אמנם בני ביקשני, אך התלבטתי.

• פותח הנושא א77
  • פורסם בתאריך

א77

New member
אמנם בני ביקשני, אך התלבטתי.

בני בקשני להכניס מפעם לפעם, בין השאר דברי תורה לפרשת השבוע. חששתי. לא כל מקום מתאים לזה. אבל... בכל זאת. ולפני שאני פותח, אז הערה קטנה: מה שאני כותה,הכל מהגיגיי, בשמי ולא בשם אחרים. לכן אם תהיה טעות או משהו לא מובן, אז אני הכתובת, בסי האשם. פנו אלי, העירו לי והאירו לי. ובכן, לפרשת השבוע ובפרט להיום ערב שבת שירה: ויהי ביום השביעי יצאו מן העם ללקט ולא מצאו (שמות טז. כז). ומנהג ישראל היום ערב שבת שירה לפזר פירורי לחם ליונים וציפורים בשכרם שאכלו שאריות המן שפזרו דתן ואבירם מאמש. וחשבתי בטעם הדבר שדווקא היונים והציפורים מקבלים בשכר זה לחם. ומדוע שאר בהמות וחיות לא אכלו מן המן עד שאינם מקבלים מן הלחם. לפי מה שאמרו במשנה (סוטה יד ע"א) רבן גמליאל אומר כשם שמעשיה מעשה בהמה כך קרבנה מאכל בהמה וכו'. ופי' מעשיה מעשה בהמה שנזקקה לשאינה בן זוגה, כך קרבנה מאכל בהמה מן השעורים ואינם גרש. והנה כידוע היונה אינה נזקקת לשאינו זוגה כל ימיה. ולכן מכל הבע"ח, דווקא היונים אכלו משיירי לחם שמים, ואף בשכר זה יזכו לפירורי הלחם שהוא מאכל אדם, בכל ערב שבת שירה. בנושא זה יש לי עוד המשך ארוך, אבל אכמ"ל. שבת שלום ומבורך.

למעלה