10 דרכים להסתבכות עם הממ"ד

fireman

New member
../images/Emo41.gif10 דרכים להסתבכות עם הממ"ד../images/Emo41.gif

הממ"ד נדרש היום עפ"י חוק בכל בניה חדשה של בית פרטי או בית דירות וגורר אחריו לא מעט צרכים לעמוד בתקנות ובדיקות שמעבר לבירוקרטיה שבביצוע שלהן יש את העלויות האסטרונומיות והצרות שבאות אם הבדיקה לא עוברת כמו שצריך מובאות בפניכם 10 דרכים להסתבך עם הממ"ד. 1. חלון או דלת הדף מותקנים הפוך - היום הסיכוי שזה יקרה קלוש כי המשקופים הם לשני צדדי פתיחת הדלת כך שאפשר להתקין את המשקוף איך שרוצים ואין עם זה בעיה, בעבר לכל כיוון פתיחה היה משקוף מיוחד ולא פעם טעויות שנובעות מפשלה של מחסנאי בחברת הדלתות ופשלה של קבלן שלא שם לב גרמו להמון בלאגן עם העניין הזה. 2. טייח - בממ"ד אסור לבצע טייח רגיל אלא טייח טרמי\בגר.... אני ממליץ ללכת על הבגר ולגמור עניין, שכבה דקה של עד 5 מ"מ. מומלץ לדרוש מהקבלן ליצוק את הממ"ד עם פלטות עץ אחידות גדולות ככל שניתן בכדי ליצור פני קיר חלקים עד כמה שאפשר. מאות ואלפי פעמים קבלנים וטייחים טעו וטייחו את הממ"ד בטייח רגיל....תשכחו מ"מי בודק את זה?" הבודקים של הג"א יגיעו ידפקו בפטיש על הטייח ויראו בדיוק מה יש לכם שם, במקרה הטוב עשיתם בגר והכל טוב ויפה, במקרה הרע ישלחו אתכם למכון התקנים בכדי שתבצעו בדיקת מעבדה של הטייח ובמקרה העוד יותר רע יגידו לכם לקלף את הכל. בטח שבטח אסור להדביק קרמיקה או אריחים על קירות הממ"ד מותרים פנלים בלבד. כמוכן ניתן לחפות את קירות הממ"ד בלוחות גבס עפ"י מפרט שניתן לקבל מהג"א 3. גובה סף הדלת - או "למה אני צריך מדרגה בכניסה לממ"ד?" שלא תיפלו כאן, גובה הריצוף מחוץ לממ"ד צריך להיות נמוך במספר סנטימטרים מגובה הריצוף בתוך הממ"ד שצריך להתיישר בקו אחיד עם הסף התחתון.... מומלץ ליצור הפרש גבהים גדול ככל שניתן במידה ובעוד 10 שנים תרצו להדביק קרמיקה חדשה לא תצטרכו לחפש איפה מקצרים את דלת הממ"ד.....לא פשוט ולא זול. גובה סף שאינו תקין יוצר בעיות אטימה. 4. בעיות אטימה - כל ממ"ד בכדי שיאושר ע"י הג"א (אגב, אם אין אישור של הג"א אין טופס 4) צריך לעבור בדיקת אטימה. לשם כך דלת הממ"ד צריכה לאטום היטב וכך גם חלון האלומיניום, פתח האוורור וצנרת החשמל והתקשורת שנכנסת לתוך הממ"ד, יש לאטום אותה באמצעות סיליקון. בבדיקה נכנס בודק של אחת מהחברות המורשות לבצע בדיקה (מכון התקנים, איזוטופ....) לתוך הממ"ד סוגר ומחשיך אותו לחלוטין...ויזואלית הוא בודק אם נכנס אור לתוך הממ"ד בין חיבורי הדלת למשקוף בעיקר ששם הרוב נופלים, לאחר מכן הוא מנסה להעביר דף נייר דרך הפתח, אם עבר...אכלתם אותה. אם לא, כאשר הממ"ד סגור, הוא ממלא אותו באויר באמצעות מיכל אויר דחוס שברשותו ובכך מעלה את הלחץ בתוך הממ"ד לעומת החוץ....ומודד כמה זמן לוקח ללחץ לרדת...אם זה מהיר מידי.....אתם יודעים....אכלתם אותה. 5. מיזוג אויר - אל! אני חוזר, אל! תתקינו מזגן בממ"ד לפני הבדיקה של הג"א ובטח שבטח אל תכינו פתח של 30X40 ס"מ בקיר הממ"ד בשביל תעלות מיזוג מרכזי....הבודק של הג"א פשוט יילך משם. מיזוג אויר פוגם באטימה של הממ"ד ולכן אסורה עפ"י הג"א.... כאן עובד הכי טוב המשפט "אחרי הבדיקה".....אחרי הבדיקה תפתחו אפילו מפעל למזגנים בממ"ד. 6. ארונות בממ"ד - הכנסתם ארון לממ"ד לפני הבדיקה?....תתחילו לפרק. חל איסור מוחלט להתקין ארונות בתוך הממ"ד, כל הריהוט בממ"ד צריך להיות נמוך בכדי שבמצב של פיצוץ והדף לא יפול או יתהפך ארון על מי מהיושבים בתוך הממ"ד. 7. קיר הדף - מול דלת הממ"ד צריך להיות קיר מבטון מזויין שאמור להגן על דלת הממ"ד ועל הפתח בפני פגיעות הדף, היעדר קיר כזה יפסול את תקינות הממ"ד....אסור לפתוח פתחים בקיר הזה ואסור לוותר עליו, בחלק מהבתים הקיר הזה מהווה אלמנט קונסטרוקטיבי של המבנה שנוכחותו נחוצה לעמידתו של המבנה. 8. סתימות בצנרת - יציקת קירות הממ"ד נעשית באמצעות משאבת בטון שהתזת הבטון ממנה נעשית בצורה אלימה (לא מצאתי מילה אחרת לתאר את זה) והדברה הזה הוא הסיוט של רוב החשמלאים מאחר וצנרת הפלסטיק לעיתים קורסת תחת לחץ ההתזה של המשאבה ומתקפלת....צינור מקופל זה צינור מת שלא יעבור בו כלום, בממ"ד על אחת כמה וכמה הדבר בעייתי מאחר ומדובר בבטון מזויין מה גם שהג"א אוסרים חציבה בקירות הממ"ד... היעדר נקודת טלפון בממ"ד למשל, יפסול אותו... בממ"ד חייבים להיות נקודת מאוד, מפסק תאורה, 2 שקעי חשמל שקע TV ושקע טלפון. 9. כיור, מכונת כביסה, מדיח כלים - חשבתם להפוך את הממ"ד לתגבורת של המטבח וחדר הכביסה?...שכחו מזה...התקנות אוסרות התקנת צנרת מים ו\או ביוב בתוך הממ"ד מאחר והדבר פוגם באטימה שלו ולכן הם אסורים.... שוב.....אחרי הבדיקה 10. מידע - הג"א מפרסמת קובץ הנחיות, תקנות וכללים בנוגע לממ"דים לשימושם של הבונים הפרטיים, מומלץ לפנות להג"א ולבקש את החוברת....ישמחו לשלוח לכם אותה אפילו בפקס. שיהיה בהצלחה לכולם....אם יש שאלות.... im here!

Rשף

New member
עניין המים הוא נזיל

גרתי בבית עם צנרת בממ"ד (חוקית), וכיום על פי האדריכלית והקונסטרוקטור מותרת צנרת מים, וביוב עם אביזר מיוחד ואטום. זכור לי שלפני תקופה באמת היה אסור להכניס צנרת.

fireman

New member
אני מניח שאתה מתכוון לשסתום

אל חוזר.... לא יודע אם זה תופס...בחוברת התקנות של הג"א שיש לי (2005) התקנת צנרת בממ"ד אסורה.

למעלה