נשים בכפר סבא

../images/Emo68.gifנשים בכפר סבא../images/Emo193.gif../images/Emo196.gif

כמה נתונים- אתם תחליטו האם הם משמחים או לא. בעיריית כפר סבא עובדים 1,549 עובדים כולל בתחום ההוראה. מתוך כלל העובדים 1,174 הן נשים, אבל... 20 נשים בעירייה מכהנות בתפקידים בכירים ומתוך 19 חברי מועצת עיר רק 2 נשים. אם תרצו אני יכולה לפרט לכם באלו תפקידים מועסקות נשים. מה דעתכם?

הייתי קצת המום כאשר ראיתי את זה

אין ספק שהנתונים הללו קצת מוזרים. בהתחלה כשהתבוננתי בנושא שאת מצגיה כאן, הייתי בטוח שלא הבנתי נכון. תרגמתי את הנתונים באחוזים על מנת שנבין מה קורה כאן. 24% מכלל עובדי העירייה הם גברים. 76% מכלל עובדי העירייה הן נשים. כך שאם מסתכלים על נתון כזה אני מצפה ש76% מהתפקידים הבכירים בעירייה יהיו בידי נשים. אך המציאות מראה שלמעלה מ75% מהתפקידים הבכירים בעירייה הם בידי גברים. פלח (הגברים) כל כך קטן בארגון (העירייה) מחזיק בעמדות כוח מרובות כל כך יחסית לפלח המקביל אליו (הנשים). אין ספק שעריית כפר סבא (כמו בעוד מקומות רבים בחברה שלנו ובמוסדות השונים בארץ) שומרת על יחסיות לא שיוויונית בכלל בנוגע לעניין שילוב נשים בעשייה העירונית. לא רק שהיחסיות היא לא שיוויונית, היא גם סטריאוטיפית. הרי מבלי שתפרטי אני יכול לומר לך מראש מה תפקידי הנשים בעירייה: מורות, אגף רווחה, כוח אנוש, ילדים ונוער. ומה תפקידי הגברים? ברור שזה יהיה הכסף (גזבר), הניהול (מנכ"ל, מועצת העיר), ארכיטקטורה, הנדסה וכדומה. באופן אישי אני פחות מסתכל על הנושא המגדרי והמיני, כאשר אני עובד עם מישהו/י. לא מפריע לי אם אני אעבוד עם נשים או גברים- העיקר שאלו יהיו אנשים מוכשרים, רציניים ומקצועיים. אבל אין ספק שהמקום שהעירייה נמצאת בו טעון שיפור. מהצד זה לא נראה טוב.

הכוונה הייתה ש76% מעובדי העירייה

הן נשים, כאשר הנתון הזה כולל את עובדי מערכת החינוך העירונית (משמע המורות).

tamas216

New member
לא נראה טוב

אבל מכאן ועד להסיק שהעירייה בכוונה מעדיפה גברים על פני נשים בתפקידי מפתח הדרך ארוכה, בטוח שלמרבית התפקידים הבכירים יש סיבה ברורה מדוע גברים נבחרו ולא נשים וזה כנראה משום שנשים מתאימות לא הציעו את עצמם במכרזים השונים דרכם ממונים אנשי העירייה(גם אם לא כולם). בקשר לחברי מועצת העיר- זה לא קשור לעירייה אלא למפלגות המקומיות, כמעט כל האנשים בפוליטיקה המקומית הם גברים וכל מנהיגי הסיעות (חושב, לא בטוח) הם גברים, יש מעט נשים בפוליטיקה המקומית וזה מתבטא במספרם בקרב חברי מועצת העיר, לא חושב שיש קשר להפלייה ואם כן מדובר במפלגות מקומיות בודדות. ממש לא נראה טוב אבל אי אפשר למצוא קשר וודאי להפלייה מכוונת.

לא הייתה תוכנית אפלייה מכוונת

אבל בהחלט יש נורמות חברתיות שמשפיעות באופן ישיר על כמות הנשים המגיעות לעמדות מובילות במוסדות ציבוריים. אין האשמה כלפי העירייה, אלא כלפי החברה כולה, שצריכה כבר להתבגר, להתקדם ולשחרר את המעצורים שגורמים לחלקים רבים בתוכה להישאר במקום. יש אוכלוסיות שצריך לעודד אותן להוביל כדי שהן תעשנה את זה בעתיד באופן "טבעי" יותר.

tamas216

New member
בוודאי שצריך

החברה היא האשמה כפי שאמר גל אבל איך עושים את זה? אני בתור אדם מבחוץ לא יודע לומר, האם על מנת לעודד נשים לקחת תפקידי מפתח עלינו להעדיף נשים על פני גברים בכל מצב? אם כך נצטרך "להתפשר" על נשים בלי ניסיון וידע מתאימים לתפקיד או אולי במצבים בהם יש גבר ואישה עם אותן היכולות עלינו להעדיף את האישה? אבל הפלייה מתקנת גרועה בדיוק כמו הפלייה מכוונת ואולי אפילו יותר. האמת לא יודע, מקווה שלמישהו יש תשובה.

אהבתי את ההתלבטויות

אני חושבת שזה צריך להתחיל מהנשים והגברים ביחד. אם גברים יכירו בכך שאשה יכולה לעשות כל תפקיד ואין כזה דבר "תפקידים גבריים". אם נשים יכירו ביכולות שלהן להתפתח ויחליטו שאין כזה מושג "עולם הגברים" אולי אז נוכל להגיע למקומות טובים יותר. אבל דיברתי בסיסמאות, כי הבעיה הרבה יותר גדולה מזה. אני אחכה לראות עוד תגובות ונראה אם זה יצליח לפתח את התשובה שלי.

הנשים יודעים להתלונן ממש טוב הא..

בתור אחד שיודע היטב מה הולך שם למעלה , אני אשמח להגיד בדיוק מה הסיבה שיש פחות נשים מגברים בתחומי הניהול . אבל זה לא לפורום , מי שרוצה שישלח מסר , אני יסביר.

למעלה