חידון מס´ 1

../images/Emo41.gif חידון מס´ 1 ../images/Emo41.gif

היי! בכדי לעורר קצת את האווירה הרדומה למדי בפורום (רק בימים האחרונים...), החלטתי לפצוח בסדרת חידונים (ז"א, כרגע יש לי אחת - אבל בטח יהיו עוד...) בנושאים הקשורים אלינו. הצעות לשאלות אפשר לשלוח לי בדוא"ל או במסר אישי - ואת התשובות המוצעות יש לשלוח כתגובה להודעה זו. חידה מס´ 1 (לא קשה כל כך): מהו בית הכנסת העתיק ביותר באירופה
מהו בית העלמין היהודי העתיק ביותר באירופה
(הכוונה לבית כנסת ולבית עלמין שקיימים עד היום). לזוכים המאושרים תוענק... תשומת לב כפולה
בהצלחה, ארנון

ראם ערן

New member
תשובה

טוב בית הכנסת העתיק ביותר שקיים עד היום הינו: סטרנווה (?) Staronová הנמצא בפראג. בית הקברות העתיק ביותר גם כן נמצא שם - "בית חיים" זה לא שאני כה חכם הכל בעזרת האינטרנט.... יוזמה מבורכת ארנון - המשך כך. ערן

../images/Emo41.gif חידון מס´ 1 - פתרון ../images/Emo41.gif

היי! לא חשבתי שזה ילך כל כך מהר, אבל מצד שני - זה לא היה קשה כל כך
בכל מקרה, אכן מדובר ב: 1. בית הכנסת בפראג, בשם: "Staronova", או באנגלית: "Old New Synagogue", או בעברית טהורה: "בית-הכנסת-החדש הישן" (בתמונה). בית הכנסת נבנה באמצע המאה ה - 13 ועומד על תילו עד ליום זה. 2. בית העלמין בפראג "בית חיים" (ומי שמסתובב כאן בפורום, יודע להעריך את השם הזה, וודאי) נוסד במאה ה - 15, ומצבותיו הנוטות על צידן נראות, לפחות, מרתקות - רק ממבט קצר בתמונה. אפשר לקרוא עוד על הנ"ל באתרים רבים, למשל באתר הזה או בזה. החידה הבאה - שתבוא בקרוב, כנראה - תהיה יותר קשה... סך הנקודות עד כה: ראם ערן - 1 נק´. ארנון

א77

New member
ארנון, שים לב

הבניין השני שבתמונה שהבאת, הינו גם של הקהילה היהודית. בשעון שלמטה. אין ספרות, אלא רק אותיות א ב עד יב. בעברית. ועוד. בית הכנסת קרוי על-תנאי או אלט-נוי על תנאי דהיינו עד שיבוא משיח או אלט-נוי ישן חדש כפי שאמרת. ההברה זהה בשניהם. ואגב לפי המסורת בבית כנסת זה בעליית הגג נטמן הגולם מפראג, למי שמאמין שזה היה.

ספרן

New member
תשובה נוספת

כמדומני שבית הכנסת בעיר וורמס (גרמניה) , שנקרא בית מדרשו של רש"י, קדום יותר. אם כי מקובל שבית הכנסת בפראג, הוא העתיק ביותר באירופה, שעדיין מתפקד כבית כנסת (ואף זכיתי להתפלל בו מספר פעמים, בשבתות). כמו כן בוורמס, ייתכן שהמבנה לא ממש מקורי, לאחר פרעות ליל הבדולח.

א77

New member
זה לא בוורמס לענ"ד

וחוץ מזה הבנתי שארנון רימז על אוקראינה. אני חרשתי את אוקראינה. אבל זה באמת לא זכור. אני מבין זכיום הבית כנסת לא קיים, כי הוא הביא צילום שחור לבן.

למעלה