אז מה בעצם מדובב עושה??

OrlyNL

New member
אז מה בעצם מדובב עושה??

אני מבקשת את עזרת המדובבים "המקצוענים", לעשות רשימה של דברים שמדובב צריך לדעת (לדוגמה - מה זה רפליקות, ליפסינג וכ'ו). חוץ מלדעת לעשות קולות מגניבים - מה צריך מדובב לעשות על מנת להצליח בתחום?

Hawkgirl

New member
טוב.. גם לזה יש לי משהו שהכנתי XD

כעיקרון זה היה בפורומים של פוקי... כך שאולי חלק מהתשובות כוונו לאנשים מסויימים אז תתעלמו X: כעיקרון, רוב השאלות הן שאלות שקיבלתי מילדים ועניתי עליהם, ופשוט עשיתי מזה נושא שלם ל"שאלות נפוצות" ^^ נמנמ.. ובקשר להגדרת המושגים כמו רפליקות, ליפסינג וכו'.. אני אשאיר למישהו אחר XD אף פעם לא הייתי טובה בלהסביר X: בכל מקרה, הנה: 1. מה צריך לעשות בשביל לבוא לאודישן לקורס דיבוב? כרגע אני יודעת רק על אולפני נ.ל.ס שמקיימים את הקורס דיבוב, סביר להניח שאולי יש אחרים, אבל לא ידוע לי עליהם. בכל מקרה, צריך לשלוח פקס לאולפנים(פקס: 03-5498764) עם קורות החיים שלכם. הנה כמה דברים שדי חובה לרשום בקורות חיים: שם: שם משפחה: כתובת: טלפון: פלאפון: גיל: עיר: מעבר לזה אתם יכולים רק להוסיף. אני לא מבטיחה לכם שיזמיו אתכם, בגלל זה, צריך להתקשר אולי איזה שבוע אחרי כן, או בכלל, להתקשר מדי פעם, כדי להתעדכן מתי יש אודישנים לקורס דיבוב. 2. מה זה האודישן? מה עושים בו? האודישן, הוא בדרך כלל אודישן לקורס דיבוב. בקורס אתם מקבלים את ההכשרה והניסיון כיצד לדבב, למרות שהעבודה בקורס שונה מהעבודה האמיתית, אבל יחד עם הקורס אתם מקבלים יותר ידע במושגים ואיך לתפקד בדבר האמיתי. באודישן, אתם נכנסים לחדר הקלטה, ובחדר ממול יושבים מולכם הבבמאי שבוחן אתכם והטכנאי שיקליט אתכם. לפניכם תיהיה טלוויזיה ועל מעמד קטן יהיו לכם השורות שאותן תצטרכו לומר ובנוסף תצטרכו לשים אוזניות על האוזניים. הבמאי יגיד לכם את מי לדבב ואילו שורות לומר, ייתנו לכם לראות את הקטע פעם או פעמיים לפני שתתחילו ואז יגיע הרגע שתתחילו לדבב. מעבר למה שאמרתי פה, תוכלו לדעת רק כשתיגשו לאודישן ולהבין יותר טוב. 3. מה אני צריך כדי לדבב? אוקי ככה. קודם כל, חשוב מאוד מאוד שיהיה לכם כישרון משחק, ולא רק שתוכלו לדקלם את הטקסט כמו שמדקלמים בטקסים בבית הספר. אתם ממש צריכים להתפרע עם הטקסט ולהיות הדמות עצמה. בנוסף, וחשוב מאוד, היא הדיקציה. דיקציה זו בעצם צורת דיבור נכונה. אם יש לכם בעיית גימגום, או שאם אתם אומרים אותיות בצורה לא נכונה(בוא נקח לדוגמא את אהוד ברק שאומר את חלק מהאותיות עם לשון בחוץ) אתם לא תוכלו לדבב. אבל את הבעייה הזו אפשר לפתור, ניתן לפנות לקלינאית תקשורת שהיא תעבוד איתכם על שיפור הדיקציה, ניתן לפנות לקופת החולים להפנייה לקלינאית, למרות שאני חושבת שרק אם זה מקרה רפואי הם נותנים הפנייה, ואם זה לא, אתם צריכים למצוא אחת לבד וזה יקר פי 2, שיעור אחד עם קלינאית עולה בסביבות ה-100 ל-120 שקלים. מעבר לכך, אתם צריכים לאהוב את התחום וכל דבר שקשור אליו כדי שתתנו הכל מעצמכם :] 4.אני יכול להתאמן בדיבוב בבית? אפשר להתאמן בדיבוב בבית כמעט כמו באולפן. אתם יכולים להקליט פרק מסדרה כלשהי וממש לא משנה איזו, ולבחור לכם משם דמות אחת או יותר שתדבבו אותה. תרשום כמה מהשורות שהיא אומרת, ותתחילו לראות את הקטעים שלה לאט לאט ותקלטו איך המדבב המקורי עושה את הקטע, אחרי זה, פשוט מנמיחים, או משאירים את הווליום, ומתחילים לומר את השורות יחד עם המדבב המקורי או לומר את השורות כשהווליום על שקט. קצת קשה להסביר, תנסו להבין ממה שרשמתי כי זה פשוט מאוד. 5.כמה כסף מקבלים על דיבובים קטנים כמו שרותם(Jessie, שזו אני P: )עשתה? , או משפטים מאוד קצרים? על הדיבוב שאני עשיתי לא קיבלתי כסף X= זה היה סתם משהו מזדמן שיפה הייתה צריכה בשביל שיהיה קול של בת ברקע. אתה תקבל כסף רק אם אתה מדבב מקצועי, וכשאני אומרת מקצועי אני מתכוונת לזה שאתה עובד כמדבב, לא משנה כמה זמן, אם זה יום, שנה, שעה X= העיקר שזו העבודה שלך, ובוא נגיד שגם אם הייתי מדבבת מקצועית והייתי רק באה לראות את רמי מדבב, והייתי נכנסת לדבב את הקטע הקטן הזה, לא הייתי מקבלת על זה כסף כי אני צריכה להיות מוזמנת לבוא לדבב. הכסף שמדבב מקבל הוא על פי מספר השעות שהוא בא לעבוד או לפי מספר הרפליקות(מספר הפעמים שהדמות שלו מדברת) שהוא עושה בפרק. 6. אממ מה אני צריך להתקשר קודם כל לנ.ל.ס ואז לשאול אותם מתי יש קורס אודישן לדיבוב? או קודם לשלוח פקס עם הקורות חיים? וואלה שאלה טובה. מומלץ קודם לשלוח קודם קורות חיים! אחר כך, אם הם לא מחזירים לך תשובה, אתה יכול להתקשר ואז הם ישאלו אותך(סביר להניח.. לא תמיד X= ) אם שלחת קורות חיים. 7.יש לי שאלה האפשר רק מגיל מסויים ללכת לשם? או כל גיל? כי אני רק בן 11 לא אין גיל, אני אבל מניחה בוא נגיד, שמגיל 5 הם לא יקבלו ילדים X__X אבל תראה, גם אייל כהן(המדבב של מקס) הגיע לראשונה לקורס הדיבוב בגיל 9 :] והתחיל לעבוד רק בגיל 11 או 10 אם אני לא טועה X= כך שזה יהיה טוב לגיל שלך :] 8. כמה כסף עולה הקורס? הקורס עולה 2350 אם אני לא טועה, והוא שווה כל אגורה :] *לאלו שאוהבים באמת דיבוב XP*

היי רותם... זה מפוקימון!

כאילו, מהפורומים של פוקימון P: עוד השארת את התשובה עם הקטע שאת נכנסת לדבב מילה בזמן שעשיתי סשן XP "הוו! סקיפלום שלי!" זה היה ממש חמוד =) אני לא אשכח את ההתחלה עם יפה... זה היה חוויה לחלוטין. וכל כך כיף לי רק לצמוח ולצמוח עכשיו בתחום. זה מדהים לדבב. ורק הרגע ראיתי כמה שאלות היו פה במשך היום, וראיתי גם התשובות המעולות שלכם. אז מחר אני כבר אענה על כל מיני שאלות עם תשובות משלי.

Stageman

New member
וואי תודה ../images/Emo2.gif../images/Emo99.gif

תודה תודה תודה. את עוזרת לי מאד

miaBaby

New member
אממ בוא נראה כמה אני זוכרת...

רפליקות : מספר המשפטים שדמות אומרת בפרק, הרפליקות מסומנות במספרים לאורך כל הפרק וככה הבמאי יודע לכוון את השחקן לעבור לשורה הבאה שלו בלי הרבה חיפושים מיותרים. TIME-CODE- טיים-קוד : קוד של מספרים שרץ ביחד עם הסרט שעוזר לבמאי\לטכנאי ולשחקן לדעת היכן בדיוק נמצאת כל רפליקה בפרק (למשל אם רשום שרפליקה 30 נמצאת בTC (טיים קוד) 15:30:05 אז אפשר לנחש שגם רפליקה 35 נמצאת באיזור. המתרגמים\הבמאים מסמנים את הטיים-קוד כל כמה רפליקות על הטקסט. ליפסינק: תנועות השפתיים של סדרה מארה''ב לא תמיד מתאימות לטקסט העברי, לכן לפעמים צריך לשנות, לקצר, להאריך בעברית על מנת שהדיבוב יראה טוב כמו במקור. לדוגמא: במילה "לא" ובמילה "NO" הליפס (תנועת השפתיים) זהה, אבל במילה "PLEASE" שמתורגמת ל"בבקשה" יש ליפס שונה, והמתרגם\במאי\שחקן לפעמים מחפש פתרון אחר. פאנצ': לפעמים יש משפטים נווורא ארוכים ומעצבנים, שעד שמצליחים אותם, מעצבן לעשות אותם שוב בגלל טעות אחת קטנה, הפאנצ' פירושו להכנס באמצע המשפט ולתקן את הטעות, ואז לתת להקלטה להמשיך להתגלגל... הפאנצ' צריך להשמע טבעי ובאותו מוד כמו המשפט שהוקלט לפני, אחרת זה נשמע ממש ממש רע ושומעים שעלו על ההקלטה. ככה שחשוב שמדבב ידע לשמור על המוד שלו במצבים כאלה. לפסוס - LAPSUS: לפסוס זה כאשר מילים נבלעות בזמן המשפט, וכשהבמאי אומר ש"ליפססת" זה הזמן לחזור על המשפט ;) ווילד - WILD : כשהמדובב מבולבל מהתמונה או מהסאונד האמריקאי לפעמים אומרים לו לעשות טקסט על "ווילד" , כלומר שהוא יקרא מהטקסט איך שבא לו ואז הטכנאי יבדוק אם זה יושב. מניסיון, זו שיטה יעילה כשמשפט מתחרבש כבר כ''כ הרבה פעמים שההוראות של הבמאי נכנסות דרך אוזן אחת ויוצאות מהשניה XD ואם אני אזכר בעוד משו... אני ארשום...

שירלי317

New member
שאלה../images/Emo13.gif

מה פחות או יותר צריך לכתוב בקורות חיים חוץ מהדברים המובנים מעליהם? כלומר, "חייים"? מה בעצם כדאי לכתוב? רק על נסיון או חוסר נסיון?... בקיצור אם אפשר להרחיב קצת אני אודה לכם מאוד..

miaBaby

New member
אממ זה תלוי...

תתקשרי לאולפן ותשאלי אותם מה בדיוק הם רוצים שתכתבי שם. לי בזמנו אמרו לכתוב שם, גיל, איזור מגורים, קצת ניסיון עם יש אבל בתכלס הכל בקצרה כי לא ממש משנה להם הניסיון... חברה אחרת שלי שהתקשרה אליהם כמה חודשים אחרי הקורס שלי אמרה שממנה ביקשו בכלל רק שם גיל ומספר טלפון... בלי קורות חיים ובלי כלום.\ קיצר, להתקשר לאולפנים ולברר! יש מפיקות מאוד נחמדות שכשהן לא בלחץ עונות על כל השאלות האלה בכיף... וכשהם בלחץ- אל תקחו את זה אישית ;)

mamalala

New member
אני דבבתי בלי קורס בלי כלום..

בדאבי דאב... פשוט התקשרתי כי חברה שלי מדובבת גם אז היא אמרה שמחפשים בנים אז היא אמרה לי להתקשר והתקבלתי.. ההם גם משלמים לא רע;)

שירלי317

New member
הבנתי

רב תודות ואני דווקא חושבת שהקורס נשמע מאוד מעניין ויכול להיות סוג של חוויה
ולא יזיק לי משהו חדש להתעסק בו... מחר אני אצלצל לכמה מהאולפנים עם הרבה אופטימיות. שבוע טוב לכם!

למעלה