נער החידות ממומביי/ויקאס סווארופ

S r 35

New member
../images/Emo91.gif../images/Emo63.gif נער החידות ממומביי/ויקאס סווארופ

לא יאמן אבל בכל האטרף מסביב הספקתי לקרוא ולסיים ספר נחמד וכייפי. ממליצה בחום. מה לדעתכם קורה כשחברת הפקה טלוויזיונית בהודו מריצה תכנית טריוויה בסגנון "מי רוצה להיות מיליונר" אלא שהפרס הראשון הוא מיליארד רופי (כמאה מיליון ש"ח) על מנת להגדיל את רייטינג הצפיה - מתוך מחשבה שכגודל הפרס, כך גודל הרייטינג? הכל טוב ויפה, התכנית יוצאת לדרך בהפקה הודית עם גב אמריקאי חזק ואיתן. על מנת להריץ את התכנית כמה וכמה תכניות בלי תקלות (כלומר, בלי שאיש יזכה בפרס הגדול) נבחרים מועמדים - איך נאמר, לא חכמים במיוחד. אלא שכאן מתרחשת תקלה: אחד המתמודדים - נער בן 18 מאחת משכונות העוני המרודות ביותר במומביי, ילד שבקושי למד בבית-ספר וכמעט שלא פתח מעולם ספר - עונה נכון על כל השאלות וזוכה בפרס הגדול וזאת עוד לפני שהתכנית נחשפה לקהל הרחב. כולם רוגשים וגועשים: המפיקים על סף התקף לב, אין להם סכום כזה - בטח שלא כרגע, אף אחד לא מבין איך מתמודד עלוב שכזה זכה בפרס הגדול, סריקות חוזרות ונשנות של הקלטת התכנית מראות שהשאלות היו קשות וראויות וקלטת התכנית לא חושפת עדויות לשום תרמית או גימיק הכל נראה "כשר". אז מה עושים? מלבישים על הילד "תיק". עוצרים אותו באשמת הונאה וזורקים אותו לכלא. כשהוא כבר כמעט וחותם על הודאה, נכנסת לתמונה עורכת דין צעירה ואידיאלסטית שלוקחת על עצמה לייצג את הבחור. השיחות בין עורכת הדין לנער פורשות את חייו של הנאשם - ולמעשה את הודו עצמה בתיאור חי, מרתק ומעניין - ממש מסע בהודו בלי כרטיס טיסה - עד לסוף המפתיע מאוד.
תקראו, אז תדעו
מה הספר הזה נותן? קודם כל מסע מרתק בהודו על כל יתרונותיה ובמיוחד חסרונותיה (לא עושה חשק גדול לבקר שם, אם תשאלו אותי). הספר מעורר מחשבות גם על כל התעשייה הזו של טלוויזיה ורייטינג - במיוחד כשמעורבים בה שיקולים זרים של כסף, שליטה ופוליטיקה (צריך להתחנף לאמריקאים). מין תחושה שסיפור כזה יכול היה להתרחש בעצם בכל מקום, אפילו כאן. ספר מומלץ מאוד (שזכה אגב בפרסים רבים) ועם זאת הוא לא "כבד" הוא קריא מאוד, מעניין וזורם - במידה רבה הוא אפילו ספר מתח... סתם כי בא לי לשתף.

dafgol

New member
נשמע מעניין ../images/Emo63.gif

חייבת למצוא לי זמן ולחזור לקריאת
ים. פתחתי קטגוריית המלצות ספרים חדשה , ברגע זה הוסמכת
להיות אחראית על פינת המלצות
ים. נורא מתחשק לי עכשיו
טוב...... חייבת להתארגן על אחד כזה ליום כיפור....

לולי72

New member
רוצה להמליץ גם על ספר

שאמנם אני רק בתחילתו אבל הוא מעניין, זה ספר המשך ל"לא בלי בתי", סיפור אמיתי על אישה אמריקאית שנסעה ל"טיול" עם בעלה והילדה שלהם בת 4.5 לאיראן והטיול הזה נמשך שנה וחצי, שבמהלכה בעלה כלא אותה, הרחיק ממנה את הילדה, היא נאלצה ללכת עם רעלות, זה היה בזמן מלחמת איראן - עיראק ופצצות היו נופלים שם כל יום ואיך שהוא היא הצליחה לברוח עם הילדה שלה ועכשיו מצאתי בספריה ספר המשך שנקרא "למען אהבת ילדיי" ובו היא מספרת על חייה בהמשך לאחר שהיא חזרה לארה"ב ומה קרה לה מאז. סיפור מעניין ומומלץ.

Shukilida

New member
אם כבר המלצות

ממליצה בחום על "צילה של הרוח"...ספר משובח וסוחף... בעלי מאוד מבסוט שסיימתי אותו כבר ....

לולי72

New member
את הספר הזה דווקא לא אהבתי ובעלי דווקא כן

לא יודעת, לא נראה לי, התחלתי לקרוא אותו וזה שעמם אותי אבל בעלי התלהב ממנו בטירוף. דרך אגב הוא גם המון זמן ברשימת רבי המכר.

S r 35

New member
גם אני לא אהבתי את "צילה של הרוח"

נראה לי כמו פטפטת משעממת, SORRY. נטשתי אותו לאנחות. אבל הכל עניין של טעם וריח. כשיהיה לי פנאי - אולי הערב, אחרי שהצוציקים ילכו לישון אני אכתוב כאן סקירה על הספר המדהים ביותר שקראתי עד כה... "אלה תולדות" (המדהים) של אלזה מורנטה.

S r 35

New member
בקשר לפינת המלצות הספרים: OK

רק שקצב הקריאה שלי הוא אוי אוי אוי מציעה שעוד משתתפים כאן יצטרפו אלי ... עדן למשל.

dafgol

New member
כמובן, הנה לך כבר 2 משתתפות שקוראות

הקצב שלך הרבה יותר טוב משלי
אלא אם כן "סיר הסירים" "דירה להשכיר" "דורה הולכת לישון" וכו'....גם נחשבים....כי אז יש לי קצב אחוששקשוקה קצב

S r 35

New member
בטח - הציטוט הנבחר שלי בימים אלה הוא:

" השעה היתה כבר אמש תשע, אז היום - מחר! אוי לי, אם עכשיו מחר - כבר אחרתי כל דבר! " מתוך "המפוזר מכפר אז"ר" (אחיו הגדול של יובל המבולבל) של לאה גולדברג. שניר מאוד אוהב וכבר מדקלם כמעט בעל-פה. זה הציטוט שמתאר את מצבי יותר מכל: כל הזמן בריצות, לא מספיקה כלום

לולי72

New member
שרה, אני לא מאמינה ../images/Emo2.gif

גם אני לקחתי ליובלי בספריה את המפוזר מכפר אז"ר איזה קטעים, אני גם מקריאה לה אותו מיום שישי ועד שישי שיבוא.

Shukilida

New member
קראתי את ההמצלה שלך על נער החידות

אם את אוהבת ספרים בסגנון הזה, ועל תרבויות אחרות, ממליצה לך על "שיר דמדומים אחרון" (הודי) ו"היביסקוס סגול" (ניגרי). לדעתי מצויינים ומתארים בצורה מקסימה את המקום, התרבות, ההווי של המקומות האלה (שלרובנו לא ממש יצא או ייצא להיות בהם...)

S r 35

New member
"שוקולידה" תודה על ההמלצות ../images/Emo13.gif

על "היביסקוס סגול" שמעתי דברים טובים (הוא ברשימת ההמתנה שלי...) על הודו אני אף פעם לא מתנגדת לקרוא ספרים - הזכרתי כבר במקום אחר את "איזון עדין" - ספר מדכא עד העצם (מסוג הספרים שכשמפסיקים רגע לקרוא מודים לאל על כך שאנחנו כאן, במציאות שלנו ולא שם במציאות הקשה והעלובה של קבצני הודו שגורלם נגזר ונסגר בהיררכית הקאסטות הנוקשה שם = גיבורי הספר), אבל כמה מדכא ככה טוב. ספר נפלא!

S r 35

New member
"אלה תולדות" - אלזה מורנטה

כמה מילות אזהרה: מדובר בספר מאתגר ולא קל לקריאה - כך שאם מישהו מחפש ספר קליל להעביר איתו את הזמן, שלא יתחיל. הספר הוא כבד: 512 עמ' עמוסי תיאורים. גם הנושאים בספר לא קלים. אני יכולה להעיד על עצמי שרכשתי אותו לפני כמה שנים בגלל המלצות רבות ששמעתי עליו. ניסיתי להתחיל לקרוא אותו כמה וכמה פעמים ונטשתי אבל חזרתי אליו שוב ושוב ובסופו של דבר נכבשתי. למרות כל מה שאמרתי - הספר מעולה! הוא אחד הטובים שקראתי - אם לא הטוב שבהם. והדמויות בו לא מרפות זמן רב אחרי שמסיימים את קריאתו. כך שלטעמי הוא שווה את ההשקעה. ספר מופת. מי שעדיין לא נבהל ולא נרתע שייקח נשימה ארוכה ואולי יחכה לחורף (זה ספר חורף - איטי, מתחת לפוך עם ספל שוקו חם). ועכשיו לתקציר: התקופה מלחמת העולם השניה. המקום רומא, איטליה. אידה מאנקוזו - לא צעירה במיוחד, לא יפה במיוחד ובטח שלא עשירה במיוחד - בעצם, אפילו די עניה. היא אישה פשוטה, אלמנה. מורה בבית ספר יסודי ברומא, יש לה בן פרחח (אבל מלא קסם) שקוראים לו נינו שכשרונו הגדול הוא להסתבך בצרות. הדבר המטריד ביותר את אידה בימים טרופים אלה של תחילת מלחמה הוא חשד לגנים יהודים במשפחתה והיא עסוקה בשרטוט שושלות יוחסין ובדאגה לגורל בנה. ואם כל זה לא מספיק, אידה הופכת קורבן אונס מצד חייל גרמני משועמם ששרף כמה שעות חופשה ברומא. החייל ממשיך לדרכו ואידה המבולבלת והנבוכה מגלה שתוצאת האונס היא הריון - ובסופו של דבר בן שנקרא ג'וזפה אבל כינויו בפי הכל הוא "אוזפה". אוזפה הופך לגיבור הספר והדמות שלו היא אחת הדמויות המקסימות ביותר שנפגשתי איתן בספרים אי-פעם: הוא אנושי, הוא מתוק, הוא מכמיר לב ואי אפשר שלא להתאהב בו. ניסיונותיה מעוררי הרחמים של אידה להסתיר את קיומו של אוזפה מכמירי לב. היא יולדת אותו בסתר, היא מגדלת אותו בסתר אבל הילד גדל - במציאות הקשה והעלובה של חייו בדירת אלמנה עניה, בימי מלחמה שרק הולכים ומתעצמים. למרות האווירה המדכאת, אוזפה מלא שמחת חיים. התיאורים שלו ועליו בספר מלאים תמימות, אופטימיות, אנושיות ואהבת האדם באשר הוא. יש קטעים רבים מעוררי צחוק רם בספר לצד קטעים אחרים שוברי לב. הספר נותן מקום גם ליהודי רומא ולגורלם העצוב והאכזר. זהו לא ספר מלחמה במובן הרגיל של הדבר. כמעט ואין בו תיאורי זוועות. ההתמקדות היא במיקרו. במלחמה בעיני אמא וילד קטן שמנסים לשרוד יום אחרי יום בדברים הפשוטים והקטנים ביותר של החיים. ואולי בגלל העובדה הזו, הספר עוצמתי מאוד ונוגע ללב מאוד. הספר מלווה את אידה ואוזפה במשך כל שנות המלחמה וקצת אחרי. ואני לא אגלה לכם, כמובן, מה קורה בסוף כדי לא לקלקל למי שרוצה לקרוא. לסיום רוצה רק לצטט מן הביקורות המופיעות על הכריכה האחורית: "יש בספר הזה הרבה ממה שבגללו האנושות קוראת ספרים." בביקורת אחרת אמרו עליו שאם היו עורכים קפסולת זמן שתייצג את המאה העשרים והיו מכניסים אליה את הדברים הבולטים מן המאה הזו, הספר "אלה תולדות" היה ביניהם. לא ספר קל. ממש ממש לא. אבל ספר מופת.

S r 35

New member
ועוד משהו על "אלה תולדות"

אני חושבת שחווית הקריאה בספר הזה מתעצמת עבור הורים בכלל ואמהות בפרט. אחד הנושאים המרכזייים בספר הוא אימהות. אני יכולה להעיד על עצמי שהחיבור שלי לספר היה שונה לפני ואחרי היותי אם בעצמי. רק אחרי שילדתי את ניר הצלחתי להכיל את הספר ולהבין את מלוא המשמעות שלו. חווית הקריאה כאמא הייתה עבורי שונה לחלוטין. אם כי, ייתכן וזו תחושה אישית שלי וגם אנשים שאינם הורים יצליחו להנות ממנו. בנוסף - אי אפשר לקרוא את הספר מבלי להנות מרומא - גם בימי מלחמה היא עיר מרהיבה. ומאחר ועדיין לא ביקרתי בה, לצערי, הסתפקתי בגיליון "מסע אחר" שלימד אותי על רבים מהמקומות והאתרים שהופיעו לאורך הספר: טיול ברומא.

S r 35

New member
אגב - למי שלא אוהב ספרים

בימים אלו שוקדים על הגרסה הקולנועית של "נער החידות ממומבי" כך שיהיה גם

למעלה