אירוח בנושא: פציעות ספורט ופיזיותרפיה

נימול באצבעות הרגל

אחרי הליכה מרובה בטיול בדרום אמריקה
התחלתי להרגיש נימול ב2 אצבעות אמצעיות של כף רגל שמאל.
עברו מאז 4 חודשים. האם הרופא המתאים הוא אורתפוד? או נירולוג?
הנימול פחת כמובן אבל עדיין מורגש קלות מאוד - אולי שווה בכלל לחכות עם זה עד שתעבור חצי שנה?

נימול באצבעות הרגל

הסבר אפשרי והגיוני למצבך הוא שבגלל שהרבה לחץ הופעל על המקום בעת ההליכה הממושכת- העצבים שבכפות הרגליים פתחו תגובה דלקתית קלה והתוצאה היא הזרמים/נימולים שאתה מרגיש, אל תיבהל כאשר מדברים על דלקת בעצבים כי זה מצב שכיח ובר חלוף וכל החיים ועוד צעידות רבות לפנייך..
העובדה שהמצב משתפר והנימול פוחת הוא הסימן הכי חשוב.
בעקרון מומלץ מנעל רך,
הכאבים יכולים להימשך עד שהרגישות של העצב תחלוף- וזה יכול להימשך אפילו יותר מחצי שנה, כל עוד המצב במגמת שיפור אין לך ממה לדאוג,

bifer

New member
פעילות גופנית וברכיים

אני בשנות ה-40 התעמלתי בעבר גם ברצף וגם בהספקות, ובשנים האחרונות אני מתעמלת באופן קבוע בשיעורי אינטרוולים שמורכבים מפעילות אירובית (קפיצות וכו') ותרגילי עיצוב (מתיחות) וכו'. ומידי פעם בפעם משתתפת גם בשיעורי פילאטיס. ב"ה, לכאורה, אין לי כל בעיות ספציפיות שדורשות טיפול מיידי, ולא כאבי ברכיים שמעידים על שיחקת סחוס סופית. אבל מחמת גילי, אני נזהרת לבצע תרגילים שיש בהם כדי לשחוק את הברכיים באופן מובהק ומיידי כמו תרגיל מספריים רגל על רצפה ורגל על מדרגה והחלפה ביניהן לסירוגין וכדו'. אבל כאשר מצבעים בשיעור תרגיל כושר שדורש כיפוף ברך בכריעה למשל, כמו תרגיל לאנג' (כמדומני שזה שמו) - בברך אחת כורעים עם שתי הברכיים אבל ברך אחת אמורה לגעת כמעט ברצפה והשניה רק מתכופפת לכריעה וכו', אני מרגישה שקשה לי לכופף ממש את הברך, כאילו שהיא נעולה, אבל ברור לי שאין לי נעילת ברכיים, אלא שאני מרגישה כאילו עמוס כבד מדי על הברך, וכך מרגישה גם בתרגיל שעומדים על ברכיים אפילו על מזרן או כרית (על רצפה נמנעת בכלל, כמובן) - כאילו פיקת הברך רכה מדי או אולי משופשפת מדי. זה כאילו לא נוח וכואב להישען על זה. וכך גם בכריעה שהעומס רב מדי עליה. איך עלי לנהוג בפעילות כזאת? האם פשוט לעשות רק ככל יכולתי עד שהעומס סביר, או להימנע מזה כלל. האם יש צורך גם להיבדק אצל אורטופד אם יש בעיה שאולי צריך לטפל בה וכו' בשביל דבר כזה?
המון תודה מראש וישר כוח!

פעילות גופנית וברכיים

באופן עקרוני- כשאנו "צעירים ויפים" אין לנו שום כאב, מסוגלים לכפוף את ברכיים לטווח כיפוף מלא, ואף לתרגל בעומס משקל מעבר למשקל הגוף בטווחי כיפוף ברך מלאים, אבל עם הזמן הגוף מאבד את הגמישות ואז צריך לבחור את התרגילים שבוחרים יותר בקפידה ולעיתים לשנות אותם או יותר נכון לומר להתאים אותם לעצמנו בצורה אישית יותר.. ללמוד להכיר את התנועות שעושות לנו לא כל כך טוב- אני מתכוון למפרק ברך ספציפית- כפי ששאלת אותי. אז אולי נכון להימנע מלהגיע לטווח כיפוף המלא של של הברך כאשר יש משקל עליה ואפילו בתוספת משקל נוסף- משקולת.
פרט לכך- ברור שאם את נשענת על הברכיים עם משקל הגוף זה יכאב- הברך לא מיועדת לשאת משקל רב על הפיקה, כף הרגל מיועדת לכך, אז לא להתבייש ולשים מספיק ריפוד, ואפילו חבישה בעת האימון.
לגבי שינוי באופן ביצוע תרגיל- להתייעץ עם פיזיותרפיסט.

bifer

New member
חן חן לך ותודה רבה!

תודה על ההתייחסות, והתשובה הרצינית-מקצועית והמפורטת. אכן, כך אעשה.
ישר כוח! ובהצלחה!

haimbe10

New member
דלקת בגב תחתון עקב עומס

בני משחק כדורסל בקבוצת נערים (גיל 16). לפני כשבועיים החל ליסבול מכאבי גב תחתון בצד שמאל, זה התחיל בכאבים רק כשהיתכופף או ישב ודווקא באימונים לא היו כאבים. בימים האחרונים הכאב הוא גם בזמן האימונים והילד בקושי זז. אורטופד איבחן את הבעיה כדלקת עקב עומס ונתן כדורים אנטי דלקתיים ל 10 ימים. מיכיוון שאנחנו לקראת סיום עונה (פלייאוף) אין ממש זמן לנוח ולאחר יומיים מנוחה הציפיה היא שיחזור לשחק עם זריקה.
השאלה שלי מה עוד אפשר לעשות כדי להאיץ את תהליך ההחלמה: פזיוטרפיה מיסוג מסויים? חשמל? בקבוק חם?
תודה עך תשובתך,
חיים.

דלקת בגב תחתון עקב עומס

אין תרופת קסם, אין טיפול שיכול לזרז את ההחלמה, במצב כפי שתיארת עושים חבישות- טייפינג רק כדי להגביר את היכולת לעמוד בעומס הנדרש, ואולי חגורת גב בהנחה שאינה מפריעה לשחקן לתפקד על המגרש..
מה שחשוב זה - לפני תקופת הפלייאוף- לאורך כל השנה לתרגל חיזוקים - בהנחיית הפיזיותרפיסט והמאמן.

haimbe10

New member
דלקת בגב תחתון

בני משחק כדורסל בקבוצת נערים (גל 16). לפני כשבועיים החל ליסבול מכאבי גב תחתון בצד שמאל, זה התחיל בכאבים רק כשהתכופף או ישב ודווקא באימונים לא היו כאבים. בימים האחרונים הכאב הוא גם בזמן האימונים. אורטופד איבחן את הבעיה כדלקת עקב עומס ונתן כדורים אנטי דלקתיים. מיכיוון שאנחנו לקראת סיום עונה (פלייאוף) אין ממש זמן לנוח ולאחר יומיים מנוחה הציפיה היא שיחזור לשחק תחת זריקה לשיכוך כאבים.
השאלה שלי מה עוד אפשר לעשות כדי להאיץ את תהליך ההחלמה: פזיוטרפיה מיסוג מסויים? חשמל? בקבוק חם?
תודה עך תשובתך,
חיים.

דלקת בגב תחתון

אין תרופת קסם שיכולה לזרז החלמה, הטיפול הוא רק עומס במינון הנכון.
אבל עומס במינון הנכון אינו תהליך שאפשר לבצע ביומיים...
אלא מדובר בתהליך טיפול של מספר שבועות. חשוב לבצע חיזוקים לאורך השנה לפני תקופת המשחקים המכריעים.
במצב כמו שאתה מתאר- הדרישה היא לשחק למרות הפציעות ולהיעזר במשככי כאב כדי לא להרגיש את הכאבים.
אפשר להיעזר בחבישה - "טייפינג" או חגורת גב במידה ואינה מפריעה ליכולת לשחק..

yes80

New member
איך מונעים נזקים עתידיים

אני בן 48 ורץ 3 פעמים בשבוע 5 ק"מ כל פעם.
אני קורא המון על נזקי ברכיים וגב כתוצאה מריצה.

האם אני צריך לעשות בנוסף לריצה , תרגילים נוספים כדי למנוע נזקים בעתיד.

האם אני יכול להגדיל את המרחק ל 10 ק"מ בלי להגדיל את הסיכוי לנזקים בברכיים ובגב ?

איך מונעים נזקים עתידיים

אם אתה רוצה למנוע נזקים עתידיים- פשוט תמשיך להתאמן,
אם אתה כבר מורגל במשך שנים בריצה אז בודאי שאין חשש שלפתע יצוץ כאב, ואם אתה עוסק בזה תקופה קצרה יותר אז ההדרגה והמתינות חשובה,
אין שום סיבה להימנע מלנסות לרוץ מרחק וזמן רב יותר,
שוב- רק לבצע הכל בהדרגה.
מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט ללמוד תרגילי חיזוק לגב למניעת כאבי גב- אבל זה נכון לכלל האוכלוסיה.

מירי822

New member
כאבי צוואר

הי , הרבה פעמים אני מתעוררת עם כאבים בצוואר. האם יש המלצות לתנוחה מסויימת בשינה למנוע כאבי צוואר?

כאבי צוואר

נסי לשים לב האם יש איזו תנוחה ספציפית שהצוואר נמצא בה כאשר את מתעוררת כאובה - למשל עם הצוואר מכופף או מתוח לכיוון כלשהו בצורה קיצונית?
אם כן נסי לתקן ככל יכולתך את התנוחה על ידי תמיכה בכריות נוספות או אחרות,
אם במהלך הלילה את נכנסת לתנוחה כזאת בלי משים- עדיין שווה לנסות להתחיל את השינה במצב נכון.
אל תמהרי לרכוש כריות "בריאותיות" בכסף רב, אין ערב לכך שזה יתרום למניעת הכאב.
אם אין קשר לתנוחה מסוימת או אולי אפילו פעילות ספציפית מרובה במהלך היום שמעייפת לך את הצוואר מאוד- גשי לפיזיותרפיה ללמוד חיזוק צוואר ואלי טיפול להקלת הכאבים.

למעלה