דיון: טים ברטון- ביפולר או אספרגר?

theEscapist

New member
../images/Emo17.gifדיון: טים ברטון- ביפולר או אספרגר?

או שניהם? או כלום? סתם, מצאתי לפני כמה ימים שהיה כתוב איפשהו שיש לטים מאניה-דיפרסיה. כשהרצתי חיפוש בגוגל, מצאתי דיון שלם באיזה פורום על השאלה שבכותרת. בעקבות קריאה של שני עמודים מהדיון, קריאה של מאמר די מדהים שמישהו שם אליו קישור (ואני אביא בהמשך) ומחשבה על כל מה שאני יודעת על הבנאדם, אני נוטה ללכת עם אופציה ב', והיא נראית לי יותר ויותר הגיונית מרגע לרגע. אני לא רוצה נורא לחפור עכשיו, ואני רחוקה מלהיות מומחית, אבל בקצרה: אספרגר היא הפרעה על הציר של אוטיזם. כלומר- הפרעה בציר התקשורתי-חברתי. לאנשים שסובלים מההפרעה הזו יש קושי ביצירת קשרים עם אנשים, קושי בהבנת מצבים חברתיים, "רמזים" חברתיים ו"חוקים" לא כתובים של החברה. יש להם נטייה לא ליצור הרבה קשר עין עם אנשים אחרים. מצד שני, יש להם בד"כ תחום אחד ספציפי שהם מאוד טובים בו ומאוד נלהבים לגביו. (תיאור מפורט יותר יהיה גם במאמר). ובכן, המאמר (המרתק!!!): http://www.timburtoncollective.com/edwardpsycho.html נכתב ע"י קורי סמפסון (שמו מופיע בתחתית העמוד). כפי שניתן להבין מהכותרת, המאמר דן בסרט "המספריים של אדוארד". סמפסון כותב ניתוח פסיכואנליטי לסרט, שעל פיו אדוארד מייצג אדם הסובל מתסמונת אספרגר, והמספריים מייצגות את הליקוי החברתי. זה אולי נשמע קצת מצוץ מהאצבע, אבל המאמר מאוד משכנע. עכשיו, אני לא יודעת אם זו הייתה כוונתו המקורית של ברטון, אבל אין לי ספק בדבר אחד- יש לו הבנה מאוד טובה של אספרגר, גם אם היא בטעות. זה מתבטא בסרט לא רק בייצוג דמותו של אדוארד, אלא גם בייצוג של כל העיירה. במאמר, סמפסון מסביר שאנשים עם אספרגר הרבה פעמים רואים את העולם כאבסורדי. העיירה, בסרט, מוצגת באופן אבסורדי לחלוטין (ואפילו כתבתי על זה פעם). בנוסף לכל זה, סמפסון מזכיר גם את הספר "מותו המלנכולי של ילד-צדף וסיפורים אחרים", ובאופן ספציפי מתייחס לסיפור המרכזי, שנתן לספר את שמו. בקצרה, סמפסון אומר שהסיפור מציג את הצד של המשפחה, שנמצאת תחת המון לחץ ובעיות עקב כך שמישהו סובל מתסמונת אספרגר. זה גם מתקשר למה שהוצג בסרט, שאדוארד מבין שעדיף עבורו וגם עבור סביבתו שהוא ישאר מבודד. גם פג, שאספה אותו, אומרת בשלב מסוים שאולי היה עדיף אם היא לא הייתה עושה את זה. על זה, ועל עוד הרבה דוגמאות, ספמסון מתבסס כשהוא קובע שלברטון יש היכרות אישית עם אספרגר. או שהוא סובל מההפרעה, או שהוא מכיר מאוד מקרוב מישהו שסובל מההפרעה. ההכרעה בין שתי האופציות הנ"ל נעשית באמצעות קצת היכרות עם האדם עצמו. בביוגרפיה שלו, "Burton on Burton", ברטון אומר שהייתה לו בילדותו תמיד נטייה להיות לבד, ושהייתה לו בעיה ביצירת חברים. עכשיו, זה לא מוזכר במאמר, אבל כשאני חושבת על כך שברטון נוטה לעבוד תמיד עם אותם האנשים, ותמיד עם האנשים שהכי קרובים אליו- זה פשוט מסתדר. זה הכי הגיוני בעולם שאדם שיש לו קושי מסוים ביצירת קשרים חברתיים יעדיף לעבוד עם האנשים שהוא מכיר טוב ועליהם הוא סומך מלכתחילה, במקום להתמודד כל פעם עם אנשים חדשים. בנוסף, אני חושבת שגם קראתי איפשהו (אולי בפורום ההוא) וגם באמת יש בזה משהו- ברטון לא מסתכל הרבה בעיניים של המראיין שלו בזמן ראיונות. אני חושבת. צריך לבדוק את זה שוב. זהו, אני סיימתי לדבר לבינתיים. אני מאוד ממליצה לקרוא את המאמר הזה, הוא באמת מרתק. אני גם אשמח לשמוע את דעתכם בנושא. אני אישית חושבת שמאניה-דיפרסיה לא מאוד הגיוני, אבל אספרגר סביר בהחלט, ואפילו מסביר הרבה מאוד דברים. מישהו מכם שמע כל זה משהו בעבר? גם אם כן וגם אם לא, מעניין אותי לדעת מה אתם חושבים. ואני מאוד מקווה לראות אתכם מחר

adi dion

New member
סחטיין על הדיון ../images/Emo45.gif

אז עכשיו הבנתי! באמת בפורום הלועזי של הלנה יש נושא בשם- אוטיזם? ומישהי אמרה שהיא שמעה שלטים יש אוטיזם ואם זה נכון... לא התעמקתי בנושא שם, אבל נראה לי שהרבה אמרו שזה שטויות, אולי הן פשוט חשבו על אוטיזם רגיל ולא מה שאת הסברת... אני עייפה מדי בשביל לקרוא את המאמר עכשיו, אבל כשחושבים על זה, זה באמת נשמע הגיוני עם כל הסיבות שנתת. במיוחד זה שהוא עובד עם אותם אנשים... אני אשתדל לקרוא את המאמר בסופ"ש, זה נשמע מעניין!

theEscapist

New member
טוב, אז לא סיימתי לבינתיים...

אני לוקחת את מה שכתבתי קודם בחזרה, באופן חלקי. המאמר היה מאוד, מאוד משכנע. מצד שני, אני חושבת שגם אם יש לו תסמונת אספרגר, היא יחסית קלה. כי הוא לא תמיד נמנע מקשר עין, כן זכורים לי ראיונות שהוא היה מאוד פתוח ומאוד בקלות, ועם כל הכבוד, הבנאדם נשוי פלוס 2. הצד השני של העניין הזה הוא שבמחשבה שנייה, לא הייתי פוסלת ביפולר על הסף. אני לא יודעת מספיק (למען האמת, אני לא יודעת כלום), ואני בטח לא מכירה את טים ברטון מספיק, אבל זה ממש מעניין. צריך לחשוב על זה. יכול להיות שתקופות של דיכאון לעומת תקופות של מאניה מתאימות לביוגרפיה. אני סתם חופרת על זה, תמיד אהבתי שטויות כאלהP: בני אדם זה מרתק:)

JackBaltar

New member
טוב, אז ככה

כחלק מהתנדבותי בעבר אני יודע שאין לו אספרגר אחרת כבר הייתי עולה על זה. שנית, אנשים עם אספרגר הקימו משפחות וחיים באושר ועושר ומגלים זאת לרוב רק בגיל מאוחר יחסית בחייהם (יש תוכנית מרתקת עליהם בערוץ 8 שמידי פעם צצה בשידור חוזר). ביפולר, מה שנקרא אדם בעל הפרעה דו-קוטבית, תמיד אפשרי כי זה בסה"כ אדם בעל הפכים מנוגדים יחדיו אבל את זה כל אחד יכול להגיד על עצמו (פעם אני שמח ואח"כ בדאון, אופטימי ופסימי, רומנטי וציני,...) וצריך באמת אבחון פסיכולוגי לשם כך. לדעתי, לכל אומן יש שריטה כלשהי, אחרת הוא לא היה יכול ליצור ובעיקר אדם כמו טים ברטון שהוא יוצר נפלא בעיניי. יש שיגדרו את השריטה כמאניה-דיפרסיה, דו-קוטביות או סתם חרדתיות ופסיכוזה קלה. עד שלא יכתוב אוטוביוגרפיה ויודה במשהו כנראה שלעולם לא נדע... :)

tali44

New member
לא נראה לי שהוא סובל מזה (יכול להיות שהוא

כן סובל מזה) פשוט לא נראה לי.
דווקא ראיתי אותו בראיונות בתור אדם פתוח ומצחיק, ולא נראה לי שזה קשור לעובדה שיש לו שחקנים ספציפיים לסרטים שלו. למשל הוא אמר על ג'וני באחד הראיונות לסווני טוד, שמאד מעניין אותו לראות איך בכל הסרטים השונים ג'וני הופך להיות משהו אחר לגמריי (ואני בטוחה שכנ"ל לגבי הלנה ושאר העובדים אתו) ובגלל זה, ובגלל מערכת היחסים המיוחדת בניהם הם עובדים ביחד שוב ושוב... אני שמה כאן כמה ראיונות שטים מאד פתוח בהם [אפילו יותר מג'וני
] http://www.youtube.com/watch?v=wPrFec9rAwM&feature=channel_page http://www.youtube.com/watch?v=iZmJiLRLrC0 http://www.youtube.com/watch?v=pX4D7Rf1aPw&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=P--gJzKKKTQ ולגבי המספריים של אדוארד, אני לא יודעת אם הכוונה היא לאספרגר, לפי דעתי טים פשוט רצה להביע באמצעות הסרט הזה את הביקורת כלפי החברה האמריקאית הלוקה בחסר, הוא עשה את אדוארד בתור יצור שונה בכדי להראות איך החברה מתנהגת כלפי החריגים. הסרט הזה הוא בעצם אלגוריה על החברה, להעביר לחברה מסר שגם השונים והחריגים הם בני אדם, וצריך להתייחס אליהם כראוי. ופג מסמלת את האנשים הטובים שבכ"ז אפשר למצוא בחברה.

למעלה