Pato banton- pato's opinion

Pato banton- pato's opinion

סקירה על השיר החזק הזה
קצת רקע: בנטון נולד באנגליה, כמו שהוא אומר בשיר, באותה תקופה הממשל כלל לא מפלה שחורים באנגליה, בארה"ב כבר נגמרה מזמן תקופת העבדות אבל בדרום אפריקה שורר ממשל גזעני שמפלה את השחורים.. בית 1: בגלל שפטו הוא בנאדם חיובי (כמו שנהוג להיות כשאתה מאמין בג'ה) הוא לא רצה לפתוח את השיר באווירה פסימית ושלילית, הוא מודה לג'ה על עצם זה שהחיים יפים, ועל זה שג'ה משמש לו מורה, והתנ"ך הוא המצפן שלו. הוא נודר לג'ה נדר "אני אלחם כנגד כוחות הרשע עד היום שבו ימות, ואנצח את הרשע בעזרת האמת!" לאחר הכרת התודה והנדר, פטו מבטא את התחושות והמחשבות האנטי גזעניות שלו, הוא מאמין שכולנו נוצרנו מבריאה אחת ולכן אסור לעשות הפרדה, לא בגלל דת ולא בגלל צבע. הוא ממחיש את זה במשפט הפשוט: Like dog a dog and cat a cat a human is a human כולנו בני אדם, ולא משנה איך אנחנו נראים חיצונית או שאר ההבדלים הקטנים בייננו. וכל בנאדם רשאי לעשות את ההחלטות שלו. I don't just talk to every man but also to every woman הוא בוחר לדבר אל כולם. ומחזיר אותנו לאמונה באל, כשהוא אומר ש"הבנה יוצרת ידע, אבל יראת האלוהים היא חוכמה." "תעקבו אחרי האור של ג'ה ותצאו מההזיות." בית 2: פטו מדבר בחריפות נגד החוקים הגזעניים שמונהגים בדרום אפריקה ע"י ראש הממשלה "וויליאם בותה". קצת רקע: "בותה" הוא לבן, שליט דרום אפריקה דאז, לימים מנהיג דיקטטור, גזען ותומך של היטלר, ואחרי שהוא ראה שזה לא מביא לו הרבה תמיכה, הוא המעיט בגזענות בדרום אפריקה בכך שביטל את החוקים שמפלים צבעונים (אנשים מעורבים), אבל השחורים- נשארו מקופחים אצלו, (לדוגמא: היו מקומות ציבוריים שעל-פי החוק, אין בהם כניסה לשחורים.) באותה תקופה נלסון מנדלה ריצה מאסר עולם לאחר שהיה בכלא והואשם בפעולות חבלניות נגד הממסד. בזמן היותו בכלא, הוא הפך לסמל המאבק נגד מדיניות האפרטהייד (שאותה הנהיג בין השאר אותו נשיא וראש הממשלה "וויליאם בותה") פטו הוא אומן שמשמיע קול, הוא איש ציבור שמפנה אצבע מאשימה לממשל המפלה באפריקה, ואני אישית מאמין שיש לקולות כאלה כוח להשפיע באותה תקופה על הציבור באנגליה ומהציבור ההשפעה מגיעה גם אל ראשי המדינה באנגליה. והמסר שלי בהודעה הוא שתמיד שווה להשמיע את הקול, וגם לעשות, כי הדברים ישתנו בסופו של דבר, אם זה גזענות, אם זה החוק הדרקוני נגד האכלת חתולים בראשל"צ ואם זה מאבק כלכלי זה או אחר, השמיעו את קולכם ותפעלו!!! בחזרה אל השיר: הגרסה שעליה כתבתי יצאה באלבום Never Give In בשנת 88, יש גרסה נוספת באווירה רגועה יותר, שנקראת: Pato's Opinion Pt. 2 מהאלבום: Visions Of The World שיצא בשנת 89, זאת גרסה עם אותם מילים בעיבוד שונה, בתקופה שזה היה מאוד רלוונטי. ודווקא הגרסה המקורית שנקראת "my opinion"נמצאת על האלבום Mad Professor Captures Pato Banton שיצא בשנת 85. הגרסה לשיר היא ללא התייחסות לבעיה באפריקה, פטו פשוט שר שם כנגד גזענות ורשע ובעד אמונה בג'ה, על המקצב האיכותי של מאד פרופסור. הפרופסור מערבל את הקול של פטו ועושה בו כשפים, מכניס אותו איפה שהוא רוצה. באמצע השיר- הוא נותן לקצב האינסטרומנטאלי לרוץ, בתוספת חלקים מהפזמון עם דיליי שנזרקים מידי פעם לאוויר. אני ממליץ לבדוק החוצה את שלושת הגרסאות. אני רוצה לסיים במילות הסיום הפשוטות של השיר pato's opinion: You see. In a world so full of hate crime and injustice. What we need right now is love sweet love. So won't you come and sing this song with me right now. What the world needs now is love sweet love. No not just for some but for everyone. This is my opinion. Jah Rastafari. ובמסר חיובי: מה שאנחנו צריכים בהיפ-הופ בישראל לדעתי זה קצת פשטות, קצת יופי טבעי, בלי לנסות להיות משהו, פשוט להיות ולהגיד את מה שבלב, להגיד את מה שכואב או את מה שאתה אוהב. זה לפחות מה שאני הולך לעשות, זה נשמע הכי יפה ככה..

vigiman

New member
אחלה אופיניון יש לו

וגם אחלה שיר ואמן בכללי(בלי קשר אחד מהזמרי רגאיי הראשונים ששמעתי) ריספקט על הסקירה הזאת

ZeusMan

New member
Big Up Di Re'em Is Di Name, Man...

תודה רבה על המידע איש.. השקעת ומגיע לך חיוך על זה...

עוד קצת מידע!

וואי באמת שיר מדהים!! כשאני הייתי בת איזה 7 או 8 אחותי קנתה דיסק של פאטו בנטון: collections וואלה השיר המדובר הזה התנגן אצלנו חח כשלמדתי לכתוב בערך:) השיר הכי הכי טוב שם הוא Go Pato! קיצר הנה רשימת השירים של הדיסק!! BABY COME BACK BUBBLING HOT DON'T SNIFF COKE TUDO DE BOM !WIZE UP (ONE WORLD (NOT THREE ROOTS, ROCK, REGGAE !GWARN GO PATO BAD MAN AND WOMAN NEVER GIVE IN SAVE YOUR SOUL ALL DRUGS OUT PATO'S OPINION שיהיה לכולם יום מוצלח וצבעוני
-כשף!

למעלה