תכנון קדימה: רוצים להחליף דירה בעוד שנתיים

הצנובר

New member
תכנון קדימה: רוצים להחליף דירה בעוד שנתיים

פרטים אישיים
זוג בני 34 עם שני ילדים (1.5, 3.5).
הכנסה חודשית 35K נטו (הייטק).

מצב נוכחי
לפני 3 שנים קנינו את דירתנו הראשונה, דירת 5 חד' בפריפריה בה אנחנו גרים, בתנאים הבאים:
מחיר 1.31 מ'
משכנתא 660K:
קלצ 426K ל-6 שנים, ריבית 2.50%
פריים 234K ל-25 שנה, ריבית P-0.9%

כרגע יתרת החוב היא 450K וסך הכספים שיש לנו (חסכונות + קרנות השתלמות) עומד על כ-350K.
אני מניח שהדירה שווה כעת 1.6-1.7 אבל זו השערה בלבד.

תכנון/שאיפה

בקיץ 2018 אנחנו מתכננים לעזוב את הדירה והשאיפה הגדולה היא להצליח להגיע לבית קרקע במיקום מרכזי יותר. בית כזה עולה כיום בערך 3.3 מ' להערכתי.
לאור מצב בריאותי סופני של אחד ההורים, ניתן להניח לצורך הדיון קבלת סכום של 500K במהלך השנתיים הקרובות.

לכן לפי החישוב שלי יש לנו למעשה: 1700 דירה + 350 חסכונות + 500 ירושה - 450 משכנתא = סה"כ 2.1 מ'.

מה לעשות?
אני תוהה מה כדאי לעשות עכשיו בהתחשב בשאיפות לעיל...
האם כדאי לי לסגור את יתרת המשכנתא (ולהישאר עם כ-100K אחרונים)?
האם יש צורך/כדאיות למחזר הלוואה שכזו?
ועוד שאלה שלא קשורה ישירות למשכנתא: האם לדעתך כדאי לנסות למכור כבר עכשיו ובשנתיים-שלוש עד המעבר המיוחל לגור בשכירות? (אני לא חושב שזה יתאים לנו אבל אשמח לשמוע דעה, אולי אחכים ואשנה דעתי)

Fitch

New member
לא לגעת במשכנתא. לא לגעת בקרן השתלמות. חסכונות לסגור לשנתיים

לגבי למכור עכשיו או לא? תקבעו מחיר X, גבוה מהשוק בY. אם תקבלו - תמכרו. אם לא, אז לא.
לנבא מה יהיה עוד שנתיים, בלתי אפשרי.

מציע למכור כבר היום

ולשריין את מחיר רכישת הבית החדש. מה שאפשר היום, לא בטוח שיהיה אפשר מחר.

מזל112

New member
דירה חלופית

רכוש עכשו את דירת חלומותך כדירה חלופית זאת אומרת שלא תשלם מס רכשה ותמשיך לשלם משכנתא ולגור בדירתך אפשרות עד שנה אחרי קבלת המפתח .
אתה משיג כמה דברים
א.גר בבתיך וקרן המשכתא יורדת.
ב סוגר מחיר לדירה חדשה שתתקבל בעוד שנתיים שלוש.
ג.אולי גם הדירה הראשונה תמשיך לעלות .

yoram1111

New member
דעתי

תשלום ריבית חודשית (לפי שנה רביעית):
בקל"צ כ - 460 ש"ח.
בפריים כ - 121 ש"ח.
אם אתם זוג שמצליח לחסוך, ותוכלו להעביר את תשלומי משכנתא לחיסכון (ולא להגדלת הצריכה), הייתי מסלק את הקל"צ, ומקצר תקופה של הפריים עד לשידרוג הבית בעתיד.

למעלה