יצר הרע

רותי 11

New member
../images/Emo189.gif יצר הרע ../images/Emo190.gif

יצר הרע הוא כינוי לכוחות מולדים אצל בני האדם, הגורמים להם לפעול באופן שמספק את צרכיהם המידיים, גם אם על חשבון אחרים. מקור השם בפסוק מספר בראשית "כי יצר לב האדם רע מנעוריו", המרמז לפעולתם של כוחות אלו כבר מיום היוולדו של התינוק. במקורות היהדות לעתים מכונה היצר הרע בשם שטן. רבי נחמן מברסלב אמר שליצר הרע יש לקרוא אך ורק "המדמה" כי הוא מכניס לאדם רק דימיונות לראש. על פי המסורת היהודית על האדם לכבוש את יצרו; ואף נאמר במשנה במסכת אבות: "איזהו גיבור הכובש את יצרו".‏[5] בתוך כל אדם שוכנים שני יצרים: היצר הטוב והיצר הרע. בספר התניא מובא שיצר הטוב ויצר הרע הם שני נפשות. לבני ישראל, לפי מחבר התניא, יש שני נפשות, אחת נפש בהמית והשניה היא הנפש האלוקית. והיצר הרע הוא הנפש הבהמית. היצר הטוב מבוסס בעיקרו על המחשבה והמוח, ואילו היצר הרע מבטא את האמוציות והרגשות הספונטניים שעמם האדם נולד, שעיקרם תאוות גשמיות וגופניות. כהמשך לגישה זו, בחסידות חב"ד מודגשת השיטה של "מוח השליט על הלב", כלומר לשלוט על הלב ועל האישיות. הקטעים לקוחים מתוך ויקיפדיה. אני הרבה נתקלת בעניין של "יצר הרע" כאילו זאת מחלה שצריך להיפטר ממנה כמה שיותר מהר או להדחיק אותה. השאלה שלי היא מה זה באמת מבחינתכם יצר הרע ועד כמה אנחנו צריכים באמת לחיות עם זה בשלום או "לבטל" להדחיק או לייחס לזה חשיבות של צרעת או משהו כזה. מה דעתכם באמת לגבי יצר הרע ומה זה אומר לדעתכם?

לדעתי ...

לדעתי יצר הרע הוא בעצם מחשבות שליליות ספונטניות שבאות מתוך רגשות כגון כעס, קנאה, נקמנות או תאווה בלתי נשלטת ועוד. אני חושב שלא צריך להדחיק את "ייצר הרע" , אלא להתייחס אליו בכובד ראש ולעצור אותו כשניתן , כי אותן מחשבות שליליות יכולות להביא למעשים מאוד שליליים, ולגרום סבל לאנשים אחרים ואף לעצמינו ולקארמה שלילית. כדאי תמיד להתגבר על המחשבות השליליות האלו ולעצור אותן ככל שניתן , כי הן עשויות להביא הרס רב, כי לעיתים אפילו מעשה שהוא רק "שעשוע מרושע" בעינינו, יכול לגרום סבל והרס רב בחייו של אדם אחר ולהזיק לקארמה שלנו.לכן חשוב להיזהר ולשלוט בייצר הרע ככל הניתן. זו דעתי.

רותי, שאני רואה

שהבת שלי מתגרה ומקללת את הבן שלי ולהיפך, ואני מבקשת מהם להפסיק והם פשוט לא מצליחים, לדעתי זו דוגמא שהיצר הרע שולט בהם. הבן שלי אפילו אמר לי שהוא רוצה להפסיק אבל לא מצליח.

דעתי היא

שקללות יכולות לפגוע באדם אותו אנו מקללים, להביך אותו ולגרום לו לכעוס ולרצון לריב איתנו. לכן קללות הן בהחלט יצר הרע. באשר למחשבות שליליות, כאשר המחשבה השלילית עוברת למעשה שלילי היא בהחלט יכולה להיות מסוכנת והרסנית ולכן גם היא בהגדרה של יצר הרע. יש הרבה מחשבות שליליות שהן שטותיות ולא מזיקות לאף אחד, אבל כאשר המחשבות השליליות הופכות לרציניות עם תוכנית פעולה, הן יכולות להיות מסוכנות מאוד וצריך להימנע ממחשבות כאלה. זוהי דעתי בנושא.

העין3

New member
הילד הרע :) סתאם נזכרתי פתאום בילדות שלי....

הייתי אתמול בבית הדודה, אמרתי "שלום" ואמרתי "תודה", אמרתי "סליחה" ו "בבקשה", שאלתי תמיד: "זה מותר? את מרשה?" ואינני יודע, כיצד זה קרה - לפתע נכנס בי הילד הרע ואמרתי: "את טיפשה!" ואימא הסמיקה מאד ואמרה: "גד, תתבייש! זה איום ונורא!" ואבא אמר: "באמת זה לא צחוק! תלמיד כיתה אל"ף נוהג כתינוק!" איך אסביר להם שזה לא אני? זה הילד הרע, שניכנס לי בפנים - תמיד הוא ניכנס בי בלי שום אזהרה, הילד הרע. שיחקתי אתמול בחצר עם יוכבד נתתי לה אוטו שלי ורכבת, נתתי לה לזכות בגולה הכי אדומה והכי גדולה! ואינני יודע, איך זה קרה - לפתע ניכנס בי הילד הרע, דחפתי אותה והיא נפלה. ואמא שלה כעסה ואמרה: "פרא-אדם! איום ונורא!" וסבתא שלה יצאה ואמרה: "אל תיבכי, את יודעת, שגד ילד רע!" אז אמרתי לה: "חמורה!" באמת, זה איום: הם אינם מבינים - זה הילד הרע שניכנס לי בפנים, תמיד הוא ניכנס בי בלי כל אזהרה, הילד הרע! "לך מפה!" אני מבקש אותו, כי אני רוצה לגרש אותו. אבל הוא ניטפל וניטפל! כבר ניסיתי הכל, אבל אין לי ברירה. מה לעשות בו, בילד הרע? או אולי - כשקצת אגדל - יעזוב אותי וחסל?

למעלה