שלומות לכם :)

סיר חע

New member
שלומות לכם :)

שלומות לכם :) שאלה לי, מהי השפה היותר מדוברת באירלנד - אירית או אנגלית? ועוד דבר, הסתכלתי בטאגליינס על ההמצלצות שירים, אבל רובם שקטים
הייתי שמחה אם הייתם ממליצים על מוזיקה אירית קיצבית (אולי מעורבת טיפה עם רוק), משהו שמח. כמה שיותר כינורות יותר טוב
תודה רבה!!!D:

jonbaum

New member
בוודאי שאנגלית

אנגלית היא שפת האם של 99% מהאוכלוסיה של אירלנד. אומרים שיש בערך 30,000 אנשים ששפת האם שלהם אירית. כל היתר לומדים אירית בבית הספר, מכיתה א', במידות שונות של הצלחה. אשתי למשל עשתה את כל היסודי וכל התיכון שלה כאן באירלנד והדבר היחיד שהיא יודעת להגיד באירית זה "אני יכולה בבקשה ללכת לשירותים?"

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifחחחחחחחח

אני ממש יכולה לדמיין את זה. המורה לא מוכנה לתת לה ללכת עד שהיא לא תדע לבקש בגיילית, ואז בכל תחילת שיעור היא ביקשה ללכת לשירותים וככה התחמקה

jonbaum

New member
והנה ההיסטוריה חוזרת על עצמה

הבת הגדולה שלי כרגע בכיתה ב'. אם היא רוצה ללכת לשירותים היא חייבת לבקש באירית, והמורה גם עונה באירית. והתשובה שלה היא תמיד "כן, את יכולה ללכת לשירותים". הבת הקטנה הולכת לבית ספר צרפתי, ושאלנו אותה איך היא מבקשת ללכת לשירותים. היא אמרה לנו את זה בצרפתית, ואז שאלנו איך המורה עונה, והיא אמרה "כן". אז הסברנו להן שצרפתית היא שפה אמיתית ואירית היא רק תכנית לימודים.

eytcor

New member
הדבר היחידי שלמדתי להגיד באירית זה Go Mall

שמצאנו את זה כתוב על הרבה כבישים. אמרו לנו שזה "האט". אולי בגלל שלא הרבה יודעים אירית באירלנד, אף אחד לא בדיוק מאט שם בכבישים.

אני דווקא מכירה

משפחה בה האמא דוברת אירית כשפת אם והאבא אמריקאי. הילדה הקטנה בת השנתיים דוברת אירית, אנגלית אירופאית ואנגלית אמריקאית. מאוד משעשע ואפילו קצת חמוד. אגב תכנית לימודים. (אממ..נצל"ש?): שמעתי ב RTE 1 על תכנית הלימודים בערך לפני חודש. הם דיברו על סיפור של אישה זקנה שהיה חלק מתכנית הלימודים של אירית, מה שגרם לרוב התלמידים באירלנד לשנוא את האישה המסכנה בלי שיכירו אותה. אני די סקרנית לגבי הסיפור, אבל לא זוכרת את השם. מישהו יודע?

Molly123

New member
../images/Emo6.gif

בסרט The Matchmaker שצולם באירלנד (למרות שהוא בהפקה אמריקאית) מספרים על העניין הזה גם כן. הדבר היחיד שאחת הדמויות יודע להגיד זה אם אפשר ללכת לשירותים, כי לא היו נותנים להם לצאת מהכיתה אם הם לא היו אומרים את זה בגיילית.
ובכלל, זה סרט מאוד מאוד מומלץ בשביל קומדיה רומנטית - הרבה נופים אירים וגדרות אבן אינסופיות

nir2422

New member
אשתך לא לבד ../images/Emo13.gif

אני יוצא עם בחורה מקומית, וביום ראשון ישבנו בפאב והיא ניסתה ללמד אותי כמה מילים באירית. ואז היא אמרה שהמשפט המלא היחיד שהיא יודעת להגיד זה "אני יכולה בבקשה ללכת לשירותים?". התחלתי לצחוק וסיפרתי לה על מה שכתבת, והיא אמרה שזה מובן מאליו, כי זה הדבר היחיד שיצא להם לומר. איזו שיטה אומללה ללמד שפה. זה נראה לי ממש צער בעלי חיים לדרוש מילדים לחוצים לדקלם את המשפט הזה

jonbaum

New member
שיטה אומללה זה לא מילה. זה פשוט פשע

אם היו רציניים בקטע הזה של השפה האירית, היו צריכים פשוט להחליט שאת השלוש או ארבע שנים הראשונות של בית ספר יסודי יעבירו רק באירית. כך, גם אם הילדים היו שוכחים הכל יותר מאוחר, הם היו מפתחים אהבה לשפות זרות וגם מפתחים קליטה מעולה. אבל אין רצון פוליטי אמיתי בנושא הזה, שלא לדבר על זה שאין כוח אדם מתאים. אבל, עם המצב כמו שהוא, לא רק שבקושי לומדים מילה, הילדים גם מגיעים למסקנה שלימוד שפות הוא טראומה, מפתחים שנאה לשפות זרות וגם מפתחים בלוק מנטלי. עובדה שהאירים הם תמיד בתחתית הטבלה של יכולת בשפות זרות. פשוט פשע.

למעלה