שרשור "העתקות"

שרשור "העתקות"

הרבה זמן לא היה לנו שרשור רווּי עניין אצלנו בפורום, אני חושב שזה הזמן לעורר אותו קצת, ואני מקווה שהשרשור הזה יעשה את העבודה. לשם כך דרוש גם שיתוף הפעולה שלכם... אולי הכותרת לא נכונה בדיוק, אז אני אנסה להסביר על מה בדיוק אני מדבר: ידוע שרגאיי הוא סיגנון שתמיד ממציא את עצמו מחדש, תוך התבססות תמידית על החומר שכבר קיים. תופעה שכנראה תמיד הונהגה ברגאיי (ואולי גם בסיגנונות אחרים, אך לא בזה אנו עוסקים) הוא דגימת אלמנט מסוים בשיר, בין אם מילותיו, הסיגנון בו הוא מושר וכו' - בשיר חדש שנוצר. מעין פראפראזות של הזמרים עם השירים הקיימים, לעתים בקטע הומוריסטי, ולעתים בדרך של שינוי נושא השיר, עד כדי כך שבמקרים רבים קשה לדעת מי הוא המקור. דוגמאות? לא חסר. למשל Fatty Boom של ראנקין דרד, מול Boom Boom של ג'נרל אקו (מתחבא אי שם במדלי הנייס הזה). כאן יש דימיון מובהק בין שני הטיונים, גם המילים זהות. עוד? Eternals - Queen Of The Minstrells (שמצוי במיקס סטודיו וואן של סקאנקרייד, תורידו מהפודקאסט שלו) מול Hugh Mundell - King Of Israel (לינק למטה). יו מאנדל לקח באופן פארודי את השיר המקורי, והפך אותו משיר אהבה לבחורה, לשיר הלל לאלוהים. עוד? ב- Water Pumping של ג'וני אוסבורן יקיר הפורום (לינק לשיר למטה), הוא שר: "It's starnge how the world is changing, but it's only love..." לעומת זאת, ב- Smoking Cocain של Likkle Johnny יקיר הפורום גם הוא (לא מצאתי לינק לשיר אבל אשמח להעביר למי שמעוניין), ג'וני שר: "It's strange how the smoking all changing, but it's only sensi that the dreadlocks are planting..." אגב, Water Pumping יצא ב- 1984, וב- 1987 ג'וני הוציא בלייבל ג'אמיז טיון עם סיגנון "מועתק" לעצמו בשם Dollar Wine, שאפיין יותר את התקופה. הרשימה היא באמת בלתי נגמרת, והמטרה שלי מהשרשור הזה היא לא לרשום את כל ה"העתקות" שהיו אי פעם, כי מדובר באין סוף כנראה. הייתי רוצה בשרשור הזה שכל אחד ירשום את ה"העתקות" האהובות עליו. אפשר גם לציין מה בדיוק "הועתק". אגב, אני יודע שהמושג "העתקה" לא בדיוק נכון כאן, אז באותה מידה יכולה להיכנס המילה "פראפרזה" או כל מילה אחרת שנשמעת לכם יותר מתאימה. הכוונה היא לרעיון הכללי :) הגדילו את הרשימה ושתפו מהידע הרב בנושא שיש ללא מעט מכם. השרשור יכנס לטאגליינס (בתקווה שיעורר מספיק עניין). תודה מראש על שיתוף הפעולה, ולילה טוב!

עוד דוגמאות, עדכניות יותר

Super Cat - Dem Nuh Worry Me מול Wayne Marshall - Dem Nah Worry We (לא מצאתי לינק אבל תקשיבו, זה על ה- Della Move Riddim מ- 2005). Simpleton - Coca Cola Bottle Shape מול Tight Pussy Gal של קארטל. ועל אותו עיקרון: Mad Over Me של ילומאן מול Over Me של בוג'ו באנטון. יש עוד כל כך הרבה, אבל אני רוצה לראות קצת מהאהובים עליכם. מוזמנים לחוות דעתכם גם על הנושא, אם אתם אוהבים את זה או לא, אם זה תורם לקידום היצירתיות ברגאיי או לא. מה שבא לכם. דעתי האישית היא שזה אחלה, גם כי לכל אומן בסופו של דבר יש את ההגשה שלו ונחמד לראות איך כל אחד נותן את הסטייל שלו על הטיון. ב"העתקות" שנעשות שנים אחרי אפשר גם ממש לראות את ההתפתחויות בליריקס, ודוגמא חיה לזה היא סימפלטון מול קארטל: קארטל מתבטא כל כך הרבה יותר בחופשיות בטיון שלו, הסלנג אחר לגמרי, מתקדם יותר. חוויה גדולה ההשוואות האלו. תורכם...

ב ז ו ק ה

New member
יאמאן

אחת "ההעתקות" שאני הכי אהבתי: Movado - I'm on the rock שלקוח היישר מהארסנל של לוצ'יאנו - Jah rock אם אני לא טועה. ב 2001, רגע לפני הצבא, קפצתי ללונדון לשבועיים. מקלט הרדיו שלי כמובן קלט את תוכניתו של דיויד רודיגאן, מה שהנעים \עוד יותר את השהות שלי שם. ככה שמעתי את הטיון של לוצ'יאנו לראשונה. ודי שכחתי ממנו האמת. שנה שעברה נערך רידים קלאש ובו מיטב הסאונדים הארופאיים לקחו חלק. Civalizee לקחו את הקלאש ובין היתר ניגנו את הדאב של לוצ'יאנו כקונטראקשן נגד סאונד אחר ששם את מובדו. "This is a lesson for you" אמר האם סי של סיבלייזי ולקח FOWARD ענק....

עוד "העתקה" מעניינת, לעורר את השרשור ../images/Emo133.gif

The Wailers - Destiny מראשוני הטיונים של הוויילרס, עוד מימי הסקא-רוקסטאדי של שנות ה60, מול Buju Banton - Destiny, אחד הטיונים האהובים עליי של בוג'ו... נו, מה קורה איתכם? תנו עוד to bomboraas!

DuBsYs

New member
אחד שעולה לי בראש

Cornell Campbell - Stop The War קורנל לקח את המילים מהטיון How Many Men של ה African Brothers

xXx Shiraz xXx

New member
אוקיי אני מקווה שזה קשור

חחח לא בדיוק העתקה מעולם הרגאיי - אבל בהחלט דימיון מובהק! לקרטל מיודענו החביב יש שלאגר מהקיץ האחרון - שנקרא Work Out... הוא מדבר עם פעילות ספורטיבית המכונה סקס, ויש כל מיני צעדים לא קשורים בליריקס (listen carefully) אני תהיתי מה הוא מברבר שם ת'שכל ואז במקרה שמעתי את הלהיט מהניינטיז (אני עוד הייתי בחיתוליי) - Cha Cha Slide תקשיבו טוב למילים :)

לפני שהשרשור ייעלם

אתן לכם עוד אחד, ככה כי אני אוהב אותכם לאללה. אבל ראבאק לא כיף ככה, תנו גם משלכם...! Jim Brown - Seen Him שגם אותו אפשר לשמוע במיקס סטודיו וואן הנהדר שבישל ברק סקאנקרייד, מול Puddy Roots - Think A Wouldn't Hold You, שאפשר לשמוע במדלי של הLecturer Riddim. שתי תקופות - תור הזהב של הרוטס משנות ה70 היפות וראב א דאב שמן של תחילת שנות ה80 (לא רחוקות בשנים אחת מהשניה, אבל עדיין), שני שירים מעולים.

Carcass

New member
כן אבל לא ניגנו אתמול את הגרסא הזאת של ניקו..

ניגנתי את הגרסת ראגא שלו מ1992.. :)

למעלה