תגובה לתגובה המנומקת של אילן

תגובה לתגובה המנומקת של אילן

צר לי, אבל עד שלא תחיה את השוק הזה, לא תבין אותי. ושוב, ציננתי כבר טריליון פעם, שהסיבה שהביאה למותו *המוקדם* של זומביט, היא עזיבת הצוות הגרפי המיומן והמאומן, בראשו המעצבת. היא עזבה לקבוצת עיתוני ילדים אחרת, אם זה מעניין אותך. ניסינו להמשיך על זומביט במצב החדש, וזה לא ממש הלך. כלומר, היינו יכולים להוציא עיתון, אבל איכותו הגרפית היתה יורדת, ולא הייתי מוכן לזה. זה נקרא תירוץ?! יש לי כאן חצי עיתון גמור, שהחלטתי בסופו של דבר לא להוציא, רק בגלל שלא רציתי לרדת ברמה. יש לי כאן אייריסים, כמעט 20 עמודי טקסט, אפילו דיסק חדש שיצרנו. כל זה נגנז. בוא תראה. אולי, במחשבה שניה, כדאי היה להוציא אותו, בליווי מכתב פרידה. כידוע, מאסת המנויים של זומביט עדיין לא יודעת על סגירתו. המנויים יקבלו, כידוע לי, צ`ק בדואר בזמן הקרוב. ``במקום להתאמץ קצת יותר, לעבוד קצת יותר``. זה כבר באמת מעצבן אותי. יש לך, כאילו, מושג? לא ממש. אז אנא. עבדתי על זומביט מהבוקר עד הלילה, במערכת, בבית, באוטו. באמבטיה ובבריכה. נכון, הרווחתי משכורת טובה, קמתי מתי שרציתי, קיבלתי הרבה מתנות ויצרתי לעצמי מוניטין. גם הייתי טוב. ואתה יוצא מנקודת ההנחה שהייתי יכול להתאמץ יותר ופשוט הרמתי ידיים. אתה יודע מה? לך תארגן לי עוד 15 אלף שקל, נטו, לתקציב החודשי, ואני פותח את זומביט מחדש, עם הולוגרמה על כל שער. ואני חוזר שוב. הייתי יכול להמשיך עוד כמה זמן, אבל הייתי צריך למצוא ולהכשיר מעצבת חדשה, במשכורת לא בשמיים. וכאן אנו חוזרים לתוספת התקציב. זה פשוט לא היה שווה בזמן שנותר. וזה מביא אותי לנושא הבא: אולי האינטרנט לא יהרוג את העיתונות הכתובה היומית, ואפילו את השבועית, אבל את תחום הירחונים, כאשר בראשו עומדים ירחוני המחשבים, הוא לא רק יהרוג, הוא ירצח, ישחט ויאכל חי. אין לי ספק בכך, ולמעשה, לאף אחד מגורמי הענף אין ספק בכך. ברגע שנכנס האינטרנט המהיר, אין משמעות לדיסק המצורף לכל גיליון, היות וניתן להוריד את תכולתו תוך דקות ספורות. הדיסק מהווה את הסיבה העיקרית לרכישת העיתון. הוא משלש מכירות, מכפיל מנויים (ביחד עם המתנה). ברגע שיש לך גישה מהירה לדיסק ברשת, ואת המידע אתה בין-כה יכול למצוא שם, הסיבות הבודדות שיש לך לקנות את העיתון קשורות לנוחות ולעיצוב. להוציא עליהן 30 שקלים? לא נראה לי. בארצות הברית, נסגרו בשנה האחרונה 4 ירחוני משחקים: PC GAMES, PC ACCELERATOR, וצמד ירחוני INCITE. בגלל שהם לא התאמצו מספיק? לא ממש. חכה עוד שנה-שנתיים, עוד כמה ילכו הביתה, או יעלו לרשת. בנוגע לטענה שלך שלא כל עם ישראל מחובר: כל מנויי וקוראי זומביט בהחלט מחוברים, או לפחות אמורים להיות. הטענה מבוטלת. הייתי קונה, לפני שנים, ירחוני משחקים מחו``ל באופן קבוע. אפילו הייתי נוסע מחוץ לעיר במיוחד להשיגם. הייתי בולע כל מילה וכל תמונה. ברגע שנכנס האינטרנט, המשכתי לקנות עיתונים, אבל רק בגלל הדיסק. תכולת הדיסק הספציפי הכתיבה לי איזה עיתון לקנות. ברגע שהיתה לי גישה לקו אינטרנט מהיר יחסית (ISDN או נל``ן) הפסקתי לקנות עיתונים כלל וכלל. ב- E3, חילקו עיתונים כמו מים, אפילו דחפו אותם לאנשים בכוח. עיינתי, הסתכלתי על המודעות, זרקתי הצידה אחרי 10 דקות. שום דבר לא עניין אותי, את הכל כבר קראתי, ברשת, חודש לפני. אז די. תאמינו לי שאני מודע בדיוק לכל צעד שאני עושה. זה המקצוע שלי, העתיד שלי (עריכה בכלל, לא בהרכח מחשבים), והכיף שלי. אין לי שום אינטרס לירות בעצמי ברגל. כשאני אומר שסגרתי את זומביט עקב מכלול סיבות, ולאחר שהרגשתי שהגיע הזמן, זה בדיוק מה שעשיתי. ולא בגלל שלא רציתי להתאמץ *גיחוך* קצת יותר. אסור לשכוח שזומביט היה עיתון עצמאי, בבעלות פרטית לחלוטין, כאשר המו``ל היה טמבל שלא מבין מאומה בעיתונות, והג`וב פשוט נפל עליו לאחר שהמנכלית הלכה הביתה. אני חותם לכם שתוך שנה, ביציאה מנקודת ההנחה שהאינטרנט המהיר יכנס בקרוב, יסגרו עוד ירחוני מחשבים ישראלים (לא בהרכח ירחוני משחקים, אל תתפסו אותי במילה). אני עוד אחזור, אפילו בקרוב. אני עובד כעת בכמה מישורים, הועלו כמה רעיונות, קיימות כמה אופציות. בינתיים, תקראו ויגיימס או DAILYRADAR.

ilanos

New member
תגובה לתגובה...

בסדר! אז תגיד ``זומביט נסגר כי אף אחד לא קנה את העיתון, הצוות התפרק ונגמר לנו הכסף``. כשאמרתי שהיית צריך להתאמץ יותר, לא התכוונתי לזה שלא התאמצת מספיק. אין לי שום ספק שהשקעת הרבה מאוד בעיתון. אבל (עד כמה שאני מבין) בזומביט הייתה מערכת כתבים מגובשת, שהייתה יכולה בקלות לעבור לכל מדיה אחרת. זומביט העיתון יכל להמשיך לחיות, לצד אתר האינטרנט שלו, לצד פינה קטנה בתוכנית הטלוויזיה (אני יודע שאין קשר ממשי בין שני הדברים, אבל אני בטוח שמשהו דומה בטלוויזיה היה יכול להסתדר). אמרת במכתב שלך שאתה לא מעוניין להמשיך על האינטרנט. חבל... מקבל את זה... אבל אני לא מקבל את הנסיון שלך לאמר שזומביט לא נסגר כי המו``ל שלו היה חלש או כי העיתון עצמו לא נמכר, אלא משום שהאינטרנט יהרוג אותו גם ככה. לא היה לכם כסף להמשיך אותו. בסדר, אני מקבל את זה. אבל זה לא נבע מאיזה אתר אינטרנט שגנב לך את מכירות העיתון. העיתון לא נמכר מספיק ופשט את הרגל, כי לא הייתה בו התעניינות, י לא היה לו פירסום, י קהל היעד שלו העדיף עיתונים מחו``ל... חיסול התקשורת הכתובה על ידי האינטרנט שאתה מדבר עליו עוד לא הגיע לארץ. עוד לא נגע בעיתונים כאן. לא ראיתי אנשים מבטלים מנויים לידיעות אחרונות או מעריב אפילו שאפשר לקרוא את שניהם על האינטרנט. זה ייקרה בסוף, אבל את הרעיון שאחת מהסיבות שסגרת את זומביט היא כי הבנת מראש שאין לך שום סיכוי להתמודד עם האינטרנט אני לא יכול לקבל. לא שאיכפת למישהו חוץ ממני מהדעה שלי, אבל זה מה שאני חושב... אל תיקח את זה אישי. ברור שאין לי שום מושג מניהול עיתונים. אגב, בקשר לוי-גיימס... אני לא מבין מה כל כך טוב באתר. הכתבות אכן כתובות היטב, אלה שמדור החדשות, האלמנט העיקרי של אתר אינטרנט מהסוג הזה, נורא ואיום. זה מגיע מטעויות פשוטות בתאריכים ועובדות, ועד פרשנות אישית של הכותב שמלאה בטעויות מגוחכות... אין אף אתר אינטרנט ישראלי רציני שעוסק במשחקי קונסולה. הגרוע מכל - בחודש יולי זכיתי בתחרות כתיבת ביקורות באתר, ועד עכשיו לא קיבלתי את המשחק שהובטח לי... אבל זו לא בעיה שלך. זה היה ארוך...

עוד פרשנויות

אוקי אילן, אתה שוב מכניס לי מילים לפה. אמרתי שאף אחד לא קנה את העיתון? לא אמרתי. אמרתי שנגמר הכסף? לא אמרתי. אמרתי שהעיתון פשט את הרגל!?!? בהחלט לא אמרתי. אמרתי רק דבר אחד: לא היה לי שווה, כח, משאבים (כסף) וזין למצוא מעצבת חדשה, בהנחה שיש לי עוד פחות משנה. זומביט אמנם לא הרויח מיליונים, אבל הוא בהחלט לא הפסיד כסף. אם הוא היה מפסיד, הוא לא היה מחזיק 6 שנים, לא בתור עיתון עצמאי. המו``ל של מדפיס יומנים של פוקימון, ככה שזומביט הוא לא ממש מקור הפרנסה שלו. אני לא מדבר על מעריב, אני לא מדבר על ידיעות. אלה עיתונים יומיים, והם יחיו לנצח. אתה לא מקשיב. אני מדבר על רק ירחונים. ירחון - פעם בחודש. מלשון ירח. הדבר שבשמיים. ובעתיד הלא רחוק, אין לי סיכוי להתמודד מול האינטרנט, אלא אם כן אני מצרף דיסק DVD או סרט כחול לכל גיליון, כדי למשוך קונים. נכון, בזומביט יש מערכת כתבים מגובשת, כולם נשארים איתי, ואתה יכול להיות בטוח שנחזור במדיה אחרת. אבל עדיין, אתה טועה, אתה פשוט טועה. אין כאן מקום לדיעות. אלה עובדות ברורות. תראה, זה הפורום של קובי, וממש לא נעים לי להשתלט. מספר ה- ICQ החדש שלי, לצרכים זומביטאים, מופיע בעמוד שלי, ב- ANGLEFIRE/ZINE/ZOMBIT אם תרצה, צור איתי קשר, אלמד אותך כמה דברים על ניהול עיתון, השלכות כלכליות, ועוד עשרות אלמנטים שאין לך עליהם מושג. בנוגע לויגיימס - את כל הטענות שלך, גם בנושא הפרס, תפנה לדורון ניר, אני בטוח שהוא יקח את כולן לתשומת ליבו, ויענה לך בצורה עניינית. הוא בחור טוב. גם עושה כלים. זהו, זאת ההודעה האחרונה שלי כאן. לילה טוב, גוזלים שלי.

למעלה