שלום, שאלה

שמרית211

New member
שלום, שאלה

אני עומדת כרגע בפני מצב בעייתי. אני חולת קרוהן קרוב לשנתיים וחצי. (מעי דק סופי). הטיפול התרופתי לא עזר ולכן אני מקבלת יומירה קרוב לשנה. (שאומנם הביאה לשיפור מבחינת בדיקות הדם, אך אני סובלת מכאבי תופת במקום של הדלקת אחרי כל תנועת מעיים). חשוב לציין שהמחלה מתפרסת אך ורק על פני 5 ס"מ מהמעי הדק הסופי (דלקת קשה+היצרות). כרגע ההחלטה לגבי ניתוח נתונה לשיקול דעתי. רציתי לשאול מה הסיכון להידבקויות בניתוח כזה (אם הוא מבוצע בשיטה לפרוסקופית) והאם בניתוח כזה יסירו את כל האילאום או רק חלק את החלק החולה שבו? תודה מראש

ניתוח לקרוהן

שלום רב בכל ניתוח למחלת קרוהן אם זה פתוח או לפרוסקופי אמורים לבצע ניתוח דומה , במקרה שאת מציינת כריתת הקטע החולה באופן מאקרוסקופי (נגלה לעין בלתי מזויינת בניגוד למיקרוסקופי). כעיקרון כל ניתוח יכול לגרום להווצרות הדבקויות לאחר ניתוח. כעיקרון יש הטוענים לתצפית לא מוכחת שאולי בחולי קרוהן יש פחות הדבקויות לאחר ניתוח. גם ניתוח לפרוסקופי אמור לגרום לפחות הדבקויות לאחר ניתוח בהשוואה לניתוח פתוח אך האם לאורך זמן זה יגרום לפחות חסימות מעיים כתוצאה מהדבקויות לא ידוע. דעתי האישית שבהחלטה לניתוח השיקול של חשש מהדבקויות אינו שיקול מרכזי. גם לא האם הניתוח יהיה לפרוסקופי או פתוח. אלא האם מחלת הקרון מגיבה לטיפול תרופתי האם היא גורמת לסימפטומים משמעותיים או סיבוכים והאם ניתן בניתוח לפתור את הבעיה מבלי לסכן את אורך המעי. אם יש קטע קצר של מעי שמאוד סימפטומטי ואינו מגיב לטיפול אופציה של ניתוח בהחלט באה בחשבון. ד"ר קריב

למעלה