שלום! (+שאלה...)

אולי

New member
שלום! (+שאלה...)

רק עכשיו שמתי לב שאכן ניתנה לי תשובה על שאלה ששאלתי לפני מלא זמן... אז, אומנם באיחור, אבל ממש ממש ממש תודה על תחילת הפיתרון, (אין לי כל כך זמן להציץ בזה עכשיו, אבל כמובן שאעשה את זה בהזדמנות...). בינתיים כבר הספיקו לתת לנו עבודה לכבוד החנוכה, עם כל מיני שאלות מקרצצות שאני לא ממש מצליחה, אז אשמח אם מישהו יוכל לעזור לי... שאלה: מנמל A יצאה סירת משוטים עם הזרם לנמל B. שעה אחריה יצאה בעקבותיה מנמל A סירת מנוע, הגיעה לסירת המשוטים וחזרה לנמל A. סירת המנוע חזרה לנמל A בדיוק כאשר סירת המשוטים הגיעה לנמל B. ידוע כי מהירות סירת המשוטים (במים עומדים) גדולה פי 3 ממהירות הזרם, ומהירות סירת המנוע (במים עומדים) גדולה פי 5 ממהירות הזרם. מצא את משך התנועה של סירת המשוטים מנמל A לנמל B. ---------------------------------------------------------------------- הצלחתי כבר שאלה דומה, אבל כאן חסרים לי יותר מידי נתונים... איך עושים את זה
??? תודה בכל מקרה, וחנוכה שמח!!

לבנת

New member
שלום אולי

אולי הפתרון שלי קצת עקום, אבל זאת הדרך שלי... אני מקווה שזה נכון, בכל מקרה. נסמן: V- מהירות זרם 3V- מהירות סירת משוטים 5V- מהירות סירת מנוע נסתכל על מה שקרה מהרגע בו יצאה סירת המשוטים מנמל A ועד הפגישה בין שתי הסירות: נקרא לזמן הזה t. מהירותה של סירת המשוטים היא 4V (מהירות הזרם ועוד המהירות שלה). כלומר המרחק שהיא עברה הוא 4v*t. סירת המנוע יצאה שעה אחריה, כלומר t-1. המהירות שלה היא 6v. כלומר, המרחק שהיא עברה הוא (6v*(t-1. הסירות עברו אותו מרחק, כלומר אפשר לכתוב משוואה: (4vt=6v(t-1. פותרים את המשוואה ויוצא ש- t=3. כלומר, הזמן מיציאתה של סירת המשוטים ועד הפגישה הוא 3 שעות. עכשיו, נסתכל על ההמשך (אני בכלל לא בטוחה בזה): סירת המשוטים ממשיכה עד לנמל B באותה מהירות, 4v, וסירת המנוע חוזרת במהירות 4v (מהירות הסירה פחות מהירות הזרם). הן עושות את הדרך באותו זמן. מכאן ניתן לומר שהדרך ששתיהן עשו שווה, כלומר הזמן שלקחת לסירת המשוטים להגיע עד המפגש והזמן שלקח לה להגיע מהמפגש עד נמל B הוא שווה- 3 שעות. לסיכום, משך התנועה של סירת המשוטים הוא 6 שעות. הערה חשובה: אני לא בטוחה במה שעשיתי ומה שיצא לי, אבל החלטתי לכתוב את הפתרון בכל מקרה. אולי זה יעזור.

k4school

New member
הפתרון נכון

יפה
אני הייתי עובד מעט אחרת בעיקר בכך שלא הייתי שוכח שירטוט או בכלל את השלבים הרגילים לכל פתרון בעיה: נזכור תמיד שלבים לעבודה בכדי שיהיה לנו יותר קל והעיקר בשביל שנוכל לקבל ולו חלק מהניקוד: א. שרטוט הבעיה. ב. הבנת הבעיה. ג. מה מחפשים. ד. מה נתון. ה. נוסחאות מתאימות. ו. חישובים. ז. הכי חשוב... פתרון במילים לבעיה במילים !!! אבל בהחלט אני מבין שיש כאן מגבלות (ניתן תמיד לצרף קבצי וורד). שוב ... הפתרון נכון ויפה

לבנת

New member
יש לי בעיה להסביר את החלק השני

מהמפגש ועד הסוף. האם תוכל לנסח זאת בצורה טובה יותר ממני?

k4school

New member
שלום... אני אצרף קובץ עם הסבר

עצה לליבנת: את קולטת כניראה את החומר טוב בצורת אינטואיציה והדבר חשוב ביותר בפיזיקה אבל לא פחות חשוב מזה ללמוד לעבוד מסודר ולפי שלבים היוצרים הקדמה ויכולים לרמוז על הפתרון. מומלץ לראות את הפתרון (לא התוכן כי אם הגישה) ובטוחני כי את בכיוון לבגרות בפיזיקה (או שעשית טעות בבחירה
). הכלל הוא לא לנסות להבין את השאלה מהר מדי... יש שלבים מקדימים (כלל שלי כמובן לתלמידי ורק המלצה לשאר) מקווה שתוכלו להפיק מכך יותר מרק פתרון בודד (ממליץ להעתיק את השלבים לפתרון ולהפוך אותם לכלל).

לבנת

New member
צר לי להודיעך ../images/Emo8.gif

כי אני תלמידת ביולוגיה. ניסיתי פיזיקה בתחילת כיתה י´ אך לא הסתדרתי עם זה.... אז עברתי לביולוגיה. זה מקצוע יותר חי
(למרות מה שמשתמע מהתמונות אני מעדיפה בהרבה את הצד המולקולרי של ביולוגיה). בכל אופן, אני עושה בגרות 5 יחידות במתמטיקה, שנה שעברה עשיתי את החלק של השלוש יחידות (אני י"בניקית, איך הזמן עובר...) וגם בבגרות לא הסתדרתי עם הבעיה המילולית, אז ויתרתי עליה. נו טוב, מתמטיקה זה לא הצד החזק שלי. סליחה על ההשתפכות.

אולי

New member
תודה רבה לשניכם!!!

אני מייד אלך לעבוד על זה... ובמקרה שהתעורר פה ספק, השאלה ששאלתי היא ב*מתמטיקה* ולא, חס וחלילה, בפיזיקה (מעולם לא למדתי מקצוע זה... אני במגמת מחשבים...). מישהו כבר שלח לי מסר בנושא, והפניה לאתר בנושא פיסיקה... בכל מקרה, תודה רבה!!!!!!

k4school

New member
המתמטיקה הומצאה ע"י פיזיקאים ולכן

ניתן לנצל בעיות מהחיים ללימוד מתמטיקה נ.ב. המתמטיקה באמת הומצאה ואין לה כל ביסוס !!! כל המתמטיקה היום יושבת על שלוש אקסיומות בילתי ניתנות להוכחה והחיזוק היחיד למתמטיקה הוא כמובן העובדה שהיא פשוט עובדת
רונן "המפתח לבית הספר"

למעלה