שלום לכולם

• פותח הנושא LCA
  • פורסם בתאריך

LCA

New member
שלום לכולם

יש לי בעיה שמטרידה אותי כבר כמה ימים....
יש לי חברה (שהכרתי אותה בעבודה), היא עבר תקופה קשה מבחינה כלכלית, אף איימה בהתאבדות, לקחתי את זה קשה רגשית אז הלוואתי לה סכום כסף של כמה אלפים, היא הבטיחה להחזיר לי את זה בתשלומים, מקסימום במשכורת הבאה, מאז עברה חצי שנה ואף ציוץ בנושא מכיוונה.
לאחרונה פוטרתי מעבודתי ואיני עובדת, אני רוצה את סכום הכסף הזה בחזרה, אנחנו בקשר דרך הרשת החברתית בלבד.
היא הבטיחה מספר פעמים להתקשר ושניפגש לכוס קפה ושהיא תחזיר לי את כספי אבל היא לא התקשרה והכסף לא חזר אליי.
בעלי אמר לי לשכוח מהכסף, שרוב הסיכויים שהיא לקחה ולא תחזיר ושזה צריך ללמד אותי לפעם הבאה, שלא כל מי שצועק התאבדות באמת מתכוון לזה...
ניסיתי לרמוז לה כל מיני צורות אך חוץ מהבטחות סרק שלה אין שום התקדמות.
אמרתי לבעלי שאני רוצה לאיים עליה שאם היא לא תחזיר לי את כספי תוך יומיים, אפתח בתהליכים משפטיים נגדה, בעלי לא אהב את זה והניע אותי מזה.
חברה משותפת שלנו סיפרה לי שהיא ראתה אותה מסתובבת וקונה בגדים, אוכלת במסעדה ונוסעת במוניות. אם יש לה כסף לכל זה אז סימן שהיא יצאה מהמצב הרשה שהייתה בו ואני רוצה שתחזיר לי את כספי, שעבדתי קשה מאוד עבורו !!
אם הייתי במקומה, הייתי לובשת סחבות, אוכלת לחם בלבד והולכת ברגל, מקסימום באוטובוס עד שהייתי מחזירה כל שקל וכל אגורה...
אני כבר מספר ימים לא ישנה טוב, חולמת על איך היא עבדה עליי ואיך משכורת שלמה הלכה לה בלי שאראה אותה בכלל ועל כמה שהייתי אדיוטית כדי לעזור לה...

מה לעשות? איך לבקש את כספי בחזרה בצורה ברורה וחד משמעית?

בתור מי שמלווה לאנשים כספים על ימין ועל שמאל,

אני יכול להבין אותך... קשה מאוד לעמוד מול מצוקות של אנשים אחרים, בפרט כשהם חברים.

כמות הפעמים שהלוויתי לאנשים כסף, ומעולם לא ראיתי שקל בחזרה - היא עצומה. לרוב אני עושה זאת באהבה, ולפעמים כי פשוט "לא נעים לי". אודה - רוב הזמן אני גם לא מצפה לקבל את הכסף חזרה.

לעניין המשפטי... אפשר להגיש תביעה. לפעמים זה רצוי, גם אם המדובר בחבר/ה. אם אני מבין נכון היא לא חברה קרובה, אלא מישהי שהכרת בעבודה. אם זה כך, והסכום משמעותי - תשקלי להגיש תביעה.

אם זו חברה טובה, והסכום לא משמעותי, אני אישית הייתי ממשיך הלאה, וכנראה מוותר. אבל זה לחלוטין עניין סובייקטיבי, ואני לא רוצה להגיד לך איך את צריכה לפעול.

פרקטית - על מנת להגיש כתב תביעה, צריך למלא את הטופס של תביעות קטנות (אפשר להוריד אותו באתר שלי), לכתוב (עדיף להדפיס) את פרטי המקרה, ולהגיש לבית משפט. שם תשלמי 1% מסכום התביעה. אפשר גם לבקש מבית המשפט לפסוק פיצוי על טרטור, טרחה, בזבוז זמן, עוגמת נפש וכן הלאה.

כמו כן, רצוי לצרף את כך הראיות שיש לך לעניין - אסמסים זו ראייה, התכתבויות בפייסבוק זו ראייה, צ'ק זו ראייה. הכל. תביעות קטנות זה one shot בדרך כלל, ולכן כדאי לצרף את כל הראיות שיש לך כבר בכתב התביעה (לפעמים, במקרים מסוימים, אני ממליץ להשאיר "ראיה מפתיעה" לדיון).

בכל מקרה - המון הצלחה, איך שלא תחליטי לפעול

oneofus

New member
כמוני כמוך ...

יש רבים שהלויתי להם כסף
חלק החזירו - וחלק לא.
זה רק כסף ולא יותר!

פרח 2 2

New member
היי lca

לדעתי אין לך מה לרדוף אחריה כל כך, הלווית לה ממיטב כספך, והיא כמובן לא מראה נכונות להחזיר,.
עברה כבר תקופה ארוכה מאז שהלווית לה את הכסף, הרבה יותר מ"המשכורת הבאה", מציעה לך לתעד את מתן ההלוואה דרך הרשת החברתית, הודעות שהחלפתן המעידות על מתן ההלוואה והנכונות להחזיר וכד', ולהגיש תביעה לבימ"ש לתביעות קטנות, דיון מתקיים בד"כ אחרי חודשיים ומסתיים שם.

ממליצה לך בחום.
דרך אגב אם היא מרשה לעצמה להיות כל כך חוצפנית- למה את לא יכולה להרשות לעצמך לדרוש מה שמגיע לך?
ודרך אגב זה לא משנה איזה רמת חיים היא חיה, לא סיכמתן ביניכם שההלוואה תוחזר רק כשמצבה ישתפר, מצידך שתיקח הלוואה אחרת כדי להחזיר את ההלוואה שנטלה ממך, איך את חושבת השוק האפור היה מגיב לזה? מחכה עד שמצבה ישתפר? (סתם נקודה למחשבה).

-רק מציינת שתגובותיי אינן מהוות ייעוץ משפטי.

HH husa

New member
אולי היא חושבת שאפשר לדחות את ההחזרה

מצדך.

תקבעי איתה את פגישה או שתבאי לביתה או מקום העבודה.

אם את טוענת שהקשר איתה לא משהו ורק הכסף חשוב לך , תקבעי לייד סניף בנק שלה או כספומט כך שבזמן הפגישה תוכלי ללכת איתה ולהוציא את הכסף.

אם מדואגת שאת לא ישנה טוב אז עדיף באמת שתלכי אחריה כך שלא יהיה תירוץ שאין זמן או דחיה ותתעקשי ללכת כעת איתה לבנק.

tsiporganeden

New member
שלום לך, אינני חברה בפורום הזה, אבל כאב לי

לקרוא את מה שכתבת, ישנו פתגם האומר: "מי שרוצה לאבד חבר, שילווה לו כסף" מנסיון מר, מר מאוד, אני אכלתי אותה בגדול מאוד מאוד, עם כמה אנשים שהלוויתי להם כסף, למדתי על בשרי את הלקח המר, כסף לא מלווים.

עכשיו מה תעשי? קודם כל אין לך שום הוכחה שהיא לקחה ממך כסף כהלוואה, נתת לה מרצון, זה מילה שלך כנגד מילה שלה, אז להקליט את השיחה איתה, תביאי אותה לידי כך שתודה שהיא לוותה ממך כסף, אחרת חבל לך על הזמן, שום שופט לא יבזבז את זמנו על תיק כזה, יפתרו אותך ב- זה לא עניין לציבור, או במקרה הטוב היא יכולה לתת לך 50 שקל לחודש......שברצון תוותרי עליהם, כי הוצל"פ לוקח את החלק שלו, ועוד ייצא שאת חייבת להם, זהירות.
מצד שני הייתי מציעה לך לשוחח איתה בשיחה מלב אל לב, להגיד לה כמה החברות שלך איתה חשובה לך (גם אם זה לא נכון- הרי היית מתה להעיף אותה לאלף אלפי עזאזל)ואת לא מעוניינת שכסף יעמוד ביניכם, נסי להציע לה שתתן לך את הכסף בכמה תשלומים, ייתכן ומצבה הכלכלי אכן לא מאפשר לה לשלם לך את כל הכסף במזומן, זה שהיא נכנסה לקניון לרכוש בגדים זה לא עושה אותה עשירה, כולם קונים בקניון (חוץ ממני שעדיין 20 שנה אחרי אני משלמת את החובות של המנובל הזה שרימה אותי כהוגן, ובאמת שרוב משכורתי הולכת לתשלום חובות שהם לא שלי - הנוכל נעלם והוא רק אחד מאלה שרימו אותי) אז עדיף ציפור אחת ביד מכמה ציפורים על העץ. שתצליחי.

יוטי99488

New member
תגיעי אליה הביתה בהפתעה ותלבני איתה

את הנושא פנים אל פנים בלי דחיות ובלי טריקים.

את גם יכולה להכין בתיק כתב תביעה ואם לא הולך בשכנועים אז לתת לה אותו כדי להבין בפני מה היא עומדת ואז אולי היא תתרצה.

shron17

New member
לי קרה מקרה הפוך,,,החזרתי חוב והבן אדם שכח,,

והמקרה כך קרה: קרוב משפחה שלי, (אדם מבוגר ), הסכים להלוות לי סכום של 1,000 ש"ח , וזאת לאחר שהשתחררתי מצה"ל,
ואמר לי שהוא מוכן שאחזיר לו את הכסף אפילו ב-10 תשלומים,ללא דאגה.
הכול סוכם בעל פה ,תוך היותנו קרובי משפחה הוא נתן אמון בי, וכך לאחר 3 חודשים כבר עבדתי במקום טוב,
וברגע שקיבלתי את המשכורת הראשונה ,עוד באותו היום,הגעתי לביתו עם הסכום המלא של הכסף.
אבל,,,הבן אדם לא חתם לי בשום מקום שקיבל ממני את הכסף,ואילו אני , הלכתי לי בהרגשה טובה שהחוב שולם וסגרנו עניין.
ואז,לאחר כמה חודשים ,,,יצא לנו להיפגש באירוע משפחתי ,
והוא שאל אותי מה אם העבודה ,ואיך המשכורת,
ומה עם פנקס צ'קים לחלוקת הכסף ל-10 תשלומים בכדי שיהיה לי נוח להחזיר את החוב .
הייתי במצב מביך,
הבנתי שהבן -אדם לא זוכר ,שכול סכום החוב כולו הוחזר לו בבת-אחת, במזומן,ביום בו ניתנה לי המשכורת הראשונה.
ועכשיו איך היה אפשר להוכיח לו שאכן כך היה,
שהרי אין לי אף מסמך שחתום ומוכיח על שכול הכסף הוחזר ?
הוא אמנם היה מודע לעובדה שהגעתי אליו הביתה, אך אמר כי לא זכור לו ,כי החוב אכן הוחזר לידיו.
וזה היה לי מקרה שנתן לי שיעור גדול לחיים:
למדתי כי לעולם אין להלוות כסף מבלי הסכם חתום ,
וגם כשאתה מחזיר תדאג לקבל אישור קבלה עם תאריך ועם חתימת המקבל,וגם עם זה קרוב משפחתך הדואג לך .

סוף טראגי ממוסגר לסיפור:
(לצערי ,לאחר 10 שנים , הבן אדם הנדיב והאהוב על כל המשפחה, הלך לעולמו - נפטר,
ולאחר מותו מצאו בין חפציו מעטפה ,שנמצאה במעמקי הארון ,
וזו הייתה המעטפה עם כול הסכום שהחזרתי לו,ממשכורתי הראשונה,ועליה היה רשום :"החזר חוב 1,000 ש"ח",וגם רשום השם שלי .

((אבל, באותו זמן שהוא נפטר,לאחר חודש ימים,נמצאה המעטפה,ואיש מהיורשים לא יכול היה להשתמש בכסף הזה ,
והסיבה הייתה:
כי היה מהפך במדינה בתקופה ההיא ,וערך הכסף השתנה ,בנק ישראל הוריד 3 אפסים,
כלומר,סך 1,000 לירות ,
הפך להיות ל- לירה 1 בלבד,
כך שהיורשים שמצאו את המעטפה עם הכסף, רק יכולים היו לשמור את זה במגירה אולי לעתיד ,לשימוש לאספני-כסף בלבד.))

לסיכום:
למדתי כי לעולם אין להלוות כסף לאף אחד,
ולא לקבל הלוואות מאף אחד ,
אלא אם זה ממש קרוב שלך, ויש לך אפשרות ,
גם אז, תבטיח עצמך : קח ממנו צ'קים דחויים כנגד החוב.עם מכתב התחייבות מצורף ,ובו חתימתו על תנאי קבלה והחזרת הכסף.

LCA

New member
קצת עדכונים

קודם כל, הסכום שנתתי הוא לא משהו שאני לא יכולה לחיות בלעדיו, אבל עדיין זה סכום כסף שיכול לעזור, במיוחד בתקופה שבין עבודות (שאז כל התשלומים והחשבונות צצים) ואיני רוצה לסגור דלת לאותה אחת אבל ההרגשה שמישהי שאני מחשיבה חברה רימתה אותי מציקה לי, עזרתי לה כי רציתי, כי דאגתי לה, לבריאותה הנפגשית, רגשית ופיזית, אבל עכשיו שהיא התאוששה ואני במצב "לא נוח" לא מן הראוי שהיא תעזור לי? יד רוחצת יד, לא כך?
לא באמת התכוונתי לתבוע אותה, רציתי רק להפחיד אותה, לזעזע אותה כדי שתתעורר ותבין שאני רצינית, שאם אני מבקשת את הכסף בחזרה אז כנראה אני באמת צריכה אותו (הלוותי לה לפני זה סכומים קטנים יותר שלא צריך אפילו לציין שלא ביקשתי בחזרה ולא חשבתי על זה).
אתמול היא אמרה שסוף סוף דברים זזים ובקרוב היא תקבל את הכסף שמגיע לה ואז היא תוכל להחזיר לי... מתי? את זה אני רוצה לראות...

memee2

New member
חבל על העצבים שלך

תאיימי אליה שאם היא לא מחזירה, את נוקטת בצעדים משפטיים נגדה ותספרי לה את העדות של החברה המשותפת. לא לחכות.

למעלה