פ

BravoMan

Active member
אתה עדיין פה?

נראה שהפורום הזה לא שרד, אפילו הטרולים נטשו, וזה די מצער.
לקח לי זמן לאפס שוב את הססמה, אז גם אני לקחתי הפסקה מפה.

אבל אם אתה כבר פה, אני אשאל אותך שאלה:
הכינרת, יכולה להיות בסיכוי שווה בכל מקום במרחב.

למה היא נמצאת דווקא בצפון ארץ ישראל, מקום למרגלות הר אולימפוס מונס על מאדים?

BravoMan

Active member
הסיבה שלא הבנתי, בפעם הקודמת, וגם בפעם הזו, היא שאתה סותר את עצמך!

אם אתה מבין שהיה חייב להיות קודם זמן ללא ציביליזציה, איך אתה יכול לשאול כיצד אנחנו, שחיים בתוך ציביליזציה, קיימים דווקא עכשיו ולא בזמן שלא היו ציביליזציות?

אנסה משהו שלא אמרתי לך קודם:
"הווה" הוא אך ורק נקודת תפיסה שלך. כמה "פה".

אתמול, הווה שלך היה שונה ממה שהוא היום.
הוא כל הזמן זז.

גם לפני מיליארד שנה היה "הווה", רק שליצור שחווה אותו לא היה מחשב ומקלדת, וכנראה גם לא מספיק תאי מוח כדי לחשוב על מכונות ומציאות מדומה.
לפחות, זה מה שידוע לנו על יצורים שהיו אז על כדור הארץ...

BravoMan

Active member
"ההווה הוא מצב החומר הקיים"?
רק חומר? מה עם אנרגיה? מה עם מרחב?

עכשיו, אם ניקח את האמרה הזו שלך שמגדירה "הווה" ונכניס אותה להודעה המקורית שלך, הרי שמה שאתה שאול בעצם זה:

"למה החומר מאורגן כרגע בצורה X ולא באין סוף צורות אחרות שהוא יכול היה להיות מאורגן?"
כלומר, למה מולקולות אורגניות מסוימות יצרו דווקא corrector ולא איזה T-Rex?

BravoMan

Active member
איזה הווה? שלך או של ה-T-REX?
תאמין או לא, קראתי את המאמר שלך, אבל בעוד שבעבר חשבתי שיש לך בעיה רק עם החישובים הסטטיסטיים, כעת אני מבין שאתה אפילו לא סגור לגבי מהות ה-"הווה".

מה זה "הווה"?
האם כשכתבת את המאמר זה היה "הווה"?
האם כשכתבת את ההודעה שאני מגיב עליה זה "הווה"?
או שמא עכשיו שאתה קורא את התגובה שלי זה "הווה"?

כשתכתוב לי שוב תשובה זה גם "הווה"?

BravoMan

Active member
אוקיי.
אז אתה מגדיר "הווה" כתקופה כללית, לא נקודה ספציפית בזמן.
אתה גם מגדיר "הווה" כ-"מצב מסוים של חומר".

בעבר כתבת שאתה מבין ומקבל שה-"הווה" שלנו הצריך הכנות, והציביליזציה האנושית עם כל הטכנולוגיה המודרנית שלה לא יכלה לצוץ משום מקום כפי שהיא.

מה שמחזיר אותי בהכרח לשאלה פשוטה:

מה בדיוק אתה מצפה שימצא "בכל נקודת זמן"?

האם אתה טוען, שה-"מאה ה-20" למשל (כפי שאדם מן הרחוב מכיר את המונח), יכולה להימצא בסיכוי שווה מיליארד שנה אחד בלבד מתחילת היקום, 10 מיליארד שנה מתחילת היקום, וגם 20 מיליארד שנה?

האם מזמן 0 ועד זמן 13.5 מיליארד שנה, ה-"מאה ה-20" - סידור החומר הספציפי הזה של גלקסיית שביל החלב, שבה יש את מערכת השמש, שבה יש את כדור הארץ, שעליו חיים בני אדם, ושהמציאו כמות מסוימת של טכנולוגיה, יכולה להיות בכל רגע נתון?
למשל, כמו שיש בריאתנים שטוענים שהעולם הוא בן 6 אלף שנה בלבד, אתה טוען שה-"הווה" שלנו יכל להיות 6 אלף שנה בלבד אחרי תחילת היקום?

BravoMan

Active member
ואיך בדיוק היית "מוצא" את ההווה בנקודת זמן אחרת, אם לא היית קיים שם כדי למצוא אותו?

אני תוהה אם איזה טריסרטופס חשב פעם לעצמו בזמן שהוא לועס עשב: "איך ייתכן שההווה נמצא דווקא בתקופה מדהימה כזו שיצורים ענקיים כמוני שולטים על כל הכוכב, כאשר רוב הזמן לפני בקושי היו פה כל מיני חד תאיים מקרוסקופים...?"
(כנראה שלא, כי לא היה להם מספיק כוח עיבוד במוח לשטויות כאלה, אבל תמיד אפשר לדמיין :-P:)

BravoMan

Active member
לא הבנתי, אני אמור להיות קיים בעתיד?
כלומר, או שאנחנו חיים במטריקס, או שאנחנו חיים בעתיד?

למעלה