שאלה דחופה מאוד!

NessT

New member
../images/Emo206.gif שאלה דחופה מאוד!

יש לי מחר מבחן ויש משהו שלא הבנתי אז בבקשה תענו לי היום כי זה לא אמור להיות מסובך (לא כמו השאלה הקודמת שלי
).. זה שאלה תאורתית ובלי בכלל חישובים אז זה גם לא אמור לקחת הרבה זמן.. השאלה: מטען חשמלי נע ממנוחה בשדה חשמלי. מתברר שהמטען אינו נע לאורך קו השדה. א. שרטט קווי שדה מתאימים שיכולים להתאים לתיאור זה. ב. מהם התנאים לכך שהמטען החשמלי ינוע בתנועה מעגלית בשדה חשמלי? הסבר בסעיף א אין לי מושג איך זה יכול להיות אבל בסעיף ב נראה לי שהתנאים הם שתהיה לו מהירות התחלתית ושהמטען יהיה עגול או נקודתי כי אז הוא יקבל תאוצה רדיאלית.. זה נכון?

מרחף1

New member
אם למטען יש מהירות

התחלתית ניצבית לקווי השדה אז בשדה המיהרו שלו נקבל רכיב מקביל לקווי השדה והמהירות הכללית לא תהיה בקו ישר.

NessT

New member
אבל בשאלה כתוב

שהמטען נע ממנוחה.. כלומר בלי מהירות התחלתי.

Hard Nut

New member
התנאי היה שמתחילים ממצב מנוחה

והתשובה לשאלה היא: שדה שיש לו רוטור שאיננו אפס. במקרה החד מימדי למשל - התנאי הוא שהנגזרת השנייה איננה מתאפסת. לכן - האינטגרל שלה הוא *לפחות* פראבולה. והתשובה : קוי שדה, כפונקציה של x, שמתארים פאראבולה, או כל פונקציה אחרת של x, שהנגזרת השנייה שלה - איננה מתאפסת.

NessT

New member
מה הכוונה..?

התשובה זה בעצם כל פעם שקווי השדה הם לא קו ישר? למה? (ד"א אני לא יודעת מה זה רוטור ואני לא אמורה לדעת משוואות של קוי שדה אז בטח יש דרך אחרת להגיע לזה..)

revision

New member
למה אתה מתכוון מקרה חד מימדי?

רוטור הוא בעצם וקטור הפרשים של נגזרות ראשונות של רכיבי השדה החשמלי,כך שלא הבנתי את הערתך על הנגזרת השנייה. בכול מקרה לפי חוק פארדיי שדה מגנטי משתנה בזמן יוצר שדה חשמלי עם רוטור שאינו אפס לכן תשובה פשוטה יותר לתלמידי תיכון היא שבמקרה של שדה מגנטי משתנה בזמן החלקיק יבצע תנועה סיבובית כלשהי סביב איזשהו ציר.

מרחף1

New member
אבל אז השאלה לא הגיונית

איך מצפים שישרטטו קווי שדה של שדה משתנה בזמן?

מהירות תחילית

כמו שכתבו לפני. אם השדה נוצר על ידי מטען נקודתי אחר ולמטען שלנו יש מהירות שהתחילה בניצב לשדה, אזי רק כיוון המהירות משתנה - והמטען ינוע במעגל - כמו לווין סביב כדור הארץ. שני המטענים הם בסימנים הפוכים - כדי שהכח יהיה כח משיכה. חברים... מדובר בשאלות מתיכון... איך הם אמורים לדעת מה זה רוטור??? שוב מישהו מנסה להראות שהוא יודע??

baudrate

New member
תשובות

א. שדה חשמלי שקוי השדה בו אינם מקבילים בכיוון אחד יגרום לתנועה כזאת. הסבר: התאוצה של החלקיק בקוי שדה שאינם באותו הכיוון יספק מרכיב של מהירות שאינה בכיוון השדה. ב. מהם התנאים שמטען חשמלי ינוע בתנועה מעגלית בשדה חשמלי: תנועה מעגלית אומרת כח רדיאלי כלומר שדה חשמלי רדיאלי (רדיאלי- לעבר המרכז), בהזנחת הקרינה של המטען החשמלי.

מרחף1

New member
אז ככה

קודם כל קווי שדה חשמלי לעולם לא יחתכו זה את זה ולכן לא ברור מה אתה מתכוון ב"אינם מקבילים בכיוון אחד". ומדובר פה בתנועה עם מהירות התחלתית אפס ולכן כח רדיאלי רק יגרום לתנועה רדיאלית ולא מעגלית.

baudrate

New member
קוי שדה בכיוון אחד -

למשל בקירוב בין שני לוחות שהמרחק ביניהם קטן בהרבה מהגודל שלהם - ובהתעלם מתנאי השפה.

מרחף1

New member
במרחקים קרובים

קווי השדה תמיד יהיו מקבילים. ושוב, קווי שדה לעולם לא יחתכו. לא כל כך ברורה לי השאלה שלה, מטען שמתחיל ממנוחה ינוע לאורך קווי השדה פחות או יותר by definition של קווי השדה (שמציינים הרי את כיוון הכוח שיפעל על מטען בוחן).

baudrate

New member
ובמרחקים גדולים יותר הכיוון של השדה ישתנה

והמהירות שהמטען יצבור תגרום לכך שהוא לא ינוע לאורך קוי השדה.

NessT

New member
יש לי את התשובה למי שמעוניין =]

התשובה יותר פשוטה ממה שכולכם הצעתם (לא ממש הבנתי את כל מה שהסברתם).. התשובה היא פשוט כשיש קוי שדה אופקיים (או בזוית כלשהי לאופק פרט ל90 מעלות) ויש השפעה של כוח המשיכה (או כל כוח אחר שהוא פשוט לא בכיוון קוי השדה). והתשובה ל-ב' היא באמת מה שאמרתי - שהתנאים הם שתהיה לחלקיק מהירות התחלתית ושהמטען יהיה עגול או נקודתי כי אז הוא יקבל תאוצה רדיאלית.. תודה בכל מקרה לכולם

למעלה