בקשת עזרה

ILario

New member
בקשת עזרה

שלום יש לי שאלה במכניקה שאני מתקשה לפתור ואודה לכן על העזרה. שואלים אותי שאם אני מפיל פצצה בגובה H ברוחב גאוגראפי למדא במהירות אופקית V0 בכיוון צפון ואני נמצא ברוחב גיאוגרפי בחצי הכדור הצפוני וטס לאורך קו אורך גאוגראפי של כגור הארץ אז איך אני אמור לחשב את תאוצת קורוליוס וכוח קורוליוס ואיך אני אפשר לדעת לאיזו כיוון תיהיה הסטיה של הפצצה ואת מרחק בה פוגעת הפצצה לבין קו האורך הגאוגראפי.

ILario

New member
אני פרח טייס

וזאת שאלה ששאלו אותנו וזה משהו שבחיים לא נתקלתי בו גם לא כשלמדתי מדעים מוגבר בתיכון.

תשובה

כח קוריוליס מוגדר כ-f=-2mwXv ש F הוא הכח, M היא המסה של הפצצה (לא תצטרך אותה כי היא תצתמצם במעבר מכח לתאוצה) W היא התאוצה הזוויתית של כדוה"א (7.26 כפול עשר בחזקת מינוס חמש רדיאנים לשנייה) X הוא כפל "קרוס" (זה עם הסינוס) וV היא המהירות של המטוס. חישוב הכח הוא: f=-2*m*7.26e-5*V0*sin lambda כיוון הכח הוא לפי כלל היד הימנית לתוך כדוה"א בזווית למדא, קשה להסביר דרך הפורום את הכיוון המדויק אז את זה תצטרך לעשות בעצמך. בחישוב התאוצה אפשר להשתמש בחוק השני של ניוטון ואז המסה תצתמצם ומשם אתה ממשיך כרגיל בחישוב של תאוצה למשך זמן ומחבר לזה בצורה ווקטורית את התאוצה הקוראולית. הערה: אני מניח שH זניח יחסית לרדיוס כדוה"א, זו הנחה נכונה אלא אם כן אתה מבצע יעף קלע מטורף או משהו כזה.

אני יודע שאתה תותח והכל

הרבה אנשים ואני לא הצלחנו להתקבל לטייס וזה... אבל "פרח טייס" זה לא קצת נשי?

למעלה