צריכה רעיונות מכם....

../images/Emo36.gifצריכה רעיונות מכם....

יש לי ילדה בת 8 וחצי, אפשר להגדיר אותה כילדה מאוד מאוד פחדנית, הכוונה שהיא פוחדת מלשמוע חדשות (ובצדק) היא ישר מדמיינת שזה קורה לה ולנו, היא פוחדת ממחלות, היא פוחדת להישאר לבד בבית אפילו אם יצאתי רגע למדרגות, בהתחלה היא פחדה גם להתקלח לבד, עכשיו זה השתנה, היא פוחדת כמובן מחושך, היא פוחדת מעכבישים ויתושים ולעומת זאת היא מרימה נחשים בגודל 2 מטר ואיגואנות חופשי חופשי. שכנה שלי סיפרה לי שהבן שלה גם ילד פחדן בגיל 10 והיא לוקחת אותו לקלינאית תקשורת. מה אתם מציעים לי לעשות איתה
כמובן שבבית אנחנו תמיד מסבירים לה ומנסים להרגיע אותה בכל מיני דרכים שונות. מה שכן, זו הילדה הגדולה שלי ואני בטוחה שאני שידרתי לה עוד בילדותה את רוב הפחדים והחרדות, עם 2 הילדים האחרים שלי אני לא חזרתי על הטעות. אולי בכל זאת אפשר לתקן
תודה אורנה

Kalla

New member
../images/Emo140.gif ראשית, ברוכה הבאה!

שנית, לדעתי יש כאן מקום להתייעצות עם איש מקצוע. השאלה היא אם דווקא קלינאית תקשורת זו הכתובת הנכונה לפנות עליה. אני הייתי חושבת דווקא יותר לכיוון של פסיכולוג ילדים, אולי בשילוב עם טיפול אלטרנטיבי הוליסטי כלשהו.

תודה קאלוש'../images/Emo140.gif

חשבתי על פסיכולוג ילדים
נזכרתי שבשבוע שעבר היא בעצמה אמרה לי "אמא קחי אותי לרופא". הייתי שמחה לשמוע מנסיון של הורים שעברו את הפחדים האלו.

תּמר

New member
היא בקשה רופא שישחרר אותה מהפחדים?

אם כן - זה מצויין, ובדיוק המקום לשלב פסיכולג ילדים. גם ככה הייתי מייעצת ללכת לפסיכולוג לפחות ליעוץ. טיפול - רק אם זה מפריע לחיים תקינים.

יש לי המלצה קצת שונה

דבר ראשון חשוב לדעת האם היא תמיד היתה פחדנית או שאלו פחדים שהתגברו מאד בתקופה האחרונה? הבת של חברה שלי (בערך באותו גיל) פיתחה כל מיני פחדים בגלל מחלה של בן משפחה קרוב, הפחדים הגיעו למצב שהיא לא ישנה בלילות! לקחו אותה למטפל שיאצו, שהצליח מאד דבר ראשון לגרום לה לדבר על הפחדים ודבר שני, אני לא יודעת איך, עזר לה להרגע, להתמודד ולישון שוב בלילות. חשוב שלמטפל/ת תהיה גישה לילדים!! אם אתם באזור המרכז אני אשמח להמליץ לך על מטפל מדהים, תודיעי לי במסר!! בהצלחה!

הפחדים שלה תמיד היו אפשר לומר

*במינון קטן* והתגברו במשך השנים. הזכרת לי עכשיו שהיא גם מתעוררת בלילות ובאה אלינו למיטה כי חלמה משהו מפחיד, או שהיא לא הצליחה להירדם מכל מיני מחשבות. הסתכלתי בספר של מכבי וראיתי שיש שם מספר רב של פסיכולוגים לילדים. תודה.

../images/Emo36.gifטוב, החלטתי לבנתיים....

לא לקחת את ביתי לפסיכולוגית. עלה לי רעיון ושיתפתי אותה בזה, אמרתי לה שפסיכולוגית בסך הכל מדברת איתה, נותנת לה כל מיני כלים ורעיונות איך להימנע מפחדים, אמרתי לה שבסך הכל היא תיתן לה כל מיני משימות לבצע ולראות שהשד לא נורא כל כך. אז בתור התחלה סיכמנו שאשאיר אותה מספר דקות לבד בבית ואעלה לשכנה, והיא הסכימה, אמרתי לה שנעשה כמה נסיונות כאלה, כי ממילא הפסיכולוגית תגיד לעשות את זה. נראה אם היא תעמוד בדבריה.

פלגיה

New member
../images/Emo45.gif יפה עשית

הולכים בהדרגה וחושפים אותה לדברים שמהם היא מפחדת. כדאי לתת לה שליטה על הנושא - כלומר להגיד לה בדיוק כמה זמן לא תהיי, או שתחזרי מייד כאשר היא תתקשר אליך לקרוא לך. בסך הכל פחד זה דבר נורמלי, ובזכות פחדים אנחנו נזהרים לא לעשות דברים מסוכנים. המקור לפחד הוא הדימיון (אנחנו מדמיינים מה עלול לקרות, וזה מה שמפחיד אותנו). זה הופך לבעיה כשהדימיון משתולל מדי, ואז מפחדים מכל מיני דברים שהסבירות שהם יקרו היא נמוכה או אפסית, ואז הפחד משתק. זה המקרים שצריך להתחיל לטפל בהם.

אפשר דיעה הפוכה?

יש פחדנים ששיטת החשיפה לפחד עובדת אצלם . יש אחרים שהשיטה הזו רק מפחידה אותם יותר. אני ביניהם. גם אותי ניסו לגמול מהפחדים שלי באמצעות החשיפה ההדרגתית הזו. התוצאה היתה שפחדתי הרבה יותר!! מה כן עזר לי? שני דברים: האחד, שזיהיתי בעצמי מה הדברים שגורמים לפחד ונמנעתי מהם (למשל, אם ספר על גנבים גרם לי לפחד מגנבים, הפסקתי לקרוא ספרים מסוג זה. תחשבי למה הבת שלך נחשפת שמגביר את הפחדים). הדבר השני הוא המנעות מודעת מכל חשיפה לדברים המפחידים במשך תקופה ארוכה. לאט לאט הפחד נחלש, ואחרי כמה שנים נעלם. תנסי להבהיר לבת שלך שאפשר לסמוך עלייך, ושאת תגני עליה מפני הדברים המפחידים (כן, גם אם זה אדיוטי, היא יודעת שזה אדיוטי אבל היא עדיין צריכה מישהו שישמור עליה). לדעתי האישית לחשוף אותה לפחדים שלה זה ההיפך המוחלט מלעזור לה.

ימימה

New member
בכלל לא אדיוטי!

בודאי שילדה בת 8 צריכה להרגיש שיש מי שישמור עליה! הבת שלי בת 9, וגם לה יש הרבה פחדים (אם כי מעולם לא חשבתי עליה כפחדנית, אולי בגלל שגם לי יש פחדים משלי, זה נראה לי נורמלי...). בתקופות שבהן הפחדים מתגברים אני עושה שני דברים: א. כמו שהצעת - מדברת איתה הרבה, אחד על אחד. אני מקפידה להבטיח לה שאשמור עליה מכל רע, וכך גם אביה. זה לא קל, כי היא ילדה אינטיליגנטית, ותמיד יש לה שאלות בנוסח "אבל אם יקרה X, מה תעשי?". אני משתדלת לא להכנס לפינות האלו - הרי לא תמיד יש לי תשובה פרקטית - אבל כן להדגיש שוב ושוב שאני ואבא נשמור עליה, נגן עליה, ונהיה שם בשבילה. גם אם בהגיון שלה היא כבר יודעת שלא בכל מצב וכל זמן נוכל לשמור עליה, עצם האמירה הזו והחזרה עליה, חשובים לה ביותר ונותנים לה ביטחון. תחשבי על עצמך כשאת לבד בלילה במקום חשוך, וכשאת עם עוד מישהו - גם אם ברור שאותו מישהו לא יכול להגן עליך, עצם המצאותו שם מעניקה ביטחון. זה מה שאני עושה - נותנת תחושה שאנחנו שם בשבילה. ב. מנסה להבין מה באמת מציק לה. למשל - לפני מספר שבועות היו לה פתאום פחדים ממוות (מותה שלה, מוות שלנו), שלא עזבו אותה. בשיחה איתה, הגעתי לכך שיש לה קשיים בבית הספר - נוצרה בכיתה איזו תחרות סביב סיום "סילבוס" במתמטיקה, והיא לא סיימה בין הראשונים, למרות שהיא נחשבת לאחת התלמידות הבולטות בכיתה. נשמע לא קשור? מסתבר שכן, ושיחה על הבעיה האמיתית עזרה מאד גם לבעית הפחדים הלא קשורים (לכאורה). לא יודעת אם זה מתאים גם לכן,אבל לעתים פחד או מחשבות קשות הם רק סימפטום לקושי/בעיה אחרים, במיוחד אם נראה שפחד מסוים התפרץ פתאום ללא סיבה ברורה. בכל אופן שווה לדבר ולנסות לבדוק בצורה עדינה, האם משהו השתנה (הילדה הרי לא מבינה שהדברים קשורים, זה משהו שאנחנו יכולים לראות מבחוץ).

ראשית ברוכה המצטרפת../images/Emo140.gif

אני לא חושבת שעשית נכון. אם הילדה רוצה לראות רופא, אז תני לה לראות רופא. היא בוודאי התכוונה לפסיכולוג. אין רע בכך שהילדה תפתח את לבה לבעל מקצוע. אני בדעה שהפסיכולוג יכול לסייע לה ולראות דברים שאובייקטיבית את לא תוכלי לראות, כי את אמא שלה. בכל זאת אני מציעה שתיקחי אותה לשיחת התייעצות. כמו כן, מידי פעם תני לה משימות, למשל לרוקן את הפח, לעלות לשכנה להביא סוכר (גם אם יש לך
), להפיל משהו מהחלון ולבקש שהיא תביא... או כל דבר שיגרום לה להיות כמה דקות לבד. ואת, יקירתי, נסי לשדר לה בטחון. כשהיא תראה שאת בטוחה וחזקה, היא תלך בעקבותיך. בהצלחה ונשיקות

תודה מיכלוש', בנתיים כמו שרשמתי

אני לא אלך איתה לפסיכולוגית, היום למשל היינו למטה כולנו, היא לקחה ממני את המפתח ועלתה לבד הביתה לקחת משהו וירדה אליי חזרה, זה משהו שהיא לא הסכימה עד היום לעשות.

למעלה