שעות נוספות גלובלית

ב"הודעה לעובד" שעליה חתמתי עם המעסיק כתוב שהשכר שלי גלובלי ויש לי עוד שכר מסויים עבור "עבור שעות נוספות גלובלי - 20 שעות".
הנהלת חשבונות אמרו שסך הכל השעות כולל העודפות צריכות להיות בפלוס לאחר קיזוז הפסקות ו100 אחוז שעה.
האם מעסיק יכול לדרוש ממני להחזיר לו כסף לאחר שאני מפסיק לעבוד אצלו או במשכורת האחרונה?
האם הוא יכול לקזז על דעת עצמו? האם זה חוקי או עצם האיום חוקי?

בנוסף, נאמר שאנו נקיים "דיון שכר" לאחר 3 חודשים.
בפועל אני כבר 9 חודשים לאחר שפעמיים ביקשתי בעל פה לקיים שיחת שכר, ומורחים אותי כל פעם.
יש לציין שהגדילו לי את תחומי האחריות ומעין שינו לי את התפקיד (כקידום) לאחר כחודש וחצי אך כל התנאים נשארו אותו דבר.

1. שאלתך אינה ברורה דיה, אולם ככלל המעסיק לא יכול בדיעבד לשלול מהעובד כספים ששילם.
אף לא ברור משאלתך מדוע מופנה איום זה, האם בשל העובדה כי העובד לא עשה שעות נוספות? האם יש תנייה חוזית מתאימה בחוזה העבודה?
ככלל- מעסיק לא רשאי לקזז מהשכר דבר, ודאי שלא כאקט ענישתי (ס' 25 לחוק הגנת השכר).
2. למרבה הצער, קיום "דיון שכר" אינו מבטיח העלאה בשכר ואינו מבטיח שיעור קבוע להעלאה.
על כן, אין לך קייס בעניין זה, שכן גם אם היה מתקיים דיון שכר אין ודאות כי שכרך היה מועלה; וממילא רשאי המעסיק לבטל התחייבות כללית זו, גם אם מדובר ב"הרעת תנאים" (מה שאין הדבר כך).

שלום עמית,

האם אי קיום של דיון שכר כפי שהתחייב המעסיק ב"הודעה לעובד על העסקה" מאפשרת לי להתפטר לאלתר בדין מפוטר וללא הודעה מוקדמת?
פניתי אל המעסיק פעמיים, לפני כחודשיים, ולפני כחודש.
בפעם הראשונה תגובתו הייתה בסגנון של "נו אז אתה פה X זמן, אז מה". בפעם השנייה הוא אמר שברח לו מהראש והוא יקרא לי, עד היום זה לא קרה.

כמה זמן אני צריך לתת/לקבל (במקרה של פיטורים) בפועל אם אני עובד 9 חודשים?

אגב, מה הסיבות שיכולות להופיע במכתב פיטורים?
אני מעונין להפסיק לעבוד במקום הנוכחי אך לא להתפטר. אם אבקש ממנו לקיים לי שימוע ולצורך העניין הוא יסכים, האם הוא יציין את זה במכתב פיטורים כך שזה יכול לפגוע במיצוי זכויותיי מול לשכת התעסוקה (מבחינת אבטלה?)

לחילופין, אני יכול לסרב לדרישה שלו להתפטר, ולהביא אותו לידי פיטורים, ובמכתב פיטורים הוא ינמק?

נערך לאחרונה ב:
1. יש לבחון את כלל הנסיבות, אולם ספק רב אם אי קיום דיון שכר מקנה לך את הזכות להתפטר בדין מפוטר, שכן מדובר בעניין תיאורטי בלבד, וממילא החובה לקיים "דיון שכר" אינה החובה להעלות לך את השכר. לכן אין מדובר בכל הרעה לתנאי העבודה או חריגה קונקרטית מהמוסכם.
2. אם אתה עובד רק 9 חודשים - אינך זכאי לפיצויי פיטורים, לכל היותר לשחרור הכספים שנצברו בקופתך.
3. כלל אינך זכאי למכתב פיטורים, אלא אם תפוטר.
4. אין היגיון בעמדתך לפיה אתה מעוניין להתפטר ואולם מעוניין כי יבוצע לך שימוע ותפוטר. המעסיק אינו אמור להסכים לפיקציה זו, שכל תכליתה להונות את הביטוח הלאומי בדרישה לקבלת דמי אבטלה שאינך זכאי להם.
5. במכתב פיטורים אין צורך לנמק את סיבת הפיטורים אלא רק את עצם הפיטורים.
6. ככל שתתנהג עם אשם תורם ותביא את המעסיק לפטר אותך, במקום להתפטר - מדובר בהתנהלות שאינה בתום לב וככל שתישאר בעבודתך יוכל המעסיק לפנות בעתיד לביה"ד לעבודה בבקשה לשלול או להפחית פיצויי פיטוריך, מכח סעיפים 16-17 לחוק פיצויי פיטורים.

למעלה