תיסוף בסידן וויטמין D מוריד את הסיכון לסרטן

tommythecat

New member
תיסוף בסידן וויטמין D מוריד את הסיכון לסרטן

הממצאים של (1) פשוט יוצאי דופן. אני אסכם את הממצאים מחר (אלא אם מישהו יקדים אותי ויעשה את זה במקומי, ואז אני אהיה החבר הכי טוב שלו ליומיים). יוסי
1: Joan M Lappe, Dianne Travers-Gustafson, K Michael Davies, Robert R Recker and Robert P Heaney Vitamin D and calcium supplementation reduces cancer risk: results of a randomized trial1,2 American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 85, No. 6, 1586-1591, June 2007 http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/85/6/1586​

m0sh3

New member
טוב, זה באמת חריג

לא הספקתי לקרוא את המחקר המלא אבל בקצרה מהאבסטרקט: במחקר היו 3 קבוצות, אחת קבלה סידן בלבד [1400-1500 מג ביום], הקבוצה השניה קבלה בנוסף לסידן ויטמין D [1100 IU ביום] והקבוצה השלישית קבלה פלסבו. המחקר נערך במשך 4 שנים על 1179 נשים לאחר הפסקת הווסת שגילן מעל 55. הסיכוי לחלות בסרטן בקבוצה של הסידן בלבד היה 0.532 [p=0.06, לא רע] לעומת הפלצבו והסיכוי בקבוצת הסידן+ויטמין D היה 0.402 לעומת כלל האוכלוסיה [p=0.01, טוב מאוד]. כאשר בצעו אנליזה לסרטן שאובחן לאחר השנה הראשונה של המחקר, הסיכוי לא השתנה בקבוצת הסידן בלבד אבל ירד בקבוצת הסידן+ויטמין D ל0.232 [p<0.005, מעולה]. חשוב לחדד את הנקודה שלא מדובר בסיכוי לחלות בסרטן אלא בסיכוי לעומת האוכלוסיה - אם באוכלוסיה הסיכוי הוא 0.3 אז בקבוצת הויטמין D+סידן לאחר שנה הסיכוי הוא 0.232*0.3. בנוסף, נמצא שהטיפול ורמות ה25-hydroxyvitamin D הם סמנים לסיכון לחלות בסרטן, משמע שיש ביניהם קשר חזק.

tommythecat

New member
המשך

אז כמו שכבר כתבתי, זה בהחלט ממצא יוצא דופן ממחקר קליני ולא רק ממחקר אפידמיולוגי. ההסתיגויות שיש לי נוגעות לכך שההשפעה עלולה להיות קטנה יותר בקרב אנשים צעירים יותר אם המכניזם הוא בשלבים מאוחרים יותר של המחלה. כמו כן, עד כמה שזה משנה (ואני לא חושב שזה משנה במיוחד) בעוד שהחוקרים כותבים ש-
the principal secondary outcome was cancer incidence​
זה דווקא לא הוכלל תכנון המחקר המקורי שלהם: http://clinicaltrials.gov/ct/show/NCT00352170 (למעשה, גם החוקרים עצמם ציינו את זה בסוף האבסטרקט) ובכל זאת, אלו רק הערות קטנות על ממצא יוצא דופן ומוזר לי שהמחקר לא זכה להתייחסות נרחבת יותר בטור העורך של הגיליון. מה שעוד עשוי להיות מאד מעניין הוא באילו סוגי סרטן מדובר. סרטן הערמונית, למשל, הוא אחד מסוגי הסרטן העיקריים שנגדו ויטמין D יכול להגן (ושעבורו סידן ע-ל-ו-ל להוות גורם סיכון) בהתבסס על איפדמיולוגיה כך שהמחקר הזה היה עשוי להיות ממש מתאים כדי לענות על כמה שאלות חשובות. כמו כן, העובדה שהמחקר נערך על נשים בלבד עדיין משאיר נושאים מסויימים ללא מענה. יוסי

m0sh3

New member
במחקר המלא יש טבלה

שמפרטת לגבי סרטן השד,הרחם, המעי, ריאות, לימפה/לוקמיה/מיאלומה. שאר סוגי הסרטן נמצאים תחת קטגוריה אחת.

tommythecat

New member
תודה

ואני באמת אבדוק באוניברסיטה איך אני יכול לקבל גישה למחקרים המלאים. יוסי

tommythecat

New member
תודה

ובדרך כלל אני משיג את המחקרים דרך חברים עם גישה למאמרים המלאים. עם זאת, יהל העירה בצדק שבתור סטודנט אמורה להיות לי גישה למחקרים ואני אבדוק את הנושא עם האוניברסיטה. יוסי

m0sh3

New member
אם אתה סטודנט בת"א

יש אפשרות לגשת לכל המחקרים מהבית.

tommythecat

New member
אני סטודנט באוניברסיטת חיפה

ואחרי בירור קצר שעשיתי, הבנתי שהגישה למחקרים כרוכה בתשלום כלשהו. אני חושב שאני אשתמש באלפקה לסיפוק הצרכים (האינטלקטואליים) שלי. יוסי

למעלה