שלום רב! נדמה לי שנתקלתי בפורום זה בסרטון

3תיתי

New member
שלום רב! נדמה לי שנתקלתי בפורום זה בסרטון

הדגמה לשימוש בקש. אני לא מצליחה למצוא את הסירטון שנית, ונראה לי שאני ממש זקוקה לתרגול כזה. אולי במקרה תוכלו להפנות אותי אליו?

3תיתי

New member
מצאתי! תודה בכל מקרה, ואיזה יופי שיש פורום שימושי שכזה!

בעיה קולית

כתבי לנו יותר פרטים. שנוכל לעזור בכל בעיית הקול שלך..(יש פתרונות שונים ומגוונים לבעיות קול) סופשבוע נעים

3תיתי

New member
אז ככה

אני לומדת פיתוח קול זאת שנה רביעית. שרה סופרן עם נטיה לקולורטורה, כלומר מגיעה לסי. זה תחביב ואני שרה בעיקר מוסיקה עתיקה. תמיד התעייפתי יחסית מהר בשירה, וכשעשיתי רסיטל בקיץ עם בתי, היה צריך לרווח את הקטעים שלי, כך שאוכל לנוח.

אני גם מןלמדת ילדים פעם בשבוע, וחוזרת הביתה עם גרון כואב וניחר. אני לא צועקת אף פעם, אבל מתאמצת שישמעו אותי. אחר כך רוצה רק לשתוק...

השנה, תפסתי הצטננות קשה. לא יודעת אם שפעת או זיהום חיידקי (חושבת שויראלי). ממש איבדתי את הקול. עשיתי את שלוש הש' (שתיקה, שתיה ושינה). לא ממש עזר. היה שיפור איטי. מאז לא לקחתי שיעורי פיתוח קול ובקושי התאמנתי (ליד קשה של מוצארט). כן הלכתי לחזרות מקהלה, שכמובן בהם התרגילים אינם מותאמים לי אישית. ככה זה מקהלה. רופא א.א.ג קבע שיש לי התעבות במיתרי הקול, והפנה אותי (לבקשתי) לקלינאית תקשורת. היא אבחנה אותי, אבל עדיין לא התחלתי בטיפול. (לא פשוט לקבוע תור...) היא אמרה שיש לי קול חלש, ולכן אולי המאמץ, אבל לא הרחיבה ועדיין לא קיבלתי תרגילים, מלבד לגרגר מים ולעבור מצליל נמוך לגבוה שוב ושוב, מספר פעמים ביום.

עכשיו אני מרגישה שהצרידות התגברה. לא מצליחה להגיע גבוה. כואב לי תוך כדי חזרות של המקהלה ואף הצטרדתי למרבית הבושה, כשהמנצחת בקשה כל אחד לשיר לחוד. היא הפסיקה אותי באמצע. כל כך התביישתי! זה היה אחרי שניסיתי את תרגיל הקש, מתוך כוונה שאולי יגרום להרפיה של המיתרים ואולי יועיל.

היום לימדתי, ודוקא לא ממש כאב. תלמידי מבקשים שאשיר להם. אין סיכוי. קניתי היום ג'ינג'ר. ממש מדכא אותי לא לשיר. תמיד חשבתי שאני שרה כעורב, ופתאום התגלה לי שאני ממש יכולה לשיר יפה. מוסיקאים רציניים אומרים שיש לי קול ממש טוב, וזה כל כך שימח אותי! והנה, כאילו לקחו לי את הסוכריה שקיבלתי. אשמח לעיצות, ומחכה בקוצר רוח לתור אצל הקלינאית (שהיא טובה מאד, מטפלת גם בבתי שהיא זמרת).

בריאות הקול ופיתוח הקול

הקול הוא מתנה נפלאה ואני מאוד שמחה שגילית אותו ומאוד מקווה שתמשיכי לגלות ולהשתפר ושתפתיעי את עצמך בכמה שאת עוד מסוגלת לעשות.
חשוב לי להגיד לך שלא תוותרי, הדברים האלה לפעמים לא יציבים אבל הם ממש אפשריים. כל מה שצריך זה להתמיד, השיעורים עם הקלינאית יעזרו והייתי ממליצה לקחת כמה שיעורי קול בשביל שיהיה ממש חלק מהר ובקלות ותחזרי לשיר בכייף!
שולחת לך לינק למשהו קצר שכתבתי בנושא בתקווה שיעזור לך וייתן עוד מוטיבציה להיות הזמרת שאת חולמת להיות :)
צרידות וכאבי גרון

trilliane

Well-known member
מנהל
אגב, ניסיתי את שיטת הקש, לא עזר לי בכלל.
אולי צריך קש דק

יותר (לא היה לי קש של טרופית אלא קש כמו של מילקשייק).

3תיתי

New member
ניסיתי אתמול. בהחלט חשתי רטט בסינוסים

שלא הצלחתי לשחזר ללא הקש. לא חשתי באיזו הרפיה במיתרים. להפך! הצטרדתי באמצע חזרה של המקהלה. משהו לא עשיתי נכון.

שיקום הקול - פיתוח הקול

שלום ואיזה כיף לנו שיש עניין בקשיות ובתכנים של קול!
ראשית בעת ביצוע התרגיל עם הקשית חשוב לוודא שאין לחץ שרירים חיצוניים באזור הגרון ואני מנחשת שאם הדבר הסתיים בצרידות היה לחץ מיותר.
אני ממליצה לנסות את הדברים הבאים, במידה והם לא יעבדו אוכל להמליץ על תרגיל חלופי שאולי יתאים לך יותר:
  1. קח קש רגילה של מילקשייק ושים בבקבוק מים מינרליים קטן (בקבוק המים צריך להיות מלא 1/3 מים)
  2. נסה לייצר בועות במים ושים לב שזרימת האוויר לתוך הקשית גורמת לכך שהלחיים מתנפחות או רוטטות מעט.
  3. נסה לעשות זאת בעזרת סאונד - זרימת האוויר צריכה להיות רציפה - כלומר הבועות ממשיכות ללא הפסקה וכן הנפיחות בלחיים.
  4. כאשר אתה שר לתוך הקשית, נסה לחשוב על התנועה U ועל סאונד מעט מפוהק כדי לשמור על הגרון פתוח ולא מכווץ
  5. אפשר לשיר מנגינה של שיר באופן הזה

3תיתי

New member
בטוחה שאני מפעילה לחץ על הגרון, לא בגלל התרגיל.

הכוונה לנשימה מחזורית? אני מסוגלת לעשות כזו לזמן די רב, אם כי לא הצלחתע לבצע זאת בנגינה. רק בנשיפה עדינה לתוך מים.

קשית ופיתוח קול

לא, בהחלט לא נשימה מחזורית, רק לנשוף ולהפיק צליל לתוך הקשית ולנשום רגיל בין לבין. נסי וספרי לי איך הולך כדי שנדע אם זה עוזר לגרון

למעלה