אני דתי

דחפור

New member
אני דתי

אבל אני לא מבין למה רוב הדתיים הולכים עם שחור ומגבעת.? ולמה דתיים תמיד נכנסים עם בגדים לים?

רקסיי

New member
כיסוי ראש ומצוות ציצית.

אני חושב שמכל התלבושת החרדית יש כמה דברים שהם חובה וכמה דברים שהם בחירה. כמו שתשאל נער חילוני למה הוא הולך עם ג'ינס כל הזמן ותציע לו מכנסיים בצבע שאתה אוהב יותר. מבין הדברים הדתיים אני חושב שיש מצוות כיסוי ראש ומצוות ציצית. אני אישית יודע מאיפה הגיעה מצוות ציצית אבל אולי מנהל הפורום ירחיב עם המקורות ואם יש כמה סוגים. אני יודע שיהודי חייב בכיסוי ראש אבל לא יודע איפה כתוב בפעם הראשונה שצריך כיסוי ראש. שאלה מעניינת.

faridi

New member
כיסוי ראש

אצל גבר זה בא לסמל יראת שמים, הוי אומר, אני מודע לכך שה' נמצא מעל הכיסוי ואני מתחת, כלומר אני נכנע בפני בוראי. לכן גם אסור להזכיר שם ה' בגילוי ראש אם כי הרמב"ם כותב שאין זה מעכב תפילה. באשר לנשים, במסכת ברכות דף כד נאמר:"שיער באשה ערוה, קול באשה ערוה" ולכן נשים מכסות שערותיהן ואסור להתפלל או לקרוא בדברי תורה מול שיער אשה גלוי וכן אם שומעים מישהי שרה. אם זה כתוב בפירוש במקרא, לא אך מדובר על תורה שבעל פה, כלומר דברים שעברו מדורי דורות בעל פה ונשמרו. משהתחילו לשכוח, ר' יהודה הנשיא ע"ה קבץ את כל המשניות לששה סדרי משנה למען יזכרו.

רקסיי

New member
מתי לראשונה הופיע כיסוי הראש?

מצוות ציצית היא מדאורייתא אבל כיסוי הראש היה חייב להופיע מאוחר יותר. אסור להתפלל או לומר דברי תורה גם כשרואים אישה עם שיער גלוי והיא רווקה? חשבתי שההלכה לכיסוי ראש היא לנשים נשואות בלבד. מותר לדבר עם נשים לפי ההלכה אבל לא דברי תורה? עם אי שמיעת מוסיקה לרוב החילונים יש בעיה אבל מה בקשר לדיסק? כאשר שומעים רדיו או דיסק לא מביטים בשיער של הזמרת.

masorti

New member
קח דברים בזהירות...

לא כל חומרה שמקבל עליו זרם חרדי מסוים היא הלכה גורפת המוסכמת על כולם. ובשנים האחרונות יש נטייה להחמיר עוד ועוד ועוד ועוד. אכן כפי שציינת, כיסוי ראש הוא לנשים נשואות בלבד. לא יודע לגבי אלמנות/גרושות, אבל בודאי שלא לרווקות. יותר מכך... בחורה שהגיעה לבית הכנסת ללא כיסוי ראש בעצם נשאה על ראשה שלט ענק "מחפשת חתן", וכך כל השדכנים החובבים של הקהילה ידעו למי לשדך את הבן-דוד של הבן-דוד שעוד לא התחתן. אלא מאי? למיטב ידיעתי, ממש בעשור האחרון החלה אופנה מבית המדרש של ש"ס לחייב גם נשים רווקות לכסות את ראשן. עכשיו לך תדע מי פנויה לשידוך ומי לא... נ.ב. איך מזהים בחור פנוי לשידוך?... אצל חלק מהאשכנזים, התעטפות בטלית בבית הכנסת היא חובה לנשואים ורשות לרווקים. אז צעיר בגיל נישואים שמתפלל בציבור ללא טלית (ואינו חילוני שנקלע לשם במקרה) מעיד שהוא "פנוי להובלה".

רקסיי

New member
../images/Emo6.gif רעיונות נחמדים

לשידוכים מהירים. אני מסכים שההחמרות האלה מתחילות להיות לא מובנות.

אופירA

New member
מנהל
אין שום אופנה כזו, ואין חומרה כזו

לא יצאה שום אופנה מבית מדרשה של ש"ס שנשים רווקות מכסות את ראשן. נשים רווקות אינן מכסות את ראשן. מעולם לא ראיתי בשום ריכוז חרדי תופעה כזו. (אלמנה או גרושה חייבת לכסות את ראשה עפ"י ההלכה לכל הדעות). מה שכן קיים, זה הלכה של פוסקי עדת התימנים (בלי קשר לש"ס), שרווקות צריכות לכסות ראשן בזמן התפילה, עפ"י המנהג שהיה מקובל בתימן! ועל זה מקפידות הבנות וגם מחונכות לכך בבית הספר - בזמן התפילה מכסה ראשה במטפחת. וכיוון שכיסוי הראש שלה הוא רק בזמן התפילה ואינו דומה לכיסוי הראש של הנשואה, כי אינו קבוע והוא סתם מטפחת המוטלת ברפיון על שערותיה בלי הקפדה על כיסוי כל שערה ושערה - עדיין נשאר היכר בבית הכנסת מי הרווקה ומי הנשואה/גרושה/אלמנה. ואם למישהו יש ספק קל - יחכה עד סיום התפילה ויראה איך התימניה הרווקה מעיפה מעל ראשה את המטפחת ויידע אל נכון שהיא יכולה להוות פוטנציאל לבן דוד דבנידון.

masorti

New member
אתה צודק חלקית...

החיוב הוא על כיסוי ראש לרווקות רק בשעת ברכה או תפילה ולא כל הזמן. אבל מדובר בחיוב שאינו רק תימני אלא ספרדי כללי, כולל פסיקה של הרב עובדיה יוסף. אני מפנה אותך ללינק הבא, ופרט לקטע האחרון בו (הדגשתי את ההוראות ליישום בפועל): "דעתו של הרב להלכה - ואמנם טעם זה יכון כדי שלא למחות בתוקף בידי המקילות בזה, שיש להן על מה שיסמוכו, מכל מקום נראה יותר שלכתחלה ראוי להורות גם לנערות פנויות לכסות ראשן בעת שמברכות, וכל שכן בעת שמתפללות תפלת שמונה עשרה (שאף לדעת הרמב"ם צריך להחמיר בזה). וכן פסק הרה"ג הקדוש רבי מצליח מאזוז זצ"ל בשו"ת איש מצליח (חלק אורח חיים סימן כד), שיש להנהיג שגם נערות פנויות יכסו ראשן בעת שמברכות ומתפללות, או כשקוראות בתנ"ך ומזכירות שם ה', ושכן היה המנהג בכמה מארצות המזרח. ע"ש. וכן העלה הרה"ג רבי עובדיה הדאיה זצ"ל בשו"ת ישכיל עבדי חלק ז' (דף רפט ע"א). ע"ש. וחובה קדושה על ראשי ומנהלי בתי הספר בית יעקב, לעמוד על המשמר, ולהורות לתלמידות בית הספר לכסות ראשן בעת שמתפללות ומברכות וקוראות בתנ"ך, ולכל הפחות בשעה שמתפללות. ודברי חכמים בנחת נשמעים כדי שימצאו אזן קשבת לדבריהם. וישאו ברכה מאת ה'." אני מניח שהפסק הזה שהביא להידוק ההקפדה בסמינר בית יעקב התפרסם בתקשורת, וממנו זכרתי משהו על כיסוי ראש לרווקות כהחמרה של ש"ס. אגב, מתברר שהיתה שיטה הלכתית שלפיה גם רווקות חויבו בכיסוי ראש קבוע, אבל היא נשארה בדעת מיעוט ולא התקבלה.

tamarhp

New member
היי, אתה../images/Emo70.gif

אתה מוכר לי

tamarhp

New member
לי נראה דווקא

מפורום דתיים וחילוניים ז"ל... מלפני כמה שנים...

tamarhp

New member
מי המציא את זה??

לא יצא שום חומרה/הלכה שגם רווקות יכסו את ראשן. אין לי מושג מאיפה שמעת את זה. רווקות ואלמנות עקרונית חייבות בכיסוי ראש עפ"י רוב הרבנים - אבל יש כאלו (לא כולם) שמתירים, על מנת לחפש שידוך (למשל כשאישה גרושה/אלמנה מרגישה שכיסוי הראש יפריע לה למצוא חתן).

נעה ג1

New member
עוד לא נתקלתי

ברווקות שלובשות כיסוי ראש... נשמע לא סביר. ובקשר לטלית לגברים, בתור דתיה בגיל, ההנחה הזאת לא גורפת.. לא להסתך עליה!

chi12

New member
מנהגים..

כל אחד והמנהגים שלו, כך התלבשו בגולה וזה עבר גם לארץ ולכל מקום אחר.

שוגייה

New member
וואו... ממתי רוב הדתיים הם חרדים?!

הלבוש השחור הוא רק במגזר החרדי, זה בהחלט לא רוב....

tamarhp

New member
תלוי בציבור

הציבור החרדי משתדל להתנזר מכל התרבות ה"חוצנית", ולהסתגר בתוך עצמו כדי לא להיות מושפע מהתרבות המערבית שמקיפה אותנו. אחד הדברים שהתקבלו הם לשמור על הלבוש שלבשו בחו"ל - המגבעת והחליפה. אין פה חובה הלכתית, אלא פשוט משהו שמקובל בציבור ומשייך אותך אליו. ומה הכוונה להכנס לים עם בגדים? אני מניחה שגם חילונים נכנסים עם בגד ים, לא? בגדול - צריך להיות צנועים תמיד, אפילו כשאתה לבד. יכול להיות שיש כאלו שגם בים מעדיפים לא להיחשף יותר מדי. בגדול - כאשר מדובר בחוף נפרד, לא אמורה להיות בעיה עם בגד ים, אבל ייתכן שיש כאלו שנוח להם יותר בלבוש ארוך (למשל בחוף נשים עם מציל גבר, או כשיש חוף מעורב בקירבת מקום, וכו').

למעלה