סליחות

• פותח הנושא magy
  • פורסם בתאריך

magy

New member
../images/Emo52.gif../images/Emo52.gif../images/Emo52.gifסליחות

מישהו מאמין בסליחות? מישהו באמת מאמין שמותר לו לחטוא.....אבל לחטוא...כמו שצריך כל השנה.. ופונקט לפני יום כיפור..... לרדת על הברכיים ולבקש סליחה מכל העולם ואשתו? למה לא לפזר את הסליחות על פני כל השנה....מיד אחרי העוול שגורמים? מישהו פוחד מעונש? מאלוהים? ממשהו אחר? הפחד מאי קיום מצוות, הפחד מהלבנת פני חברו ברבים.....(עונשים שבין אדם למקום נסלחים, לא בין אדם לחברו). אני מכירה אנשים שמעליבים ופוגעים ופתאום כשמתקרב יום כיפור הם בפניקה........ מתחננים לסליחה....... ויש...... שיום כיפור הוא עבורם יום רגיל ככל ימות השנה...... הא????????

../images/Emo97.gif

אני חושבת שאם עושים משהו רע צריך לבקש סליחה אחרי המעשה\אחרי שהבנת שעשית משהו רע. גם אם בין האדם למקום, וגם אם בין אדם לחברו. אני כן צמה ומבקשת סליחות. בתקווה שבאמת יסלחו... אני מאמינה שאלוהים כן יכול להעניש אותי. זה עניין של אמונה ואי אפשר להתווכח עם זה.

ענבר.

New member
תסלחי לי, הא?

אני עדיין תקועה בשאלה, אם הסליחה היא עבור הפוגע או הנפגע.

ש י א 1

New member
סליחה היא בעלת ערך

רק אם ממש, אבל ממש מהלב, מתכוונים אליה. אחרת היא כמו כל מילה שיוצאת מהפה ללא התכוונות אמיתית. ולמה הכוונה. עבריין, שצם ביום כיפור ומתפל לקב"ה ומבקש סליחה, אני מניחה שהוא מבקש שהקב"ה יסלח לו, על מעשיו, הוא לא מתחרט ממש על מעשיו, כי מחר ישוב לעסוק בצבירת עבירות לשנה הבאה, ושוב חוזר חלילה. אך אם שני חברים רבים, ואחד מעליב את השני, ברגע של רתיחה, ואחר כך הוא ממש מבין, שפגע והעליב את חברו מעבר לכל פרופורציה, וחבל לו בכנות לאבד קשר עם חברו, וברצונו בכנות לשמר את החברות רבת השנים ביניהם, סליחתו תבוא מהלב, וגם ברוב הפעמים תתקבל כך. לסליחה יש ערך רב בטיהור אווירה וניקוי משקעי מרירות, אבל לדעתי מילת המפתח צריכה להיות, התכוונות מהלב.

magy

New member
תיקון טעות בניסוח

עונשים שבין אדם למקום נסלחים צ"ל = עבירות שבין אדם למקום........

softy

New member
יום הכיפורים נועד בעיקרו לפסיכופתים

ולסוציופתים שאילולי מוראו של יום הכיפורים, לא היה מה שיעצור אותם מלהיות יותר גרועים. אנשים רגילים לא צריכים את יום הכיפורים הם יש להם את סולם הערכים הרגיל עליו מושתת כל אורח חייהם.

magy

New member
כבר מזמן

לא נתקלתי באנשים רגילים. נדמה לי לאחרונה שהעולם ירד מהפסים..... כעת יש מקום לכל הרכבות......

woof woof

New member
הי הי הי...

אנשים לפעמים פוגעים. ןזה לא הופך אותם לפסיכופטיים! אני צם ומאמין שהקב"ה ישלם את שכרך ואת עונשך לפי ההתנהגות, ויום כיפור הוא מעין 'תזכורת' שעלינו להישפט. הסליחות נועדו בין אדם לחברו- ולא למקום.

The Damned

New member
יום ככל הימים...

אני מהאנשים שמעדיפים לפגוע בעצמם מאשר באחרים, ובאם הצלחתי לפגוע במישהו, איכשהו - אני מתנצלת מיד כשאני מבינה זאת.

rrina

New member
חז"ל באמת דיברו על זה!!!

"האומר אחטא ויום הכיפורים מכפר אין יום הכיפורים מכפר" (אבות דרבי נתן) בכל מקרה הרעיון הוא שבאמת צריך לבקש סליחה במשך כל השנה, אבל לפני יום כיפור יש איזשהו deadline שצריך לעשות "סיכום" של כל השנה ולבקש סליחה מכל מי שלא הגענו אליו קודם. ובכל מקרה, נראה לי שמי שפוגע ומבקש סליחה לפני יום כיפור, בודאי עדיף ממי שפוגע ולא מבקש סליחה בכלל!!!!

A m i n a d a v

New member
התפיסה הזו מראה על אי הבנה

להגיד כזה דבר הוא כמו להגיד: "נחטא כל השנה, ונבקש סליחה ביום כיפור כי ה' בטוח יסלח לנו". אנחנו יכולים לבקש סליחות, אבל לא בטוח שיסלחו לנו, ואז זהו עונש על חטאים שחטאנו. אבל, יש מצבים שבהם לאדם לא הייתה ברירה אלא לחטוא כלפי שמיים, ואז צריך באמת מועד מיוחד שבו מבקשים סליחות.

טעות בפיך!

אסור! לחטוא בכלל. אנו מבקשים סליחה מחברינו ובוראנו על דברים שנעשו במתכוון ושלא במתכוון, אנו בני אדם וטעויות לעולם חוזרות על עצמן ונעישות גם שלא במתכוון אז שאלתה אם אני מאמין בסליחות אז כן בהחלט וזה לא קשור לדתי או חילוני אני לא מושלם כמו כולם ומגיע לי לצום בעוונותי. גמר חתימה טובה ושנה מוצלחת לך ולכל עם ישראל.

ש י א 1

New member
מענין לעניין באותו עניין

יש לי דעות די מגובשות בעניין,ואת אשר היה לי לומר תוכלי לקרוא, משעשע ועצוב כאחד.

cku

New member
הכוונה היא לא שמותר לחטוא

כל השנה כמובן . יש להשתדל לא לחטוא , אבל מאחר ואנו בני אדם שטועים ופוגעים ועושים הרבה דברים אסורים , מטרתו של יום כיפור היא לתת לנו את ההזדמנות לכפר על החטאים ולהתחרט באמת , גם כאלה בין אדם לחברו וגם בין אדם לבורא . בנוסף לדעתי כל הרעיון של חשבון נפש , פעם בשנה , עושה כל אדם רגע סטופ מהחיים , ונמצא לבד עם עצמו , לא מתעסק עם חומריות כולל אוכל , זה נותן המון , יש בזה משהו עוצמתי ביותר מבחינת החוויה .

מרים50

New member
יום כיפור

אדם מן השורה שמתנהג לפי ערכים אינו צריך את יום כיפור כדי לבקש סליחה. הוא מבקש סליחה ברגע שהבין שעשה דבר מה לא בסדר או כשפגע במישהו. אין דבר כזה אחטא ואשוב.

למעלה