: אם יש גן עדן / רון לשם

S r 35

New member
../images/Emo91.gif../images/Emo63.gif: אם יש גן עדן / רון לשם

אז ככה, אני בדר"כ מתרחקת מספרים שהם רבי מכר ומספרי צה"ל, קרבות ומלחמה = לא מדברים אלי. כך שאין לי מושג איך דווקא הספר הזה התגלגל לי לידיים כי הוא שניהם: אין ספור שבועות בראש רשימת רבי המכר וזוכה פרס ספיר לשנת 2006 הופכים אותו לרב מכר היסטרי והוא גם ספר צבאי מובהק - הספר ששימש כהשראה לסרט "בופור". וזה ספר מרתק ומרגש וחשוב ... ספר שנותן תחושה של אגרוף בבטן, ספר של WOW
"אם יש גן עדן ככה הוא נראה, אם יש גיהינום ככה הוא מרגיש. מוצב הבופור." שלוש מאות ומשהו העמודים של הספר לוקחים אותנו לשם, ללבנון שנה לפני הנסיגה, אל מוצב הבופור ואל ארז (שהוא בעצם לירז - "אבל לירז זה שם של כוסית") מפקד צוות לוחמים בגבעתי, שכל מה שהוא מנסה לעשות זה להוביל צוות של 13 לוחמים ולהחזיר אותם הביתה בריאים ושלמים ולשכנע את הלוחמים שלו - ועם הזמן גם את עצמו - בצדקת הדרך. בשתי המשימות הוא לא כל-כך מצליח ... "אם יש גן עדן" הוא ספר מתח לכל דבר. זה ספר על חברות - במובן העמוק ביותר של המילה. זה ספר על צחוק ועל עצב ועל אהבה ועל מוות ועל שכול. זה ספר על צוות ארז - ילדים בני 18-19 בסה"כ, שמתמודדים עם מצבים הזויים, בלתי אפשריים שספק אם אנשים במקומות אחרים חווים במשך חיים שלמים. זה ספר על חיילים "מבוזבזים" (בסלנג הבופורי הרוגים) ועל הסתמיות והטמטום של המלחמה. זה ספר חובה לכל פוליטיקאי לפני שהוא מוציא חיילים "להתבזבז" בגבולות אחרים. ומעל לכל - זה ספר עלינו, על כולנו כאן, בארץ הזו. אישית - ניסיתי לשחזר מה אני עשיתי באותה שנה והגעתי למסקנה שהייתי עסוקה בענייני היומיומיים ולא ממש התעניינתי בחדשות. הייתי אחת מאותם צפונים ששותים קפה עם קצפת בבתי קפה והחדשות עוברות לידם (בבופור שנאו אנשים כאלה). זה ספר שמעורר לחשוב על מה שהיה ועל מה שיהיה. לאורך כל הספר מצאתי את עצמי חושבת על שני הבנים שלי ועל החברים שלהם - על הדור שלהם - בתקווה שהם, לעולם, לא יתנסו בחוויות מסוג בופור ודומיו
הדבר העצוב ביותר בספר הזה הוא שארז, ומה שנשאר מהצוות שלו, יורדים מהבופור וממשיכים "להתבזבז" ברצועת עזה ועצובה לא פחות העובדה שהספר - שנכתב ב 2005 - ניבא במדויק את מלחמת לבנון השניה, שחווינו בקיץ שעבר. ולמרות הכל - ספר מומלץ מאוד
עכשיו רצה לראות את ה

למעלה