בעיה עם כמה עצים

fireman

New member
בעיה עם כמה עצים

שלום לכולם.

יש לי בגינה 5 עצים:
שקד, ליים, פומלית, רימון ולימון ננסי, כל העצים שתולים בשורה, מרחק של כ3 מטרים מאחד לשני, שלושתם מקבלים השקיה קבועה באמצעות טפטפות.
כל העצים נשתלו לפני כ6 שנים.
השקד, 6 שנים ונשאר בדיוק באותו הגודל, לא גדל אפילו בענף, יש לציין שלמרות שנשאר מאותגר גדילה, הניב פרי מידי שנה בכמות יפה ביחס לגודלו.
הליים גדל באופן פיזי, שלח ענפים, גבהה ונתן ב6 שנים אולי 10 פירות בסה"כ
הפומלית, בשנה הראשונה נתנה 2 פירות, מאז בקושי יש לה עלים
הרימון גדל יפה מאוד, מניב עשרות פירות מעולים מידי שנה ועליו אין שום תלונות מלבד זה שהוא דורש כל שנה תמיכה בשביל שלא יקרוס תחת עומס הפירות.
הלימון הננסי, 6 שנים גם כן באותו הגודל, עד היום נתן אולי 5 פירות.

השאלה הוא למה? בעבר העליתי את הנושא הזה בפני אנשי מקצוע ונאמר לי שמדובר בהשקיה חסרה, הגברתי את ההשקיה, היום עצי ההדר הגדולים מקבלים השקיה יום כן יום לא למשך שעתיים באמצעות 2 טפטפות של 8 ל"ש כ"א בשעות הבוקר המוקדמות
השקד והלימון הננסי מקבלים השקיה של שעתיים כן כן מאותו קו יום כן יום לא בספיקה של 4 ל"ש

אני מצרף תמונות של הליים והפומלית להתרשמות, אני כבר על סף לומר נואש עליהם, שוקל להחליף אותם בבריכת שחיה, זה בערך אותה עלות מים

א ב י ב ן

New member
1. אני רואה שמעבר לעצים יש גדר של אוג. האם אינו מצל מאד על

העצים? האם אינו גזלן מים רציני אל מולם?
2. עץ כזה זקוק לכ-5-6 ליטרים ליום. לדעתי אתה נותן השקיית עודף, אבל אפשר
לבדוק זאת אם תחפור לצד אחת הטפטפות ותנסה לחוש את מידת הרטיבות
בעומק של 30 ס"מ.
3. לעצים בתמונות 2-3 אין כמעט עלים, ואלה עצים שמתהדרים בכל עונות השנה
בעלווה ירוקה ורעננה. משהו מציק להם, ויש עליהם גם מלא ענפים יבשים. נסה
לגזום (אולי בעזרת ייעוץ במקום). יתכן שיתאוששו ויתכן יותר שלא.
4. עץ מס' 1 שיש עליו עלים, גם הוא נראה אומלל. העלווה אינה צפופה, וקצוות
העלים הצהיבו. הדבר מעיד על עודף או חוסר של מינרלים ואולי עודף של השקיה
והמלחת קרקע. המראה רע בכל מקרה, ואולי כדאי שאדם מבין יבדוק זאת מקרוב.
5. לא כתבת מהיכן אתה ולא ציינת כמה שעות שמש העצים זוכים לקבל. כל אלה
הם פרטים חשובים, ובכל זאת, איני מבטיח לך שתוכל לקבל תשובה מעמיקה רק
בעזרת ההתכתבות והתמונות שצירפת.
לגבי השקד, אין פרטים ואין תמונה.
לגבי הרימון, הכל תקין. רימון הוא עץ "רך" ורצוי לבצע גיזום באביב.
רצוי לתמוך את ענפיו כששוקעים וכדאי לקחת בחשבון שמדי פעם תיתקל גם
בענפים שיישברו מהעץ. הגזע סובל מנברני גזע, אבל היות שהוא תמיד מוציא גזעים
חדשים, אין מה לדאוג. הרימון 'מודע' למזיקיו ומתמודד איתם.
לגבי הפרי, יש הצעה לשקת את הפירות, כדי למנוע פגיעה מזבובי הים התיכון.

fireman

New member
אני מבאר שבע

העצים נמצאים בצד דרום ולכן נהנים מהמון שעות שמש ישירה
&nbsp
האוג נמצא גבוה מאוד מעל העצים ודיי מרוחק, אין סיכוי שהם מתחרים ביניהם על המים.
בעבר הייתה שורת שיחי נוי ליד, חשדתי שהם שואבים את המים מהקרקע אז הורדתי אותם אך אין כל שינוי.
&nbsp
&nbsp

מיכי 10

Member
רק כמה הערות של לא מומחית, שראתה תופעות דומות...

בגינה של אחת מהילדים שלי, שגרה באפרת שבגוש עציון, יש תופעה קצת דומה. הם גרים בבית משותף, בקומת קרקע, אז יש להם שם גינה ממש קטנטונת. כמו הרבה אנשים, הם רצו כמה דברים באותה גינה, ולדעתי לא תכננו אותה טוב. יש להם באמצע דשא, וסביבו נטועים ארבעה עצים (וגם שתלו פרחים ביניהם).

לפי מה שכתבו לי פעם כאן, יתכן שאין מספיק אדמה מעל כל פסולת הבנייה (בלוקים, בטון, סלעים טבעיים של האזור וכד'), שנזרקה לבור הגדול שהיה תחילה במקום הגינה. כך שלשורשי העצים אין אפשרות להעמיק.

דבר שני, העצים נִטעו ע"י מי שאין להם מושג בחקלאות. כך שנטעו קרוב מאד לגדר אבן (גם בתמונות שלך זה נראה לי כאילו קרוב מדי לגדר או חומה).

אז ככה:
עץ לימון יפהפה, בן כשש שנים, עם ענפים ועלים בריח משכר, נתן לימונים בודדים ביותר, והפסיק להניב פרי. גם העלים שלו בינתיים נראים חִוורים, וכאילו סובלים ממשהו.
עץ תפוח ועץ גודגדן, נראים נחמד, צעירים בני כ-4, 5. הגודגדן עדיין לא נתן פרי. התפוח נתן אולי שניים שלושה פירות קטנטנים. אני אפילו לא בטוחה בכך.

ואילו הרימון, משגשג, נותן פרי יפה וטוב, רק שהפרי נתקף במהירות במזיקים. אבל לבתי ולחתני, אין זמן וסבלנות לשׂקק, לצערי.
לנו, בבית הורי, היה רימון כזה. ולפעמים טרחנו ושִׂקקנו את הרימונים בשקיות נייר חומות. וכשלא - אכלנו אותה. כלומר, לא כל כך יכולנו לאכול.

fireman

New member
אני חושש שהשערת הקרקע תהיה הנכונה כאן

האדמה קשה כמו אבן
לגבי מרחק, המרחק של העצים מהקיר גדול, התמונה יוצרת אשליה לא נכונה.

מיכי 10

Member
אם העצים מרוחקים מהקיר, זה כבר מצויין, ולטובתם.

ולגבי האדמה, השאלה אם היא סתם קשה בגלל יובש, או בגלל סוג האדמה - כבדה.
אם אין לך סלעים, בטון ואבנים מתחת לשכבה לא גבוהה של אדמה, אז לדעתי כן אפשר יהיה לתחֵחַ את האדמה. ושוב, בתור לא מקצוענית, אבל עסקתי לא מעט בחקלאות בתור תחביב, הייתי מציעה לך תחילה להשקות היטב, כדי שהאדמה תספוג מים ותתרכך.
ואחרי זה, להפוך ולאוורר לעצים את האדמה בעזרת קלשון, אבל להיזהר מאד שלא לפגוע בשורשים שלהם. זה מה שהייתי מנסה במקרה כזה.

יתכן גם שלעצים המסויימים האלה, סוג האדמה אינו מתאים. ובכל זאת, שווה לדעתי לנסות לטפל בהם. ואחרי זה, אם אין להם במקרה כבר מראש - להכין סביב כל עץ גומה גדולה כדי שאפשר יהיה להשקות אותם בשפע בכל שבוע, שבועיים - לפי מזג האוויר.

fireman

New member
אנסה, מדובר באדמה כבדה מאוד

וקשה מאוד, כשסיימנו את הבניה ולאחר שניקינו את הקרקע הבנתי שהאדמה כל כך קשה שהבאתי טרקטור בשביל להפוך אותה.
אפילו הקבלן שקדח את הכלונסאות של הבית התלונן שהאדמה מאוד קשה (אך לא סלעית)
מקווה שאצליח לשפר משהו.

מיכי 10

Member
מאחלת לך שתצליח בזה. בטח תצטרך הרבה כוח והרבה סבלנות. :)

זה מזכיר לי את האדמה בעמק יזרעאל. מעניין אם היא באמת דומה.
ומעניין שהרימון, הוא כנראה עץ מאד לא מפונק, כי גם אצלך וגם אצל הבת שלי, הם גדלים בצורה טובה ויפה למרות הבעיות. וגם באדמה קלה בפתח תקווה הכרתי כמה עצי רימונים שגדלו ושגשגו בקלות.

והכרתי מטעי רימונים נהדרים בקיבוץ בעמק יזרעאל, ואת הרימונים הכי שווים בעולם (לדעתי האישית) בקיבוץ בעמק בית שאן. ובשני הקיבוצים האלה, האדמה דומה, לדעתי.

א ב י ב ן

New member
מיכי, הבנאדם גר בב"ש. סביר ששם יש אדמת לס והיא אדמה קשה

לעיבוד. ככל שזכור לי, גם יכולת הספיגה שלה "לא משהו". תיחוח עם הוספה של
קומפוסט תשפר את מבנה הקרקע, ואפשר לנסות זאת, אם לא בכל הגינה, לפחות
באזור העצים.
עץ הרימון הוא אחד משבעת המנים שנתברכה בהם הארץ, ולכן. סביר שהוא בעל
יכולת הישדרדות אבה מהממוצע.
כפי שכבר כתבתי, הרימון רגיש לנברני גזע (בעיקר סס הנמר), אבל הוא מתגבר על
הנזק כשהוא מוציא גזעים נוספים. לרימון אופי גידול שיחי, וגם אם מנסים לעצבו על
גזע, הוא ינסה תמיד להוציא ענפים נוספים.

מיכי 10

Member
כן, ראיתי שהוא גר בבאר שבע.

אגב, אני לא אוהבת במיוחד שכותבים - גם בכתובות של מכתבים - ב"ש. כי זה לא חד משמעי, ויכול להיות באר שבע, בית שמש, בית שאן...

האמת, שאינני מכירה טוב את אדמת הלס, אז בטח צריך לדעת בדיוק איך לטפל בה. אני חשבתי בטעות מהתיאור, שיש לו בגינה אדמה שדומה לאדמת עמקי הצפון.

ובקשר לרימון, לא חשבתי על כך, ואתה בוודאי צודק שזה לא כזה פלא כמו שחשבתי, אלא שהוא כזה לא מפונק באמת מכיוון שהוא אחד משבעת המינים. נכון, גם התמרים והזיתים וכל שבעת המינים צומחים בכיף ב"ארץ חיטה, ושעורה, וגפן ותאנה ורימון, ארץ זֵית שמן ודבש."

ואני זוכרת שבגינה שלנו (של הורי), הרימון היה מוציא גזעים נוספים. ואני, לתומי, חשבתי שאלה חוטרים מיותרים, ונהגתי לגזום אותם.
אז בעצם, במקום לעזור לעץ, גרמתי לו עוול?
אם תכתוב לי שזה לא בסדר, אספר על כך לבן שלי, שהוא הנדסאי נוף במקצועו, אבל גם עוסק בגננות כשמזדמן לו. ואני לא בטוחה אם ידוע לו על כך.

א ב י ב ן

New member
לגבי ב"ש את צודקת, ולא חשבתי על זה. אבל היות שבאר שבע היא

בירת הנגב, נראה שבכל זאת, קו המחשבה הראשון הוא שמי שרואה את ראשי
התיבות הללו, יחשוב כמחשבה ראשונית על באר-שבע.

לגבי האדמת הלס, אני מקווה שאני אכן צודק, אבל למזלי, יש ויקיפדיה והנה העתקתי משם: "הקרקע בבקעת באר שבע ובנגב היא אדמת לס, המורכבת
מטין ומכמויות קטנות יותר של חרסית וחול המחוברים באופן רופף באמצעות סידן
פחמתי. משקע הלס הוא לרוב הומוגני ונקבובי. הגשם לרוב אינו חודר את השכבה
העליונה של הלס בגלל תכולת החרסית הגבוהה, שהופכת באופן מהיר לבוץ האטום
למים, ועל כן אזורי לס רגישים במיוחד לשטפונות. הנחל הראשי בבקעת באר שבע
הוא נחל באר שבע. בעוד שבקיץ הוא צחיח, הוא עלול להיות מוצף בשיטפונות
בחורף.

הרוחות העזות בשטח המישורי, סוג הקרקע, היובש בהיעדר משקעים, גורמים
לעתים לתופעה של סופות חול.

מיכי 10

Member
מצער. זה נשמע ממש בעייתי לחקלאות. מצד שני, יש גם

חקלאות יפה מאד בנגב. אז כנראה אין מנוס, מלהתייעץ במיוחד עם מומחים לאדמת הלס של הנגב.

א ב י ב ן

New member
יש חקלאות ויש הכל. יש דרכים להתגבר, אבל זה תלוי בשני

דברים: ידע ומחיר.
פעם בנו גם מוביל ארצי שאמור להביא מים לנגב, אבל בדיעבד, היה מי שהוכיח,
שהמים הללו נועדו כדי לקרר את הכור בדימונה וכל הסיפור על הנגב יצא בלוף.

drorim69

Active member
לי חסרות תמונות של חיבור הגזע לקרקע

כדי לראות עומק שתילה, לוודא שהעצים לא שתולים עמוק מדי - בהדרים זה מאד חשוב וקריטי לא לכסות (לקבור) את גוש השורשים של העץ עמוק יותר מאשר הגיע מהמשתלה.

בנוסף - בגלל ההצלחה והנבת הפרי שתיארת בשנה הראשונה, אני נוטה לחשוב על פסולת בניין בעומק הקרקע ששורשי העץ הגיעו אליה כשהתפתחו וסובלים ממנה מאז..

fireman

New member
לא הייתה בעיה של פסולת בניין בקרקע

מאחר וכל הפסולת פונתה לחלק החזיתי של המגרש (לא החלק המדובר) שעליו היום עומדת החניה שבה לא צריך לצמוח שום דבר.
&nbsp
הקרקע קשה מאוד, קשה כל כך שאני זוכר שגם עם מכוש היה קשה מאוד לחפור בה.
&nbsp
אני צריך לראות מה אני יכול לעשות בשביל להתגבר על הבעיה הזו, מקסימום....נבנה שם בריכת שחיה

למעלה