לאחר כ-50 שנה, חוף באילת שברשות קצא"א צפוי לחזור לציבור

dimab

Member
לאחר כ-50 שנה, חוף באילת שברשות קצא"א צפוי לחזור לציבור

מאמר של צפריר רינת ב"הארץ":
לאחר כמעט 50 שנה, שבהן השתמשה חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) באופן בלעדי בחלק מהחופים של אילת, יוחזר לראשונה לרשות הציבור חלק מחוף מצפון לריף הדולפינים, שאורכו כ-200 מטרים, ויוגדר כשמורת טבע. כך החליטה לפני שבועיים ועדה בין-משרדית לבדיקת שימושי הקרקע של חברת קצא"א באילת, שבראשה עומד המשרד להגנת הסביבה.
הממשלה החליטה על הקמת הוועדה הבין-משרדית לאחר אירוע זיהום הנפט החמור בשמורת עברונה בדצמבר האחרון. הוועדה נדרשה לבחון בין השאר שימושים במתחם קצא"א בחוף, הכולל מעגנה ומתקנים להזרמת נפט ממכליות ליבשה. למתקן עדיין מגיעות מכליות אבל בשכיחות נמוכה יותר מבעבר. קצא"א ומשרד התשתיות טענו שיש לשמר את היכולת של המזח הסמוך לחוף לקלוט נפט או גז טבעי. עם זאת חברת קצא"א לא הביעה התנגדות עקרונית לוויתור על חלק מרצועת החוף.
לקצא"א שלושה מתחמים באזור אילת. מלבד שני מזחים לעגינת מכליות, יש לחברה בסמוך לחוף שהוחלט להחזיר לציבור גם חוות מכלים לאחסון דלק ועוד חווה באתר רמת יותם ממערב לעיר. החברה פועלת במתחמים אלה וכן במתחם גדול ליד חופי אשקלון במסגרת חוק זיכיון מיוחד. יש לציין שבגלל שמדובר במקרה של אילת בשטח סגור שלא היתה בו פעילות נרחבת של צוללנים ומתרחצים, שונית האלמוגים בחוף זה נמצאת במצב טוב.
בדיוני הוועדה הציג המשרד להגנת הסביבה הערכה כלכלית שעל פיה התועלת לציבור משימוש בחוף נאמדת בעשרות מיליוני שקלים. בעבר ניסו רשות הטבע והגנים וחברת קצא"א לגבש תוכנית של שחרור חלק מהחוף והפיכתו לשמורת טבע, אבל עד היום לא יצאה תוכנית זו לפועל.
כעת, החליטה הוועדה הבין משרדית להחזיר את החוף ליד הריף לטובת הציבור ולהגדירו כשמורת טבע המסייעת לשימוש שונית האלמוגים בנוסף לשמורה הקיימת. עם זאת, בצמוד לחוף תשמר התשתית ההנדסית, ובמקרים מיוחדים ניתן יהיה לעשות בה שימוש. כמו כן ייערך סקר סיכונים כדי לקבוע את מרחק ההפרדה הנחוצה בין השטח הציבורי והמתקנים ההנדסיים. ייתכן ובעתיד יהיה צורך להפעיל את המזח באופן שיגביל לפרק זמן מסוים את השימוש הציבורי בשטח.
בעקבות ההחלטה, אמר סגן השר אופיר אקוניס, האחראי על המשרד להגנת הסביבה כי "החוף חוזר לבעליו הטבעיים, הציבור הישראלי והוא יוכל ליהנות משמורת טבע ייחודית בעיר אילת".
החלטה נוספת של הוועדה היא לבחון תוכניות לשימוש ציבורי בשטחים נוספים של חברת קצא"א, ובהם שטחים ליד חוות המכלים ברמת יותם הנמצאים בשטח הזיכיון של החברה אך לא נעשה בהם שימוש וניתן יהיה לצרפם לשמורת טבע. החלטת הוועדה היא צעד ראשוני ובהמשך יהיה צריך לקדם תוכניות מפורטות ליישום ההחלטה.

חי בר

New member
לא כדאי לעצור את הנשימה...

יש לי תחושת דז'ה-וו קלה.

תן לי לנחש- יציבו שלט מעוצב שיכריז "כאן ייפתח חוף לציבור", קצא"א יכריזו כמה שהם נחמדים ואדיבים שמוותרים מרצון על פיסת חוף "לטובת הציבור".

אז מי זה הציבור הזה, שכולם רוצים את טובתו? בקרוב, בקרוב מאוד כולנו נדע.

השנים יעברו. מתישהו יופיע בולדוזר שייעשה קצת עבודת פיתוח, שיטוח אדמה וכיוב', המקום יסלל ואז עיריית אילת יצבעו כחול לבן וייפתחו לציבור הרחב עוד המון חניה בתשלום- שבתות, חגים- ויום כיפור גם.

עכשיו ברור, מי זה " לטובת הציבור". הציבור- הנהגים/תיירים, הטובה- כספי חניה, רצוי בתצורת דו"חות.

אני לא פסימי, סתם אופטימי עם נסיון

bkeilat

New member
מצפון לריף הדולפינים? אני מחזיק את המפה שלי הפוכה?

חי בר

New member
או שברוב נדיבותם הם תורמים/מתרימים את השטח של המימשה

יש לא מעט אינטרסנטים שישמחו להפטר מהם..

למעלה