תובנות וניסיון עם מוצרי פייבר צמנט של SHERA?

blondiegirl

New member
תובנות וניסיון עם מוצרי פייבר צמנט של SHERA?

שלום לחברי הפורום,

השאלה נשאלה גם בפורום "בונים בית" ופורום "עיצוב פנים" אך לא קיבלנו התייחסות אז ננסה פה -

נשמח לקבל תגובות ממשתמשים שיישמו מוצרי פייבר צמנט של SHERA.

אם להיות יותר ספציפי - אנחנו שוקלים ליישם סטריפים בטקסטורת עץ ונשמח לשמוע מבעלי ניסיון עם מוצר זה לגבי:

1. עמידות לאורך זמן (שינוי צבע, דפורמציה/עיוותי צורה של הסטריפים, וכד')

2. בטיחות - להבנתנו החומר "ידידותי" לסביבה, אבל זה עפ"י אתר החברה שמן הסתם אינו אובייקטיבי. ניסינו לחפש באינטרנט מידע האם החומר למשל מסרטן (ח"ח), אך לא מצאנו. אבל אולי למישהו בפורום יש מידע קצת יותר רציני ומוכן לשתף

3. מחיר - היכן ממוצב המחיר של מוצר זה בהשוואה למחירי חיפוי בבריקים מאבן טבעית (לדוגמא אבן כורכר - חומר בלבד ללא עבודה).

4. כל פרמטר אחר שלא חשבנו עליו...

תודה

לוחות פייבר צמנט

ראשית כל - יפה מאד בעיני שאתם עירניים לתכונות המוצר, לרבות היותו בריא לאדם ולסביבה.

מעבודתי אני מכיר את לוחות SHERA עבור קירות בבנייה קלה ומתקדמת בשלד פלדה. הרכב החומרים דומה, אז אני מניח שמה שאני יודע רלוונטי גם עבור ה-"סטריפים".

החומר עצמו מיוצר בתאילנד משילוב של חומרי צמנט עם סיבים טבעיים. לחומר תכונות של חוזק מכאני רב, עמיד בחיתוך ובעיבוד שבבי. מכל העדויות שאני מכיר, מדובר בחומר "ירוק" - קיבל תקינה של המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה ומכיל 0% VOC (תרכובות אורגניות נדיפות).
חלק מהמוצרים מוגדרים גם כירוקים תחת קטלוג המועצה הישראלית לבנייה ירוקה - קטלוג שאני מסתמך עליו לא מעט.

http://ilgbcatalog.org/product-category/eco-label/cladding/page/2/

מבחינת המחיר - בגלל שהשוק רווי מוצרים, אין אלא להשוות לבד אל מול הצעות רלוונטיות נוספות.

לשאלות נוספות מוזמנים לפנות כאן תמיד.

blondiegirl

New member
איל ראשית תודה רבה!

סופסוף קיבלנו התייחסות ישירה לשאלת הבטיחות ונשמע מדבריך בטוח לשימוש בבית :)
לא התייחסת לשאלת עמידות המוצר לאורך. ברשותך, במידה וצברת מספיק ניסיון אישי לאורך זמן - תוכל להתייחס בבקשה לסוגיה זו?
&nbsp
שוב תודה, וחייבים לציין בהערה כללית שאנחנו רק לאחרונה התוודענו לפורום הזה ומוצאים אותו מאוד שימושי לצרכינו = בונים בית ולא אדריכלים בעצמנו :)

שמח שאתם נהנים מהפורום

לגבי עמידות לאורך זמן, צריך לבחון כל מוצר לגופו.
בגדול, מוצרי פייבר צמנט עמידים מאד, באירופה משתמשים בהם שנים רבות לשיקום ושחזור חזיתות היסטוריות של מבנים והם עמידים בפגעי מזג האויר והזמן.

ספציפית לגבי הפלאנקים בהם אתם מתעניינים, העמידות תלויה בעוד גורמים:
חזית הבית בה יתבצע החיפוי, זיהום האוויר באיזור, הקרבה לים וכן תכונות החומר כגון צבוע / נטול צבע וכיוב'.

שווה במקרים כאלה לשאול על אחריות של היבואן / יצרן, ולוודא מה היא כוללת במדויק.

blondiegirl

New member
עוד כמה נתונים

ההערה לגבי האחריות חשובה! בהחלט נבדוק את תכולת האחריות.
כמה נתונים נוספים אולי בכל זאת יעזור לך להבין את המצב הספציפי :)
מדובר על ייישום בחזית הבית שפונה בדיוק לכיוון דרום-מזרח. ברור לנו שאין תחליף למראה טבעי ושלוחות עץ ללא ספק יתנו את המראה הכי יפה בעיננו.
יחד עם זאת החשש שלנו שלאור מפנה החזית לכיוון דרום מזרח, השמש "תגמור" על לוחות עץ טבעיים מהר מאוד ותחייב תחזוקה די גבוהה.
אנחנו מקווים שהסטריפים בטקסטורת עץ של SHERA יתנו את השילוב הכי מוצלח של עלות/תועלת, כלומר יתנו מראה קרוב כמה שאפשר למראה טבעי תוך מיזעור הצורך בתחזוקה שוטפת (צביעה, החלפת סטריפים וכו').
דרך אגב, בהזדמנות זו אפשר נרצה לשאול - האם סוגי עץ שנחשבים עמידים (למשל איפאה) יתנו לדעתך ערך עלות/תועלת טוב יותר? כלומר, אם לצורך הדוגמא מדובר על צביעה אחת לשלוש-ארבע שנים אולי אנחנו צריכים לעשות חשיבה מחדש...

עץ טבעי מול פיבר-צמנט

אישית, לי יש פֶטיש לחומרים "טבעיים". באופן אינסטנקטיבי אני תמיד אעדיף עץ טבעי על חומר מתועש.

יחד עם זאת - צריך לשאול מהם הדברים ה-"טבעיים" שאנחנו מכניסים הביתה. עץ איפאה שגדל במרכז אמריקה, לא מאפיין דבר וחצי דבר מהזהות והתרבות המקומית בישראל. הוא זר לנו, וגם האקלים שלנו זר לו.

לכן, לעיתים חומרים מתקדמים, שהם אמנם מתועשים אך מתאמצים לפגוע פחות בסביבה, יתאימו לא פחות ואפילו יותר.

אגב, כאדריכל, אילו בחרתי חיפוי פיבר-צמנט, הייתי הולך על חיפוי "נקי", לא כזה שמנסה להיראות כמו עץ. אבל כמובן שזה המון עניין של העדפה אישית, ובאדריכלות על טעם ועל ריח - יש המון מה להתווכח

גלמיש1

New member
שימו לב עץ איפאה נכרת באמזונס ובית גידולו הולך ומידלדל

עם הצריכה המוגברת. כריתתו תורמת גם להידלדלות יערות האמזונס גם של עצים אחרים.
אני לא ממש מחבקת עצים מקצועית - אבל האיפאה הוא אישיו אמיתי.
הנה כאן:
Sustainability: This wood species is not listed in the CITES Appendices or on the IUCN Red List of Threatened Species. However, Ipe species grow in very low densities, with mature trees only occurring once per 300,000 to 1,000,000 square feet (3 to 10 hectares) of forest area. This necessitates the clearing of large sections of rainforest trees (most of which are of little commercial value). Though uncommon, certified sources of Ipe are available.
&nbsp
בכל מקרה - כל עץ, גם העמיד ביותר, באשר מדובר על לוחות דקים בחיפוי בית בשמש היוקדת של ארצנו יצריך תחזוקה שוטפת שנתית וגם ככה לא יחזיק לאורך שנים רבות.
לעומת זאת חומרים מתועשים איכותיים הנם בעלי אורך חיים גדול מאד, ודורשים תחזוקה מינימלית.

blondiegirl

New member
מה לגבי טיק בורמזי?

גלמיש תודה, תמיד נהנים לקרוא את תשובותיך המנומקות :) אנחנו גם לא מחבקי עצים מקצועיים אבל בהחלט מחשיבים עצמנו שומרי איכות סביבה "מעל הממוצע".

אגב - המפנה הוא כאמור דרום מזרחי עם פרגולה שאמורה להגן בצורה מסויימת לפחות מהחלק הדרומי.
האם לדעתך גם טיק בורמזי יצריך תחזוקה ברמה שנתית?

גלמיש1

New member
כדאי להתיעץ עם מומחים לבניה בעץ

אבל בכללי עצים דורשים תחזוקה.
גם טיק . יש לי ריהוט גינה מטיק ומאחר שאין לי סבלנות לשמן אותו כל שנה (וכמובן לנקות ולשייף לפני) אז הוא נכאה כזה ישן ואפרורי. לי פחות אכפת, וגם זה סה"כ שולחן גינה ולא חזית הבית.
בעיה נוספת עלולה להיות ממזיקים (למשל באיזור החוץ יש היום בעיה של טרמיטים).
היות שאין בארץ מסורת של בניה בעץ נדמה לי שישראלים פחות יודעים לטפל בו.

א

אייל חיטין

Guest
אני פגשתי בחיפושים לחיפוי הקירות פלנקים דמויי עץ ולוחות פיברצימנט או לוחות בטון אדריכלי שיכולים להיות מענה מוצלח גם מבחינת המענה העיצובי וגם מבחינת המענה לבנייה בר קיימה.
פגשתי את זה באתר פסגות
האם זה מתאים לבנייה ירוקה?

למעלה