אני חד הורית +ילדה בת 10 שנים

אני חד הורית +ילדה בת 10 שנים

ונכנסת או-טו-טו לחודש תשיעי. אבא של הבת שלי עד לפני כשנה שילם מזונות בזמן ובצורה מסודרת. ולפני כשנה (בנובמבר 2002, החליט שזה מספיק לו, והודיע לי שהוא חדל מלשלם, מאז אני במרוץ גביה, שלא מצליח). שמעתי לעצות של ביבי, ומצאתי עבודה ואני מרוויחה - 3,000 ש"ח, ובזכות ההון העצום הזה, אני לא זכאית לגבות את המזונות דרך ביטוח לאומי. כך שנותרתי קרחת מכאן ומכאן. גם האב לא משלם וגם איני זכאית - עפ"י חוק הסדרים - למזונות מביטוח לאומי. האב של הבת שעתידה להוולד בחודש הבא, הודיע לי - שכדאי שלא לשלם חובות שהוא צבר במהלך השנים האחרונות, הוא מתכוון להכריז על פשיטת רגל, ולעשות הכל ולהעלים כספים, כדי שאף אחד לא יוכל לתבוע אותו, או לתבוע ממנו כספים, והודיע לי, עכשיו כשאני על סף לידה - שגם אני "אהנה מהפקר" וגם במקרה שלי, הוא מתכוון שלא להשתתף כלכלית - כי אין לא, ושאין טעם שאנסה אפילו, כי כסף אני לא אראה. הוא כבר קיבל עצות מעו"ד, איך להעלים כספים ולרשום אוטו על שם אחרים, וכל זאת רק כדי שלא תהיה אפשרות לגבות ממנו כספים. ההתמודדות עם הריצה אחרי האב של בתי הגדולה במשך השנה וחצי האחרונה, לא מאפשרים לי נפשית, גם לחשוב על הזבל החדש הזה, והודעתו = ש"אין לי מה לבנות עליו", ושאנסה להסתדר עם המציאות הזו לבדי - כי אני רגילה.... אני חיה בשכירות, ומשלמת כ- 550 דולר בחודש, ומעבר לזה כמובן - יש לזכור: ארנונה+מים+טלפון+פלאפון+חשמל+הוצאות אחזקת בית+הוצאות שוטפות+ והוצאות לא צפויות. מבירור בבנק למשכנתאות, בקשר לסיוע בשכ"ד, נודע לי - שבגלל שאני לא מקבלת קצבת מזונות מביטוח לאומי - אני לא זכאית לסיוע בשכ"ד. עכשיו שאלת השאלות. איך שומרים על שפיות, ומאיפה מגייסים כוחות. מיום שישי אני בחרדות עצומות, ומאוד חוששת מכך, שלא אוכל לעמוד כלכלית בתשלום שכ"ד, וכן בתשלום כל שאר ההוצאות - שהעניים (שלצערי הגעתי למצב הזה), מממנים עבור העשירים (חברת חשמל, בזק, פלאפון, כבלים וכו')... ואני יושבת ומסתכלת על החיים שעוברים לידי, ושואלת את עצמי - מאיפה אפשר לגייס כוחות, כדי להמשיך ולהתמודד ולא להתמוטט, כי הרי עוד מעט תצטרף ילדה חדשה לחיי, שאני צריכה בשבילה את כל הכוחות הקיימים בעולם, ובעצם - אני כעת מכלה את כוחותיי בחרדות ובעצבים, איך שורדים... ומה החיים בעצם מציעים לי, במציאות כזו, ששני הגברים שהיו אמורים - להיות גברים - לתמוך ולספק רשת בטחון - לילדיהם - בעצם מתנערים, ועם גיבוי מלא של המערכת המשפטית והחוקתית, עושים כרצונם. יש דרך לצאת מהחרדה הנוראית הזו, שמונעת שינה ומונעת כוחות? ורד

חרדה ובעיות אחרות

ראשית, מזל טוב! אחרי 10 שנים את שוב מצפה לילד וההתרגשות בוודאי גדולה. במכתבך אך מעלה בצורה מפורטת את הקשיים הכלכליים הרובצים לפתחך ומכבידים, וזאת בתקופה בה היית אולי מעדיפה להתרכז בתנוקת העומדת להוולד ולאגור כוחות רגשים ופזיים לקראת הלידה והתקופה לאחריה. נראה לי שהחלק של החרדה הוא חלק נלווה לקושי כלכלי, שהוא הבולט יותר. לכן אני ממליצה לך לנסות לטפל בנושא הכלכלי תחילה, בכל הדרכים העומדים לרשותך, דרך עו"ס או סיוע משפטי, בטוח לאומי, תכנון התקציב וכו'. אני ממליצה לך לנסות לפנות גם לאתר של משפחות חד הוריות, שם תוכלי למצוא נשים במצבך שיזדהו עם מה שעובר עלייך ויוכלו לשאת לך אולי גם עצות מנסיונן כיצד להתמודד עם הקושי הכלכלי. חשוב מאד לנצל את התקופה שלפני הלידה לאגור כוחות ולא להגיע ללידה מרוטת עצבים. עצתי אלייך היא- אחרי שעשית את כל הצעדים הנדרשים כדי להקל על מצבך הכלכלי, השתדלי לא לשקוע במחשבות מציקות ומיותרות. קחי לעצמך זמן, כל יום, לנוח ולהתרכז בדברים שאת נהנית מהם, כמו מפגש עם חברות, בלוי זמן עם בתך הבכורה, צפייה בטלויזיה או כל דבר אחר. השתדלי לא להמצא הרבה לבד. קחי כל יום ביומו ואל תתכנני יותר מדי קדימה. הזכירי לעצמך שאת במסע, כפי שכתבת - הדרך לאושר הוא המסע לשם. מסע שגדול ממך, מסע שאת יכולה להיות אחראית למה שיקרה לך במהלכו במידה רבה אך לא לחלוטין. עשי את כל מה שאת יכולה ואז הניחי לעצמך לנוח ולהשתחרר מהדאגה.

למעלה