ברכות לפורום החדש

ברכות לפורום החדש

כולי תקווה שבאמצעות הפורום החדש יותר אנשים יתוודעו לגישה הנראטיבית המעניינת, ויבינו שפסיכותראפיה אינה עוסקת רק בתורות אמת פסיכלוגיות שמהן עושים אח"כ סדרות טלוויזיה ישראליות מהוללות (בלי להזכיר שמות

תודה ושאלה

עברי נסיך הגאות בוקר טוב. מענין אותי לדעת איך התוודעת לגישה הנרטיבית? תודה על ברכותיך, רינה בלום.

תשובה

התוודעתי לגישה דרך הספר של דונלד ספנס "אמת הסטורית ואמת נראטיבית", עליו המליץ לי חבר לפני 10 שנים ובמקביל למדתי קורס בחירה באוני' תל אביב עם חיים עומר בשם "הספרות בעיני הפסיכותראפיסט". הגישה שבתה את לבי מאוד בשל חיבתי לשפה ועיסוקי - אז - ככותב לטלוויזיה. סברתי אז וגם היום שזו גישה חכמה ורגישה, ורק הצטערתי שהיא עדיין לא זכתה למקומה הראוי לצד הגישות הדינאמיות, ותעיד על כך הפופלריות העצומה של הסדרה "בטיפול" שהחזירה את השיח הטיפולי עשרות שנים לאחור, וחבל.

נקודות חשובות

שלום לך עברי נסיך הגאות, למרות שאני לא יכולה להיות אובייקטיבית, כי אני עצמי שבוייה בקסמה של הגישה הנרטיבית, אני יכולה גם לומר שבאמת מהדברים הגדולים של הטיפול הנרטיבי נמנים הרגישות שלו וגם הכוח וה"מפתח" שהוא משאיר בידיו של המטופל, בניגוד ל"מומחיות הבלעדית" שמצויה בידי המטפל הדינמי. מטרתי היום היא להפיץ את הגישה הזו ולהביא למודעות האנשים מהם יתרונותיו של הטיפול הזה. זוהי משימה לא קלה גם היום למרות יותר אנשים מכירים אותו, וניתן לראות זאת אפילו בכמות החברים בפורום זה, בו אני מציעה ייעוץ ותשובות לכל מי שמעונין. תודה על תשובותיך, רינה בלום

הקשיים ב"שיווק" הגישה הנראטיבית

מדוע קשה "לשווק" את הגישה הנראטיבית? 1. גישה נראטיבית מתקשרת לטיפולים קצרי מועד, ואנשים רבים מאמינים שטיפול טוב ויסודי חייב להיות טיפול ממושך וארוך. 2. בגישה הנראטיבית קיים מימד יחסי, אין אמת מוחלטת ועוסקים בנראטיב על המציאות ולא בחתירה "הבלשית" להגיע לשורש הבעיה הנפשית, לפתור את חידת הנפש שבגינה האדם סובל. מטופלים רבים רוצים גם תשובות חד משמעיות; וגם רוצים להגיע לחשיפת הנסתר ברוח התיאוריות המודרניות כמו הפסיכואנליזה. הציפייה היא שהמטפל ינהג כרופא: יאתר מחלה ויעסוק בריפויה 3. האסכולה הפסיכודינמית על גלגוליה השונים חזקה מאוד בישראל כולי תקווה שהפורום הזה יתרום להכרת הגישה ומעלותיה בראש ובראשונה יכולתה להגיע לתובנות רבות ומגוונות דווקא משום שהיא אינה כבולה לתורת אישיות קשיחה שבהכרח כופה שיטה טיפולית ספציפית, יחסים טיפוליים מסוימים והצרה של ההתבוננות על הטבע האנושי

למעלה