בקשר לאותו מיתוס מסתורי גרמו גם הם להתפתחות של גרסאות שונות בקשר למהות הבאנשי ולזהותה הבלתי ידועה. המשפחות האיריות הותיקות טוענות שהבאנשי הנה סוג של מלאך מגן, כפי שטענה הכנסייה, אשר מלווה אותם משחר המשפחה לאורך השנים. משפחות אשר היגרו לאמריקה טענו שהבאנשי המשיכה ללוות אותן גם לשם ולהמשיך בתפקידן להגן עליהן. עם זאת האדם נודע מאז ומתמיד בסלידתו ופחד שלו "מהלא צפוי" כלומר "מהמוות" וכנראה זה המקור לאותו פחד נורא שפקד את האנשים מחשש של מוות אחרי פגישה עם הבאנשי , נאמר כי יללתה של הבאנשי נשמעת כשילוב מחריד מקפיא דם ומסמר שיער כשל יללת זאב, צווחתו של ילד אובד, קריאתו של אווז נשחט וגניחותיה של אישה הכורעת ללדת. יש הטוענים כי קינת המוות של הבנאשי נוראית ורבת-עוצמה כל-כך, עד שהיא יכולה לנפץ זכוכית והיא מעוררת אף את אלו הישנים שינה עמוקה כמוות... עם השנים הלך פחד זה והתעצם עד שהגיע לרמה שהבאנשי מסוג של רוח עתיקה הפכה לסוג של שד אקטיבי אשר רודף אחר קורבנות ושואף להזיק להם באם חדרו לשטח בו הוא יושב ואף ניזון מהפחד של קורבנותיו. סיפור מפורסם הוא סיפורו של תומס אוריילי שניסה ללכוד באנשי לאחר שראה אותה חוצה את שדותיו, והחליט שכך יוכל לחיות לנצח. לרוע מזלו, ברגע שנגע בכתפה הוא נפל ומת במקום. בנו שיָרַש את החווה קיבל אדמה עקרה, בניו נולדו רפי שכל, והוא מת מסרטן שאכל את פניו. על פי האמונה אם כמה באנשי מתגודדות וצורחות יחדיו את צעקתן המחרידה- זה מבשר את מותו הקרב של אדם חשוב באירלנד . באגדות הקלטיות מסופר על המוריגן, אחת מן הטוטא-דה-דאנאן שנחשבה כאלת המלחמה ואחת משלוש הפנים של האלה (הבת, האם והזקנה). בגלל הקשר הזה לאלת הקרב הייתה מופיעה המוריגן על שפת הנהר לפני קרבות גדולים ושרה את שירה כשהיא רוחצת קרביים אנושיים. מי ששמע את קול שירתה ידע שגורלו נחרץ ולזוועתו הבין שהקרביים שהמוריגן רוחצת הם בבואת קרביו שלו. רבים סבורים שהמוריגן היא מנהיגת הבאנשי, שבניגוד לשאר הטוטא-דה-דאנאן היא לא הפכה לפֵיה כי אם לרוח מבשרת רעות. המוריגן בוחרת לה בכל פעם נערה שתהפוך לבאנשי ותכריז על מותו של אדם מבני משפחתה. בסקוטלנד מופיעה דמות המוריגן בצורה מתונה יותר כאישה זקנה לבושה אפור, היושבת על שפת הנהר ומכבסת רק את בגדיהם של העומדים למות ולא איברים פנימיים. ישנם מקומות, נוספים בעיקר בסקוטלנד, שבהם מופיעות באנשי דרך קבע. הן מסיירות בחדרים ובחצרות של טירות עתיקות, שהיו שייכות למשפחות שלהן הן אחראיות. כשהן עושות זאת, רצוי לא לומר מילה ולתת להן לעבור ללא הפרעה. מאחר שאין להן גוף פיזי ממשי, הן יכולות להופיע במרכז החדר בקומה השנייה, לרחף במהירות לכיוון הקיר ולהיעלם שוב, ולהופיע באותו הרגע בחצר למטה. הן דואגות לעבור במקום ולהתבונן בחלונות, ולא פעם צפה ילד מבעד לחלון חדרו בדמות המשונה שהגיחה מתוך הערפל והרימה את מבטה הנורא אליו. שיבה זורקת בשערם של ילדים אלו. יש האומרים שילדים אלו מבורכים ומוגנים על-ידי הבאנשי, אחרים אומרים שגורלם נחרץ באותו הרגע לגורל גרוע ממוות. דמות הבאנשי בפנטסיה המודרנית הבאנשי הופיעה גם בספר הארי פוטר וגם בסידרה מכושפות- שם שדות הבאנשי הניזונות מכאבם וצערם של אנשים ורק כלבים מסוגלים להבחין בהם ומי ששומע את זעקת הבאנשי הופכת גם היא לבאנשי... ועוד מקום שבו מופיעה הבאנשי היא המיני סידרה ."אגדת הלפרקונים הקסומה" (מומלץ!) המשודרת בערוץ הולמרק אשר מוגלל סיפור אהבה מקסים המתרחש בעולם בדיוני של פיות ושדונים. נסיכה פיה ושדון צעיר מרדן מתאהבים, הרומן גורר עימות בין הצדדים ומלחמה המאיימת על קיום הגזע האנושי.

Bartal j

New member
תודה

שמחת שאהבת!
אני בכלל חושבת שזה מקסים שהפולקלור האירי כל כך עשיר ומגוון זה כל כך מרתק מעניין ומופלא בעיני ובכלל אם להוסיף את הנוף העוצר נשימה ביופיו של אירלנד זה שילוב מנצח וקסום.
שלא לדבר על המוזיקה הקצבית והמופלאה
ועכשיו יש לזה גם פורום ממש כאן בתפוז
חשבתי אחרי הצבא (עוד 4 וחצי חודשים לשיחרור) לארגן איזה טיולון לאיים הבריטים זה יכול להיות מאוד כייף ואגדי. יום טוב
בר|

Bartal j

New member
יאא ממש אהבתי ../images/Emo3.gif

את המצגת - אני בכלל אוהבת את הצד האפלולי יותר של בני הפיות תמיד מציגים אותם בדימוי כזה מתוקי של יצורים זעירים מכונפים ויפים סוג של "פיירי פלאורס" - שאני ממש לא מתחברת למושג הזה אישית. לדעתי עולם הפיות הרבה יותר מעבר לזה וצפן בחובו המון תעלומות אפופות מסתורין וזה מה שיפה בו ובכלל בפולקלור האירי שניתם למצור בו בשפע פיות מגוונות דוגמת הלננשי , הפוקה, הבאנשי ,הרד דאפ (אדומי הראש)

thesheep

New member
אגב

הבנתי שדוקא בבריטוני (מערב צרפת) שהוא חבל קלטי, האמונה בפיות ושדונים השתמרה הרבה יותר מאירלנד. אנשים באמת מאמינים בהם שם!

Bartal j

New member
ברור שיש לי זה של בריאן פרוד

יש לי עוד מגוון ספרים בנושא אני אוהבת לחקור את זה מאוד מאוד זה כל כך מרתק! בריטוני נשמעת לי עוד מקום קסום שצריך לבקר בו זה כזה מגניב מקום שהאמונה בפיות השתמרה בו

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifאני זוכרת שניסיתי לבנות פעם

בית לפיות... לא זוכרת איך קוראים לזה...ממש האמנתי בפיות.. היום אני רק מקווה שעולם כזה באמת קיים... יכול להיות נחמד לא?

Bartal j

New member
אני מאמינה בכל ליבי בפיות

אבל לא רק בפיות שאנחנו מכירים ...
יש כל כך הרבה מגוון של יצורי פלא! והיקום שלנו ענקי ובטח יש עוד יקומים מקבילים אז למה שכמו שאנחנו קיימים גם הם לא יהיו קיימים? אבולוציות שונות? נשמע אולי קצת מטורף אבל עדיין מסעיר בעיני

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifמישהו אמר גולשים בזמן../images/Emo35.gif../images/Emo12.gif

נכון להיות כל הנושא של פיות ושדונים מבחינתי זה נושא מעניין ואני אוהבת לקרוא ספרים על זה, אבל להאמין היום קצת יותר קשה לי מסיבות אלו ואחרות.. חבל האמת...

Bartal j

New member
הכל מתחיל ונגמר באמונה

אתה מאמין - משמע זה קיים עבורך אתה לא מאמין זה לא קיים (לפחות עבורך) יש סיפור יפה על אדם שרצה מסר מהאל כל היום התפלל בכה ביקש צעק מה לא עשה האיש? הכל, כל מה שניתן לעשות עשה, רק כדי שהאל יתן לו סימן קטנטן שהוא קיים על מנת שהוא יסיר ספקות מליבו. עמד האדם ואמר "אלוהים תן לי סימן שאתה איתי" ולפתע התחיל לרדת גשם (למרות שזה לא היה צפוי אצל החזאים) והיו ברקים ורעמים בשמיים והאדם בתגובה מיהר להכנס לביתו למצוא מחסה מהגשם וסגר אחריו את הדלת . למחרת אמר אותו אדם "אלוהים תראה לי את הסימן שאני צריך לקבל!" והופ טלפון ומודיעים לו שנולד לו במזל טוב ילד, בן בריא. לבסוף התיישב האדם על אבן והחל לבכות בייאוש כשהוא מתחנן בפני האל שישלח לו סימן! ולפתי התיישב פרפר צבעוני על כתפו והאדם? העיף את הפרפר מכתפו והמשיך לבכות... מוסר השכל כאן הוא שאנחנו מקובעים מידי במסגרת , גם מבחינה מחשבתית, ישר ממהרים לפסול, להדחיק , לתת הגדרות לכל דבר , לחפש הגיון בכל פרט, ומה שנראה לא הגיוני - זה הופך ללא שפוי,כי זה מטורף מידי לא ייתכן בכלל דברים כאלו וכו' כולם אומרים שמה שלא רואים לא קיים וחושבים שפלאים וניסים צריכים להיות רק "מופלאים" כאלה עוצרי נשימה שאומרים וואו עם פה פעור. אבל כשמצפים לכך מאבדים את הפשטות ואת היופי האמיתי שנסתר מהעין שלנו , אבל נגלה אל הלב שרואה פנימה , את מה שהעין מתקשה לראות בגלל טיפשותו ובורותו של האדם. ומצד שני אולי באמת עדיף כך - שהפיות והקסם ישארו אפופים בהילה של מסתורין - גם ככה כמעט כל מה שהאדם נוגע בו הוא ישר הורס משחית וכו'

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifלמעשה אפשר גם להגיד

שייתכן שבעבר העולם הזה אכן היה קיים והיתה אמונה גדולה בפיות ואז אנחנו גם הרזנו את זה.. אבל זה כבר פילוסופי מידי בשבילי..לא ישנתי כ"כ טוב ואני צריכה לעבוד היום לילה.. נשמור את זה למחר...

thesheep

New member
אני איתך bartal j

אבל אנחנו כל כך תקועים במסגרת שגם אם הייתה לנו פיה מול העיניים היינו אומרים - "נראה לי שכבר סיקרו את היצור הזה בנשיונאל ג'אוגרפיק, לא?" מצלמים תמונה למזכרת והולכים. אני עדיין מחכה שמישהו יוכיח לי שהחילונים הם אלה שלא שפויים ובאמת יש אלוהים והדתיים והחרדים באמת יודעים על מה הם מדברים, ויש ניסים שקורים ממש מול העיניים, ויש פיות ויצורים תבונתיים יותר מאיתנו, ויש גורל ואין דבר מקרי, ושליאם א'ופלין יבוא להעביר סדנאות בארץ...

Bartal j

New member
../images/Emo13.gif

" אנחנו כל כך תקועים במסגרת שגם אם הייתה לנו פיה מול העיניים היינו אומרים - "נראה לי שכבר סיקרו את היצור הזה בנשיונאל ג'אוגרפיק, לא?" מצלמים תמונה למזכרת והולכים" מסכימה עם כל מילה לפעמים סה מדהים עד כמה אנשים יכולים להיות "מקובעים" כבר מרובע יכול להתעגל בפינות נראה לי ...
אה.. ומותר לקרוא לי בר,
יום טוב בר

thesheep

New member
איזה ספר מדהים. אגב,

הביאו לי משם מדבקה לרכב שכתוב עליה בצרפתית: "Corrigan A Bord!" אדיר!

למעלה