גילויים חדשים: וולך-שפיטלניק-קורקין

nitzoops

New member
ארכיון יבנאל

לפני ימים אחדים דיברתי עם אחד מהבחורים "הצעירים" של יבנאל ששמו אורי (עם חולם)שרפמן. לבחור יש ארכיון פרטי של תולדות יבנאל כולל הקלטות של הרבה מהותיקים. במשך שנים הוא אסף כל חומר שהיה בנמצא. כמובן שהוא הכיר אישית את סבי וסבתי וסיפר לי סיפורים עליהם. היה לי העונג לראות אותו מספר על תקופתו בצבא הבריטי בטקס קבלת יקיר יבנאל לחיילי הבריגדה אשר עודם בחיים שנערך לפני כחצי שנה ביבנאל,(אבי היה היבנאלי הכי צעיר שיצא למלחמה במדי הצבא הבריטי),בכל מקרה אורי שרפמן צריך להיות כבן 82 אבל נראה כמו בן 60 וצלול כבן 40 . הוא מתגורר כרגע ברמת השרון ומתכוון תוך חודשיים לתרום את כל הארכיון הפרטי שלו לארכיון ביבנאל אשר עד היום לא ממש טופל כמו שצריך. האחראית על הארכיון היא גם מזכירת ביה"ס ביבנאל והיא הסכימה לפתוח אותו בשבילי כאשר אני אגיע. הארכיון נמצא בבנין החמם הישן.בכל מקרה אני מקוה שבעוד חודשיים יהיה קצת יותר מסודר. לגבי הקורקינים אני לא ממש בטוח אבל יכול להיות שיש איזה קשר נישואין עם הקרמרים אני צריך לבדוק. שבוע טוב, ניצן

mahaian

New member
יהודה לוי מיסוד המעלה

ניצן:לפני כמה שבועות התארחתי ביסוד המעלה בבית פישל סלומון (שהפך לצימר בבעלות משפחת לוי בלום, צאצאי פינשטיין מראש פינה) יהודה לוי הוא מצאצאי אהרון פינשטיין ובן דוד שני שלי. הוא סיפר לי כיצד חטף דוד פינשטיין,בנו של אהרון(הבן דוד ראשון של סבתא שלי) את רבקה סלומון (שהיא האחיינית של סבתך פסיה?או בת דודתה?)מבית הוריה ביסוד המעלה והביא אותה לראש פינה, שם נישא לה..

ornan

New member
תאור משפחת קורקין מהספר

"מפי ראשונים" שבעריכץ לובה שניאורסון מראשוני חדרה.

mahaian

New member
מתוך:50 שנות התישבות בגליל התחתון

'' משפחה אפיינית ומחוננה בסגולות עובדי- אדמה מלידה, היתה משפחת קוראקין, שעלתה ארצה ב-1898, ואחרי גלגולי קדחת קשים בחדרה הובאה לסג'רה,אבי המשפחה, אשר נודע בסג'רה בשם ר' אברהם הגר, היה לפלא בעיני יודעיו...קוראקין הזקן סיפר לנו כיצד בא אל דת ישראל...: בכפרו היה בית-יראה והוא היה המצלצל בפעמון. פעם אחת, ליל חג המולד היה, והוא עלה במדרגות לצלצל,ולפתע חשכו עיניו ולא ידע לכוון את דרכו. ניסה שוב, והדבר נשנה עד שעייף, ישב על המדרגה לנוח והתחיל לומר בפני עצמו פרק צ''א של תהילים-אמר 3 פעמים ואורו עיניו. כיוון שחזר לצלצל, שוב חשכו עיניו-והכומר שולח להוודע: מה הטעם שאיננו מצלצל?... באו ומצאוהו יושב על המדרגה ולוחש מזמורי תהילים...משמים הראו לי, כי צריך אני לעזוב את הדת הנוצרית ולבוא אל חיק האמונה היהודית, אשר היא מקור כל התפילות והמזמורים שאנו מתפללים...כיוון שכך, אספנו איקונין שהיו בבתינו ושאר תשמישי דת, העמסנו בעגלה והבאנו לכומר. אמרנו לו:קח,אבא, ועשה בהם כחפצך,כי שוב איננו מאמינים בהם...ואנו מכרנו את רכושנו והלכנו לכפר רחוק כ-60 ק''מ מכפרנו, שהיה קרוב לעיר וישבו בו שומרי-שבת וגרי צדק...''

Ohle74

New member
../images/Emo51.gifלכולם על המידע../images/Emo24.gif

שמחתי לקרוא את תגובותיכן/ם והן בודאי תסיענה בהמשך. המידע על ארכיוני יבנאל וזכרון הם רבי ערך ואעשה בהם שימוש בהמשך, כך גם הסיפור ששלחה אורנה והמידע שסיפק דרור. במהלך סוף השבוע דיברתי עם צאצאי דודתו של סבי (רייזל וולך) ברחבי הארץ (כשכל פעם ביקשתי פרטים ומידע מכל קרוב לגבי קרובים אחרים שיהיו מעוניינים לספר, וכך במעין שרשרת טלפונים דיברתי עם הרבה אנשים). מידע חדש השגתי בעיקר על הדורות הבאים, היינו מידע קדימה ולא אחורה. אני מקווה שהגיחה ליבנאל תספק מידע נוסף ורב. משפחתו של אבי בה עוסקת הודעתי הראשונה עלתה לארץ לפני כ-150 שנה ואולי יותר, כך שסיפורה וסיפורי המשפחות המחותנות שזורים בתולדות הארץ. למעשה לא כל כך חקרתי את משפחת אבי, כיוון שתמיד טענתי שאם אתחיל לחקור ברצינות יתגלו מאות (אם לא יותר) אנשים בארץ מצאצאי המשפחה (ולכן התעצלתי). ואכן, מרגע שהתחלתי לפני כחודשיים להתעמק במשפחה (עקב פניה של איש חביב מאוד מצפת ששם משפחתו מרגלית אך אינו קרובי), גיליתי המוני הסתעפויות ושמות משפחה שנוספו לעץ. שוב תודה לכולם, אוהד

mahaian

New member
מני מרגלית

אותו איש חביב מצפת הוא מן הסתם כנראה מנחם מני מרגלית, חבר הילדות של יו''ר הראשות הפלסטינית לשעבר, אבו מאזן. אז אם כך שוב הסיפור חוזר אלי לנקודת ההתחלה: לפני כשנה בערך, פניתי למנחם מרגלית שיסייע לי למצוא את אחות סבתי האובדת מצפת. בתמורה לעזרתו הנדיבה, הוא ביקש שאשלח לו את החוברת שהוצאתי לרגל הכנס שערכתי בראש פינה של משפחת דרצ'ינסקי- ויינברג. כאשר הוא קיבל את החוברת, הוא מצא קצת אינפורמציה על משפחת מרגלית מטבריה(שעד כה לא הוכח הקשר למשפחתך)וזה היווה את הטריגר להמשך חיפושיו(כך לפי מה שסיפר לי אחר כך) את קרובי משפחתו. זאת אומרת שגם לי יש חלק בהתחלת התענינותך במשפחת אביך...

Ohle74

New member
אכן מני מרגלית, כיוון שאין לו ...

אינטרנט הקשר נוצר ע"י פניית בנו אייל מארה"ב. כיוון שמרגליתיי מחותנים עם מיברג בעלי מלון בצפת, ולמרגליתים שלו גם היה מלון וכיוון שלא ממש עסקתי במשפחה, תחילה חשדנו שזו אותה משפחה עד שהתברר שכנראה שלא. אימות סופי לכך שאיננו קרובים נתנה בת-דודתו של סבי (בת ה-94): חיה כהן (מוהליבר) שפסקה שאין קשר בין המשפחות. נו, דרור אז אתה אוסף "מצוות" של מחקר משפחתי :-? כן ירבו! ד"ש אוהד

mahaian

New member
חיה כהן

אבל בזכות אותה חיה כהן(מוהליבר), אנחנו ''קרובים-רחוקים''.

למעלה