שאלה לדיון - עיבוד תמונה

DeathWing

New member
../images/Emo88.gifשאלה לדיון - עיבוד תמונה

יוצא לפעמים (טוב.. בהרבה מאוד מקרים) שתמונה שצילמתי לא מספיק מעניינת/טובה מבחינה טכנית. בעזרת 3-4 פיטלרים, 5-6 אופציות בפוטושופ, אני הופך את התמונה לסלט פיקסלים מטורף של .. וכאן השאלה שלי. של מה? אומנות דיגיטלית עכשווית? זבל דיגיטלי? הרי אני יכול לקחת כל תמונה ולהפציץ אותה בשינויים ותוספת, אבל האם זה הופך אותה לטובה?

izackv

New member
לא, זה לא הופך אותה לטובה.

לעיבוד דיגיטלי יש הרבה סיבות והרבה סוגים. נניח שצילמת תמונה והיא "לא מספיק מעניינת/טובה"... מה עושים? סוג עיבוד אחד הוא עיבוד לצרכי שיפור התמונה (חדר חושך דיגיטלי) השאלה היא תמיד למה התמונה לא טובה. יש דברים שאפשר לתקן/לשפר בפוטושופ - צבעים, קונטרסט, בעיות של אור וצל ועוד... יש דברים שאי אפשר לתקן בפוטושופ - פוקוס שחסר, נושא מרכזי לצילום שחסר ועוד... ויש דברים שבדרך כלל אפשר לתקן, אבל לא תמיד - בעיקר דברים כמו חיתוך ופריים מעניין. אפשר כמובן גם להוסיף מסגרות, לחקות עומק שדה רדוד, להבליט את נושא התמונה ועוד. יש סוג אחר של עיבוד - "פוטומונטאג'" בעיבוד מהסוג הזה יוצרים תמונה חדשה מחומרי גלם של תמונות שונות. העיבוד לגיטימי לטעמי, והתוצאה שלו עדיין שייכת לקטגוריה של "צילום" סוג נוסף הוא הפעלת הפילטרים... בסוג זה לוקחים תמונה מטושטשת למשל, הופכים לציבעי מיים ומתמוגגים מהתוצאה המדהימה. לעיתים נדירות זה יכול להפוך תמונה גרועה למשהו מדהים. ואז זה יותר גימיק. אין שום אומנות בללחוץ על כמה כפתורים שכל קוף מאולף היה מצליח ללמוד. כמובן שיש מקרים נדירים של אנשים שיודעים לעשות אומנות אמיתית משילוב של תמונה ופילטרים... אבל הם נדירים מאוד. בקיצור, לדעתי... סלט פיקסלים שנוצר מהפעלת פילטרים מטורפת הוא בסך הכל משחק. סקיצה. אולי קרוב רחוק של גרפיקה. יש יותר סיכויים שזה יהיה קרוב לקצה של "זבל דיגיטלי" מאשר לקצה של אומנות. אבל באומנות, כמו באומנות... אין דבר כזה שאין דבר כזה. ולכן לפעמים, עיבוד גרפי מוגזם מוציא אומנות אמיתית. יש הרבה סוגים של אומנות ויזואלית. לא כולם קשורים לצילום אפילו שחלקם משתמשים בצילום כחומר גלם בסיסי.

kadmony

New member
טובה זה עניין של...

הצלם שצילם והמתבונן שבוחן את התמונה אבל אם צילמת ובעריכה תיקנת מעט צבע מעט קונטרסט ממש כמו שהיית עושה בחדר החושך אזי מדברים על צילום לשמו. אבל אם התחלת להשתולל במריחות צבע ובניה של תמונה ע"י פילטרים או תוספות מצילומים אחרים הנ"ל אינו צילום אלה עיבוד דיגיטלי. ורק לחדד עוד דבר חשוב מה שאתה רואה כ"זבל" אחר רואה כאומנות אינני מסכים כלל עם ביטויים כמו אילו. יתכן ואינו מתאים לצילום אבל בטוח לא הייתי פוסל עבודות של אחרים שלא מצאו חן לי. אומנות זאת מילה מאוד רחבה והרבה אנשים הופכים להיות אומנים מתוך הראיה שלהם או מתוך ההסברים שלהם ליצירה שהם יצרו. ובכדי להיות אמן לא חייבים לסיים אוניברסיטא כזאת או אחרת. אבי

DeathWing

New member
אומנות מילה רחבה

והמילה "זבל" שרשמתי נרשמה בעיקר כדי להקצין את שני צדדי הדעות. ממה שאתה אומר, כל תמונה, מעובד או לא, משפחתית או לא, טובה או לא, היא סוג כלשהו של אומנות? כל תמונה?

geostant

New member
זה הכל תלוי בך

אתה האומן, אם אתה אוהב את התוצאה הסופית : תבורך ! בסך הכל צילום זו אומנות ויזואלית, אני אישית יעדיף תמיד להוציא את המיטב עם המצלמה בלבד ולגעת כמה שפחות בפוטושופ, אבל מה ? אני לא מושלם (לא מכיר אף אחד כזה) ואני גם נאלץ לבצע שינויים בפוטושופ אז כמובן שאני אשתדל לבצע את זה כמה שיותר מינימליסטי אבל לפעמים צריך גם יותר. דוגמא מצורפת צד ימין זה AS IS מתוך ה-RAW שצלמתי צד שמאל זה אחרי עריכה שבגדול היא לא כזאת עריכה כבדה (לטעמי)

DeathWing

New member
לפי איך שאני רואה את זה

העריכה שעשית היא התערבות כה מינימלית בתמונה, שזה עדיין, בעיני לפחות, נחשב צילום נטו, השאלה היא עד כמה עריכה "מוגזמת" בצילום שהוא לא טוב, יכולה להביא צילום למצב בו זה יקרא - יצירה אמנותית (טובה?)

לדעתי,לא 'טובה' ולא 'זבל'.ההגדרה

היא בעיני בלבד. מדובר ביצירת משהו אחר ,שלא היה קיים קודם. זו בעצם אמנות.יש פה שימוש בחשיבה,דמיון וידע. לא הייתי מכנה זאת 'זבל',או באנגלית(נשמע יפה יותר Trash) . אסביר: בצורה כזו ניתן למשל להציל תמונה,שאחרת היתה נגנזת בפח. בצורה כזו ניתן לשלב כמה תמונות,שלא עומדות כל אחת בזכות עצמן,למשהו אחד,שנותן לכולן צביון שונה,אחר,מוצלח יותר מאשר קודם לכן. בצורה כזו ניתן בעצם להשתמש בתמונות לעוד כמה מטרות פרט להצבה באלבום תמונות. יש המון יתרונות. חסרון אחד שרואה - צריך להשקיע זמן חסרון שני - חייבים לדעת לעבוד בתוכנה גרפית,אחרת חבל"ז ונתקעים עם תוכנות פשוטות שמציעות סתם כמה פילטרים ומסגרות.

DeathWing

New member
'זבל' רשמתי בשביל להדגיש קיצוניות

ואני שואל, כמו שכבר רשמתי לGEOSTANT - האם כל שינוי/שדרוג תמונה עם תוכנה גראפית כזו או אחרת, ואני מתכוון לשינוי קיצוני, הופך תמונה לא טובה (אומנות?) לאומנות דיגיטלית (טובה?) ?

geostant

New member
וכמו שרמשתי לך

זה הכל תלוי באומן, אם הוא אוהב את זה : שיבורך זה לא מחייב שגם הכלל יואהב את זה

izackv

New member
תמונה טובה היא לא בהכרח אומנות.

תמונה גרועה היא לא בהכרח "לא אומנותית" וברגע שמעבדים תמונה גרועה היא בדרך כלל תהפוך ל"אומנות דיגיטלית" גרועה. השאלה היא תמיד באומן ולא בכלי העבודה! אם מישהו אומן, סביר להניח שגם במדיה של צילום הוא ישאר אומן! הראיה והמחשבה הן בדיוק אותה ראיה ומחשבה. ללמוד להשתלט על מצלמה מבחינה טכנית הרבה יותר פשוט מאשר ללמוד להשתלט על מיכחול. ולכן אם אומן משתמש במצלמה או במצלמה ופילטרים של פוטושופ הוא יוכל להוציא "אומנות" אם לעומת זאת קוף משתמש במצלמה ובפוטושופ, סביר להניח שהוא לא ממש יוציא אומנות (למרות שיש כמה קופים שציורים שלהם נמכרים בדי הרבה כסף... באמת!) לגבי החלטה האם אומנות היא טובה או לא, זאת יותר שאלה של אופנה ושל קובעי דעת קהל. אפשר לפתוח על זה דיון שלם, אבל פיקאסו לא היה מקבל הרבה כבוד ביוון העתיקה... מה שאותי באופן אישי מקומם זה אנשים שלא יודעים לעשות משהו וטוענים שהם עשו אותו בצורה גרועה כי בדיוק לזה הם התכוונו. כולנו פוגשים אותם... מעירים להם שהחיתוך בעייתי - הם ישר טוענים שזאת הייתה כוונת המשורר. ברור שבאומנות יש חופש אומנותי לשבור את כל ההגדרות והכללים. אבל לטעמי, כדי לשבור כללים צריך קודם להוכיח שאתה מבין אותם. אחרת לא שברת כלום. אבל זה אני. אה, ודרך אגב... זה שבטעות (כלומר ללא תכנון וכוונה מראש) הפעלת פילטרים על תמונה נותנת תוצאה ויזואלית יפה אז אכן קיבלנו משהו יפה! אבל זה לא הופך את העניין לאומנות אמיתית ובטח שלא הופך את היוצר ל"אומן"

DeathWing

New member
אז למה בצילום לדוגמא

אנחנו "פוסלים" (נא לא לתפוס במילה
) תמונות "משפחתיות"? הרי אם כך, גם זו אומנות מסוג מסויים...

izackv

New member
יש קוף מאוד מפורסם שציורים שלו

נמכרים במאות דולרים. (וידוע שהם ציורי קופים) באומנות צריכה להיות איזו שהיא יומרה אומנותית. לא על לחיצה על הכפתור נקראת אומנות, כמו שלא כל שירבוט של שתי שורות על נייר נקרא "פרוזה". אז מי מחליט אם שתי השורות הן פרוזה או לא? אף אחד. יש אופנה, יש אמת פנימית של מי שחיבר אותן ויש את הדברים ה"מקובלים" בסביבתו הקרובה לגבי שיפוט איכות. אותו דבר בצילום. מישהו יכול לצלם את אחותו בתמונה סתמית לחלוטין ולחשוב שזאת אומנות אמיתית. אבל הרוב יראו בזה סתם תמונה לאלבום ביתי. אבל רוב התמונות "אלבום" שמועלות בפורום האומנות הן תמונות שמועלות על ידי אנשים חסרי הבנה אמיתית, ידע ויכולת טכנית בצילום. אם התמונה הועלתה על ידי מישהו שרוצה ללמוד - זה בסיס טוב ללמד אותו איך לצלם טוב יותר. הבעיה שרוב התמונות האלה מועלות על ידי אנשים שבסך הכל רוצים לחלוק תמונה ולא להתפתח כאומנים. בכלל - לא כל מי שמצלם רואה את עצמו כאומן או רואה את אקט הצילום כאומנות!

אנחנו לא 'פוסלים'.רק מחפשים 'עניין'

(ומן הסתם אנשים משתמשים במונח הזה במקום לרשום פשוט:'תמונה משעממת'). תמונות משפחתיות יכולות גם להיות מענינות.יש ספר שלם בשם הזה,והדוגמאות בו מענינות.כל אחד יכול,בעצם,להתאמן על המשפחה שלו ולצלם תמונות מענינות בתוצאה שלהן. ואין שום טעם בתמונה כזו שאינה מענינת:מעובדת או לא.לדעתי. מעבר לביצוע הטכני - תמונה חייב שהיה בה משהו 'נוסף',אחרת לדעתי-זה פיספוס. ואת המשהו הנוסף, אפשר להכניס לתמונה קיימת מפוספסת ככזו,ע"י עיבוד נוסף ואחר. על כך דיברתי ולכך התכוונתי ליצירת משהו 'אחר'-ולחיוב.

למעלה