אני יכולה לנשום. אשמח אם תקראו

אני יכולה לנשום. אשמח אם תקראו

היי, מי זכור אותי כתבתי כאן לפני לא הרבה זמן וביקשתי ייעוץ בנוגע למצבי הנפשי הדי גרוע (ורק היום הבנתי כמה גרוע...), שאלתי לגבי הפסיכיאטר והמשך טיפול, יציאה מהצבא וכולי. ובכן, הימים נעשו קשים מנשוא לאחרונה... מלאי בכי, התקפי חרדה בלילה, התחרפנות ככה סתם באמצעי היום ושאר רגשות איומיים. זה פשוט לשבת ולא להפסיק לבכות. כאילו לעיניים חיים משל עצמן. בכל מקרה, נקבעה מבעוד מועד פגישה עם קבנית להיום, כמובן שהייתי נורא במתח ובדכאונות לגבי מה שיהיה ועלול להיות- המטרה שלי היתה ברורה, המסגרת הזאת תהרוס אותי, ויש לצאת ממנה. הגעתי אליה היום, ודברים התגלגלו... לפני הפגישה ובכלל במשך היום בכיתי ללא הפסק, הייתי כמו זומבי, בבסיס מילים חלפו לידי ולא קלטתי דבר. מיותר לציין שכבר הגעתי לשלב הייאוש הסופי, של לשקול ברצינות ולדמיין מצבים בהם אני מזיקה לעצמי, בולעת כדורים, ושאר סיטואציות שיסיימו את הסבל הזה. אז הגעתי לקבנית עם תקווה קלושה.... ולהפתעתי היא היתה מדהימה. לא דיברה יותר מדי אבל היא לקחה אותי ברצינות בכך שהיא קראה מכתב שכתבתי בו אני מתארת את מצבי, את רצוני לפנות למסגרת פשוטה, על המחשבות הקיצוניות. בכיתי לה מול הפנים, התפרקתי..כבר נזלה לי נזלת מהאף מרוב בכי. וכמעט ולא דיברנו, זה מה שהיה מוזר.. נתתי לה לקרוא את מכתבי, ואז גם דיברנו על עניין הכדורים נוגדי דיכאון שמראש סירבתי להם- מסיבות אישיות... ובכן, המצב התגלגל, היא השאירה אותי לבד כמה דקות בשביל להתייעץ עם הפסיכיאטרית מסמוך, ואני לא ידעתי מה לעשות מרוב מתח מייאוש, מחשבות ועוד מחשבות. זה היה נורא. בכל מקרה, היא חזרה בסוף והושיבה אותי. ואז היא אמרה שהיא נותנ לי גימלים נפשיים עד הX לחודש- מה שהשאיר אותי קצת בהלם, ואז שאלתי אותה מה יהיה אחרי, אז היא קבעה לי בעצם תור עם אמא לפסיכיאטרית בX לחודש ואז יוחלט על הורדת הפרופיל. באותו רגע שהבנתי מה בעצם קורה ועצם העובדה שנפתחה לי דרך ותקווה להשתחרר, ברגע אחד נפתחו לי הריאות. אחרי כל כך הרבה זמן שנחנקתי והרגשתי כובד עצום בפנים- פתאום חשתי הקלה עצומה כמו שמעולם לא הרגשתי. בבת אחת נפל לי סלע מהלב. הרגשתי שאני יכולה לנשום כמו פעם, כמו לפני כל הבעיות האלה. עכשיו אני בבית ונותר לי רק לחשוב מה יהיה עלי בזמן הזה, עד הפגישה הגורלית (בבקשה תגידו לי שלרוב מאשרים את הורדת הפרופיל, בבקשה) וכמובן- מה יהיה אחרי. אני די אסרטיבית עכשיו ולא רוצה לחכות לגבי השירות לאומי, אני לא מתכוונת לנוח על זרי הדפנה ולהתבטל בבית, רוצה לעשות משהו ולטפל בעצמי ברגע שאני אבין שאני בחוץ- ברצוני להתקשר עוד שבוע הבא, ולברר עניינים בעמותות. עכשיו אני צריכה את עזרתכם.. מהרגע שחייל משתחרר באמצע או לפחות, יודע שהוא עומד להשתחרר בגין סיבות נפשיות/רפואיות, מה הפרצדורה לגבי שירות לאומי? למי אני פונה תחילה? במידה ועוד לא השתחררתי אבל אני עומדת.... יש טעם להתחיל כבר עכשיו לדבר עם עמותות חילוניות? שמעתי על שלומית. למישהו יש טלפון של העמותה? מה עלי להגיד? איך קובעים פגישה? מה אומרים (-אשמח לדעת אם בריאיונות אני צריכה להגיד שהשתחררתי בגלל בעיה נפשית או להגיש רפואית), והאם יש סיכוי להתחיל שנת שירות בת שנה, באמצע השנה? אני לא ארצה לחכות עד ספטמבר, רק אם לא תהיה ברירה. אשמח לכל מידע בנושא... יש לציין שאני מעוניינת בשירות לאומי מחוץ לבית, כלומר בירושלים, רצוי לא בבי"ח (-זה מוביל אותי לשאלה-אנשים שמשתחררים מרקע נפשי לא יוכלו לעשות שירות לאומי בבתי חולים ומוסדות ממשלתיים?). אולי עזרה לילדים בבתי ספר, שמעתי על חונכות באוניברסטיה העברית...ראיתי המון אופציות. אשמח לטיפים ועזרה..זה ממש חשוב לי בשביל לטפל בעצמי..\: תודה מראש..

Gameboy4

New member
לכרותת הצמה היקרה

היי, הבנתי שאת סובלת מהתקפי חרדה ודכאונות (?). אני קצת מבין בזה אז אשמח לעזור: באופן כללי כדורים כמו שהציעו לך יכולים לעזור אבל יש עוד שיטת טיפול שנקראת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שזאת למעשה גישה של טיפול פסיכולוגי שמתמקדת בכאן ועכשיו. כלומר לא חופרים על העבר אלא רוכשים כלים בהתמודדות עם חרדות ודכאונות. זאת שיטה טובה אבל היא תדרוש ממך עבודה. יש פסיכולוגים שמתמחים בכך. יש כאלו שעובדים עם קופות חולים אבל את בצבא וזה לא הכי רלוונטי עבורך. יש כאלו שעובדים באופן פרטי, וזה עשוי להיות די יקר. כל אחד ומחירו אך המחירים נעים בין 250-450. הכל תלוי במוניטין ובביקוש של אותו פסיכולוג. יש גם עובדים סוציאליים שעובדים עם השיטה הזו והם לוקחים פחות כסף על כל פגישה. והם לא תמיד פחות טובים. אבל בכל מי שתבחרי עדיף לבחור מישהו בעל שם ומוניטין ועם המלצות. באופן כללי הטיפול הזה נחשב לטיפול "קצר מועד" והכוונה היא ל12-15 פגישות. לא יותר. והרבה פעמים פחות. לכן זאת אפשרות טובה. ולכן אולי עדיף מישהו יקר וטוב (כי עדיף טיפול קצר ויקר מטיפול זול וארך שלא בטוח יעזור) בנוסף יש ספרים שעוסקים בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. למשל לדיכאון יש את הספר "בוחרים להרגיש טוב", שזאת הגרסה העברית. יש אותו גם באנגלית כמובן- "Feeling Good", וספר משלים שאותו אין בעברית- The Feeling Good Handbook". שני הספרים הללו הם רבי מכר. להפרעה כפייתית טורדנית שמתבטאת בטקסים ופעולות חוזרות כמו נעילת דלתות וכו' יש את הספר "די לאובססיה". באנגלית יש עוד כמה. ב אנגלית יש המון ספרים בנושא על כל הפרעה נפשית. למשל "Mind Over Mood", ויש גם ספרים שמתמקדים רק בהתקפי חרדה. באופן כללי הטיפול מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה, וזה החלק הקוגניטיבי שבו, ובשינוי דפוסי התנהגות, וזה החלק ההתנהגותי שבו. למשל, ידוע שבחרדות כדאי ללכת מול החרדה ולא לברוח ממנה. למשל אם את נמנעת ממקומות מסויימים בשל התקפי החרדה אז כדאי דווקא ללכת למקומות האלו, ולהרגיש את התקפי החרדה. ההתקף הוא בערך שעה נניח ואין בו שום סכנה, אי אפשר להתעלף, או למות או כל משהו אחר. זה פשוט לא נעים זה הכל. זה עובד על עיקרון של התרגלות. אחרי שתהי במגע עם הפחד לאורך זמן המוח כבר לא יציק לך ולא תרגישי כבר סימפטומים של חרדה. כלומר צריך לעשות ההפך. בנוגע לכדורים- לכדורים היום כמעט שאין תופעות לוואי. יש בשבועיים הראשונים תופעות הסתגלות (בדרך כלל קלות) אבל הן חולפות עם הזמן. מה שכן יכול להיות כל עוד תשתמשי בתרופה זה ירידה בחשק המיני ועיכוב בהגעה לאורגזמה (כלומר דרוש גירוי גדול יותר כדי להגיע לאורגזמה). יש תרופה חדישה יחסית בשם ציפרלקס. אחרי 10 ימים בדרך כלל ניכרת ההשפעה. החיסרון של התרופות הללו הוא שכשמפסיקים אותם הרבה פעמים (לא תמיד) הסימפטומים חוזרים. לכן גם אם לוקחים את התרופות הללו חשוב לעשות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שנותן כלים לאורך זמן. בין אם הטיפול יתבצע ע"י איש מקצוע או בין אם זה מספרים. השילוב של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ותרופות יעיל יותר מאשר כל טיפול בפני עצמו. הכי חשוב שלא תצאי מהצבא כי עשית כבר שנה ונשארה לך עוד שנה וחבל. אם לא טוב לך בתפקיד שאת נמצאת כדאי לבקש אולי לעבור תפקיד ולשרת במקום קרוב לבית. לא כדאי לך לפסול את הכדורים. הם יכולים לעזור לך לשרוד לפחות את התקופה של הצבא. אני באופן אישי לא התגייסתי (אני חושב עכשיו להתגייס מחדש), וזה ממש פוגע בי. כל מקום עבודה שאני הולך אליו שואלים אם הייתי בצבא וכו'. ככה שיש השלכות. אולי תרגישי תחושת חופש ושחרור (מה שאני הרגשתי) אבל בתכלס זה לא שווה את זה בטווח הארוך.

שלום, אני מאוד מעריכה את מילותיך

יש בהן הרבה מן ההגיון, אבל שוב, בהתאם למצבי (ואני יודעת למה נבע המשבר) אני ידעתי איך ניתן לפתור אותו, אני לא חושבת שאני בחרתי בדרך של בריחה וכן, אני יודעת היטב מהן ההשלכות, למרות שהבנתי ש, חיילת שעברה שנה בצה"ל נחשבת סוג של חיילת משוחררת לכל דבר. מה גם שאני לא הולכת להתבטל בשנה הזאת כמו שכבר תיארתי, אני אשלים לשירות לאומי כך שלדעתי זה ייחשב כמו שירות רגיל של שנתיים. אני לא יכולה אפילו לחשוב על לחזור לתחושות שהרגשתי כשהייתי בבסיס, במסגרת, ממש כמו בכלוב. אתה יודע מה זה לחשוב ולהתייסר על העובדה שאתה הולך ללון בבסיס בגלל שמכריחים אותך? כנראה שלטווח הארוך אני לא יכולה להסתגל לזה. אני מניחה שאם היית במסגרת יכולת להבין מאיפה זה מגיע. אבל אני יודעת את הסיבות שלי. ומצטערת אם זה נשמע שטחי, כי זה לא. אני רוצה לאט לאט להתנתק מהתחושות האלה של הפחדים והחרדות בצורה טבעית- בלי תורפות, בלי טיפולים שיתמרנו לי את המח. לא מאמינה בזה... וכל מקום עבודה ששואל על צבא, אתה רוצה להגיד לי שהם יבקשו ממך לחתום על ויתור סודיות? כי בתעודה נרשם פרופיל רפואי ואין להם זכות. בכל מקרה, זה לא מפחיד אותי גם אם יש סיבה. תחושת האוויר לנשימה יותר חשובה לי. אשמח אם אחרים ישיבו על מה שכתבתי בהתחלה, זה חשוב לי... ותודה לך, גייםבוי.

מאוד מעודד..

אני שמח לשמוע שהתחזקת ואת נהיית יותר אופטימית ושהבנת שזה רק צבא... ושזה פרק שעובר... ושהכל קטן עליך!!!! בקשר לשירות לאומי....לא עושים שום בעיות אם יצאת על נפשי.. ההפך יתמכו בך שם.. ויבינו אותך תאמיני לי... כי את לא הראישונה ולא האחרונה... ישאלו אותך שאלה כזו.. על מה יצאת מצה"ל? רפואי? כלכלי? פטור? קושי הסתגלות? נפשי? חרדי? פצפיסט? ואת פשוט תעני - נפשי. הם רואים את כולם שווים ואין סטיגמות או כל מיני הקנטות... אל תדאגי... נהפוך הוא... חבר שלי עושה שירות לאומח ב"שער מנשה" שזה בית חולים לחולי נפש... והשירות שלו ממש ממש ממש מענייייין.. מרתק... אז אני ממליץ לך על מקום מסוג כזה.. או על עבודה עם נוער בסיכון... שזה גם סוג של סיפוק...

תודה לך...

אני באמת מקווה שהכל הולך להסתדר וכמה שפחות בירוקרטיה תשאיר אותי יותר שפויה. זה מדהים איך בבת אחת נעשיתי אדם חדש. בכל מקרה, מוקדם לשמוח.. הפסיכיאטרית תקבע בקרוב את הורדת הפרופיל וכולי תקווה שזה אכן יקרה. דבר נוסף, הרבה אומרים לי דבר כזה... שדווקא בגלל היותי חיילת שמשתחררת אחרי שנה בצה"ל, זה כמעט ולא נחשב שאני משתמטת אלא חיילת משוחררת לכל דבר. ואז מציעים לי בעצם לעזוב את השירות הלאומי כי אין טעם אם כבר עשיתי שנה בצבא ואני נחשבת חיילת, במקום זה ללכת לעבוד. מה אתם חושבים? משהו בתוכי עדיין אומר לי להשלים את השנה בשירות.... אוח אני כבר מבולבלת. תודה לכם

plomphy

New member
היי לך (=

אני יצאתי מהצבא על נפשי אחרי 7 חודשים ואני עושה עכשיו השלמה לשנתיים שירות במסגרת שירות לאומי. גם אם היית משרתת פחות מ12 חודשים, עדיין היית מקבלת את המענק והפקדון שכן שוחררת מסיבות בריאותיות. אבל בגלל שיש לי 12 חודשים גם יש לך עניינים של הטבות מס וכל מיני הקלות (שהם אמנם פחות ממה שחייל ששירת שירות מלא יקבל, אבל זה עדיין משהו) אני הייתי עושה עוד שנה, את יכולה לקבל המון משירות לאומי אם את משרתת במקום מעניין. אם תחליטי שכן, יש לך את עמותת שלומית שהיא עמותה חילונית לגמרי ויש לך את העמותה להתנדבות שם יש מסלול חילוני שקוראים לו ש.ל.מ (אני נמצאת בעמותה הזאת, נרשמתי לשתיהן ובשנייה מצאתי תפקיד שיותר עניין אותי. גם היחס בעמותה להתנדבות הרבה יותר חם ובכלליות יש הרבה יותר יחס!) אם יש לך עוד שאלות את מוזמנת לפנות לפורום שירות לאומי.. (= בהצלחה ומזל טוב

היי, אני עדיין מחכה (ועל הדרך עוד כמה שאלות)-

לפגישה עם הפסיכיאטרית ואמא שלי שתיערך אחרי הגימלים הנפשיים, ואז מקווה מאוד מאוד שיורידו את הפרופיל. האמת שאני מעט מפחדת שמשהו יקרה בפגישה (אחרי שכבר הקבנית המליצה על הורדת הפרופיל) ועוד יחזירו אותי לשירות, אלוהים אני רועדת רק מלחשוב על זה... אבל במקרה והכל הולך חלק- שאלה לי נוספת: נניח והפסיכיאטרית קובעת שזהו, אני יוצאת. היא קובעת לי באותו רגע גם פגישה לועדה רפואית? היכן הועדה? ואחרי כמה זמן היא נערכת? ואחרי שכבר אישרו בועדה את יציאתי- מתי אני סופית משתחררת בבקום/ביחידה? מה הפרשי הזמן בין כל דבר? תודה...

plomphy

New member
אוקיי...קודם כל אל תדאגי

רק בגלל שאי אפשר אף פעם לדעת משהו בוודאות אני לא אומרת לך 100% אבל ב99% את תקבלי המלצה ל21 שום דבר לא ישתנה לדעתי. הפסיכיאטרית קובעת שזהו, את מקבלת עוד גימלים עד הועדה, ואו שאת קובעת תור לועדה לבד או שבקבלה (בברה"ן בתה"ש הבנות בקבלה בדר"כ קובעות) הועדה יכולה להיות אחרי יומיים ואחרי שבועיים, תלוי בתורות שלהם (אצלי זה היה אחרי יומיים) הועדה נערכת בחר"פ בצריפין. את מגיעה, מחכה שעתיים, נכנסת, שואלים אותך אם את מסכימה עם הקביעה, חותמת על איזה משהו, ומקבלת מין פתקון שכתוב עליו שיש לך פרופיל 21. היחידה שלך חייבת לתת לך צו הצבה/סיפוח לבקו"ם תוך 48 שעות. ! ככה שיום לאחר הועדה את כבר נוסעת על אזרחי לתה"ש ומביאה להם את הקיטבג..

ווהו, באמת עזרת לי

:] עכשיו רק עוד כמה דברים. אמרו לי שועדה זה פעם ב3 חודשים, אז יכול להיות שהתור שלי לועדה ייקבע רק לעוד איזה חודש-חודשיים? ומה אני עושה עם הפתקון בעצם? איתו אני חוזרת ליחידה ולמי מראה...? כשאני באה ליחידה בשביל לעשות טופס טיולים, זה כבר על אזרחי (כי אני עדיפה להיות שם במדים כדי שלא יהיו שמועות וכאלה)? או שרק בבקום אני באה ומחזירה את המדים ואת הציוד?

plomphy

New member
לא שמעתי על הקטע הזה

של הועדה פעם ב3 חודשים.... עברתי 3 ועדות והטווח אף פעם לא היה יותר משבועיים.. אחרי הועדה תתקשרי למפקד שלך והוא כבר ינחה אותך. בעקרון את הולכת לשלישות של היחידה שלך והם מביאים לך את הצו. אני לא עשיתי טופס טיולים כי השתחררתי ביום הראשון של חופש סוכות ולא היה אף אחד ביחידה, ובגלל שהם חייבים לשחרר אותי תוך 48 שעות אז קודם השתחררתי ואחרי סוכות, מתי שהייתי אמורה לבוא לעשות את הט"ט, פשוט לא באתי וככה נמנעתי מהמבטים. לדעתי גם ככה הידיעה על השחרור שלך תעבור מהר וזה לא משנה אם תיהיי על מדים או לא, אז פשוט עדיף לך לחסוך את הטרחה בלהחליף בשירותים לאזרחי, אבל תעשי מה שנוח לך.. (= שמחה שעזרתי ואם יש לך עוד שאלות אז בכיף..

הבהיל אותי משהו...

אממ בהמלצה מהקבנית רשום למעלה "מתרשמת ממצוקה נפשית חמורה ואין אפשרות להמשך שירות כפי שהוא כיום..", ואז למטה בין היתר: "המלצה להורדת פרופיל", שזה פתאום מעלה בי תהיה- הכוונה מהי? בטוח מדובר על שחרור מהצבא או משהו אחר..? אחרת היו כותבים "המלצה על שחרור משירות צבאי" או משו. זה מה שרשום לכל מי שעומדים לשחרר אותו בעקבות נפשי? המלצה להורדת פרופיל..? הכוונה 21 נכון? די דחוף..

plomphy

New member
לא בהכרח

יכול להיות פרופיל 45+הקלות בשירות (קל"ב, פטור משמירות, קיצור שעות וכו') אבל בדר"כ, אם הקב"ן מחליט שלחייל מגיעות כל ההטבות האלה (בעיקר פטור משמירות) על רקע נפשי, והוא אינו מעוניין לשרת, אז ישחררו אותו. את בבסיס פתוח או סגור? הבעיה שלך היא עם התפקיד או המסגרת? בעקרון הפסיכיאטרית תקבע את הפרופיל אבל אם את מגיעה עם אמא שלך ושתיכן מביעות את הרצון שלכן שתצאי מהצבא, לא תהיה בעיה. אל תלחצי..

זה הלך ככה..

אחרי שהקבנית הביאה לי את הגימלים הנפשיים עד הפסיכיאטרית, שאלתי אותה מה יקרה אחרי, אז היא אמרה שהיא קבעה תור לפסיכיאטרית "...את רוצה להשתחרר מהצבא לא? זה מה שרצית?" והנהנתי, אז אין לי סיבה להילחץ? פשוט כי בטופס ההמלצה רשום "הורדת פרופיל", אני רק מקווה שהפסיכיאטרית תכיר את הרקע שלי ותבין כמו הקבנית, עוד לפני הפגישה כי יהיה לי קשה להתחיל את כל מעגל הסבל של הבכי שוב...

למעלה