איזה עיתוי נחמד לפתיחת הפורום

יוליקה

Member
מנהל
איזה עיתוי נחמד לפתיחת הפורום

ביום רביעי האחרון חזרתי מסין... מטיול בן 16 יום...
ממש על קצה, קצה המזלג לביקור במדינה הניפלאה הזאת... שהשאיר טעם של עוד כמובן.

קבלו חויות מהנסיעה

נסעתי לראשונה בטיול מאורגן עם קבוצה של 32 גימלאים וגימלאיות בני 60+-...
אינני מאמינה שאפשר לגבש קבוצה שתתאים לכולם מבחינה חברתית, מנטלית תרבותית או אחרת.
לכן כל אחד מחפש בקבוצה את מי שדומה לו ואיתו מתחבר וקושר קשרים לכל אורך הטיול...
המכנה המשותף היחיד שהיה לנו שכולנו יוצאי אותו מקום עבודה מבחינה מנהלית אבל כל אחד עבד
באגף אחר, בתחום אחר ובמקצוע אחר...

קיבלנו מדריך מקצועי שידע לא רק את החומר על בוריו אלא היה לו כישרון ניפלא לדעת לארגן הכל
על הצד הטוב ביותר, לגבש בין כל המשתתפים לפתור את הבעיות הקטנות ביותר כגדולות ביותר
לשביעות רצונם של כולם – תכנית הטיול היתה מעולה מעניינת ולמרות שטיול בן 16 יום בלבד במדינה
ענקית שכזאת – בכל זאת ניתן לנו להציץ כמעט לכל פן של התרבות הסינית, הכלכלה החיים והמקומות
האקזוטיים ביותר – מאיר אמר, מדריך עם תכונות אופי שקשה למצוא במחוזותינו...אף אחד לא הצליח
להוציא אותו משלוותו ועל זה גם תודתנו הגדולה – מעבר לכך שהוא נימנה גם על יוצא מקום עבודתינו
וכך לא רק שהכיר חלק גדול מהמשתתפים אלא הכיר גם את ההוואי המיוחד לנו...

הטיול החל בביג'ין לאחר טיסה ארוכה ודי מעייפת.... יצאנו להכרות ראשונית בעיר...כולל סיור ראשוני
בשווקים ולמדנו לראשונה את השיטה לקניות.... הם אומרים מחיר...אנחנו מציעים 10% מהמחיר וקונים בסוף בכ-20%!!!
בערב יצאנו לבקר בשוק האוכל האקזוטי עם כל המאכלים הכי מוזרים שאפשר להעלות על הדעת, החל מג'וקים, רימות, עקרבים, רמשים למיניהם ועד פירות ים ובשרים הכל תקועים על שיפודים...
כולל שיפודי פירות אקזוטיים... לאחר מכן יצאנו לסייר ברחובות המוארים בשלל צבעים... כל ערב
הוא פסטיבל בפני עצמו עם מוסיקה, אורות מרהיבים – הכל ניראה כאילו אין מחר!!!
לאחר לינה בחדרי מלון מהדרגה הראשונה וארוחת בוקר משביעה גם לטעם המערבי, יצאנו לבקר
בכיכר טיינאמן והעיר האסורה... לקבר מאו-טסה-טונג לא נכנסנו כי היינו צריכים לחכות בתור,
כיומיים... הבילויי שם נמשך מספר שעות... כדי להספיק לראות את הארמונות והחדרים של הקייסרות
הסינית שנמשכה אלפי שנים...
נסענו לראות מפעל שבו מייצרים את הכדים המפורסמים המצויירים ביד ונצבעים ב-7 שכבות בכל פעם...
אולם המכירות ניראה כמו מוזיאון ענק בשלל צבעים וגדלים – לרכוש קצת קשה לא רק בגלל המחיר
אבל הלוגיסטיקה להביא את זה ארצה , "קצת" מסובכת...
סיור בריקשות בסימטאות שכונת מגורים סינית...הריקשה מחוברת לתלת אופן וסיני נחמד נוהג בה...
הוא גם דואג לצלם את הנוסעים שלו...
למחרת בבוקר נסענו מחוץ לעיר לביקור בחומה הסינית הגדולה בת 6000 ק"מ!! שניבנתה לפני 2200 שנה ע"י הקיסן צ'ין שעל שמו גם ניקראת המדינה. העליה מתבצעת בהתאם ליכולתו של המטפס. המדרגות שניבנו ע"י מאות אלפי סינים ללא מהנדס או מתכנן לכן כל מדרגה היא בגובה שונה ובעומק שונה... זה מה שמקשה על הטיפוס... בסוף הצלחתי לעלות למבצר הראשון וקיבלתי מדליה!!
משם נסענו לשדרת הרוחות של קברי שושלת מינג.
יומנו האחרון בביג'ין ביקור בארמונות נוספים של הקייסרות, ביקור במקדש טיבטי...יום ששי ערב חופשי...
למחרת שבת טיול ללא שומרי שבת שנישארו במלון...ביקור בשוק פרחים וברובע אומנים.
התעמלתי טאי-צ'י עם הסינים המקומיים... ואפילו המדריכה אמרה שעשיתי את התנועות נכון!!

שנחאי , שייאן וגווילין
נסיעה של 5 שעות ברכבת מהירה שנוסעת במהירות 330 קמ"ש הגענו לעיר המודרנית ביותר בסין – שנחאי.
מחלפי כבישים בלתי נגמרים, בניני קומות גבוהים בסגנון בניה יוצא מן הכלל... כאילו נתנו לכל סטודנט
לארכיטקטורה להשתולל בדמיונו....
לאחר סיור בעיר ירד החשיכה ונסענו לסייר לאורך הטיילת היפייפיה של שנחאי... מול החוף רואים
את הבניינים הגבוהים ומגדל הטלוויזיה שנעלה עליו למחרת.
ביקרנו במוזיאון היהודי וברובע היהודי של שנחאי. זהו רובע שאליו חמקו יהודים מאימת הנאצים...
יש גם יהודים שהגיעו לשנחאי מעיראק כולם הפכו לסוחרים שבנו מרכזים מסחרים ומלונות שם.
כאמור עלינו על מגדל הטלויזיה המדהים שמשם ראינו את כל שנחאי למרות שהראות בבוקר לא היתה
הכי טובה.
נסענו לבקר ברובע הסיני של שנחאי...נכון שמוזר לקרוא לזה כך – אבל בגלל שחלק גדול מהבנינים
נבנו בסגנון אירופאי – לסגנון הסיני קוראים הרובע הסיני.
למחרת כבר טסנו נסענו לשייאן – העיר שעלתה על מפת התיירות הסינית בגלל אתר חיילים הטרה-קוטה
שהתגלו שם. איכר סיני חפר באר וגילה ראש אדם עשוי מחימר... הוא סיפר זאת לשלטונות בעירו
שבאו וחפרו מסביב והביאו ארכיאולוגים שגילו אתר ענק של 6000 חיילים עשויים מחימר בן אלפי שנים
מזמן הקייסרות העתיקה... האתר מדהים ביופיו... החיילים עשויים בגודל טבעי, כולל סוסים וכרכרות...
אפשר להבחין בין חייל פשוט לקצין וקצין גבוה. סיירנו אחה"צ בעיר בכיכרות – לנו בשייאן.
כאן המקום לציין את המלונות המעולים שלנו בהם מלונות מדרגת תיירות גבוהה עם כל השכלולים...
למחרת בבוקר כבר טסנו לגווילין.

גווילין מוקפת הרים גבוהים במיוחד המתרוממים ממש מהקרקע מחודדים מאד בקצותיהם... כל האיזור
מוקף בשרשרת הערים ובעמקים בנו כפרים וערים קטנות... עלינו בבוקר בעזרת רכבל לאחד ההרים
הגבוהים... ביקרנו במפעל לייצור פנינים מתורבתות – ובחנות המפעל, שם בילו חלק גדול מהקבוצה
ורכשו מחרוזות, עגילים, צמידים, ותכשיטים...
בערב יצאנו לשיט בנהר וצפינו בדייגים הנעזרים בקורמורנים לדוג דגים גדולים... הקורמרונים גודלים
אצל הדייגים שקושרים את צווארם בטבעת חנק שלא מאפשרת להם לאכול דגים גדולים רק קטנים...
את הדגים הגדולים שולף הדייג מגרונו של הקורמורן...
למחרת יצאנו לשיט גדול בנהר שבין ההרים הגבוהים משני צידיו מראה מדהים ומקסים... ראינו גם
סירות עשויות מרפסודות המשמשות לשיט כמו הגונדולות בונציה.
בערב יצאנו לצפות במופע מרהיב של ריקודים ושירים המתקיים על פני המים.
למחרת יצאנו לשדות התה ושדות האורז שגדלים על גבי תרסות מיוחדות שחפרו על צלע ההרים....
ביקרנו בכפר של ארוכות השיער ... נשים מבוגרות שלא הסתפרו מימיהם ... הן מייצרות עבודות רקמה
מדהימות – וגם הציגו בפניינו מופע קטן.

מגווילין טסנו להונג קונג – כאן יש לי ביקורת!!
אל תשלבו נסיעה מסין להונג קונג!! הטרטור במעבר הגבול בכניסה להונג קונג זהו טרטור מיותר ביותר
וקשה לבני גילנו...
אין עגלות למזוודות!!! צריך לשנע את המזוודות מהאוטובוס לטרמינל המכס של הונג קונג ברגל בדרך
די ארוכה וקשה עם עליות.... מדוע אי אפשר היה לעשות זאת בשדה התעופה?? כי הטיסה לא היתה להונג קונג
אלא לשנג'ן שזה סין לכל דבר ומשם באוטובוס... למסוף המכס... טרטור קשה ומיותר.
הביקור בהונג קונג בן יום אחד ומעבר במעבורת למקאו...חזרה במעבורת וטיסה ארצה מהונג קונג.
בילוי של יומיים צפוף כדי להספיק ככל האפשר... אבל הספקנו לראות את היופי ואת הקידמה והמודרניזציה
בכל היקפה.
מקאו – לאס וגאס של המזרח... אני חושבת שבמידה מסויימת עולה עליה.... ובעזרת הראש היהודי של שלדון אדלסון – חבר של ביבי...

יוליקה תודה על תיאור הטיול

באמת המעבר גבול בין סין להונג קונג יכול להיות מעייף, אבל הונג קונג שווה את זה. בהחלט מקום מטורף. אני לא הייתי מוותר.
&nbsp
בכל מקרה אולי תעלי קצת תמונות שיפתחו לנו את התיאבון :)

יוליקה

Member
מנהל
כמובן שלא הייתי מוותרת על הונג קונג

אבל אולי אפשר היה לטוס ישירות לשדה התעופה בהונג קונג ולא לעיר ליד...
הטרטור היה מעייף מאד ולאחר שהכל דפק כמו שעון שוויצרי בסין, זה קילקל
מאד את חווית הטיול... אולי לצעירים זה לא מהווה בעייה אבל למבוגרים כמונו
זה היה קשה מה גם שזה קיצר לנו את הטיול בהונג קונג...
תמונות... כיון שאני מנהלת פורום בתפוז, ויש מגבלה של העלת 6 תמונות בלבד
בכל הודעה, אצרף לכם את הקישורים לפורום שלי שבהם כבר העליתי את התמונות
קישור ראשון
קישור שני
קישור שלישי
קישור רביעי

כסלוית

New member
אולי כדאי להמליץ לחברת הטיולים

להטיס אותכם ישירות לה"ק, ואם לא, יש 4 מעבי גבול יבשתיים בין שנג'ן לה"ק ועוד מעבורת. המעבורת זה הכי נוח, אבל יש מעברים נוחים יותר ונחים פחות, כנראה הם בחרו את האחד מהפחות נוחים וחבל.

כסלוית

New member
בכל מעבר גבול זה נדרש, אבל ש מערים "ידידותיים יותר"

ויש פחות.
והמעברת הכי נוחה

Koru

New member
בהחלט חבל שלא לקחו אתכם בטיסה ישירה להונג קונג

יש פער במחיר - גם אני התלבטתי על זה מאד בטיול שעשיתי לשם לפני כמה חודשים, אבל שמחתי מאד שהשתכנעתי לא להתקמצן וטסנו ישירות ל HK. ההבדל במחיר היה בסדר גודל של 100$ או קצת יותר לאדם.
לך זה כבר לא משנה אם אם מישהו בודק מאורגן בסין כדאי שיבדוק גם את זה.

kogawa

New member
שמח עבורך שניהנת בטיול בסין

חבל לי עבורכם, שלמרות הקומפלימנטים שנתת למדריך, הוא ממשיך למחזר את השטויות השגויות מספרי ההדרכה. מדינת סין נקראת על שם ממלכת צ'ין ולא על שם צ'ין-שי הואנגדי הקיסר. הוא אמנם חיבר לפני 2230 שנה כמה חומות מקומיות קיימות,, אולם לומר שהוא בנה את חומת סין הגדולה זה מוגזם ואפילו מטעה, ולראייה, 1400 שנה אחריו הסתובב מרקו פולו המון שנים בסין ולא מזכיר אפילו את קיומה של חומה, וזאת משום שהיא נבנתה מאות שנים אחריו, ועם המון מהנדסים ומתכננים!! בטיאנאנמן אין כמובן קבר למאו דזהדונג אלא מאוזולאום. שמות הערים הן בייג'ינג ושאנגחאי. בש'יאן האיכר שכביכול מצא ראש חמר, ויושב באולם ההקרנה לפעמים, לא גילה דבר אלא הארכיאולוג שבמקרה ראה את ערמת העפר שחפר האיכר. הרכבת שתוכננה ל-350 קמ"ש מוגבלת ל-300 ולא כפי שכתבת. ברכבל עלית להר יאו – היחיד עם רכבל, והרפסודות בנהר לי הן סאמפן שצפות, בניגוד לגונדולות שהן סירות. לגבי שבט יאהו שנשותיו מסתפרות לא מעט, אולם מוסיפות את שערן הגזוז לשערן הטבעי, לקרוא להן "ארוכות השיער" זה מעליב כמו לקרוא לנו "ארוכי האף". יש להם שם "יאהו" ולא צריך להעליב אנשים. ככלל, להראות את סין דרך הערים הגדולות זהו תכנון לקוי של טיול. מרבית סין היא כפרים ועיירות, מישורים והרים ללא אדם. חברה שמראה את סין דרך בייג'ינג, שאנגחאי, ש'יאן, גווילין והונגקונג, חוטאת בהצגת סין לטעמי. מציע לך לקרוא על היעדים בהם היית באתרי שבחתימתי, ואולי תוכלי ללמוד את סין שמעבר לדברי המדריך "המלומד" שהיה לכם. ובהצלחה בטיול הבא בסין.

יוליקה

Member
מנהל
למה להשמיץ מישהו שלא שמעת בכלל??

אנחנו בני 60+ והטיול היה מותאם לגילנו גם כך היה לנו קשה בהליכה מרובה...
אולי אני ציטטתי לא נכון את המדריך??
חבל שעינך צרה במישהו שעשה לנו רק טוב.

kogawa

New member
בהנחה וודאית שלא בדית עובדות

הרי שתפקידו של מדריך למכור את היעד, דבר אותו ודאי עשה, למכור את עצמו וכמובן הצליח בכך מאד, וכן למכור את החברה השולחת. אולם דרישות יסוד הן לדעת ולהעביר את הידע, ולכך גילך אינו משנה דבר. היום בבוקר חזרתי מטיול בו השתתפו שלושה אנשים מבית אבות (המבוגר בן 83), וגיל הצעיר ביותר היה גבוה מהגיל בדף המשתמש שלך. לטיולים לסין היו לי גם בני 81, וגם בני 30. אולם למרוח את האנשים בסיפורים לא נכונים כפי שציטטת מפיו, וודאי אלו הם דבריו ולא שיבוש שלך, זוהי מחלה של מדריכים רבים לצערי. לסין יוצאים מדריכים רבים שלאור הקבוצות הרבות שהוציאו למזרח אירופה הם נחשבים "מומחים למזרח", בלי שפתחו אף ספר אחד טוב על סין. אלו לא השמצות על מדריך מסוים אלא על דבריו הנפוצים אצל מרבית מדריכי סין.

יוליקה

Member
מנהל
למכור את עצמו וכמובן הצליח בכך מאד???

הוא לא התיימר...
בניגוד לך שאולי אתה מנסה כאן לצוד מטיילים

למה כל כך כואב לך ש-35 מטיילים נהנו ורק מחמאות יש להם...
מדריך עם ניסיון של 20 שנה!!!
קבוצה של בני 81 עם בני 30??? וזה נשמע לך מקצועי יותר???

kogawa

New member
ממש לא הבנת

תפקיד מדריך כולל את שלושת הדברים שהזכרתי, ולא צריך להתיימר אלא לעשות. מרבית המדריכים אינם עובדי חברה, ומכתבי תודה של מטיילים מגבירים את רצון המעסיקים להעסיקם, וודאי שאם 35 מטיילים נהנו הוא ביצע את שלושת תפקידיו כראוי ועל כך אינה ביקורתי. זה מה שמביא לנקודת אי הבנתך הבאה, והיא שאני כמו מדריכים רבים אינו צד מטיילים אלא קבלן של חברה מעסיקה. אין לי כל כוונה או רצון להביא מטיילים אלא לזכות באמון מעסיקיי. לכן גם אין כל משמעות לדברייך על מקצועיות בהדרכת אנשים בעלי גיל שונה או רקע שונה, וכמובן שלא כתבתי שבני הגילאים המוזכרים היו באותו טיול. בכל מקרה אין המדריך ממיין את מטייליו אלא מתאים את הטיול במידת האפשר ליכולת המטיילים. לגבי ניסיון, עשרים שנות ניסיון אינם ערובה להיכרות עם היעדים אלא מקנות יכולת בליווי הקבוצה (שאכן זוהי הגדרת התפקיד) אולם הדרכה, רצוי שתעשה על ידי מומחים בדבר. מעבר לכך, אין עייני צרה בהצלחת מדריך בטיול אלא בביטויים המושרשים על ידי מדריכים כגון "ארוכות הצוואר" לבנות המסכנות של הקארן פאדונג או "ארוכות השיער" ליאהו ובאגדות האחרות שציינתי.

למעלה