אירלנד... לבד

StatusLine

New member
אירלנד... לבד

היי שלום אני מתכנן את הטיול שלי לאירלנד בסוף אוגוסט למשך חודש. לצערי הרב לא הצלחתי למצוא שותף אפילו לא לתקופה קצרה יותר רק בשביל להתחיל עם משהו את הטיול. זאת הפעם הראשונה שלי בחו"ל ויש לי חששות לגבי לטייל לבד. זה טיול חופשי לא מאורגן של אכסניות, טרמפים בשביל באמת לחוות את המקום. כמובן שיש לי חששות לגבי הנסיעה לבד. מישהו יכול לספר לי על איך זה לטייל באירלנד לבד? קשיים, בעיות והאם זה קשה להתחבר עם זרים באירלנד? או סתם דברים שיכולים להרגיע לי את החששות? עד כמה זה קשה, או שזה בכלל לא וצ'יק צ'ק נכנסים ומתחילים לטייל? טיפים לטיול לבד באירלנד וכו? תודה!

guyavhuji

New member
אירלנד לבד.

אני טיילתי לבד באירלנד למשך 5 שבועות לפני שנתיים ונהניתי מאד. בהתחלה, כמו תמיד כשנוסעים לבד, יש כמה ימים קשים, עד שמסתגלים. הכיף הגדול בלטייל לבד זה שמכירים יותר אנשים, כי תשומת הלב שלך מופנית החוצה, ולא כלפי מי שמטייל איתך. אפשר בהחלט לפגוש אנשים לטייל איתם, וזה חלק גדול מהכיף שבטיול, וזה כמובן תלוי באופי ובפתיחות שלך. כמובן שאם אתה רוצה לפגוש אנשים, המקומות הכי טובים לעשות את זה הם האכסניות. בקיצור, שיהיה טיול נעים, ואם יש לך שאלות, תרגיש חופשי.

StatusLine

New member
האם אתה יכול לספר על קשיים שנתקלתה בהם?

כמו שפה, בעיות התמצאות האם יש לך קשיים ספציפים שאתה זוכר? או שזה הכל שתויות ותוך כמה זמן מתרגלים להכל וזהו? כי זה מוזר לחשוב שאני בעצמי הולך מתקשר לאכסניות שאני לא יודע בדיוק איך הכל עובד, תחבורה, לתפוס טרמפים לבד? האם יש לך משהו לספר על הקשיים שהיו לך ואיך התגברתה? לא קצת משעמם פשוט להסתובב לבד בלי שיהיה לך למי להגיד את מה שאתה חושב על המקום?

guyavhuji

New member
כן.

לגבי שפה - לקח לי כמה ימים עד שהתרגלתי לנהל שיחה באנגלית, להבין את המבטא האירי ולשפץ קצת את שלי כדי שיבינו אותי. מבחינת התמצאות פשוט הצקתי להרבה מקומיים עם שאלות (ולא זכור לי מקרה של מישהו שלא היה מאד אדיב ועוזר). זה יכול להיות מאד מבאס ומדכא בהתחלה (והדברים שכתבתי בכמה ימים הראשונים שלי שם בהחלט יכולים להעיד על זה), אבל זה עובר כשמתחילים לפגוש אנשים. זה באמת משעמם להיות בסיור באיזו טירה סתם לבד, כי הכיף במקומות מהסוג הזה הוא בד"כ שהם משמשים בתור רקע נחמד לשיחה. לגבי ההליכות - את רוב ההליכות שלי עשיתי לבד. היה לי כיף ללכת כל היום לבד בנוף יפה, בשקט שלי ועם המחשבות שלי. אבל כשפעם אחת לא הגעתי בערב למקום מאוכלס, ולא פגשתי אף אחד זה היה די מדכא. אני חושב שאחד הדברים הכי כיפיים זה להגיע בערב לאכסניה ולהכיר אנשים, ואת זה יצא לי לעשות הרבה: - הכרתי בחור ישראלי שהקיף את אירלנד באופניים, ויצאנו לשתות ביחד והיה מאד כיף. זה גם היה די בתחילת הטיול, והוא לימד אותי הרבה דברים בנוגע לאיך להסתדר, שאין ספק ששיפרו את חוויית הטיול בשבילי. - הכרתי בחור קנדי בגילי שנחת באירלנד ומצא את עצמו באיזה חור בצפון מערב, ולא היה סגור על עצמו כל-כך, אז הוא פשוט הצטרף אלי וטיילנו ביחד משהו כמו שבוע, וחלק מהזמן הצטרף אלינו עוד בחור צרפתי ממש מצחיק. - הכרתי בחורה בגילי מהולנד, שלומדת אותו דבר כמוני, ובאותה שנה, כך שהיה לנו המון על מה לדבר, ועד היום אנחנו בקשר. - הכרתי שתי בנות מירושלים שרק נחתו, הסברתי להם כל-מיני דברים על איך להסתדר באירלנד וטיילנו ביחד בגלנדלוך, ועד היום אני פוגש אותן לפעמים. - פגשתי גבר גרמני שיום אחד יצא מהבית שלו עם האופניים והתחיל לרכב מערבה עד שהוא הגיע לצפון אירלנד. - תפסתי טרמפ עם מורה מקומי למדעים שהיה בתהליך של הסבה מקצועית למסאז'יסט וניהלנו שיחה ארוכה על כל מיני דברים, והוא אפילו הציע לי להתארח אצלו בבית (מוזר - בהחלט, אבל נחמד). בקיצור, הכרתי עשרות אנשים, מטיילים ומקומיים. טיילתי במקומות יפהפיים ונהניתי. היו לי לא מעט רגעים לא סימפטיים, והשאלות שאתה מעלה די מכסות את הבעיות שבלטייל לבד, ואי אפשר למנוע אותן לחלוטין. מה שצריך לא להיות לחוץ על שום דבר, לקחת גם את הקטעים המבאסים בסבבה, להיות פתוח ונחמד לאנשים כמו שהיית רוצה שהם יהיו כלפיך ולקוות לטוב. סה"כ החוויות האלה גם מבגרות את הבן-אדם לא מעט. אני מקווה שזה עוזר לך, ושוב, אם יש לך שאלות, אל תהסס.

StatusLine

New member
כן זה באמת חוויה מעניינת

טוב יש מצבים ויש מצבים. כן בגדול זה באמת חוויה מבגרת ומהנה מאד. אני מקווה שלא יהיו לי בעיות להסתדר שם. אגב כתבתה יומן מסע? אם כן יש לך אותו בצורה אלקטרונית? תודה על העזרה זה באמת נשמע מעודד וחוויתי במיוחד. יש לי עוד כמה שאלות אם כבר התחלנו: -לאיזה רמה תכננתה את הטיול שרק התחלתה? ואיך מסתדרים באמת עם הזמנים לבקר במקומות לעבור הלאה או לא? כל העניין של התכנון נראה לי קצת קשה, איך אפשר לדעת כמה כל דבר יקח ואם תתקע באיזה מקום... -לגבי הכסף, איך מסתדרים אם זה, כרטיס אשראי מזומן? מאיפה משיגים מזומן? כספומטים לקוחים הכל מהארץ בטרוול צ'קס מזומן? משלמים בכרטיס אשראי? בקיצור כל העניין הכספי לא ברור לי איך מסתדרים אם זה ומה כדי. ביינתים זה השאלות שיש לי, תודה רבה!

guyavhuji

New member
טוב,

כתבתי איזשהו רצף של מכתבים לידידה, ואני לא מעוניין לפרסם אותו. תכננתי את כל הטיול למעשה, והכנתי לי מין לו"ז כזה. כמובן שממש לא נצמדתי אליו ובסוף מצאתי את עצמי די זורם, אם כי על הכיוון הכללי פחות או יותר שמרתי. כשאתה מטייל בטרמפים ותחבורה ציבורית אתה לא צריך לנסות להיות פיליאס פוג, אלא באמת לקחת הכל בשלווה, ואם פתאום פגשת מישהו שהולך למקום מעניין, לפעמים עדיף להצטרף אליו מאשר ללכת למקום אחר לבד. בקיצור, כדאי לעשות איזשהו תכנון כללי, ולזרום. אם לא תראה הכל, זה רק ייתן לך תירוץ לחזור לאירלנד מתישהו... לגבי כסף, לקחתי גם יורו ופאונדס (לצפון אירלנד) במזומן, גם טרוולר'ס צ'קס וגם כרטיס אשראי (שאפשר לשלוף בעזרתו בכספומט). מקווה שעניתי, ושוב, תרגיש חופשי לשאול. ושיהיה בכיף, תספר אחרי זה איך היה.

StatusLine

New member
הבהרה קטנה..

בגלל שזה באמת פעם ראשונה אם אפשר להבהיר לי את העניין של הכסף. כי אני נוסע לחודש הרי ברוב המקומות אני אצטרך לשלם מזומן כל פעם 15 יורו, 3 יורו כל הזמן לשלם ולשלם במשך כמה כסף/טראוול צ'קס אני יכול לסחוב עליי כי בסופו של דבר החודש הזה יכול להיות איזה 1,500 יורו. אז כמה כבר מזומן אפשר לקחת וכמה כבר טרוול צ'קס? הרי גם את הטרוול צ'קס אני צריך לפדות את כל הסכום שרשום אני לא יכול רק חלק מהסכום למשוך ממנו. אז אני עושה הרבה צ'קים על סכומים קטנים? זה קצת לא ברור לי העניין. כספומט זה ברור כי כל יום אפשר למשוך קצת ולהתקדם. אבל הבנתי שזה ממש עמלות גבוהות איזה 2 יורו ועוד אחוזים על כל משיכה. ועוד משהו עד כמה נפוץ שם מקומות שאפשר לשלם באשראי פשוט בלי מזומן?

guyavhuji

New member
הבהרות

קודם כל לא כל-כך מומלץ לשלם באשראי בחו"ל, אבל לצורך העניין אירלנד היא מדינה מערבית ומתקדמת (יותר מאיתנו מהרבה בחינות) ואני לא חושב שנפוצים שם מקומות שלא מקבלים אשראי. טראוולר'ס בסכומים של סביב 100-200 יורו הם פתרון טוב - כל פעם אתה פודה צ'ק וזה מספיק לכמה ימים. את המשיכה בכספומט הייתי שומר בתור אמצעי רזרבי. כמובן תיקח איתך גם כמות לא גדולה של מזומן כדי שלא תיתקע בהתחלה.

thesheep

New member
רוצה להוסיף

אירלנד לבד זה כמו הלם באקום בכמה ימים הראשונים. לא את כולם אתה מבין בימים הראשונים, מה גם שדאבלין זה מקום מאד גדול. אם אתה שולט באנגלית ובנאדם לא "סגור" אין לך מה לדאוג - ברגע שתתחיל לדבר עם אנשים באכסניה רוב הסיכויים שתתחיל להסתובב איתם ותרכוש לך חברים לטיול. הטיול הראשון שלי היה עם שני ישראלים, גרמניה, אמריקאי, ויפנית. זה היה הטיול המדהים ביותר שהיה לי בחיי. מוציאים כרטיס אשראי בינלאומי, מוציאים פעם בשבוע-שבועיים 500 אירו, שמים 20-30 אירו בכיס שיהיה בשלף ואת השאר משאירים בארנק נסתר טוב. עשיתי את זה ב3 הנסיעות שלי לאירלנד (תקופה של חצי שנה בערך) וזה פותר הרבה סיבוכים. חוץ מלהזהר בתחנות המרכזיות, אין סיבה לדאגה. עד שלא תשב על איזה הר עם כבשים וערפל מסביבך, לא תבין מה כל כך במיוחד בלהיות לבד באירלנד.

StatusLine

New member
ממש ממש תודה לכולם!

תודה רבה על העזרה של כולכם באמת הורדתם לי קצת את החששות! זהו אני מאד מתרגש ומתחיל לתכנן זה באמת משהו שרציתי הרבה זמן. אני טס לקראת סוף חודש הבא ב-21 באוסוגוסט לחודש. ואני מאד מקווה אני מתכנן לנהל יומן מסע עם החוויות והמקומות וכמובן שברגע שאני אחזור אני יעלה הכל לרשת. תודה רבה לכולכם וכמובן שאם יהיה לי שאלות, אני יודע איפה לשאול. תודה.

jonbaum

New member
אשמח לפירוט

"אירלנד היא מדינה מערבית ומתקדמת (יותר מאיתנו מהרבה בחינות)" בתור אחד שאחרי 13 שנים בחו'ל כבר שכח מי נגד מי בארץ, אשמח אם תוכל לפרט קצת.

thesheep

New member
חוץ מתחום הרפואה

בו האירים נאלצים להמתין חודשים לקבלת תור אצל רופא מומחה, עד כמה שידוע לי אירלנד מאד מפותחת הן בתחום התקשורת והן בתחום ההיי-טק.

jonbaum

New member
רק אירים שאין להם ביטוח פרטי

מה שגורם כמובן למצב שמי שיש לו כסף זוכה לטיפול מהיר, ומי שאין לו כסף..... אבל זו כמובן הפשטה. אין ספק שהמערכת טעונה שיפור, אבל היא עדיין רחוקה מהזוועה האמריקאית למשל.

thesheep

New member
כן, אבל דיברנו על ישראל מול אירלנד לא? :)

אני מודע למצב בארה"ב, ראיתי פעם דוקומנטרי של הבחור שעשה את "לאכול בגדול" על מחייה ממוצעת שם. מזעזע indeed.

jonbaum

New member
נכון

אבל אתה אמרת ש"האירים" מחכים חודשים לתור אצל רופא, ואני תיקנתי את זה ל"חלק מהאירים". ההערה על ארה"ב באמת לא היתה במיוחד קשורה. אבל גם בארץ לא תמיד הכל עובד כמו שצריך וגם שם לפעמים אנשים מחכים לטיפולים וכו'.

guyavhuji

New member
דווקא בנושא הזה המגמה בארץ היא די שלילית -

רמת השירות הרפואי בארץ היא טובה מאד יחסית, אבל ההוצאות הפרטיות על שרותי רפואה הולכות וגדלות, והרפואה הופכת פחות ופחות שוויונית.

jonbaum

New member
את זה ידעתי

התכוונתי שמעניין אותי לדעת באיזה תחומים (אם בכלל) אירלנד נראית לכם יותר מתקדמת מישראל.

thesheep

New member
זה נכון

שמתי לב שיש שימוש נרחב בשקיות רב-פעמיות, הממשלה דואגת לשים דגש על מחזור.

jonbaum

New member
זה בגלל מס נבזי שהטילו על

השקיות הדקיקות שהיו מחלקים בקופה, כי הם פשוט היו זרוקות בכל מקום - ברחוב, בטבע, לאורך גדות של נהרות, ואיפה לא. אפילו היה להם כינוי גנאי: witch's knickers לפני כמה שנים הטילו מס על השקיות האלה - 15 סנט לשקית, וזאת שיטה חכמה מאוד. אם פשוט היו מוכרים את השקיות במקום לתת אותם בחינם, לדעתי זה לא היה משנה כלום, ואנשים היו פשוט משלמים את המחיר. אבל בגלל שמדובר במס, אנשים כל כך שונאים לשלם מיסים לממשלה שהם מעדיפים לקנות את השקיות הרב-פעמיות ולהביא אותם לסופר כל פעם שהולכים לקניות. אגב, החל מה-1 ביולי השנה המס עלה ל-22 סנט.

למעלה