המלכה איננה

כחלחל

New member
../images/Emo16.gif ../images/Emo16.gif המלכה איננה ../images/Emo16.gif../images/Emo16.gif

ענבר.

New member
מגה אישה.

קראתי באיזה שהוא מקום, מישהו שהספיד אותה במילים - " סוף עידן התרבות". אז חשבתי, שזה לא מדוייק, כי תרבות אין לה סוף, תרבות ממציאה את עצמה בכל פעם מחדש, בהתאם לעונות השנה, לגחמות אופנתיות ולמצב הירח והכוכבים. כבר שנים שלא נכתבים כאן שירים בסגנון ששושנה דמארי שרה, שירים על ארצישראל ה"תמימה". וכמו שאמרה שושנה - "אני הולכת מכאן בידיעה שאני משאירה אחרי משהו, בידיעה שעשיתי למען המדינה".

דווקא יש בזה משהו...

ואני אומרת את זה בתור בחורה צעירה- יש דור שהולך ונעלם: עוזי חיטמן, אהוד מנור, אריק לביא וכעת שושנה דמארי- דור של יוצרים מדהימים ולא יוצרי אינסטנט סטייל הריאליטי...
לזכרה

ענבר.

New member
יוצרי האינסטנט, כהגדרתך

יוצרים עבור קהל כלשהוא, לא? אני מניחה שלו לא היה ביקוש לחומר שלהם, היינו נשארים תקועים על סגנון אחד או שניים. לא הייתי תוחמת יוצרים במסגרת מדהים או לא מדהים, היות וכבר ציינתי שלכל תקופה ולכל עונה יש את היוצרים שלה, שמתאימים את עצמם אלינו. אנחנו, כנראה, הפכנו להיות רדודים יותר... מיצינו את יופייה של ארצישראל, דהרנו כבר על שועלי שמשון, ומגדלור כבר מזמן לא מחכה לאף אחד שבא מהים, כי כולם מגיעים בטיסה... אם לשלויימלה ארצי, שמעיד על עצמו, שהוא לא מבין את המילים של עצמו, יש קהל גרופיס נאמן, מי אנחנו שנלין?

נכון, אבל עדיין אלה שמלווים אותנו

מאז שדות שבעמק ומגדלור וים השבולים עדיין מופיעים ויש להם קהל אוהב גם בקרב הצעירים. פעם מי שלא ידע לשיר לא עלה על במה. לכן שלמה ארצי, שלום חנוך, אריק אינשטיין, חוה אלברשטיין וכו'... עדיין נחשבים לאושיות העם. כל אלה הצורחים למיניהם שרים שיר אחד או שניים ונעלמים להם בענן כל שהו.

בים השירים החדשים, יש רבים יפים מאד

גם זמרים טובים יש . רק להפנות את תשומת הלב אליהם. אני , באופן אישי, אוהבת את מקהלות הילדים הנהדרות שיש לנו בארץ. מקהלת מורן, ומקהלת העפרוני. ואתם, תוסיפו עוד.

כחלחל

New member
פנה קוטה ואני שמענו את מקהלת מורן

לא מזמן, אמנם באירוע זכרון טעון וכבד אך הצלילים ממש מהשמיים שמענו גם כמה סולניות מהמקהלה שאחדות מהן לא היו מביישות כל בית אופרה בארץ או בעולם ממש דבש טהור

לא כדאי לזלזל באמנים החיים

רבים מהם מצוינים. ורק במותם אנחנו נזכרים להעריך אותם. במקרה של שושנה, המבוגרים הכירו רק את קולה. קטעים שצולמו בצעירותה לא שודרו בעבר בטלויזיה, ורק עכשיו זכו רבים לראותה כצעירה יפהפיה.

magy

New member
דודו ברק , למשל

בקושי שומעים עליו. ואני עוקבת אחרי המילים שכתב ..... יהלומים של ממש. שובי בת ירושלים ביצוע: שושנה דמארי מילים: דודו ברק לחן: נחום היימן אור נדלק בבית הכרם, נר זורח בניות, בגונן הילה זוהרת ועיני אל תלפיות. בקוממיות בוקע, שיר מקשת החלון, מגילה מזמור נובע, אל אוקיינוס הלילות. שובי, שובי, בת ירושלים אל ביתי, אל יום קודשי, הריבון גמל עלייך ועלי, ועל נפשי. סהר של שבת הגיח, שט על מאה שערים, איש מבית לוי הופיע, שב מדרך נס הרים. כוהנים עברו בחושך, בבואם מעיר גנים, עם אפוד, זהב וחושן, רימונים ופעמונים. שובי, שובי, בת ירושלים... אל רמת רחל יגיעו, מלאכים ושנאנים את ימין משה ירגיעו, משכנות שאננים. מישהו מרבד יניח, על עין כרם הרדומה ושלוה גדולה יבטיח, לרחביה ורוממה. שובי, שובי, בת ירושלים... הריבון, הנה גמל עלייך נומי, נומי עיר שלם הנידח במשוררייך את שירך הנם חולם.

דוגמה טובה. מיחסים למבצעים את השיר

אבל לשיר יש יוצר, וכל עוד הוא חי, אינו זוכה להכרה הציבורית המלאה לה הוא ראוי. האומן המבצע הראשון קוטף את כל הפירות.

כחלחל

New member
היי שלווה, שלוה

ההתייחסות למלכה שושנה היא כמבצעת כל הכבוד מגיע לכותבים ולמלחינים ואכן יש מצויינים גם כיום, אך מי שדיברו אולי בקצת פחות כבוד אני מניח שהתכוונו לחלק לא מבוטל של המבצעים וביצועיהם שנמדדו פעם בקלוגרמים וטונות של ציוד הגברה והיום נמדדים בג'יגה בייטס ומגהרצים של מיחשוב ואפקטים שונים. בימנו, כל חתול צרוד עם קצת שמיעה טובה וחוש קצב טוב יכול להיות המובחר שבזמרים - ובדור ההוא יכולת להעריך את כישרונם של הזמרים האמיתיים אפילו ללא מקרופון. אולי לזה היתה הכוונה.

למעלה