שעות נוספות גלובלית

ב"הודעה לעובד" שעליה חתמתי עם המעסיק כתוב שהשכר שלי גלובלי ויש לי עוד שכר מסויים עבור "עבור שעות נוספות גלובלי - 20 שעות".
הנהלת חשבונות אמרו שסך הכל השעות כולל העודפות צריכות להיות בפלוס לאחר קיזוז הפסקות ו100 אחוז שעה.
האם מעסיק יכול לדרוש ממני להחזיר לו כסף לאחר שאני מפסיק לעבוד אצלו או במשכורת האחרונה?
האם הוא יכול לקזז על דעת עצמו? האם זה חוקי או עצם האיום חוקי?

בנוסף, נאמר שאנו נקיים "דיון שכר" לאחר 3 חודשים.
בפועל אני כבר 9 חודשים לאחר שפעמיים ביקשתי בעל פה לקיים שיחת שכר, ומורחים אותי כל פעם.
יש לציין שהגדילו לי את תחומי האחריות ומעין שינו לי את התפקיד (כקידום) לאחר כחודש וחצי אך כל התנאים נשארו אותו דבר.

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
1. שאלתך אינה ברורה דיה, אולם ככלל המעסיק לא יכול בדיעבד לשלול מהעובד כספים ששילם.
אף לא ברור משאלתך מדוע מופנה איום זה, האם בשל העובדה כי העובד לא עשה שעות נוספות? האם יש תנייה חוזית מתאימה בחוזה העבודה?
ככלל- מעסיק לא רשאי לקזז מהשכר דבר, ודאי שלא כאקט ענישתי (ס' 25 לחוק הגנת השכר).
2. למרבה הצער, קיום "דיון שכר" אינו מבטיח העלאה בשכר ואינו מבטיח שיעור קבוע להעלאה.
על כן, אין לך קייס בעניין זה, שכן גם אם היה מתקיים דיון שכר אין ודאות כי שכרך היה מועלה; וממילא רשאי המעסיק לבטל התחייבות כללית זו, גם אם מדובר ב"הרעת תנאים" (מה שאין הדבר כך).

שלום עמית,

האם אי קיום של דיון שכר כפי שהתחייב המעסיק ב"הודעה לעובד על העסקה" מאפשרת לי להתפטר לאלתר בדין מפוטר וללא הודעה מוקדמת?
פניתי אל המעסיק פעמיים, לפני כחודשיים, ולפני כחודש.
בפעם הראשונה תגובתו הייתה בסגנון של "נו אז אתה פה X זמן, אז מה". בפעם השנייה הוא אמר שברח לו מהראש והוא יקרא לי, עד היום זה לא קרה.

כמה זמן אני צריך לתת/לקבל (במקרה של פיטורים) בפועל אם אני עובד 9 חודשים?

אגב, מה הסיבות שיכולות להופיע במכתב פיטורים?
אני מעונין להפסיק לעבוד במקום הנוכחי אך לא להתפטר. אם אבקש ממנו לקיים לי שימוע ולצורך העניין הוא יסכים, האם הוא יציין את זה במכתב פיטורים כך שזה יכול לפגוע במיצוי זכויותיי מול לשכת התעסוקה (מבחינת אבטלה?)

לחילופין, אני יכול לסרב לדרישה שלו להתפטר, ולהביא אותו לידי פיטורים, ובמכתב פיטורים הוא ינמק?

נערך לאחרונה ב:

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
1. יש לבחון את כלל הנסיבות, אולם ספק רב אם אי קיום דיון שכר מקנה לך את הזכות להתפטר בדין מפוטר, שכן מדובר בעניין תיאורטי בלבד, וממילא החובה לקיים "דיון שכר" אינה החובה להעלות לך את השכר. לכן אין מדובר בכל הרעה לתנאי העבודה או חריגה קונקרטית מהמוסכם.
2. אם אתה עובד רק 9 חודשים - אינך זכאי לפיצויי פיטורים, לכל היותר לשחרור הכספים שנצברו בקופתך.
3. כלל אינך זכאי למכתב פיטורים, אלא אם תפוטר.
4. אין היגיון בעמדתך לפיה אתה מעוניין להתפטר ואולם מעוניין כי יבוצע לך שימוע ותפוטר. המעסיק אינו אמור להסכים לפיקציה זו, שכל תכליתה להונות את הביטוח הלאומי בדרישה לקבלת דמי אבטלה שאינך זכאי להם.
5. במכתב פיטורים אין צורך לנמק את סיבת הפיטורים אלא רק את עצם הפיטורים.
6. ככל שתתנהג עם אשם תורם ותביא את המעסיק לפטר אותך, במקום להתפטר - מדובר בהתנהלות שאינה בתום לב וככל שתישאר בעבודתך יוכל המעסיק לפנות בעתיד לביה"ד לעבודה בבקשה לשלול או להפחית פיצויי פיטוריך, מכח סעיפים 16-17 לחוק פיצויי פיטורים.

היי עמית, תודה.
מה לגבי סעיף 14?
להבנתי הוא מיטיב עם העובד באופן מוחלט.
ידוע לי על עובדים שחתומים על ס' 14, האם זה חל על כלל העובדים גם אם אינם חתמו על סעיף זה?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
מכח צו ההרחבה הכללי במשק בנושא פנסיה, הסכומים שמפריש מעסיק לקופת פיצויי הפיטורים ברכיב זה (לצד ההפרשות לגמל פנסיוני) הינן של העובד, אף במקרה של התפטרות.
כאמור, מכח צו ההרחבה הנ"ל - ההסדר מוחל על כל המשק (אם כי בשיעורים חלקיים).

מכח צו ההרחבה הכללי במשק בנושא פנסיה, הסכומים שמפריש מעסיק לקופת פיצויי הפיטורים ברכיב זה (לצד ההפרשות לגמל פנסיוני) הינן של העובד, אף במקרה של התפטרות.
כאמור, מכח צו ההרחבה הנ"ל - ההסדר מוחל על כל המשק (אם כי בשיעורים חלקיים).
אשמח לחידודים:
אני עובד במקום עבודה שבו לא חתמתי על סעיף 14.
עם זאת, אני יודע שעובדים מסויימים באותו מקום עבודה כן חתומים על סעיף 14.
האם במקרה כזה סעיף 14 חל על כלל העובדים באותו מקום עבודה, כולל אלא שלא חתומים על סעיף זה?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
מכח צו ההרחבה הכללי במשק לפנסיה, שחל החל מ-2008, סכומים שמועברים לרכיב פיצויי פיטורים בקופת גמל כמוהם כ"סעיף 14" המאפשר לעובדים לקבל אותם בכל מקרה, גם של התפטרות.
עם זאת מדובר בסכום חלקי בלבד (לכל היותר לא יותר מ72% מפיצויי הפיטורים), תלוי באחוזי ההפרשות (שהשתנו במהלך השנים).

תודה עמית.
ההפקדות שלי הם 6%.
עובד כ9 חודשים והבנתי שאני לא זכאי לפיצויים.
לפי דבריך, על שכר של 9000 שח יש לי 4900 שח ברכיב הפיצויים, כלומר אני זכאי לקבל גם במקרה של התפטרות לא יותר מ 3500 שח שהם 72%?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
אכן, ככלל, פיצויי הפיטורים שמופרשים לקופת הגמל (בשיעור 6%) הינם, ככלל, שייכים לעובד, ועומדים לטובתו אף במקרה של התפטרות ו/או של עבודה פחות משנה. זאת, אלא אם כתוב מפורשות אחרת בחוזה עבודתך.

תודה רבה עמית.
לשם ידיעה- כשאומרים שעובד לא זכאי לפיצויים, מדברים על היתרה של 2.3% (השלמה ל8.33 ?) ואילו לפי ס' 14 ההפקדה היא של 8.33% ששיכיים לעובד בין אם פוטר או התפטר?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
לא מדוייק.
1. גם בהפקדות לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים שיעורי ההפרשות לרכיב פיצויי הפיטורים בקרן הפנסיה הינה רק ביחס ל6%, כלומר - ביחס ל72% משכרך.
2. רק אם יש צו הרחבה מטיב אחר/הסכם קיבוצי מיטיב אחר/הסכמה חוזית אחרת, יכול מעסיק להפריש לפי 8.3%, שישקפו את כל פיצויי פיטורייך.
3. במקרה של התפטרות - המעסיק צריך רק להעביר את הסכומים הצבורים בקופה לבעלות העובד, בלא צורך בהשלמות אם הפריש לפי 6%.
4. במקרה של פיטורים, ככל שההפרשות רק לפי 6%, על המעסיק להשלים את פיצויי הפיטורים לפי 8.3%.

למעלה