שרשור שאלות לאירוח 26.10

../images/Emo41.gifשרשור שאלות לאירוח 26.10

התוכנית הפעם תעסוק בזכויות החולה ואתיקה רפואית. ביום רביעי בשעה 18:00 מיד לאחר סיום התוכנית תתארח בפורום עדינה מרקס - יו"ר האגודה לזכויות החולה. אתם מוזמנים לצרף את שאלותיכם לשרשור זה.

../images/Emo188.gifאתיקה רפואית

נפגעתי בינקותי מ"פוליו" וכיום המצב הוא "פוסט פוליו. "טופלתי בעבר ע"י רופאה שבדיעבד נודע לי שהיא גם מחליטה בוועדות של ביטוח לאומי לגבי קביעת אחוזי נכות. לאחר יציאתה של הנ"ל לפנסיה ולאחר שראתה אותי לפני שנתיים עולה קומה אחת במדרגות [במרכז המיסחרי] כשאני נאחזת בבני מצד אחד ובמעקה מצד שני. זהיה אז לפני ראש השנה ולמען הנימוס וכו'. בנוסף שאלתי אותה אם יש משהו שיכול לעצור את ההיתדרדרות או אפילו לשפר את המצב, תשובתה היתה שביא מוכנה לבוא אלי בהיתנדבות כדי לבדיק אותי. ואני חייבת לציין, שכאשר היא קלטה מי אני, ראיתי מבט של זעזוע בעיניה. בביקורה היא כתבה לי על דף רגיל שאני זקוקה לכסא גלגלים ולדירה המותאמת לכסא גלגלים וחתמה בחותמת שלה אך הנייר היה דף רגיל ולא מסמך רישמי ממש. לדעתי אני זקוקה לכסא גלגלים כבר למעלה מ-10 שנים, אך חשבתי שאני סתם מתפנקת כיוון שאותה רופאה שנתתי בה אימון לא דיברה על כך. שאלתי. האם יש כאן עבירה על חוקי האתיקה הרפואית וזאת מכיוון שהרופאה הנ"ל עבדה באותה תקופה שטיפלה בי גם עבור ביטוח לאומי שכידוע "דואג מאודדדדדדדדד" לנכים ולזכיותיהם...??

אתיקה רפואית

על פניו נראה הדבר חמןר. אני מציעה שתפני לפרופ' אבי רכס יור הועדה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל. בהצלחה עדינה מרקס

golan95

New member
טופס 17 למרכז ט"נ בתל השומר

שלום, אני חברה בקופת חולים כללית מודיעין, הסניף שלי שייך בקשרים הדוקים לבית החולים הדסה בירושלים. אני חולה בטרשת נפוצה, וכוון שאנני מעונינת להמשיך להיות מטופלת בעין כרם- כוון שאין מענה מקצועי לבעיה שלי, אני רוצה להיות מטופלת בתל השומר. הסניף לא מעניק לי טופסי 17 לתל השומר- ידוע לי על חולת טרשת נוספת שמקבלת טופסי 17 מהסניף שלי לתל השומר, והטענה שלהם כי היא קיבלה טפסים קודם להסכם בין כללית מודיעין להדסה וכי הם מחויבים לה... פניתי כבר לד"ר רינה יהלום ולמנהל המחוז באזור שלי ומכולם קיבלתי תשובה שלילית. האם מותר להם ע"פ החוק, לאשר לאחת ולשניה לא- שניניו חולות באותה מחלה ומעוניניות באותו מרכז רפואי? למי עוד עלי לפנות- על מנת לקבל את הטופס המיוחל- כי הרי זו מחלה- שהחשוב בה השיקום והיא לכל החיים?... תודה.

טןפס 17

לפי סעיף 23 בחוק ביטו7ח בריאות ממלכתי ניתנה האפשרות לקופות החולים חתום על "הסכם נותן שירותים" מטעמם ולהפנות את המבוטחים רק לאותו נותן שירותים. במקרה שלך - הדסה עין כרם. מאידך מכיון שציינת כי מבוטחת אחרת כן מקבלת הפניה לתל השומר דרכך לפנות לבית הדין לעבודה לתביעה נגד קופת החולים בעילת אפליה בין מטופלים. כל טוב עדינה מרקס

חדרתית

New member
זכויות חולה לקבל את התיק הרפואי

של עצמו. למה לא מאפשרים לי לצלם את התיק הרפואי שלי ? למה אני צריכה לשלם לחברה שתוציא את התיק הרפואי שלי מקופ"ח ע"מ שיהיה לי עותק?? מה אפשר לעשות ע"מ שהקופ"ח כן תתן לי לצלם את התיק הרפואי שלי? תודה

רשומה רפואית

התשלום עבור קבלת העתק רשומה נקבע ע"י משרד הבריאות. את זכאית לקבל את העתק הרשומה שלך בעצמך אבל אי אפשר להתחמק מתשלום. צר לי. עדינה מרקס

skeptic

New member
שאלות לגב' עדינה מרקס

שלום ותודה על האירוח. 1. לא פעם אתם אומרים שלקופות החולים אסור לעשות אפליות בין חולים. לדוגמא אם חולה מסויים מקבל טיפול מסויים חולה במצב דומה/שווה חייב לקבל אותו טיפול. בעייה ענקית. לדוגמא אתם אומרים שאם חולה מסויים קיבל הפנייה לבי"ח מסויים אז חולה באותו מצב זכאי לקבל אבל בתנאי שיוכיח שאכן חולה אחר קיבל. אותו דבר בטיפולי פיזיותרפיה שנותנים 12 טיפולים בשנה. הבעייה הגדולה היא איך להוכיח שמישהו אחר אכן קיבל כי מי שמקבל - כביכול - מעבר למה שנהוג, לא שמח לחלק את המידע הזה עם אחרים כי הוא מפחד שיקחו לו את ה"הטבה" הזאת. גם במקומות שבהם הטיפול מתקבל לא משתפים פעולה וטוענים שאין באפשרותם לבדוק אם אכן קיבל אדם מסויים מעבר למגיע כי ם לא רוצים ל"ריב" עם הקופה. דוגמא מהחיים. אדם, (נניח נכה פרפלג), זקוק לטיפולי פיזיותרפיה מעבר ל- 12, כלומר באופן קבוע על בסיס שבועי והוא יודע וגם האחות בקופה מאשרת שהיא יודעת שחולה אחר במצב שווה אכן מקבל אבל אין אפשרות לקבל שם להוכחת האפלייה. גם במכון הפיזיותרפי יש חולים שמאשרים שהם קיבלו יותר מעבר ל- 12 אבל אינם מוכנים לתת עדות או להרשות להשתמש בשמם. מדובר בחולים שווים - כלליים/רפואיים ולא שאחד תאונת דרכים או עבודה והאחר כללי אלא שניהם כלליים. איך מתגברים על הבעייה הזאת? 2. אישורי טופס 17. רופאים מומחים כותבים "המלצה" מסויימת לטיפול מסויים, נניח MRI, שכלול בסל אבל הרופא המחוזי של אותה קופה לא מאשר וטוען שזה לא נחוץ. קורה המון המון. לעיתים לאחר טרטורים הטופס מתקבל אבל אחרי הרבה סבל של החולה. 3. חולי טרשת נפוצה בתחילת הדרך נתקלים בבעיות עצומות של הכרה במחלה וקבלת טיפול נכון לפי הוראות הרופא ובמציאות הקופות מערימות המון קשיים על ההכרה במחלה והטיפול הנכון הבסיסי שמתלווה לזה. דוגמא מצורפת. 4. שיקום. לפי החוק מאפשרים 3 חודשים שיקום בבתי חולים שיקומיים, לפי הנוהג בבית חולים מותר להאריך ללא ערעור את השהות. ידוע שבמשך שנים נכים "נהנו" משיקום לפי הצורך הרפואי ואילו היום בתי החולים השיקומיים "ממהרים" לשחרר לא פעם לפני שיקום מלא ונכון. 5. שיקום. קטועים משוחררים לפני שמקבלים פרוטזה מותאמת ממשרד הבריאות בגלל בעיות של כספים בין משרד הבריאות לבין מכון לואיס המאשר אותן. הדבר היה בטלויזיה ובעיתונות ויש מידע נוסף ודוגמאות באתר של הקטועים. יש פה אפלייה ענקית בין נכים לפי הסקטור ולא לפי הצורך הרפואי. 6. לא פעם אתם שואלים באם החולה יהיה מוכן שהמקרה שלו יתפרסם בציבור כדי לקדם את הנושא ואכן המדיות אוהבות סיפורים אנושיים אבל לא מעט חולים לא מוכנים שיחשפו בעליבותם ואז העזרה שלכם היא הרבה יותר מוגבלת או שהיא כלל לא קיימת. אתם עושים עבודה חשובה וטובה אבל לא יתכן שלא יטפלו גם במקרים חשובים שבהם החולה אינו מעוניין בחשיפה. 7. תרופות בהתוויה. יש פה עוולות נוראיות והטיפול שלכם חייב להיות יותר עיקבי בנושאים האלה. זהו לבנתיים. רק בריאות.

הפלית חולים ושאר צרות

. קיימת במערכת אפלייה בין חולים באותה קופה החולים באותה מחלה וחלקם מקבלים טיפול ולאחרים מסרבים. אם אפשר להוכיח טענת אפליה בבית הדין לעבודה (זה הפורום להתדיינות עם קופות החולים) הדרך סלולה. אםאין מטופל אחר המוכן לתת את שמו אי אפשר יהיה לתבוע. למרות זאת כדאי לאיים על הקופות בפניה לבית הדין לעבודה. 2. המלצה של רופא לבדיקה עדיין אינה מחייבת, לצערי הרב, את הנהלת הקופה. במיוחד אם הבדיקה יקרה. להנהלת הקופה זכות לסרב. אם אפשר להוכיח נזק בעקבות הסרוב לקבל טופס 17 לבדיקה - אפשרלתבוע בבית המשפט על הנזק שנגרם למשל בשל טיפול בעקבות אבחנה שגויה. 3קשה לי לענות על השאלה. אנחנו לא רופאים ולא מתערבים בהליכים רפואיים. לדעתי, זה ענין לארגון חולי הטרשת. 4. קופות החולים נותנות שיקום לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי והן חוששות לסטות ולתת יותר טיפולים בגלל אותה אפשרות לטענת אפליה המופיעה בתשובה מס' 1. 5. קיימת אפליה בין נכים מסקטור אחד לשני הן בגימלאות והן בהפניות לטיפול רפואי. זה ענין לחקיקה. נראה לי שכבר ניסו בעבר לטפל בנושה אבל ללא הצלחה. 6. המדיה עוזרת, ללא ספק ,אבל רק במקרים חריגים.אנחנו באגודה לזכויות החולה לא מפנים חולים למדיה אלא בהסכמתם המפורשת. 7. ההתוויות המצורפות לסל התרופות מקשות מאד וגורמות לעיתים לסיכון חייהם של חולים. במיוחד כאשר התרופה מותווית למחלה אחת אבל היא היחידה המצילה חיים של חולה במחלה אחרת. אנחנו באגודה מנסים לשנות את החוק . בריאות טובה מיאחלת עדינה מרקס

עבור עדינה

איך מטפלים בבעית קשב וריכוז יש לי ילדה בת 3 שכל הזמן על קוצים ומאוד קשה לשבת איתה למשל לספר לה סיפור?

הפרעות קשב

לצערי איננו רופאים ואין לנו ידע מתאים בנושא יתכן שכדאי לך להתייעץ עם נוירולוג או רופא ילדים כל טוב עדינה מרקס

ביקור בית

תודה לפונים על שאלותיהם. מכיון שהתכניתביקור בית לא שודרה היום עקב הארע בחודרה נשוב ונשוחח בפעם אחרת. אתם מוזמנים לפנות לאגודה לזכויות החולה טל 03-6022934 או במייל [email protected] העיקר שתהיו בריאים! עדינה מרקס יו"ר האגודה לזכויות החולה

למעלה