ספר חדש לטולקין - על המיתולוגיה הנורדית

Y. Welis

New member
../images/Emo63.gif ספר חדש לטולקין - על המיתולוגיה הנורדית

גם בשנתו ה-85, כריסטופר טולקין ממשיך במחקרו הארוך (מחקר חייו תרתי משמע) על יצירתו של אביו, ומוציא החודש (בכריכה קשה בלבד עדיין), שתי יצירות של טולקין על המיתולוגיה הנורדית - 'The Legend of Sigurd and Gudrun' (האגדה על סיגורד וגודרון) http://www.amazon.com/Legend-Sigurd-Gudrun-J-R-R-Tolkien/dp/0547273428/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1242829276&sr=1-1 שכוללת בעצם שתי פואמות שלו משנות השלושים, The Lay of Gudrun ואחת נוספת, שהן עיבוד לכמה עלילות ידועות מתוך המיתולוגיה הזו. הן שהוזכרו בעבר ע"י הביוגרף שלו, אבל מעולם לא ראו אור (כמו כן גם פואמה ארוכה על הארתוריאדה - שלה כנראה נמשיך לחכות עוד, לאור שמועות על דחיית פירסומה). הפואמות האלה מספרות אגב כמעט בדיוק את סיפור האופרה הענקית (או מחזור-אופרות) של ואגנר, 'טבעת הניבלונגים', ומדגימות מה מקור הקירבה בינהם - שסביר לא היתה מהיכרותו של טולקין עם ואגנר, אלא עם המקורות הנורדיים (אם כי כל טענה כזו על קירבה תוכל עכשיו לראשונה להיבחן לפרטי-פרטיה). כל זה רלוונטי ללגנדאריום, כי כמה מהאלמנטים שבעלילות האלה דומים מאוד לאלמנטים בסיפור על טורין טוראמבאר (וילדי הורין). גם כאן דברים שעד כה ניתן היה רק לשער (טום שיפי ציין כמה מקבילות בספרו החשוב 'הדרך לארץ התיכונה', שכמה מהן ציטטתי במאמר במאמרי הפורום), ועכשיו אפשר לבחון לעומק לפי המדווח באתרים, כריסט' הוסיף פרשנויות רבות משלו והסברים - לא מבלי צורך, כי המיתולוגיה הנורדית היתה התמחותו בלימודיו באוקספורד בשנות החמישים, והוא אף תרגם את אחת הסאגות שעובדו ע"י אביו - התרגום היחידי שלו שפורסם. היה מעניין לצרף אותו לספר הזה, ואולי הוא ציטט מתוכו. למי ששואל את עצמו מה פשר הספר הזה פתאום, ומה עם חומרי הלגנדאריום שעדיין לא פורסמו (בעיקר גירסת פרוזה לסיפור ברן ולותיין, ועוד כמה דברים משרה"ט), והאם זה מבשר משהו לעתיד - אני חושב שהרבה אנשים שואלים את עצמם את השאלה, ללא מענה. אחד הדברים הנחמדים בהיותך אדון על עזבון ספרותי, ללא שותפים או ביקורת, הוא היכולת לעשות עם החומרים האלה כל מה שיעלה בדעתך, מתי שרק יעלה, ואיך שיעלה, מבלי לתת על כך דו"ח לאיש. אולי זה הגיל (שכידוע בא עם מנות משלו), או האובססיה. מכל מקום זה מה שיש כרגע, כל עוד כריסטופר הוא האדון.

Y. Welis

New member
ועוד ../images/Emo63.gif על הסילמאריליון

http://www.amazon.com/Arda-Reconstr...=sr_1_4?ie=UTF8&s=books&qid=1242829276&sr=1-4 משהו חדש בשם 'בנייתה-מחדש של ה-ארדה'. מה שמעניין בו (לעומת לא מעט ספרים שיצאו בעשור הזה על טולקין, שחלקם סקרתי כאן בעבר - יותר משיצאו בכל העשורים הקודמים), הוא שהוא מנסה *להגן* על הסילמאריליון המודפס של 1977, ועל בחירותיו של כריסט', ולא מחפש בו כשלים, שבהם כריסט' הודה בפה מלא בכמה מכרכי ה'היסטוריה'. זו השקפה שאפשר לכנות אותה 'ניאו-שמרנית'... כמו חזרה לעבר, בנסיון למצוא היגיון במה שהיה אז, כאשר איש לא ידע דבר (אפילו לא כריסט'!) על מה שיתגלה בהמשך. למרות הנואלות של הנסיון וההגיון הלא ברור שלו, אני חושב שזה יכול להיות משהו מעניין. זה בטח יכול לעורר דיון בנושא ולהציג את הצדדים. אמנם הספר יקר למדי, כי הוא יצא בהוצאה אוניברסיטאית ובכריכה קשה בלבד (והן ידועות לשימצה במחיריהן שמיועדים לספריות בלבד, כמו לפצות על העובדה שלא יזכו להפצה רחבה), אבל אני מקוה שהוא אולי יגיע לאיזורינו, בעיקר למובלעות האקדמיות. אם כן, כמובן אביא סקירה שלו.

אלוניס

New member
אז לא לאחל לו ימים טובים ארוכים?../images/Emo8.gif

תודה על הסקירות המעניינות. אני מקווה שהבא בתור שתהיה לו שליטה על העיזבון יהיה פתוח יותר לשיתוף אבל ייתכן גם שהיורשים ימכרו הכול לעוד גוף שיהיה אולי אף נוקשה יותר או לא משכיל כמו השליט הנוכחי של המבוך. אני מקווה שזה שהוא הוציא עכשיו "בייבי" שכזה יפתח לו חשק לרצות גם את המעריצים של החלקים היותר קשורים ללגנדריום.

Y. Welis

New member
לטעמי הוא נעשה דפנסיבי יותר עם הזמן

קודם כל הוא צריך לפתוח את כל החומרים למחקר אקדמי נטו - ממילא חלק מהם מצויים בספריה הבודליאנית באוקספורד, ובספריית אוניב' מארקט בארה"ב. הוא צריך להעביר אליהם את החומרים שברשותו, ולהתוות אמות מידה פתוחות וסטנדרטיות בעניין מחקר אקדמי בהם - ולא רק לאנשים שהוא מכיר אישית. השאר כבר יגיע מעצמו - יש מספיק עניין באקדמיה בחומרים האלה ורצון לנתח אותם לעומקם (ואולי להוציא מהדורות מדעיות לחלק מהם, שיהיו מעמיקות יותר מאלה שהוא הוציא). כי מסתבר שיש אקדמאים 'מקורבים לצלחת', שמחזיקים אצלם (או שראו) חומרים שלא התפרסמו, שאותם הם מצטטים במאמריהם וספריהם, וכך זוכים ל'עליונות' לא הוגנת על אחרים (וכך גם בתחום הבלשני שמצוי בידי חובבים, בלי שום רקע אקדמי). זו בעיה כאשר היכולת המקצועית נמדדת לפי הקירבה האישית לכריסט', ולא לפי מדד אחר. אני יכול רק לקוות שיורשו של כריסט' (אם יהיה - כרגע הכל בידי חברה בע"מ שכנראה תישלט ע"י יו"ר או בעלי מניות), יוביל לעבר קו פתוח יותר.

אלוניס

New member
אולי עייפות החומר היא שתעזור בסופו של דבר

כל עוד הוא מקווה לעבור בעצמו על הכול - הוא כנראה לא ישחרר כלום. האם גם במצב של יורשים שימשיכו בקו שלו - האם אין דרך לטעון שאלו נכסי תרבות עולמיים שהיורשים מחויבים לאפשר גישה חופשית יותר אליהם?

Y. Welis

New member
אני חושש שלא - חוקי זכויות היוצרים מבטיחים

שהחומרים ישארו נעולים לפחות לעוד 20 שנה (כלומר 1954+75 שנה). יתכן שגם על המגבלה הזו הם ינסו להתגבר, כי לחברה המסחרית (טולקין אנטרפרייסז), יש אינרציה משלה. אבל יש לקוות שהיורש של כריסט' יהיה הרבה יותר מחובר למציאות, ופחות אידיאליסט.

למעלה