בודו טאי ג'יטסו נינגי'טסו (רשמים)

בודו טאי ג'יטסו נינגי'טסו (רשמים)

שלום לכולם! אני רוצה להודיע שאנחנו (אני ואודי זגה דאן 6) פותחים קבוצה חדשה באילת, אז לאילתים שבנינו אתם מוזמנים לשלוח הודעה. ראיתי למטה התרשמות של מישהו שרשם על הנינג'טסו ולמרות הערות שלו על המורה ועל המשהו החסר כמו שהוא ציין בסיכומו של דבר הוא אמר , "זה רחוק לי מדי....." זאת אומרת שהנינג'יטסו מאוד מצא חן בעיניו עם כל המגרעות. הדעה שלי לגבי נינג'יטסו וגם בהשוואה לשיטות אחרות (והיו לי הכרויות אומניות לחימה אחרות) זה שהיתרונות שלה עולות ללא ספק על החסרונות שלה ואני אפרט קודם כל חשוב אני חושב להגדיר את המטרה של אומנות הלחימה שאתה מחפש ברור שאם אתה מחפש רוחניות ואיכויות מדיטטיביות , אז טאי צ'י ומעבר לקונפ פו וצ'י קונג, הם מתאימים יותר. אם אתה מחפש הגנה עצמית בלי להיגרר לכל הרקעים האלה (ואני לא משמיץ חלילה אני מתרגל טאי צ'י בעצמי) משהו פרקטי ויעיל, אז נפתחות בפניך אפשרויות אחרות הקרטה מאוד סכמתי ומחושב לטעמי, למרות שגם שם יש עבודה על עוצמת המכה החסרון של השיטה הזאת לפי דעתי, זה שהמון שעורים מתבזבזים על קאטות (למדתי שהייתי יותר צעיר) אבל ברמות יותר גבוהות בדומה לקונג פו זה בהחלט יכול להשתלם. ג'ודו הוא יותר מדי אולימפי ונקי לטעמי למרות שהוא בהחלט מסוכן (ומכיל המון אלמנטים של הנינג'טסו, רק בלי ה"רעל") טייקוונדו אומנות לחימה שעיקרה בעיטות, לפי דעתי היא יכולה להיות אומנות משלימה ממש מצויינת, ולתרום המון (מכיר מישהו שמלמד באילת למי שרוצה) הישרדות, שמעתי הרבה דברים טובים על השיטה, חוץ מזה שהיא לא ממש זהירה יש גם קרבות בזירות, ואני חושב שהיתרון שלהם, זה שבאמת אנשים חוטפים שם מכות, וזה יתרון רציני למבחן המציאות, אבל לבעלי מגבלות פיזיות כמו תת משקל או עודף, זה יכול להיות מאוד לא רצוי קיק בוקס,(וגם איגרוף תיאלנדי) אין ספק אומנות לחימה חזקה, אבל יחסית חסרת אונים נגד קרב קרקע או נעילות ובריחים, במיוחד שהיריב שלך יכול להיות איזה מאבטח בפאב מקומי.(אתה בבעיה הם כמה) בקיצור יש עוד שיטות שלא ממש נכנסתי אליהן (אולי גם כי חלק אני לא ממש מכיר) ועכשיו ב ו ד ו ט א י ג' י ט ס ו נ י נ ג' י ט ס ו אומנות לחימה שמבוססת על איחוד תשע זרמי אומניות לחימה יפניות ממשפחת הנינג'יטסו והסמוראי. חשוב להבין קודם מה היו הנינג'ות ואז יותר קל להבין את אומנות הלחימה שלהם, בעיקרון הם היו מתנקשים של הממשל ושומרי ראש, והיו בניהם גם פושעים ומאפיונרים.(חחחחחח) וככה גם נראות פחות או יותר המכות
יתרונות מול חסרונות. הנינג'יטסו לא דוגל באומנות לחימה ממושכת בעצם הוא אומר תנטרל, ותעשה את זה מהר. המכות קטלניות ומדוייקות. השיטה בחלק גדול מאוד שלה, מנצלת טכניקה שמנטרלת פעולות של כוח זאת אומרת ששימוש נכון במפרקים יכול להביא לך תועלת גם מול האדם הכי חזק (ניסיתי תרגיל מסויים מול לוחם שייטת וזה עבד!) בניגוד לשיטות אחרות בנינג'יטסו אתה לא תבלה שנים בביצוע קאטות כבר מהשיעור הראשון אתה מתחיל ללמוד, וזה יתרון חשוב מאוד. (בהנחה שמה שאתה מחפש זה הגנה עצמית נטו, ולא קריירה של אולימפית) העבודה מתבצעת בזוגות, עובדים על סיטואצית קרב מסויימת למשל תפיסה או חניקה של יריב, המורה מסביר ומדגים ואח"כ מראה בהדרגה כמה שיטות פעולה לאותה סיטואציה ולרוב גם מפתח אותה להטלה או ריתוק. הנינג'יטסו משלב הרבה אלמנטים של ג'ודו בתוכו ומין הסתם מקורם של שניהם ביפן, רק כמו שהוספתי למעלה לנינג'יטסו יש את כל מה שצריך להשלים את המלאכה. כל אחד יכול ללמוד נינג'טסו בתנאי בריאות סבירה יש אפילו תרגילים של מאסטר הטסומי מיפן(בן שבעים) שהוא מבצע בישיבה וזורק אנשים מעליו כאילו שהוא מקלף קלמנטינה העבודה בזוגות היא מאוד זהירה לפחות מהמורה שאיתו אני למדתי ולומד (אחרי פסח להזכיר פותחים את הקבוצה באילת) יתרון חשוב נוסף זה שמבחינה פסיכולוגית, כמעט כל אומנות לחימה מעניקה איזון מסויים ומחזקת זכריות ואסטרטיביות, זה יתרון שנכון לגבי הנינג'יטסו וגם לגבי האחרון אומנות הלחימה משולבת ונותנת מענה כמעט לכל סיטואצית קרב מאסטר הצ'ומי ביפן, שידרג את הנינג'טסו לרוח ימנו ועשה את זה מצויין יש אפשרות להשיג דיסקים שלו ברשת, לראות ולהתאהב מה שהמסטר הזה עושה בצורה כל כך יפה לחניכים שלו. חסרונות יש חסרונות כמו לכל שיטה בראיה אובייקטיבית יש כמה חסרונות הראשון זה שהענף הזה בשל הקטלניות שבו לעולם לא יהיה אולימפי נושא הבעיטות בנינג'יטסו נראה לי קצת זניח, למרות שאולי זה יתרון כי אפשר לאבד יציבה מאוד מהר בבעיטה לא נכונה. בכל מקרה זה משהו שאפשר לפתח, ואני חושב שטייקוונדו יכול להיות באמת אומנות לחימה משלימה מצויינת לנינג'יטסו. לא מצאתי (וגם לא ציפיתי למצוא) רוחניות בניניג'יטסו אבל מצאתי שם הרבה כבוד והערכה שמאוד אהבתי. (אודי אמר שיום אחד הרוחניות מגיעה, ואם הוא אמר....) תרגול בזמן אמת, אי אפשר לעשות קרב נינג'יטסו וזה חיסרון ואי אפשר לא כי בהכרח לא רוצים, כי פשוט המכות קטלניות ויכולות לגרום נזק. למרות ששמעתי שיש איזה ארגון שעושה קרבות בשטח בהרים יותר סביר שהמכות האלה יהיו בפאב או מועדון.... או בתור לסרט.

חסרון נוסף(שאולי הוא יתרון לאחר)

חלק מהשיעור מוקצה לאומנות החרב, לגבי הרלוונטיות של זה לגבי היום הסיכוי לקרב חרב נמוך במיוחד, אבל יש אפשרות תמיד לאלתר עם איזה מקל סנוקר, או מקל מטאטא. הנקודה היא שגם ככה נושא החרב בניניג'טסו הוא לא מספיק מושקע למשל אם כבר חרב, אז עדיף קנדו, אבל סבבה זה לא ממש מפריע אולי קצת...(גוזל זמן מהשיעור) אמ..... והדבר שהכי מפריע לי בכל האומניות לחימה בארץ זה שפשוט לא לומדים מספיק זמן בשבוע, זה עוד חיסרון פעם בשבוע החומר לא נלעס טוב אני אישית הייתי רוצה ללמוד פעמיים בשבוע ואני יהפוך את העולם אני אמצא את הזמן. (ואני בן אדם עסוק )

בודוקאן

New member
יתרונות וחסרונות...

זה תמיד תלוי בנקודת המבט. מה שיתרון לאחד, חיסרון לאחר, ולהיפך. בשביל אחד קאטה זה "בזבוז זמן" ובשביל השני זה "ליבה של האומנות". וכך לגבי כל דבר.

Connor MacLeod

New member
../images/Emo45.gif ומוסיף

כל אחד מחפש משהו אחר באומנות לחימה. אני שמח שמצאת את מה שחיפשת, אני בטוח שהנינג'יטסו יתאים לרבים אחרים, ולרבים לא. בלי קשר ליעילות השיטה ברחוב או ליד שלוחנות הסנוקר.

שלום טוני,

אני מבין שההתרשמויות שלך נובעות בעיקר מהנסיון שלך בבודו טאי גיצו. לרוב אנחנו רואים את מה שאנחנו יכולים לראות או מכוונים לראות. וזה בסדר יכולת הראיה מתרחבת במשך השנים. בודו עבר כל כך הרבה שינויים מאז שהוא יצא מיפן למערב ובמהלך השינויים הודגשו היבטים מסויימים של לחימה ואחרים עוממו. אתה פוגש את השיטה במתכונת של בודו טאיגיצו, ההדגשים של הצומי בבודו טאי גיצו שונים מהדגשים שלו בזמן שהשיטה נקראה נינגיצו. אחד הדברים המעניינים בנינגצו זו הגמישות והפתיחות של השיטה לספוג ממקורות חיצוניים. אם חסר לך משהו דבר עם המורה שלך, מורים שונים שמים מדגשים היבטים שונים של השיטה מסיבות אישיות, אם תוכל לאמץ אותו ממקום אחר נסה להטמיע אותו בדרך האישית שלך. ובקשר לרוחניות, אני מרשה לעצמי להוסיף לדבריו של אודי ולומר, שהרוחניות שזורה בנינגצו כבר בצעד הראשון שאתה לומד. אפילו שם השיטה וכמובן שם בית הספר מרמזים על הפן הרוחני של השיטה, שהוא דווקא יחודי ביחס למקורות הרוחניים של שיטות מסורתיות אחרות, נסה לחפש שוב אני בטוח שתמצא. בהצלחה לכם באילת, דש לאודי רם

ש מים

New member
טוני,

לא הספקתי לקרא את כל ההתרשמויות וההשוואות שלך, אבל קראתי חלק, בריפרוף. כמה הערות: 1. אני לא מסכים כ"כ עם הנחרצות שלך בביקורת (למשל: "ג'ודו הוא יותר מדי אולימפי ונקי"). 2. אני בכלל לא חושב שצריך לעשות השוואות, או בכלל - לצאת מנקודת מוצא של השוואה. בא.ל יש הרבה מעבר למה שנראה לעין. 3. אודי זגה בחור על הכיף כיפק!!! בנאדם נהדר ואיש נינג'יטסו נהדר. מסור לו ד"ש חמה ומקווה לראותו בקרוב (אם מוטי יואיל לעשות איזה סמינר, אינשאללה...). וכמובן - שיהיה להם המון

בכל זאת חייבות לבוא הבחנות מסויימות

כתבתי באמת הרבה, אבל גם מתוך נסיון וציינתי הבדלים אתם צריכים להסכים שהג'ודו הוא נקי ואולימפי כי זאת המציאות ואילו הנינג'יטסו שמכיל הרבה אלמנטים ממנו הוא הרבה יותר קטלני, כי הייעוד שלהם שונה. יש הבדלים באומניות לחימה וכדאי להבדיל בהם במיוחד לאלה שרוצים להקדיש פרט זמן למקסימום תועלת ככה שההבחנות מעידות גם על מה שאנחנו מחפשים והשתדלתי להחמיא לכל השיטות, כי בסיכומו של דבר כולם תרומות בז'אנר שלהן. ואודי מקסים ואחלה בן אדם אגב עכשיו הוא באוסטרליה באיזה השתלמות כשהוא חוזר אנחנו מתחילים להתאמן בקבוצות חדשות. (קבוצה אחת כבר קיימת)

nage

New member
אנחנו לא צריכים כלום../images/Emo13.gif

כל אחד עוסק באומנות לחימה מסיבותיו הוא. אם אתה חושב על ג'ודו כעל נקי זאת זכותך. אני מקווה שלא תצטרך לפגוש את אחד הג'ודוקא המלוכלכים, שדיברנו עליהם פעם בפורום 148. ובכלל ההסתכלות על ספורט אולימפי כעל משהו נקי היא, אפס, קצת ילדותית לא? אלה הרי יעשו כמעט הכל בשביל המדליה, כולל דברים מלוכלכים מאוד.

ש מים

New member
אבחנות והגדרות

אני לא אוהב. בעיקר לא אוהבאת השימוש במילה "קטלני" (אגב, הרבה תלוי במשתמש!). אני עובדים המון על ג'ודו, בעיקר משום שהג'ודו מאפשר עבודה "חזקה" ללא הסתכנות בפציעות (האם לכך אתה מתכוון באומרך "נקי"??), כ"כ הג'ודו מחזק מאוד את הגוף (פיזית) ואת "רוח/נפש הלוחם". דבר חשוב ביותר בנינג'יטסו. אני יכול להמשיך ולמנות עוד המון ייתרונות וסיבות למה כדאי לשלב את הג'ודו בנינג'יטסו (ובכלל - מה טוב בג'ודו), אבל לא זו המטרה. רציתי רק להביא דוגמא למה לא כדאי "להגדיר" ו-"לאבחן" אמנויות לחימה אחרות. שכל אחד יעשה מה שהוא אוהב וכל אחד ימצא את מקומו ואת הנישה שלו. אני לא אוהב לעשות נפשות לא.ל זו או אחרת (בטח שלא ע"י השוואה בין אמנויות לחימה). ומשהו אישי: אודי בחו"ל מטעם העבודה, או בענייני בודו-טאיג'יטסו? (לא ראיתי אותו מזמן ובאמת תהיתי למה הוא לא היה בסמינר האחרון...) שיהיה לכם המון
וכדאי גם שתתן פרטים לגבי מיקום ושעות האימונים. שבוע טוב!

Alon Adika

New member
Budo Taijutsu

Hi everyone, First of all, I will mention that I practice Budo Taijutsu. I also feel, like others have stated, that if you had wanted to speak about the good points of Budo Taijutsu, you could have done so without criticizing other martial arts. Anyway most of your criticisms were only points of view and not facts. You also presented lots of misinformation about Budo Taijutsu. For example, you said that kicking is not very well developed in Budo Taijutsu. Perhaps you have not taken the time to develop your kicking in the Bujinkan style or have not been exposed to the kicking training, but this training does exist and you can develop a high level of kicking if you choose to do so. Anyway, I wish you all good luck with your group in Eilat. Alon​

broccoli

New member
The value of cross-training

שלום אלון, כנראה שבכל א"ל "שלמה" (מלשון complete) יש ייצוג לכמעט כל אספקט של לחימה. אך בנוסף חשוב להדגיש את הערך של אימון משלב מתחומים אחרים: גם אשף בעיטות ביג'ינקאן ילמד הרבה בסגנון עם דגש על עבודת רגל כגון TKD / מואי תאי / וכו', ויוכל לשלב את הידע הנוסף זאת בעבודתו. כמו-כן שיוף טכניקות קרקע בעזרת BJJ, חידוד הורדות לריצפה בעזרת היאבקות חופשית, ואפילו העצמת יכולות אקרובטיות ע"י שיעורי אקרובטיקה או קפואירה. לא שאני חושב שהתנגדת, אבל אני מכיר יותר מדי אנשים ש-"מתעמקים" עד אינסוף בסגנון שלהם מבלי להרים את הראש, בעוד שהם יכולים להתקדם בהרבה בסגנון שלהם מתוך גירויים שמגיעים מסגנונות אחרים. My two cents.

ננדין

New member
אז זה הבעיה שלי!!!

שעשיתי כל כך הרבה CROSS TRAINING שאני לא הצלחתי להתמקד יותר לעומק בשיטה אחת!!! וגם עכשיו אני עדיין רוצה ללמוד איזה 4 א"ל במקביל... אבל התפשרתי על א"ל ואני לא ממש מוצא מקום בשביל ללמוד אותה!!! מתסכל, לא???

ש מים

New member
cross-trainning

גם אני עברתי כמה שיטות והיו זמנים שהתאמנתי במקביל בכמה. מסכים עם ברוקולי שזה חשוב מאוד ועוזר מאוד, אבל - בדיוק בשל הדברים שכותב ננדין - חושב שאסור לעשות זאת בשלב מוקדם מדי. יש משיבות עצומה למינון ולתיזמון. שיהיה לנו שבוע שליו ומאושר!

ש מים

New member
שירשור...

אלון, אני מניח שהתשובה שלך לא הופנתה אלי, אלא לזה שמעלי... האמנם?

אני דווקא שמחתי לשמוע הגדרות כלשהן

כדי לקבל מושג כלשהו על ההבדלים שבין אומנויות הלחימה, אף אם הן לא חד משמעיות.

למעלה