lumbrosacral radiculopathy

שלום,

בתאריך 2020\2\15 ישנתי על כרית מוגבהת(שמגביהה רק פלג גוף עליון) עקב בעיית צרבת. במהלך הלילה התהפכתי על הצד, והרגשתי כאב. למחרת הרגשתי כאבים בצד שמאל עד כדי שלא יכולתי לשבת. הכאבים החריפים בצד חלפו עם הזמן, אך התפתחו כאבים בשתי הרגליים שמרגישים כמו שרירים תפוסים אחרי ריצה(באזור הישבן, ירך ושוק ולעיתים במותן צד שמאל במקום הפגיעה המקורי). אני זוכר יומיים שבהם לא היו כאבים כלל ובשאר הזמן היו כאבים משתנים בעוצמתם. בגדול מדובר על עוצמת כאב חלשה יחסית.

הייתי אצל דוקטור יהושע שרודר מהדסה שרשם את הדברים הבאים: אבחנה - lumbrosacral radiculopathy. ללא כאב לילי, הולך ללא חסר כוח גס שמור תחושה שמורה, SLR שלילי, FST שלילי, ללא רגשות פרק ירך או ברך,FABER שלילי. לאור הכאב ממליץ על הדמיית MRI. רציתי לעשות הדמיית MRI אך עקב הקורונה אני מהסס אם ללכת. באותו זמן גם הייתה הטבה בכאב כולל יום יומיים שלא היה כאב כלל. עברו עשרה ימים ואני מרגיש החמרה בכאבים בשבוע האחרון כלומר עוצמת כאב קצת גבוהה יותר, הכאבים מופיעים לאורך כל היום בעוד שבעבר הופיעו חלק מהיום, הכאב מופיע באזור המותן מה שקודם לא קרה(כולל התחלה של נימול קל מאוד בכף רגל ימין, שפסק בינתיים).

שאלות - 1) בהנחה שאכן מדובר באבחנה שהרופא אמר, ובגלל הקורונה אני דוחה את הפיזיותרפיה, האם זה מפחית את סיכויי ההחלמה וחובה להתחיל מיד פיזיותרפיה למרות הקורונה, או שזה לא משנה.
2) עברו חודשיים מאז המקרה, מה הסיכוי שזה יכול לעבור לבד ללא פיזיותרפיה?
3) מה הסיכוי שפיזיותרפיה יכולה לעזור במקרה שלי?

תודה רבה וסליחה על האורך.

בוקר טוב,
כפי שאני מבינה מהתיאור שלך מאז הופעת הסימפטומים לראשונה התלונות והכאבים משתנים מיום ליום. מכיוון שעברו חודשיים ואינך רואה שינוי משמעותי במצב הייתי ממליצה לך לפנות לטיפולי פיזיותרפיה. בטיפול הפיזיותרפיסט יבנה לך תוכנית טיפול בהתאם לתלונות שלך ובהתאם לממצאי הבדיקה הפיזיקלית. חלק משמעותי של טיפולי הפיזיותרפיה הוא תרגול והדרכה לתרגול עצמאי בבית. הכלים אותם תקבל בטיפול יכולים לשמש אותך גם לשיפור המצב וגם למניעה של החמרה נוספת.

רפואה שלמה

המשך

תודה על התגובה,
אך לגבי שאלה 1 ששאלתי, האם יש משמעות לזמן שבו מתחילים את הפיזיותרפיה?
אם אני אתחיל עכשיו או בעוד חודש, האם יש הבדל מבחינת פוטנציאל הריפוי?
&nbsp
כמו כן, האם יש סיכוי לריפוי מלא עם פיזיותרפיה? האם את מכירה מקרים כאלו?
&nbsp
תודה.

המשך

בוקר טוב,
לרוב דחיפות הטיפול נקבעת בהתאם למגבלות התפקדויות ביומיום.
ישנם מקרים בהם יש הטבה מלאה בעקבות הטיפול הן מבחינה תפקודית והן מבחינת הסימפטומים. יכולים להיות מקרים בהם עדיין נשארים סימפטומים אך אין מגבלות ביומיום מבחינת יכולת תפקודית כלומר מבצעים את פעילויות היומיום שאותן רגילים עם הסימפטומים.
כפי שרשמתי בתגובה הקודמת חלק מהטיפול הוא מתן הדרכה לבית. כחלק מההדרכה הפיזיותרפיסט יכול לתת לך כלים להתמודדות במקרה של חזרה של הסימפטומים והתלונות.
בכל מקרה הייתי ממליצה לך לברר מול הקופה מה זמינות התורים מכיוון שיכולים להיות זמני המתנה ארוכים.

יום נעים.

המשך

תודה על תגובתך.
&nbsp
האם את יכולה להעריך מה הגורמים שמפרידים בין מצב שבו התסמינים חולפים לחלוטין עם פיזיותרפיה לבין מצב שבו נשארים תסמינים למרות פיזיותרפיה?
האם אפשר להעריך מראש אם תסמינים יחלפו או לא ע"י פיזיותרפיה?
&nbsp
&nbsp
&nbsp

המשך

בוקר טוב,
לא ניתן להעריך מראש האם התסמינים יחלפו.
במטרה להעלות את סיכוי ההחלמה יש להקשיב להמלצות של הפיזיותרפיסט ולעשות את התרגול אליו מודרכים בטיפול.

יום נעים

למעלה