אז היום גיליתי לראשונה שאני פוליציסטית

אז היום גיליתי לראשונה שאני פוליציסטית

וחייבת להגיד שאני דיי בהלם.
המחזורים שלי מגיל 12 תמיד היו קבועים ומסודרים, לא סבלתי מאקנה ורק לאחרונה שמתי לב שהשיער נושר קצת יותר מהרגיל.
אני נשואה קצת יותר משנתיים ומנסים להיכנס להריון מאז חודש דצמבר ללא
הצלחה. הגילוי קרה היום בעקבות מעקב זקיקים ראשון ואני אבודה.
מה השלב הבא?

לא להתייאש

ממש לא להתייאש!. ראשית, יש הבדל משמעותי בין מראה אולטראסוני של שחלות פוליציסטיות לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. להרבה נשים שחלות במראה פוליציסטי, והן לא סובלות מהתיסמונת. לצורך אבחנת התיסמונת חייבים להיות עוד קריטריונים מעבדתיים הורמונלים, ולרוב גם חלק מתסמינים (וסתות לא סדירות, השמנת יתר, אקנה, שיעור יתר בפנים).
אם יש לך וסתות סדירות, כבר סביר שאין לך תסמונת השחלות הפוליציסטיות, אבל כאמור יש לבדוק זאת.

אמה בת

New member
help

מה זה אומר שחלות פוליצסטיות ללא התסמונת?
הרופאה אמרה לי לפי האולטרסאונד שיש לי שחלות פוליציסטיות ללא התסמונת אבל אין לי וסת כרגע במשך כמעט חצי שנה
היא נתנה לי כדורים להתנעת הוסת
אבל אשמח להסבר יותר מעמיק, האם הוסת תחזור להיות נורמלית? לאחר לקיחת כמה סבבים של כדורים?
ואיך פתאום זה נפל עלי בגיל 28 :( !

help

שחלות פוליציסטיות בבדיקת אולטראסאונד, ללא תסמיני הסינדרום (הפרעות בוסת, השמנה, שיעור יתר בפנים ואקנה), הן חסרות משמעות.
אם יש לך גם בעיות בוסת, אז ייתכן וכן יש לת את הסינדרום.
מצד שני, אם היו לך וסתות סדירות עד עתה ופתאום השתבשו, ייתכן גורם אחר: עליה או ירידה משמעותית במשקל, פעילות גופנית מאומצת, שיבוש הורמונלי, מצב לאחר הפסקת הריון, מצב אחרי זיהום ברחם ועוד...
לכן יש לעשות בירור.
חזרת הוסת לתיקנה תלויה בבעיה המקורית ואופן הטיפול בה.

אמה בת

New member
תודה רבה על התגובה המהירה -אבחנה

קודם כל תודה רבה על התגובה המהירה ד"ר מיכל

יש לי בעיות בוסת- היא פשוט לא מגיעה ספונטנית. הפסקתי לקחת גלולות בדיוק לפני 10 חודשים ומאז קיבלתי רק מחזור 1 טבעי שהיה בסמוך להפסקת הגלולות

הרופאה רשמה לי כדורים להסדרת הוסת -לקחתי אותם למשך 10 ימים ולאחר 5 ימים הוסת הגיעה (15 ימים במצטבר) שם הכדור -prodafem
כל הגורמים האחרים שציינת לא קרו אצלי (גם לא שיעור יתר, השמנה או זיהום שמזוהה עם הסינדרום) השלב הבא בטיפול הוא לקיחת כדורים לגרימת ביוץ
בנוסף
הגינקולגית שלי ביצעה בדיקת דם , ההורמונים תקינים. הדבר היחידי הוא שמבדיקת הדם עלה שיש לי אנמיה שמטופלת בכדורים.

הגינקולגית אמרה שהיא ראתה באולטרסאונד של השחלות הורמונים זכריים. ואני מניחה שעל זה היא ביססה את האבחנה של שחלות פוליצסטיות
חוץ מזה לא קיבלתי יותר מידע

האם לדעתך הטיפול והאבחנה נכונים?
והאם עליי לבקש ביצוע בדיקות נוספות?

תודה רבה רבה!
אני לא גרה בארץ אז אולי לכן הכדורים שונים.

הבהרות

בואי קודם נתקן כמה פרטים:
זיהום ממש לא קשור לשחלות פוליציסטיות ואיננו חלק מהסינדרום.
באולטראסאונד לא ניתן לראות הורמונים זכריים אלא רק בבדיקות דם. באולטראסאונד אפשר לראות אם השחלות במראה פוליציסטי. כפי שאמרתי אין בהכרח קשר בין המראה הפוליציסטי של השחלות לסינדרום, דרושים גם סמפטומים.
התרופה שקיבלת היא מן הסתם פרוגסטרון, אכן השם שונה מבארץ.
לגבי בדיקות הדם, צריך לראות את היחס של ה FSH ל LH, דבר שיכול לרמז לכוון PCOS. הבעיה היא, שההורמונים לא נלקחו ביום 3 לוסת שוא הרפרנס ולכן יש בעיה באבחון.
בכל מקרה טיפול באיקקלומין או בשמו הגנרי clomiphen citrate, הוא בהחלט נכון בשלב הזה, גם אם יש לך PCOS או סתם לא מופיע המחזור.
הייתי מתחילה במינון נמוך 25-50 מ"ג, עקב הסיכונים האפשריים בטיפול של גרוי יתר שחלתי והריונות מרובי עוברים, ועולה בהדרגה.

למעלה