איזה תפקידים קיימים בחברת סטארט אפ טיפוסית?

d70

Well-known member
היי,

יש לי רעיון + גב כלכלי להקמה של חברת סטארט אפ. יש לי כיום עסקים אבל לא בתחומים שקשורים להייטק. בגדול, מדובר בפלטפורמה שכוללת אתר אינטרנט, אפליקציית אנדרואיד ואפליקציית IOS.

כרגע אני בשלב בניית התוכנית העסקית וחישוב ההוצאות. לא אפרט על הרעיון מסיבות ברורות, אז אני יודע שהשאלה שלי היא מאוד כללית והתשובה תהיה כללית בהתאם.

איזה תפקידים קיימים בחברת סטארט אפ טיפוסית? עד עכשיו אלה התפקידים שעלו לי לראש-
- מפתחי אתרים (WEB)
- מפתחי אפליקציות (IOS / ANDROID)
- בודקי תוכנה (QA)
- מקדמי אתרים / עורכי תוכן
- מעצבים גרפיים
- עורכי וידאו
- מנהלי מדיה חברתית
- אנשי שיווק
- נציגי שירות לקוחות ותמיכה טכנית (טלפון, מייל, צ'אט, וכו')

כמובן שבנוסף לזה יש תפקידים שיש בכל חברה סטנדרטית (מנכ"ל/ית, מזכיר/ה, רואה חשבון וכו'..)

האם פספסתי משהו? יש עוד תפקידים שקיימים בכל חברת סטארט אפ סטנדרטית ולא ציינתי?

1. בחברת סטארטאפ *טיפוסית* אין עורכי וידיאו, מעצבים גרפיים ומנהלי מדיה חברתית.
2. מי נותן לך שירותי IT ?
3. כדי לבנות רשימה נכונה, הייתי שואל האם מדובר משרד או שעובדים במוד גראז' באיזה בית של היזם?
4.השאלה פה כמה עבודה יש לכל פונקציה שנתת? ההרגשה שלי שתוכל למצוא מישהו שיודע מובייל + WEB (תחשוב מראש לכמה משתמשים אתה מכוון ותבחר את הטכנולוגיה בהתאם, שלא יקימו לך ארכיטקטורה שתקרוס אחרי 10 משתמשים..)
לגבי השאר, לא תצטרך את כל האנשים ברשימה בהיקף קבוע. כנראה שעבודה מול קבלן או פרילאנסר יהיה הגיוני כדי לחסוך. לכשתראה שנפח העבודה מתאים תשכור מישהו בצורה קבועה. (ממה שאני יודע, עורכים גרפיים, עורכי וידיאו ואנשי SEO ממילא רגילים לעבוד כפרילאנסרים).

ohmeingott

New member
1. בחברת סטארטאפ *טיפוסית* אין עורכי וידיאו, מעצבים גרפיים ומנהלי מדיה חברתית.
2. מי נותן לך שירותי IT ?
3. כדי לבנות רשימה נכונה, הייתי שואל האם מדובר משרד או שעובדים במוד גראז' באיזה בית של היזם?
4.השאלה פה כמה עבודה יש לכל פונקציה שנתת? ההרגשה שלי שתוכל למצוא מישהו שיודע מובייל + WEB (תחשוב מראש לכמה משתמשים אתה מכוון ותבחר את הטכנולוגיה בהתאם, שלא יקימו לך ארכיטקטורה שתקרוס אחרי 10 משתמשים..)
לגבי השאר, לא תצטרך את כל האנשים ברשימה בהיקף קבוע. כנראה שעבודה מול קבלן או פרילאנסר יהיה הגיוני כדי לחסוך. לכשתראה שנפח העבודה מתאים תשכור מישהו בצורה קבועה. (ממה שאני יודע, עורכים גרפיים, עורכי וידיאו ואנשי SEO ממילא רגילים לעבוד כפרילאנסרים).
היי,
1. אני לא רואה איך עסק אינטרנטי (אתר+אפליקציות) יכול להצליח ללא מערך שיווק טוב ונוכחות חזקה בגוגל ובמדיה החברתית. לגבי עורכי הוידאו, צריך מישהו שיערוך את הסרטונים שירוצו באתר ובאפליקציה, סרטוני תדמית שירוצו בפייסבוק ובאינסטגרם ותחזוק של ערוץ יוטיוב.
2. שירותי IT זה מושג די כללי למיטב ידיעתי, מניח שאתה מתכוון לאיש מחשבים / תמיכה וכדומה שיושב במשרד או חברה חיצונית?
3. נשכיר משרד סטנדרטי, לא משהו יוקרתי אבל גם לא עובדים מהבית
4. חשבתי על זה האמת, על לעשות אאוטסורסינג על הכל גם משיקולים כלכליים וגם משיקולי מחויבות מול עובד שכיר. העניין הוא שאת האפליקציות והאתר צריך לתחזק, לתפעל, להוסיף ולשנות דברים ברמה היום-יומית (ב-99% מהמקרים זה יהיה רק תוכן / מוצרים / שירותים חדשים). ברגע שאני עושה אאוטסורסינג הם די תופסים אותי בביצים ויכולים לדרוש סכומי עתק על כל שינוי הכי קטן.

Nuke1985

Active member
4. חשבתי על זה האמת, על לעשות אאוטסורסינג על הכל גם משיקולים כלכליים וגם משיקולי מחויבות מול עובד שכיר. העניין הוא שאת האפליקציות והאתר צריך לתחזק, לתפעל, להוסיף ולשנות דברים ברמה היום-יומית (ב-99% מהמקרים זה יהיה רק תוכן / מוצרים / שירותים חדשים). ברגע שאני עושה אאוטסורסינג הם די תופסים אותי בביצים ויכולים לדרוש סכומי עתק על כל שינוי הכי קטן.

אני לא בטוח לגבי זה, אם אתה מבקש לקבל זכויות על הקוד (שהם יביאו לך אותו) וזה כתוב בטכנולוגיות יחסית פופולריות אתה ייכול להביא מישהו שימשיך את הפיתוח, זה לא אידיאלי כמו מישהו שפיתח מאפס וממשיך לתחזק אבל מתכנת טוב אמור להסתדר (קח בחשבון שעובד היי טק מחזיק במקום העבודה בערך משהו כמו חמש שנים בממוצע).

אתה גם ייכול להחזיק איזה פריילנסר בחצי משרה אם זה לא הרבה עבודה אחרי שהפיתוח מסתיים (וזה נראה לי הערכה אופטימית מידיי).

ohmeingott

New member
אני לא בטוח לגבי זה, אם אתה מבקש לקבל זכויות על הקוד (שהם יביאו לך אותו) וזה כתוב בטכנולוגיות יחסית פופולריות אתה ייכול להביא מישהו שימשיך את הפיתוח, זה לא אידיאלי כמו מישהו שפיתח מאפס וממשיך לתחזק אבל מתכנת טוב אמור להסתדר (קח בחשבון שעובד היי טק מחזיק במקום העבודה בערך משהו כמו חמש שנים בממוצע).

אתה גם ייכול להחזיק איזה פריילנסר בחצי משרה אם זה לא הרבה עבודה אחרי שהפיתוח מסתיים (וזה נראה לי הערכה אופטימית מידיי).
אני חושב על זה כי השינויים שיתבצעו הם יותר עריכה ו/או הוספת תכנים (שירותים, מוצרים וכו') ולא שינויים דרסטיים באתר / באפליקצייה עצמה. אם יהיה פאנל ניהולי מסודר אז זה בהחלט יכול לעבוד, צריך לדעת גם במקרה שידרשו שינויים (פיתוחים עתידיים) סדר גודל של מחירים / בנק שעות וכו'.

בכל אופן אני גם יכול לחפש חברות או מתכנתים שיעבדו עם קוד ספציפי לפי דרישה, אני מניח שלכתוב את הקוד בצורה מסודרת כולל הערות (כדי שיהיה קריא למתכנתים אחרים) זה משהו שהוא די סטנדרטי, לא?

Nuke1985

Active member
אני חושב על זה כי השינויים שיתבצעו הם יותר עריכה ו/או הוספת תכנים (שירותים, מוצרים וכו') ולא שינויים דרסטיים באתר / באפליקצייה עצמה. אם יהיה פאנל ניהולי מסודר אז זה בהחלט יכול לעבוד, צריך לדעת גם במקרה שידרשו שינויים (פיתוחים עתידיים) סדר גודל של מחירים / בנק שעות וכו'.

אז זה כבר נראה לי יותר עבודה לwebmaster , השכר שלו אמור להיות משמעותית יותר נמוך מזה של מתכנת. אם יש פיתוח משמעותי אתה ייכול להביא מתכנת בנוסף לזה (והאמת היא שאם זה עבודה של webmaster כנראה שמתכנת לא ירצה לבצע אותה).

בכל אופן אני גם יכול לחפש חברות או מתכנתים שיעבדו עם קוד ספציפי לפי דרישה, אני מניח שלכתוב את הקוד בצורה מסודרת כולל הערות (כדי שיהיה קריא למתכנתים אחרים) זה משהו שהוא די סטנדרטי, לא?

לא הייתי בונה על זה, הניסיון שלי הוא שלפחות בחלק מהמקומות לא ממש כותבים הערות והגישה היא שהקוד אמור להיות מספיק (בניגוד לגישה שהקוד אומר מה לעשות והערות אומרות למה לעשות אותו). אם אתה רוצה להבין את הלמה אתה צריך לדבר אם מישהו בכיר. אבל ייכול להיות שהמוצר שאתה מפתח הוא יחסית פשוט אז זה לא בעיה, אתה אולי ייכול להביא מישהו שיפקח על תהליך הפיתוח (או פשוט לסמוך על מי שמפתח אותו שהוא יעשה עבודה טובה אם אתה חושב שהאמון הזה מוצדק).

user32

Well-known member
מנהל
התפקידים משתנים לפי השלב שהחברה נמצאת בה והיעדים המתוכננים.
בדרך כלל לשלב ההתחלתי צריך אנשיי פיתוח ומנהל מוצר. רוב הפרוייקטים יצריכו גם מעצב בהיקף כזה או אחר.
כל השאר זה כמו בכל עסק. כשתרצה למכור, תביא אנשי מכירות. אם תרצה קמפיין שיווקי, תשכור אנשי שיווק, כשיהיה לך היקף לקוחות מסויים תביא צוות תמיכה וכו' וכו'.
בהצלחה

ohmeingott

New member
התפקידים משתנים לפי השלב שהחברה נמצאת בה והיעדים המתוכננים.
בדרך כלל לשלב ההתחלתי צריך אנשיי פיתוח ומנהל מוצר. רוב הפרוייקטים יצריכו גם מעצב בהיקף כזה או אחר.
כל השאר זה כמו בכל עסק. כשתרצה למכור, תביא אנשי מכירות. אם תרצה קמפיין שיווקי, תשכור אנשי שיווק, כשיהיה לך היקף לקוחות מסויים תביא צוות תמיכה וכו' וכו'.
בהצלחה
היי,

כמובן, מסכים איתך לחלוטין. מה שאני עושה עכשיו זה לחשב את העלות הכוללת של העסק החל משלב הפיתוח הראשוני ועד שהוא כבר באוויר כולל הוצאות שיווק וכו' כדי שאדע כמה יש לי להשקיע על כל דבר ולוודא שהכסף מנוהל בצורה האופטימלית. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה שהעסק כבר מוכן לצאת לעולם אבל פתאום נגמר הכסף ואין איך לשלם על פרסום, לשלם משכורות וכו'.. לכן חשוב לי מאוד לדעת להעריך את העלויות מראש.

rj222

New member
ברור לי, אני כרגע רוצה יותר להבין מה האופציות שלי וכמה כסף אני צפוי להשקיע מהרגע שאני מתחיל ועד הרגע שבו הפרויקט יוכל "להחזיק את עצמו" (מצב של break-even / יתחיל להיות רווחי) + כמה זמן יקח להחזיר את ההשקעה הראשונית.

ז"א שעלות מעסיק למתכנת ישראלי למשל שמרוויח 25k היא 32.5 או 390,000 ש"ח בשנה, אז שימוש בחברה חיצונית שווה בערך לסדר גודל של משכורת שנתית של 3-4 מתכנתים לא כולל הוצאות נלוות (ציוד, משרד, וכו') כאשר לטווח הארוך העבודה מול החברה החיצונית אמורה בעצם להיות זולה משמעותית מלהחזיק מתכנתים בחברה, כי כל עוד לא נדרש לעשות שינוי דרסטי קשה לי להאמין שנוציא סכום של 390k בשנה רק על תחזוקה / שינויים קלים, תקן אותי אם אני טועה.
אתה מניח פה הרבה הנחות שלא בהכרח יתבררו בעתיד כנכונות.
האופי של הרבה עסקים, בייחוד באינטרנט הוא של צמיחה או התכווצות. המצב היציב הוא נדיר.
כלל פרטו - חוק 20-80 אומר ש-80% מהעבודה בתוכנה יעשו ב-20% מהזמן ושאר ה-20% יעשו ב-80% מהזמן.
החזקת מתכנת/אדמיניסטרטור אחד לתחזוקה והוספת פיצ'רים, יכולה להיות הוצאה סבירה.
יכול להיות שאתה לא מבין את השוק ואת תהליך הפיתוח ועלול לעשות טעויות של מתחילים שיעלו לך הרבה כסף.
יכול להיות שכדאי לתכנן אתר "רזה" וזול, ללא אפליקציות, שיצא לשוק בשלב מוקדם ותוך כדי צבירת ניסיון בשוק, להוסיף פיצ'רים או לשנות את המוצר ו/או שוק היעד.

למעלה