עם הספר?

../images/Emo63.gif עם הספר?

"בתיכון ''גלילי'' החליטו שלא לפתוח את המגמה לספרות בשנה''ל הבאה בשל מיעוט נרשמים. 17 מתלמידי בית הספר שיגרו מכתב מחאה עם העתק לשרת החינוך. מנהל בית הספר: אין הצדקה לפתיחת המגמה בתיכון ''גלילי'' החליטו שלא לפתוח את המגמה לספרות בשנת הלימודים הבאה בשל מיעוט נרשמים. קבוצת בת 17 תלמידי כיתה י' (עולים ל-י''א) שנרשמו למגמה, לא מוכנה לקבל את ההחלטה והיא שיגרה מכתב מחאה עם העתקים לשרת החינוך, ראש העירייה ויו''ר אגודת הסופרים. כותבים התלמידים: ''אנו, התלמידים החתומים, מבקשים לערער על החלטת הנהלת בית חינוך תיכון ''גלילי'' כפר סבא, שלא לפתוח את מגמת הספרות בשנת הלימודים הבאה בשל מחסור בתלמידים שנרשמו אליה. תיכון ''גלילי'' שבמשך שנים מציג את עצמו כתיכון הומאני שהתרבות והפעילות החברתית הן חלק מכרטיס הביקור שלו, כיצד יתכן שיוותר על סמל כה בסיסי כמו ספרות? ''אנו התלמידים החתומים נרשמנו למגמה זו מתוך אהבת המקצוע והכרה בחשיבותו. בימים אלו, בהם הנוער במדינת ישראל מדרדר, ימים שבהם האלימות היא דבר שבשגרה, שפת הרחוב שגורה בפי כל וערכים חברתיים פגומים כמו תאוות בצע וחומרניות הפכו לשגרה, אנו רואים במקצוע ספרות אמצעי תיקון תרבותי. המצב היה ללא ספק אחר לו בני הנוער היו מעמיקים בספרות. הספרות הינה בעלת עוצמה ומסרים חברתיים חזקים, בה טמון הכוח לשינוי החברתי המתבקש במדינה ולמיגור האלימות המילולית. ''בעולם מודרני, שבו יחסי האנוש נעשים טכניים וממוחשבים ונחלת בני הנוער היא האינטרנט והטלוויזיה, הספרות בשבילנו היא התקווה לעולם שבו היחסים האנושיים אמיתיים יותר. באמצעות הספרות נחשפים לשפה העברית היפה והתקנית שהיום מי שלא לומד במגמה ספרותית כמעט ולא מכיר אותה וזו דרך נפלאה לשיפור השפה שמזמן אבדה. ''יתרון נוסף הוא שבמסגרת מגמה זו יוצאים התלמידים להצגות תיאטרון, חשיפה תרבותית שבני הנוער של היום לא חווים ואפילו מזלזלים בה. למרות המצב הכלכלי הקשה מן הראוי שתפתח מגמת הספרות גם במידה ומספר תלמידיה השנה יהיה קטן במקצת מהמינימום הנדרש. אין ספק שבוגריה של מגמה זו יהיו השליחים לפני המחנה ויסמנו את המפנה. אין ספק שהצלחתנו תגרום לכך שבשנים הבאות יגדל הביקוש למגמה זו''. מנהל בית הספר, ד''ר רמי אמיתי: ''חרף האמור לעיל, אנו נדרשים להתמודד עם מציאות קיימת במערכת החינוך - חופש הבחירה אינו בלתי מוגבל, ולעיתים נדרש תלמיד לבחור מקצוע מורחב חלופי, כאשר לא ניתן להענות לבקשתו. לכל התלמידים הרלוונטיים הוצעה מגמה חלופית. ''במקרה הנדון, אושרה מועמדותם של 12 תלמידים בלבד (ולא 17) מהרשימה, להרחבת הלימודים בתחום הספרות - במגבלות עימן אנו מתמודדים, לא מצאנו הצדקה לפתיחת המגמה, במיוחד כאשר הניסיון מלמד שלפחות תלמיד או שניים פורשים במעבר מ-י''א ל-י''ב. כיום איני רואה אפשרות לשנות את ההחלטה, אך אם יימצאו במהלך החופשה תלמידים נוספים שיתאימו ללימודים במגמה, הנושא ייבחן פעם נוספת'' כתבתו של דני פייבל מהאתר WWW.LOCAL.CO.IL מה דעתכם?

badboy3919

New member
אם להסתכל מצד הכדאיות של בי"ס

באמת לא כדאי להם לפתוח כיתה בשביל 15 תלמידים בערך,אבל מצד שני אין הצדקה לסגור מגמה שלמה שזאת אולי אחת מהאפשרויות של התלמידים להצליח בכל זאת...וכמובן כשמדובר במגמת ספרות (שאני ממש לא מתחבר לזה אבל מבין את התלמידים).

זה בדיוק הבעיה של מערכת החינוך

"הכדאיות" הם חושבים שבית ספר זה עסק כלכלי, וכל מגמה שאין הצדקה "כלכלית" להחזיק אותה סוגרים.. כבר שמעתי על הרבה מגמות כאלה בתיכון ובעיקר באונבירסיטאות מבחינה כלכלית עדיף בכלל לסגור את כל בתי הספר, ולמכור את הילדים למפעלי טקסטיל בסין. וזה בערך הכיוון שאליו הולכים בתי הספר כיום.. ייעול כלכלי אבל בטווח הארוך המדינה תפסיד מזה ובגדול.. אנשים משכילים מועילים בהרבה מאנשים חסרי השכלה ( בדרך כלל ) ובתור הערה : אני מעדיף לקחת מגמת כיסוח דשא והכנת שניצלים מאשר מגמת ספרות , אני לא יודע מה בנאדם צריך לעבור בחיים שלו בשביל ללכת למגמת ספרות..

בית ספר הוא עסק כלכלי. נקודה.

בית ספר הוא כמו מפעל קטן, הוא מקבל תקציב והוא צריך לדעת איך לנצל אותו מה שיותר נכון (ציונים גבוהים+שביעות רצון, במידת האפשר, של התלמידים). מספיק תלמידים לא נרשמן למגמת ספרות, וחבל, אבל בית ספר הוא גם עסק כלכלי, ואני בספק אם יפתחו את המגמה הזו, רק בשביל 15 תלמידים, עם כל הכבוד למגמת ספרות, בית-ספר לא יכול לעשות צעד שהוא לא כלכלי עבורו.

וזה בדיוק הבעיה

בית ספר לא יכול לעשות צעד שהוא לא כלכלי עבורו. זה מונע קידום והתפתחות בהרבה מקרים.. הביקורת שלי לא היית על בית הספר עצמו ( שכמו שאמרת מוגבל בתקציב ) אלא על מי שנותן את התקציב הזה.

Adidason326655

New member
אבל בית הספר חושב

בצורה נכונה : לנצל את הכסף כך שמספר הילדים הכי גבוה יוכל להנות מאיכות המגמה הגבוה. אם נרשמים קצת אנשים למגמת ספרות, עדיף להשקיע את המשאבים לפיתוח מגמה אחרת אשר תפתח יותר אנשים. מה לעשות?!

בתור

חבר מועצת הנוער הייתי מצפה ממך לחשוב טיפה אחרת.. הכל אפשרי! אם בית הספר היה רוצה , אפשר היה למצוא פיתרון יצירתי הנה חומר למחשבה בשבילך : אם היו נרשמים 30 אנשים למגמה.. כמה זה היה עולה לבית ספר , וכמה זה יעלה להחזיק 17 אנשים במגמה הזאת. אני מבטיח לך שזה לא בעיית תקציב , אלא זאת מגמה כללית שהולכת ומתחזקת במערכת החינוך , לבטל מגמות באופן גורף. תראה אני הרי סיימתי בית ספר אז באופן ישיר זה לא ישפיע עליי. אבל באופן עקיף.. עוד כמה שנים.. רמת החינוך תיתדרדר, איכות הנוער תירד ויש יותר סיכויים שאחד מבני הנוער האלא ישדוד אותי (לא מומלץ.. ) או יחליט שהוא רוצה את המכונית שלי בתור חברה שלו. לכן חינוך זה לא משהו שאפשר להתפשר בו.

Adidason326655

New member
אני מסכים איתך החלק מהדברים

אבל סגירת או פתיחת מגמת ספרות זה לא מה שיעשה את השינוי.

זה יעשה

את השינוי ל 17 אנשים.. גם משהו לא? כמובן שפתיחת מגמת הספרות לא תעשה את השינוי הגדול השינוי צריך לבוא מלמעלה.. גם לפחות זה יצור דוגמא חיובית לאיך חינוך צריך להתנהל. כל דבר בעולם הזה שמחברים אותו עם כסף , נהרס , זה מה שקורה לחינוך.

צודק../images/Emo45.gif

צריך לאפשר לנוער להתפתח כדי שבעתיד הם יוכלו לפתח דברים אחרים-גם אם זה יעלה כסף למערכת החינוך.

Super Chuly

New member
איזו בושה!

אני לומדת במגמת ספרות מורחב ואני לא יודעת מה היה קורה איתי אם לא הייתי לומדת את זה... זה ממש עצוב שמצפים מהנוער להיות משכיל, בספרות, ובשאר המקצועות, אך לבסוף לא מניחים לו להתפתח בתחומים האלה... ליהי

אם תרצו לשנות באמת..

תוכלו לעלות את העניין בישיבת זבת"ח (זכויות בני נוער, תקנון וחוקה)... נופר תשמח לעזור ולראות אם ניתן לשנות את העניין. המועצה תמיד מוכנה לפעול בנושאים האילו. לטלפון שלה.. תפנו אלי במסר.

אתה מוזמן למסור לה להכנס

ולראות את התגובות של הנוער. ואם חברי הועדה יחליטו לפעול בעקבות זה נשמח לעדכונים.

למעלה