שרשורון
לג'ינג'י הירושלמי של תמונות

מצב
הנושא נעול.
שכונת ילדותי! תודה, דוקטור!

שרשורון
שכבר הופיעו כאן בעבר.
הנה השלוש הראשונות:
את בניין הבנק אני זוכר היטב, במרכז המסחרי הזה קניתי מסטיקים בשביל העטיפות... וגם מצרכים לבית (אמי שלחה אותי לקניות במכולת בגיל 6, אני בקושי סומך על בתי הגדולה לקנות קרטון חלב בגיל 11...
)

טיולי באופניים במעבר מיותר ותמוה

את בניין הבנק אני זוכר היטב, במרכז המסחרי הזה קניתי מסטיקים בשביל העטיפות... וגם מצרכים לבית (אמי שלחה אותי לקניות במכולת בגיל 6, אני בקושי סומך על בתי הגדולה לקנות קרטון חלב בגיל 11...
)
מאוד אהבתי לנסוע על אופניי במרכז המסחרי שהיה באותם ימים מאוד מטופח ומסודר,
חבל שהיום זה מוזנח יחסית.
&nbsp
אולם מאחורי החנויות לאורך כל המרכז המסחרי היה מעבר ברוחב 3 מטר שהיה ריק וחשוך ובין כל כמה חנויות הייתה יציאה לאוויר העולם,
והייתי לפעמים נוסע משם,
ולשם מה בנו אותו אינני יודע עד היום.

גם אני נסעתי במעבר הזה עם אופניי. אני הגעתי לרמות-אשכול ביום

מאוד אהבתי לנסוע על אופניי במרכז המסחרי שהיה באותם ימים מאוד מטופח ומסודר,
חבל שהיום זה מוזנח יחסית.
&nbsp
אולם מאחורי החנויות לאורך כל המרכז המסחרי היה מעבר ברוחב 3 מטר שהיה ריק וחשוך ובין כל כמה חנויות הייתה יציאה לאוויר העולם,
והייתי לפעמים נוסע משם,
ולשם מה בנו אותו אינני יודע עד היום.
31.12.1969 ומאז אני שם. כיום המחירים ברמות-אשכול עברו את בית הכרם והם משתוללים. דירה של 4 חדרים עורפית במיקום טוב יכולה להגיע ל-2,750,000 ש"ח. זה לדעתי מחיר מוגזם אבל זה מה יש.
אני זוכר מילדותי בשנת 1970 את הפיצרייה של ביבי, את ההמבורגר "ווימפי" במרכז המסחרי וכמובן את השופר-סל ברחוב מעבר המתלה. גרליץ היה קיים שם מאז ומעולם אך התוצרת שלו אז היתה הרבה יותר איכותית. היה מסתובב לנו בשכונה "אוטו גלידה" - פיג'ו J5 צהובה של "גלידות סנוקרסט" והיתה עוד פיג'ו J5 אפורה של אשה עולה מצרפת שמכרה פיצות חמות במחיר של 75 א"ג לריבוע עם אנשובי...

Ccyclist

Well-known member
איזה קטע, ווימפי זו רשת כל-כך בריטית שקיימת רק בפרברים

31.12.1969 ומאז אני שם. כיום המחירים ברמות-אשכול עברו את בית הכרם והם משתוללים. דירה של 4 חדרים עורפית במיקום טוב יכולה להגיע ל-2,750,000 ש"ח. זה לדעתי מחיר מוגזם אבל זה מה יש.
אני זוכר מילדותי בשנת 1970 את הפיצרייה של ביבי, את ההמבורגר "ווימפי" במרכז המסחרי וכמובן את השופר-סל ברחוב מעבר המתלה. גרליץ היה קיים שם מאז ומעולם אך התוצרת שלו אז היתה הרבה יותר איכותית. היה מסתובב לנו בשכונה "אוטו גלידה" - פיג'ו J5 צהובה של "גלידות סנוקרסט" והיתה עוד פיג'ו J5 אפורה של אשה עולה מצרפת שמכרה פיצות חמות במחיר של 75 א"ג לריבוע עם אנשובי...
לכמה זמן שרד הסניף ברמות אשכול? אני מניח שאת הגלידות שהן ה-חותמת של ווימפי בבריטניה (שילובים מיושנים של גלידה ופירות) לא הגישו, ומעניין עם הנגיעה הבריטית כל-כך של ביצה או שתיים לצד המנות הגיעה גם היא לארץ
&nbsp
בווימפי אכלתי בביקורים אצל סבתא בפרברים החיצוניים של קרוידן, בברייטון ("הוב בעצם") כשיותר דודים ודודות עברו לשם (וכמובן ב"בנקר'ס - הפיש אנד ציפס ללא תעודת כשרות שהיה מעוז הקהילה היהודית פוקדת בתי הכנסת האורתודוקסיים שם) ואחרי שחזרתי לאנגליה - בסניף בפינצ'לי (לשעבר אזור הבחירה של "החברה מפינצ'לי" מאגי ת'אצ'ר) וכן בעוד איזה פרבר חיצוני בגבולות אזורים 3 ו4. במרכז העיר היה סניף בודד בהולבורן (לא אזור תיירותי ראשי) שהוסב לבורגר קינג מזמן, לרשת היתה תדמית מיושנת לעומת הרשתות האמריקניות באמת, ואיכשהו כשרואים ווימפי יודעים שהגעתם לפרברים... מפליא אותי לגלות שהיה סניף בצפון ירושלים, אבל איכשהו לא מפתיע אותי שאם היה אז הוא היה באזור כזה אנגלוסקסי. הקהילה הזו ייסדה זרם חינוכי שלם שהתאים לתפישת עולמה הדתית המתונה - ביה"ס פרנקל וזרם תל"י, ואני מכיר בית אחד באזור גבעת המבתר שיש בו חלון הגשה אנגלי בין המטבח לסלון כנהוג בפרברי אנגליה.

הסניף פה שרד לפחות 5 שנים. היו בישראל עשרות סניפים של וימפי

לכמה זמן שרד הסניף ברמות אשכול? אני מניח שאת הגלידות שהן ה-חותמת של ווימפי בבריטניה (שילובים מיושנים של גלידה ופירות) לא הגישו, ומעניין עם הנגיעה הבריטית כל-כך של ביצה או שתיים לצד המנות הגיעה גם היא לארץ
&nbsp
בווימפי אכלתי בביקורים אצל סבתא בפרברים החיצוניים של קרוידן, בברייטון ("הוב בעצם") כשיותר דודים ודודות עברו לשם (וכמובן ב"בנקר'ס - הפיש אנד ציפס ללא תעודת כשרות שהיה מעוז הקהילה היהודית פוקדת בתי הכנסת האורתודוקסיים שם) ואחרי שחזרתי לאנגליה - בסניף בפינצ'לי (לשעבר אזור הבחירה של "החברה מפינצ'לי" מאגי ת'אצ'ר) וכן בעוד איזה פרבר חיצוני בגבולות אזורים 3 ו4. במרכז העיר היה סניף בודד בהולבורן (לא אזור תיירותי ראשי) שהוסב לבורגר קינג מזמן, לרשת היתה תדמית מיושנת לעומת הרשתות האמריקניות באמת, ואיכשהו כשרואים ווימפי יודעים שהגעתם לפרברים... מפליא אותי לגלות שהיה סניף בצפון ירושלים, אבל איכשהו לא מפתיע אותי שאם היה אז הוא היה באזור כזה אנגלוסקסי. הקהילה הזו ייסדה זרם חינוכי שלם שהתאים לתפישת עולמה הדתית המתונה - ביה"ס פרנקל וזרם תל"י, ואני מכיר בית אחד באזור גבעת המבתר שיש בו חלון הגשה אנגלי בין המטבח לסלון כנהוג בפרברי אנגליה.
במחצית הראשונה של שנות ה-70.
היו גם הגלידות המיוחדות וגם הביצים ליד המנה שעלייהם אתה מדבר. היה טעים מאוד ברמות על !
היו בירושלים לפחות ארבעה סניפים. היה זה ההמבורגר הטעים ביותר שאכלתי בילדותי.

Ccyclist

Well-known member
עד שנות השמונים לא שרד מזה דבר

היו גם הגלידות המיוחדות וגם הביצים ליד המנה שעלייהם אתה מדבר. היה טעים מאוד ברמות על !
עד שנות השמונים לא שרד מזה דבר

Ccyclist

Well-known member
עוד מעט תגיד שהיה גם Garfunkel`s. זה כזה מוזר שהיה ווימפי.

בכפר סבא עדיין היה בשנות השמונים
בירושלים של שנות ה80 היו שתי הרשתות הישראליות בורגר ראנצ' (שמעתי שחזרה לחיים אחרי שבורגר קינג עזבה את הארץ, וכן שמעתי שבמקור הסניף הראשון בעיר בבן יהודה לא היה כשר - תחילת שנות ה80 או סוף ה70, והגיש גלידות אך השתנה עד אמצע שנות ה80) ומק'דייויד שנעלמו עם פתיחת מק'דונלד'ס. היו גם מקומות המזון המהיר על קינג ג'ורג' אבל הם לא היו רשתות. אני זוכר גם את ליל החורף (חנוכה) שבו פתחו את גלידריית קארוול מתישהו ב86 או 87 - כל כך אופייני לעיר לעשות את ההיפך המוחלט להגיון העונתי.

alantan

New member
Garfunkels זה המוסד הכי דוחה בלונדון

בירושלים של שנות ה80 היו שתי הרשתות הישראליות בורגר ראנצ' (שמעתי שחזרה לחיים אחרי שבורגר קינג עזבה את הארץ, וכן שמעתי שבמקור הסניף הראשון בעיר בבן יהודה לא היה כשר - תחילת שנות ה80 או סוף ה70, והגיש גלידות אך השתנה עד אמצע שנות ה80) ומק'דייויד שנעלמו עם פתיחת מק'דונלד'ס. היו גם מקומות המזון המהיר על קינג ג'ורג' אבל הם לא היו רשתות. אני זוכר גם את ליל החורף (חנוכה) שבו פתחו את גלידריית קארוול מתישהו ב86 או 87 - כל כך אופייני לעיר לעשות את ההיפך המוחלט להגיון העונתי.

חוץ אולי מ-Angus ו-Aberdeen שמשום מה עדיין שורדים בזכות התיירים הפתיים. את מקדייויד אני זוכר - זה תמיד הצחיק אותי, כנראה בדיחה של עולים מארה"ב.
&nbsp
אם אתה כבר מזכיר גלידות, אני זוכר שפתחו את בלו מון בירמיהו בתל אביב ובאחד מסופי שבוע הלכתי ברגל עם חבר מכפר סבא עד לשם - כי לא היתה תחבורה ציבורית בשבת...

Ccyclist

Well-known member
וזה מה שקרה לווימפי- מסעדת דינוזאור.

חוץ אולי מ-Angus ו-Aberdeen שמשום מה עדיין שורדים בזכות התיירים הפתיים. את מקדייויד אני זוכר - זה תמיד הצחיק אותי, כנראה בדיחה של עולים מארה"ב.
&nbsp
אם אתה כבר מזכיר גלידות, אני זוכר שפתחו את בלו מון בירמיהו בתל אביב ובאחד מסופי שבוע הלכתי ברגל עם חבר מכפר סבא עד לשם - כי לא היתה תחבורה ציבורית בשבת...
בעשרים השנים האחרונות הם הידרדרו, אותם כיסאות פרחוניים או מרובי צבעים שהיו עדכניים לפני 30 שנה נשארו, הנסיגה לפרברים הלכה יד ביד עם אי השקעה בסניפים, והמרת הסניפים המוצלחים יותר לברגר קינג לא תרמה. אם יצא לך לראות אחד במסעותיך תוכל להעיד שמצבו לא טוב יותר מזה של קפה פועלים (greasy spoon) עצמאי ללא היתרונות של הרשת. גארפנקל'ס זה גם באותה רמה - דינוזאור שלא אכלתי בו מאז שנות התשעים המוקדמות שמאפשר מסע בזמן קולינרי.

alantan

New member
נכון מאוד. יצא לי לאכול בווימפי'ס איפשהו באסקס (שכחתי את שם

בעשרים השנים האחרונות הם הידרדרו, אותם כיסאות פרחוניים או מרובי צבעים שהיו עדכניים לפני 30 שנה נשארו, הנסיגה לפרברים הלכה יד ביד עם אי השקעה בסניפים, והמרת הסניפים המוצלחים יותר לברגר קינג לא תרמה. אם יצא לך לראות אחד במסעותיך תוכל להעיד שמצבו לא טוב יותר מזה של קפה פועלים (greasy spoon) עצמאי ללא היתרונות של הרשת. גארפנקל'ס זה גם באותה רמה - דינוזאור שלא אכלתי בו מאז שנות התשעים המוקדמות שמאפשר מסע בזמן קולינרי.
נכון מאוד. יצא לי לאכול בווימפי'ס איפשהו באסקס (שכחתי את שם
העיר). זה היה לפני כחמש שנים והנסיון היה לא מוצלח, בלשון המעטה. עם זאת הווימפי'ס בנורת'ווד לא רחוק ממקום מגוריי היה לא רע כשהייתי שם (גם לפני כחמש שנים).

פה אתה טועה: גלידת קארוול נפתחה בליל חנוכה - 1983 ולא 1987 !

פה אתה טועה: גלידת קארוול נפתחה בליל חנוכה - 1983 ולא 1987 !
בשנת 1987 המקום כבר היה לקראת סגירה. ביום הולדתי ה-21 קיבלתי מתנה עוגת גלידה מ-קארוול ברחוב המלך ג'ורג' 16. היה זה בתאריך 21.03.1984.

רדידי

New member
קארוול

אם אתה יודע מתי נפתחה.. יש מצב שאתה יודע מתי נסגרה למה?

Ccyclist

Well-known member
והנה עבורך תפריט ווימפי היסטורי עם תמונות

http://community.cdnbf.net/communit...0b2299be82bf564214cabe846580434c.jpg?v=243900

Ccyclist

Well-known member
- המחירים בסנט אז זה לא בריטי אלא מחבר העמים הבריטי

http://community.cdnbf.net/communit...0b2299be82bf564214cabe846580434c.jpg?v=243900
- המחירים בסנט אז זה לא בריטי אלא מחבר העמים הבריטי
לפי ההיסטוריה של ווימפי הרשת אמנם החלה בארה"ב אך יובאה לבריטניה בשנות החמישים ובשנות השבעים הענף האמריקני נסגר. קשה להאמין שנגיעות בריטיות שאינן קיימות באף רשת אמריקנית הגיעו מאמריקה ולכן אני מניח שהתפריט הזה המתומחר בסנטים מגיע מאוסטרליה, דרא"פ, ניו-זילנד, רודזיה, או קנדה. (לא ברור אם אלו סנטים של דולר או ראנד). התמונות האלו, במיוחד כשבגילאים מוקדמים לא יודעים לקרא, ממש מחזירות זכרונות ילדות. יש לציין שלגלידה שנקראה באנגליה knickerbocker glory קוראים בתפריט הזה "סלט פירות".

לדעתי, התמונה השלישית צולמה מגבעת המבתר

שרשורון
שכבר הופיעו כאן בעבר.
הנה השלוש הראשונות:
לדעתי, התמונה השלישית צולמה מגבעת המבתר
ונראה בה רחוב ששת הימים בו גרנו (בקדמת התמונה). אך ייתכן שהזווית מטעה ומדובר ברחוב אחר בשכונה (מבצע סיני?)
מעבר לבתי הרחוב, במרכז התמונה בצד ימין, נראה בי"ס "יד המורה", כאשר הבתים מסתירים את אתר מגרש הכדורגל.
מה שאי אפשר לראות בתמונה הוא שהמדרון מרח' ששת הימים לביה"ס היה תלול מאד. לפעמים כשלא התחשק לי ללכת את כל הדרך מסביב, הייתי חותך בעליה ומגיע ישר לכניסה האחורית של החצר.

HomerFlanders

New member
תודה על התמונות!

שרשורון
שכבר הופיעו כאן בעבר.
הנה השלוש הראשונות:
תודה על התמונות!
תמיד אני מסתכל על התקופות האלו שכל הבניינים עוד לא היו שחורים ומוזנחים, לא היו תלויים מבחוץ מזגנים בכל מקום, ולא סגרו כל מרפסת קטנה עם תריסים.
יש משהו יפה בלראות את ה-"חדש של פעם"..

alantan

New member
דווקא בדוגמה הזו הבניינים לא נראים רע כל כך - יש יתרון לאבן

תודה על התמונות!
תמיד אני מסתכל על התקופות האלו שכל הבניינים עוד לא היו שחורים ומוזנחים, לא היו תלויים מבחוץ מזגנים בכל מקום, ולא סגרו כל מרפסת קטנה עם תריסים.
דווקא בדוגמה הזו הבניינים לא נראים רע כל כך - יש יתרון לאבן
הירושלמית שמזדקנת בכבוד.

שכונת רמת אשכול הייתה מאוד מטופחת ומסודרת

תודה על התמונות!
שכונת רמת אשכול הייתה מאוד מטופחת ומסודרת
אינני יודע מי היה אחראי לסדר ולניקיון שהיה שם, בסוף שנות השבעים,
אבל אף אחד לא העז אז לשנות ולו בלוק אחד ממה שהיה שם,
כל הגינות ברמת אשכול היו מטופחות, עד האחרונה שבהן,
מדשאות ושיחים ירוקים,
כולל כל הגנים הציבוריים.
&nbsp
בשכונת מעלה דפנה מעבר לכביש היה עולם אחר לגמרי,
ואינני יודע למה,
השכונה לא הייתה נקייה כמו רמת אשכול, ולא כל כך מסודרת,
על אף שמבחינה אדריכלית, היא הייתה הרבה יותר מתוכננת ומושקעת.
&nbsp
ואגב באותם ימים מזגן בדירה פרטית היה מאוד מאוד נדיר.

מצב
הנושא נעול.
למעלה