אלצהיימר

ladybug4NLP

Active member
זה לא חושב אם זו דמנציה או אלצהיימר

בשניהם יש פיעה ונסיה קוגניטיבית

קצת סדר בעניין דמנציה :)

אלצהיימר זה אחד הסוגים/סיבות לדמנציה.
דמנציה זה ירידה קוגניטיבית שאיננה מותאמת לגיל. כולנו דמנטיים מגיל 18 / 20 בערך מתחילים בירידה קוגניטיבית. - אבל כל עוד זה מותאם לגילנו זו אינה מחלה.
הסיבות לדמנציה יכולות להיות קליניות כמו שבץ מוחי - הסתיידות עורקים במח - גידול - וכו'
כשלא מוצאים כל סיבה קלינית שניתן להוכיח בבדיקת סיטי למשל, קוראים לדמנציה - אלצהיימר - שזו מחלה שגורמת לדמנציה, ובעצם לא ממש יכולים להסביר אותה.

כך או כך מבחינה טיפולית בדמנציה או מבחינה של גירויים וכו' - אין הבדל טיפולי בין האבחנות.

ועדיין - אני חושב שפעילות עם מגע - כמו פלסטלינה למשל - עולה עין ערוך על מחשב או טאבלט.

sanaya7

New member
אלצהיימר

שלום רב!
האם יש איזה תוכנה מחשב שחולה אלצהיימר יכול לעבוד איתה כדי לשפר את היכולות קוגניטיביות שלו?
או אולי מישהו יכול להפנות אותי לאיזה אתר שיש שם תרגילים און ליין?
תודה!

lavendula

New member
הנה כמה קישורים בתחתית העמוד

http://www.mako.co.il/spirituality-self-improvement/body/Article-537e974c61a4721006.htm

קצת קשה להמליץ כי התפקוד של כל חולה הוא אינדיווידואלי. גם לא חייבים מחשב -אפשר לנסות לשחק במשחק זיכרון של ילדים (יש גם הרבה ברשת) להשמיע מוזיקה, לעיין ביחד באלבומים ולהעלות זיכרונות וכו'. בכלל, יש הרבה משחקי ילדים שעשויים להתאים - פשוט להיכנס לחנות צעצועים ולבדוק את ההיצע של המשחקים הדידקטיים.

שלום וברוכה הבאה לפורום שלנו

ראשית זה מאד אינדיבידואלי כמו שכתבו לך פה - וזה מאד תלוי באיזה שלב של המחלה החולה נמצא. יש שלבים בהם משחקים ותוכנות מחשב כבר לא ישמרו יכולת קוגניטיבית.
שנית מניסיון מצטבר שלי - אני חושב שההגדרה "לשפר יכולות קוגניטיביות" לא משליכה לחולי אלצהיימר - בשלבים הראשונים של המחלה ניתן ורצוי לשמר את היכולות ואולי להאט את הירידה הבלתי נמנעת ואף זה לא מוכח בשום מחקר שניתן בבירור לעשות, אבל בטח לא ניתן לשפר !
בעקרון כל גירוי חיצוני משרת שמירה על ותמיכה ביכולת קוגניטיבית. גם לשבת בקפה מחוץ לבית עדיף על שהייה בבית לבד. בבתי אבות מרפאים בעיסוק, עובדים איתם על צביעה של דמויות בחוברות של ילדים, על פאזלים לילדים, המח הוא כמו שריר, דורש אימון והפעלה כדי לשמור על מצבו, ולכן כל גירוי כזה הוא לטובה.
אינני יודע שוב באיזה שלב של המחלה החולה נמצא אבל בדרך כלל הם מגיבים פחות טוב למסך - טלוויזיה או מחשב, יותר קשה להם להתרכז בזה. עדיף בהרבה עבודה בידיים, בצק ציור וכו'.
בהצלחה

sanaya7

New member
תודה על קבלת פנים חמה

החולה נמצא בשלב הראשוני של מחלה. הוא בעצמו מאוד מתעניין במחשב וביקש ממני לעבוד איתו במחשב. מאוד מתעניין בפייסבוק וסקייפ כדי לשמור על קשר עם נכדים וילדים. אבל כול מה שאני מלמדת אותו הוא שוכח -אין למידה כי זיכרון לטווח קצר נפגע.
עבודה בידיים הוא לא מעוניין. מה אני עוד יכולה לעשות כדי לתמוך ולשמר את היכולות הקוגניטיבית שעוד נשארו?
תודה

ladybug4NLP

Active member
לאגוד לחולי אלצהיימר יש ערכה מצויינת

שיש בה המון פריטים גם לתרגול פיסי וגם לתרגול קוגניטיבי
היא מכילה בין היתר כדור מעיכה, סרט גומי (פיסי) משחקי צביעה והתאמה עודו
פעם אחרונה שראיתי אותה היא עלתה כ-300 ש"ח.

האגודה משתפת פעולה עם מח' רווחה בערים שונות ומקיימת קורסים לאנשים הבאים לביתם של חולי אלצהיימר במשך 10 מפגשים עובדים עם החולה ועם מישהו מבני המשפחה
שיש לו הכי הרבה מגע עם החולה ומלמדים אותם איך להשתמש בערכה.
10 המפגשים הם חינם אין כסף.
רצוי לשתף גם את העובד/ת הזרים שיכולים בהחלט להפעיל את החולה בחלק מהעיסוקים.

משחקי זכרון הם טובים - תלוי ביכולת החולה.
הפעלת הידים בצציור, צביעה, פיסול וכד' עוזרת מאד לשמר דווקא יכולות קוגניטיביות
פאזלים להרכבה -שוב בהתאם ליכולת החולה
משחקי טטריס ובאבלס במחשב ויש גם משחקי זכרון אונליין (כדאי לחפש בגוגל)

ודרך אגב-רב העובדים הזרים מתמצאים היום טוב מאד במחשב כך שאם יש עובד זר או ישראלי - בהחלט גם הם יכולים להכניס אותם לסקייפ/פייסבוק וכשהחולה כבר באתר-יש פחות בעיה

ידוע לי גם שיש מרפאות זכרון העובדות עם חולים ויש גם איזו תוכנה שנקראת brain spa או משהו דומה לקניה
שוב אפשר לחפש בגוגל

בדומה לעבודה עם ילדים - גירויים זה שם המשחק

במרכזים לטיפול באלצהיימר ובהרבה בתי אבות יש חדר חושים - סנוזלן - שמעניק מקסימום גירויים למטופל באווירה שקטה ומרגיעה - זה אומר חושך עם הרבה אורות מנצנצים שמושכים את העין - מוסיקה מרגיעה שהוא אוהב - ריחות שונים קטורת למשל - ומטפלים מוסיפים גירויים כמו מישוש חפצים שונים וכן הלאה -
הרעיון לתת לו כמה שיותר גירויים שונים במהלך היום בסביבה כמה שיותר מרגיעה ונוחה.
אני בספק עם לימוד חוזר ונשנה של איך משתמשים בפייסבוק או בתוכנת מחשב אחרת - שיצור אצלו רק תסכול והרגשת חוסר אונים - יעלה או ישמר את רמתו הקוגניטיבית
צריך לשמור אותו חף ממתחים משינויים דרסטיים ומצרות - ולשמור אותו כמה שיותר מגורה ומופעל - אבל לא בדברים שדורשים חשיבה מאומצת אלה בדברים שעובדים על החושים.

למעלה